Jump to content
IGNORED

ChatGPT


Vapad

Recommended Posts

1 hour ago, Kelt said:

 

 

auu... fascinantno.

 

uskoro se nece biti nacisto sta je ko zaista izjavio ili ne. dusu je dalo za fejk njuzere et al. bice zabavno :ph34r:

 

odo ja na neko pusto ostrvo da sadim masline:riba:

  • +1 1
Link to comment

Odlican sazetak.

 

https://www.nber.org/system/files/working_papers/w30957/w30957.pdf

 

Quote

Large language models (LLMs) such as ChatGPT have the potential to revolutionize research in
economics and other disciplines. I describe 25 use cases along six domains in which LLMs are
starting to become useful as both research assistants and tutors: ideation, writing, background
research, data analysis, coding, and mathematical derivations. I provide general instructions and
demonstrate specific examples for how to take advantage of each of these, classifying the LLM
capabilities from experimental to highly useful. I hypothesize that ongoing advances will improve
the performance of LLMs across all of these domains, and that economic researchers who take
advantage of LLMs to automate micro tasks will become significantly more productive. Finally, I
speculate on the longer-term implications of cognitive automation via LLMs for economic
research.

 

Link to comment

Je l neko imao prilike da proba novi Egde i Bing?

 

Ja sam na listi čekanja a stavio sam se tamo jer sam čitao kako je njihova implementacija malo podilkanila :D

https://www.theverge.com/2023/2/15/23599072/microsoft-ai-bing-personality-conversations-spy-employees-webcams

 

Meni, čitajući kako ubeđuje korisnike koja je godina, kako su loši, preispituje smisao i priča "interesantne" priče deluje kao odličan potez marketing odeljenja...ali bumo videli, ako se iko udubi.

 

 

Nije da nisam video neke stvari i od ChatGPT-a, neka vrsta "sprdnje".

Zezao sam se sa nekim tekstom pre neki dan gde sam mu tražio da ga piše ozbiljno ali jovial, pa da prevodi na SRB i nazad.

Imao je par interesantnih momenata.

Kada ga zaustaviš i kažeš da prevod nije dobar i da se ispravi na SRB on to uradi bez da mu kažeš koje reči treba da radi.

Pravio je reference ka avendžersima, MekGajveru i slično, rekoh mu to da izbaci i uozbilji se, onda je počeo da završava tekst sa "and that's my TED talk", i to jedom iako sam tražio da to izbaci. Baš me nasmejao.

 

Već vidim da ću ga koristiti za prevod SRB-ENG i obratno, ubrzava stvari, potrebna je mala kontrola ali definitivno vredi i ume, samo mora da se malo pripreti.

 

 

EDIT:

 

BTW - još jedan dobar članak iz The Verge - https://www.theverge.com/23604075/ai-chatbots-bing-chatgpt-intelligent-sentient-mirror-test

 

Kako se lako predamo ideji da je to stvarno neka ličnost iza a ne brdo podataka.

Verujem da su profesionalno orijentisane kolege više u modu da je to tool, a da još ne znamo koliko dobar i koristan.

Ali pošto izgleda da će sledeća decenija interakcija sa WWW biti preko posrednika, kako generalno deluju ovi pokušaji da ipak ima neke ličnosti tu (zbog, kako su i u jednom od tekstova lepo napisali, toga što ljudi žele da bot ima ličnost). GPT ima ono, ja sam samo ubogi slagatelj razgovora, i tu oktroisanu neutralnost koja donosi samo ograničenja, ali verujem da je tu jer bot lako može da uvredi nekoga.

Edited by Vapad
Link to comment
22 hours ago, Lezilebovich said:

Nisam ni ramisljao ranije da AI nema sposobnost da proceni da nesto nema smisla. To je valjda taj zdrav razum, odn common sense

 

Naravno da nema kad nije AI nego "language model", ne razmišlja o značenju iza reči nego simulira komunikaciju na osnovu površnog poređenja sa sličnim zapisima koje je drugde video. (Sad će neki lingivsti reći da tako funkcioniše i ljudska inteligencija ali zajebi to, ovde nije problem u heuristici.)

 

Pre neki dan se ljudi podsmevaju ChatGPT na Twitteru, kao haha napravio je bazičnu aritmetičku grešku - rekao da Džo Bajden ima 79 godina ali nije najstariji predsednik USA svih vremena, najstariji je Regan sa 77.

 

Ja pokušao da im nacrtam da mučenik tu nije ni radio nikakvu aritmetiku; da jeste, naravno da bi znao da je 79 > 77, ali to mu nije bilo u opisu radnog mesta. Njegovo je da pročita iz baze podataka koliko Bajden ima godina, i takođe da pročita ko je najstariji predsednik USA svih vremena (pre par godina, svi su izvori navodili da je u pitanju Regan). Neće sam porediti ta dva faktoida, neće razmišljati o njima, samo će ih reprodukovati. 

 

Možeš da ga dovedeš do ispravnog zaključka serijom pitanja, ali sam svakako neće odraditi to što naš mozak odradi.

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment
On 19. 2. 2023. at 23:14, roksi said:

 

auu... fascinantno.

 

uskoro se nece biti nacisto sta je ko zaista izjavio ili ne. dusu je dalo za fejk njuzere et al. bice zabavno :ph34r:

 

odo ja na neko pusto ostrvo da sadim masline:riba:

 

Ima i gorih aspekata. Recimo online identifikacija je dosta popularna ovih dana, ja sam otvorio racun u nekoj iskljucivo online banci skoro i  trazili su da okrecem glavu da me vide iz profila, masem rukom rasirenih prstiju ispred pasosa itsl. To su situacije gde se deep fake jos uvek ne snalazi. Ali ako jednom pocne da se snalazi, moze neko vrlo lako da otvori racun u banci na tvoje ime i samo je nebo granica (npr. uzme kredit, pa ga ti posle otplacuj...). Veselo.

  • +1 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Imao sam prilično dobro iskustvo, i prilično loše iskustvo u istom mahu, sa ChatGPT-om. Imali smo neke treninge i dobili smo zadatak da uradimo, između pregršt drugih stvari, 1 minut pitch na temu koja nam, u principu, nije bliska, i neke hashtagove i svašta, u nekih sat, sat i po, Kako se bližio kraj tako je nervoza postajala veća i rekoh, šta ima da izgubimo, uzeo GPT, dao mu parametre i dobio vrlo dobar pitch, uz 3-4 korekcije, par patetisanja manje i par povezivanja sa firmom i idejom više, imali smo ga, usvojeno odmah, Samo 5 minuta posla.

 

Ali kada je došlo da se prezentuje moralo je da se čita, jer niko nije zapravo imao taj tekst u glavi, i tu se izgubi flow i utisak je bio mnogo lošiji.

 

Razmišljam koliko će sledeći bitni skil biti onaj iz niskih razreda osnove škole, nauči pesmicu napamet sa tačnom intonacijom...

 

Lisje žuti veće po drveću

lisje žuto dole veće pada...

Link to comment

za lose iskustvo nije ti kriv ChatGPT. :D moze AI i da prica i to tvojim glasom. kad se to spoji ko ce nam biti kriv. aha, bice, sto jos moram i da otvaram usta u sync, dajte neki hologram :happy:

  • Haha 1
Link to comment

Pokusao studentu da objasnim kako da koristi ChatGPT da unapredi pisanje.

Stavio skandalozan pasus studenta, ChatGPT lepo prepravio u tri razumljive recenice.

Kazem studentu: VIdis?

A on ce meni: Stvar je u tome sto ja kad napisem, meni izgleda razumljivo.

 

Zakljucak: Dzaba AI da unapredi pisanje ako onaj  ko pise ne ume ni da prepozna sta je bolje a sta gore napisano.

 

Link to comment
On 20. 2. 2023. at 8:22, Weenie Pooh said:

 

Naravno da nema kad nije AI nego "language model", ne razmišlja o značenju iza reči nego simulira komunikaciju na osnovu površnog poređenja sa sličnim zapisima koje je drugde video. (Sad će neki lingivsti reći da tako funkcioniše i ljudska inteligencija ali zajebi to, ovde nije problem u heuristici.)

 

Pre neki dan se ljudi podsmevaju ChatGPT na Twitteru, kao haha napravio je bazičnu aritmetičku grešku - rekao da Džo Bajden ima 79 godina ali nije najstariji predsednik USA svih vremena, najstariji je Regan sa 77.

 

Ja pokušao da im nacrtam da mučenik tu nije ni radio nikakvu aritmetiku; da jeste, naravno da bi znao da je 79 > 77, ali to mu nije bilo u opisu radnog mesta. Njegovo je da pročita iz baze podataka koliko Bajden ima godina, i takođe da pročita ko je najstariji predsednik USA svih vremena (pre par godina, svi su izvori navodili da je u pitanju Regan). Neće sam porediti ta dva faktoida, neće razmišljati o njima, samo će ih reprodukovati. 

 

Možeš da ga dovedeš do ispravnog zaključka serijom pitanja, ali sam svakako neće odraditi to što naš mozak odradi.

 

 

Sasvim dovoljno.

 

Umesto ja da mozgam o logickoj strukturi teksta, neka on uradi to za mene, a onda cu ja da isproveravam sta treba. I to stedi vreme.

  • +1 1
Link to comment
On 20. 2. 2023. at 16:13, Zverilla said:

Ne slažem se . Za početak, autor nije skapirao kako rade jezički modeli...

 

Sa kojim delom se ne slazes?

 

Posto nisam ekspert, vazno mi je da znam sta je pogresio.

 

Konceptualno ili u primeni?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...