Jump to content
IGNORED

Gender identity


Svemir Zeka

Recommended Posts

1 hour ago, Lancia said:

 

 

 

Kod ovih stvari treba razdvojiti umetnika i umetničko delo. O John Cleese-u može mnogo toga da se loše kaže, pogotovo o njegovom političkom i GB News angažmanu, ali to ovde nije bitno.

 

 

Protiv sam svakog retroaktivnog petljanja sa umetničkim delima, koja kao takva, odslikavaju, izmedju ostalog, i duh vremena u kom su nastala, i nikako ih ne treba prekrajati, cenzurisati, i na bilo koji način dirati.

 

H.P.Lovecraft, na primer, je bio veliki rasista, kao uostalom i većina njegovih savremenika, a mislim da nikom normalnom ne bi palo (ili barem trebalo da padne) na pamet da na bilo koji način menja njegova dela.

  • +1 4
Link to comment
On 31. 5. 2023. at 11:01, Jeremija said:

H.P.Lovecraft, na primer, je bio veliki rasista, kao uostalom i većina njegovih savremenika, a mislim da nikom normalnom ne bi palo (ili barem trebalo da padne) na pamet da na bilo koji način menja njegova dela.

 

Pa ne direktna dela, ali zato adaptacije... 

 

 

The real monster was racism all along :fantom: 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

 

ako sam dobro razumeo ženu, u našem prevodu su ovaj momenat potpuno iskulirali, Izvor je muškog roda ... ne znam ni kako bi se to moglo napraviti pravilno

 

Link to comment

Nije u imenu problem, ima dosta unisex imena u oba jezika, nego engleski prosto ne menja reči po rodu kao srpski. 

 

"Lake went to sleep" zvuči manje-više normalno, ali "Jezero je otišlo da spava" zvuči kao da ne pričaš o osobi nego o stvari, bukvalno jezeru. Ta distinkcija je kod nas mnogo dublja nego kod njih.

 

Verovatno zato su pretabačili na "Izvor", jer srednji rod automatski čini dijaloge jako rogobatnim i neprirodnim.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Neloš Žižek o rodnoj ideologiji, istini, Šekspiru, i pčelama.

 

Quote

 

This radical operation of Lacanian psychoanalysis finds apt expression in Shakespeare’s Macbeth. When Lady Macbeth doubts if her husband is ready to commit the act she pushes him to do (killing Duncan and taking his place), since he appears haunted by moral doubts, her rage explodes: “Come, you spirits / That tend on mortal thoughts, unsex me here, / And fill me from the crown to the toe topful / Of direst cruelty!”

 

“Unsexing” obviously means here stepping out of the feminine clichés of kindness and compassion—but this in no way equals abandoning a feminine stance: A ruthless and calculating woman is also, after all, a cliché about women. The main thing to note here is that in a similar (but not symmetric) way, the same holds also for men; each sex is “unsexed” in its own way. The reason is that “feminine” and “masculine” don’t stand for a fixed set of properties: They both name a certain deadlock that can only be articulated in a series of inconsistent and even self-contradictory features in which the repressed truth returns.

 

Today’s gender ideology, by contrast, achieves no such thing. Its operations are rather more like the world of bees, the large majority of which are desexualized “workers” (with their reproductive organs vestigial but remaining well within the biological matrix of sexual reproduction). 

 

 

 

Link to comment

Ne znam gde da stavim pa cu ovde - izgleda je Bud Light odradio reklamni dil sa Dylan Mulvaney, transicom influenserkom, sto njegovi predominantno muski korisnici u USA nisu bas dobro prihvatili. 2 meseca kasnije, prodaja je pala skoro 30% a kompanija koja ownuje Bud Light u medjuvremenu izgubila dosta vrednosti na berzi.

 

Par stvari koje su meni zanimljive ovde:

 

1. Bud Light je skoro zaposlio novu seficu marketinga koja je od samog pocetka jasno rekla da je Bud Light brand in decline i da je njeno resenje za to da bude more inclusive, cak spominjuci da je nacin na koji se do sada Bud Light reklamirao bio previse seksisticki (ribe u bikinijima npr.). Reklama sa Dylan je isla povodom March Madness-a, kad je zavrsnica koledz kosarke. March Madness je inace praktivno jednako gledan kao i zavrsnica NBA lige. Ovo je zestoko backfireovalo pa je Bud odlucio da prompto otpusti seficu marketinga i promeni narativ praveci reklame povezane sa udruzenjima veterana, serije specijalno za lovce i uopste sve sto vristi patriotizam. Cini se ipak da za sada to nije pomoglo.

 

2. Bud Light vise nije najprodavanije pivo u USA. Pivo koje ga je zamenilo je neko meksicko koje je takodje u vlasnistvu kompanije koja ima Bud Light. Meni je ovo jako interesantno, vristi na monopol a mozda je samo pametna igra te kompanije da gde god se okrenes uvek zavrsis stavljajuci pare u njihov dzep.

 

3. I pitanje zapravo za ovaj topic - koliko je opravdano ovo sto se desava? Da li smatrate da je ovo pokazatelj mrznje prema trans osobama ili prosto zelje kupaca da se distanciraju od brenda koji promovise woke narativ, bar po njima?

 

 

Video koji je izazvao toliko kontraverzi:

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...