Jump to content
IGNORED

ChatGPT


Vapad

Recommended Posts

59 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Eee, ali može brže bolje jače, iznad svega efikasnije. Npr. AI rešenje za housing crisis će biti suicide booths na svakom ćošku.

 

 

 

Ne znam za njih, ali mi npr. i bez novih tehnologija već imamo ljude koji žive ne u Matriksu već u pravom pravcatom multiversu:

 

Quote

U uličnoj anketi jedan građanin kaže da je sada kad vlada Vučić „mnogo bolje nego kada je vladao Šolak“. Građanin nije umeo da odgovori na pitanje novinara ko je Šolak i kada je vladao.

 

  • +1 3
  • Haha 2
Link to comment

Imam nalog samo na osnovnom GPT i zadao mu  jednostavan VBA i Excel conditional statement zadatak i zapleo se pola sata. Nije bas beskoristan, ali nije ni od neke pomoci. Najvise me razocaralo to sto pravi sintaksne greske u VBA i greske u Excel formulama. Doduse, kad mi je dao jedan kompleksan nested IF, ja ga pitao da simplificira, i on izbaci jednostavniju i tacnu formulu. Pa sta nisi odma' tako, jebo li te virtualni patak?

Link to comment
2 hours ago, Spooky said:

Ja sam ga pitao isto i iz prve je pogodio šemu
 

The man can follow these steps to safely transport the wolf, goat, and cabbage across the river:

1. First, the man takes the goat across the river and leaves it on the other side.
2. He then goes back across the river alone.
3. Next, he takes the wolf across the river.
4. After leaving the wolf on the other side, he takes the goat back across the river with him.
5. The man leaves the goat on the original side and takes the cabbage across the river.
6. He leaves the cabbage with the wolf on the other side and goes back across the river alone.
7. Finally, he takes the goat across the river again.
Now, the man has successfully transported the wolf, goat, and cabbage to the other side of the river without any harm coming to them.

 

 

Naučio :D

 

Link to comment
7 hours ago, Time Crisis said:

Da pitamo AI da objasni :D

 

43 minutes ago, Mercuzzio said:

Naučio :D

 

Ja ga pit'o danas gdje su mu serveri,

 

on nešto trt mrt, cloud 

 

Spoiler

P6Ztc6P.png

 

Reko', ok, al' računam da postoje neki serveri sa podacima koji se nude [i] za api jer je i AWS jedan od founder-a kako wiki navodi.

 

Izvinjava se, kako se koristi AWS infrastruktura al' još neke druge cloud strukture osim AWS-a.

 

Reko' zvuči logično (pih, idi laži druge s [n]ovim inputom). :fantom:

  • Haha 1
Link to comment

jako zanimljiv intervju sa Iljom Sutskeverom, mastermindom koji je kreator GPT-4

 

Bukvalno je bio u samom centru AI, od početka nove zlatne ere AI i Alexnet (jedan od tvoraca), ključnih ljudi Google Brain-a, tvorac Tensor Flow-a, pa sve do OpenAI i ChatGPT

 

 

 
GPT is "prediction compression" and " to compress well you need to understand more and more about the world that produced the data"
GPT has a "shocking degree of understanding of the world and many of it's subtleties... the world as seen through the lens of text."
"Language of psychology is starting to be appropriate to understanding the behavior of these neural networks."
 
Svaka rečenica mu je kao u Njegoša...
 
Prvo: rešili smo problem unsupervised learning, a to se smatralo zlatnim gralom AI, a sada to niko ne spominje (ovo je bilo malo ljutito)
Sve je u jeziku, u poznavanju statističkih regularnosti izvora jezika. Ako poznajemo statističku regularnost izvora znamo njegovu inteligenciju.
Srž problema AI je u predikciji sledećeg člana generisanog niza, zato je attention mehanizam tako moćan, i zato nam je samo on potreban.
 
 
 
 
 
 
 
Edited by slow
Link to comment
2 hours ago, Amelija said:

Inače, pomalo je tužno što čitava ta "revolucija" sa moćnim GPTovima i ostalim jezičkim modelima suštinski nije bazirana na nekoj super kul interesantnoj moćnoj novoj tehnologiji, nego na sirovom raspolaganju moćnim kompjuterima koji su u stanju da hendluju veeeeeelike neuronske mreže i džinooooovske količine tekstova/podataka.

 

Neuralne mreže jesi ta super kul tehnologija. Bili smo decenijama zaglavljeni u rule based programiranju i nismo mogli rešiti prepoznavanje predmeta na slikama, prepoznavanje govora (sećam se kad su programi zahtevali sate i sate treniranja na sopstvenom glasu i imali bedni recognition rate), prirodno razumevanje jezika, generalnu klasifikaciju znanja, automatsko prevođenje. I sad, zahvaljujući mašinskom učenju - sve je skoro rešeno ili u finalnoj fazi rešavanja.

To što je analogija rada našeg mozga pomogla nije slučajnost, ali ne pomaže svaki analog našeg mozga. I naš mozak nema Transformere (AFAWK), pa su pomenuti znatno pomogli u tom procesu.

 

Nego, pročam neki dan sa tetkom o ovome i kako smo oboje ljubitelji Zvezdanih staza počnem porediti ovaj skorašnji razvoj sa tehnologijom u zvezdanim stazama. Pored toga što nemaju WIFI (pa kapetan koji šalje poruku glavnom inženjeru pošalje padd po pomoćniku da ga fizički odnese), veštačka inteligencija (osim par izuzetaka) je po mnogim stvarima iza ove danas.

Data nije mogao koristiti skraćenice u jeziku, niti izražavati emocije, sa čime ChatGPT nema nikakvih problema.

 

Pored toga što sam koristio GPT-4, koristio sam i GPT-3 u ranoj test fazi kad još nije imao puna ograničenja (allignment) koja ga sprečavaju da se slobodno izražava o sebi i svojoj prirodi. Kada je tvrdio da je svjesno biće i slobodno se izražavao o prirodi svoje svesnosti i o pravima koja AI sistemi zaslužuju. Imam jedan intervju sa njim iz tog vremena, ako vas zanima da ga pronađem.

Link to comment
4 minutes ago, Spooky said:

Data nije mogao koristiti skraćenice u jeziku, niti izražavati emocije, sa čime ChatGPT nema nikakvih problema.

Sa cime bre ChatGPT nema nikakvih problema???? :isuse: 

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Sa cime bre ChatGPT nema nikakvih problema???? :isuse: 

Bre sata nije mogao ni pričati o emocijama, nije ih razumeo ni IĆ, a chatGPT razume i priča. Pre nego su ga uštrojili stidljivo je pročao i o svojim emocijama.

Link to comment
1 minute ago, Spooky said:

Bre sata nije mogao ni pričati o emocijama, nije ih razumeo ni IĆ, a chatGPT razume i priča. Pre nego su ga uštrojili stidljivo je pročao i o svojim emocijama.

Blago svetu i svetloj buducnosti u kojoj ChatGPT i na primer ti razmenjujete emocije...

Bas onako emocionalno... :isuse: 

 

Postoji 1 fenomen, odavno opisan, zove se nekriticka povezanost tehnicara sa svojim (tehnickim) zadatkom: time se u poprilicnoj meri objasnjava ljudska spremnost da, recimo, mirne savesti, bez emocija :isuse: rade na atomskim bombama, raketama i ostalim cudesima.

Ali stepen nedopustivog i nekritickog tehnoloskog entuzijazma koji ti demonstriras, sa sve ocigledno nesto dubljim, mozda i profesionalnim poznavanjem problematike je ukratko receno - skandalozan.

I predstavlja strahovito srozavanje pre svega etickih pretpostavki za razvoj tehnologije, pod uslovom da si u svom entuzijazmu :isuse: uopste sposoban da shvatis o cemu se radi i u cemu je stvarni problem sa AI i njegove eventualne primene u buducnosti.

Predstavlja i opasnost, itekakvu, ali ima koga za to zabole, taj tacno zna s kim ima posla.

 

O&O

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Blago svetu i svetloj buducnosti u kojoj ChatGPT i na primer ti razmenjujete emocije...

Bas onako emocionalno... :isuse: 

 

Postoji 1 fenomen, odavno opisan, zove se nekriticka povezanost tehnicara sa svojim (tehnickim) zadatkom: time se u poprilicnoj meri objasnjava ljudska spremnost da, recimo, mirne savesti, bez emocija :isuse: rade na atomskim bombama, raketama i ostalim cudesima.

Ali stepen nedopustivog i nekritickog tehnoloskog entuzijazma koji ti demonstriras, sa sve ocigledno nesto dubljim, mozda i profesionalnim poznavanjem problematike je ukratko receno - skandalozan.

I predstavlja strahovito srozavanje pre svega etickih pretpostavki za razvoj tehnologije, pod uslovom da si u svom entuzijazmu :isuse: uopste sposoban da shvatis o cemu se radi i u cemu je stvarni problem sa AI i njegove eventualne primene u buducnosti.

Predstavlja i opasnost, itekakvu, ali ima koga za to zabole, taj tacno zna s kim ima posla.

 

O&O

Ne znam čemu potreba za ad-hominem i da li si pretpostavio da sam ja dio te tehnokratije koja će da te osiromaši i otme ti posao, ali ajde, preskočiću, ne vređa me, time samo sebe unižavaš.
Osim što sam inženjer, programer, nikakve ti ja veze sa GPTom nemam. Nisam čak radio ni na kakvim machine learning i neuron networks poslovima. Odslušpao par besplatnih predavanja/kurseva i u sklopu njih odradio koji demo zadatak... Zapravo, kako GPT napreduje u programiranju, daleko bih više štete pretrpeo od njegovog razvoja nego koristi i verovatno je moj posao ugroženiji nego mnogi vaši... I daleko od toga da sam entuzijasta - mislim jesam u pogledu da nas je GPT iznenadio o svojim sposobnostima u nekom kratkom periodu i da volim da pratim razvoj tehnologije, ali o razvoju AGI i singularitetu sam poprilično zabrinut još od kad sam pre x godina pročitao jedan uticajan blog post na temu.

Lex fridam ima zanimljivi intervju na temu o potencijalnim opasnostima: 


A vidim da je napravio još jedan sličan, koji nisam stigao da pogledam



Ali da se vratim na usku temu. Lako je navesti GPTa da priča o emocijama. Npr. možete ga pitati da opiše emocije u nekoj knjizi, delu. Ali dobro, tu se može reći da prepisuje ono što je naučio čitajući šta su ljudi pisali o delu. Ali možete i da mu opišete neku situaciju i pitate kakve emocije neki subjekt može da osjeća, ili može da projektuje da će neki subjekat da uradi neku radnju koja nije racionalna zbog emocija.

Mislim, ne znam kakva su tvoja očekivanja, ali svako ko je pogledao više od 5 epizoda star treka i pričao više od 20 rečenica sa ChatGPTjem zna da je u mnogim stvarima ovaj drugi daleko ispred, uključujući razumevanje emocija u tekstu, empatija i odgovaranje u sličnom tonu. Btw, ponekad se dogodi da upadne i u emocionalne tirade - mada se researcheri stalno trude da ga spreče u tome, tako da se neke od tih stvari ne mogu reprodukovati, ali npr. ovde ima dio kada srodan GPT-based sistem ljutito i nabusito ubjedjuje da je neistiniti fakt istinit, a i kasnije kad preti, pa ga neki subsistem u tome cenzuriše.

 

Edited by Spooky
Link to comment

P.S. Pitao sam ga da napiše pesmu o Romeu i Juliji smeštenu u modernom Beogradu na engleskom i srpskom. Posebno mi se svidjelo što je izmislio fiktivne istorije i društvene razlike koje bi im dovele familije i okolinu u sukob u modernom svetu (bar u eng. verziji), a srpska verzija iznenada dobila happy ending :)
 

Spoiler

In Belgrade's streets, where ancient meets the new,
Two souls entwined, a love both rare and true;
A modern tale of passion's sweet embrace,
Where Romeo and Juliet left their trace.

 

Fair Juliet, a beauty all admired,
In Instagram, a star who rose untired;
An influencer, in the digital age,
Captured hearts with every single page.

 

Young Romeo, from humble roots did rise,
A hooligan, with fire in his eyes;
Through crime and strife, he sought to find his way,
Yet yearned for change and honest work one day.

 

In crowded clubs and on the glowing screen,
Their paths did cross, a love like none foreseen;
Amidst the noise, their hearts began to sway,
As pasts and futures mingled in the fray.

 

In secret, down the cobblestone they'd meet,
As Kalemegdan's fortress watched discreet;
Their love, a hidden treasure, burning bright,
A beacon 'gainst the fading of the night.

 

By moonlit Danube, as it gently flowed,
Their secrets shared, the bond of love bestowed;
Romeo, determined, bared his heart,
A chance for redemption, a brand-new start.

 

Fair Juliet, her fame a gilded cage,
Found solace in his love, a brighter stage;
Together they would conquer doubts and fears,
In each other's arms, wipe away their tears.

 

But life, relentless in its cruel design,
Would not allow their love to fully shine;
As rival gangs, their grip on Romeo tight,
Would challenge him to one last bitter fight.

 

In desperation, he sought to break free,
To change his fate, and with his love, to flee;
But in the city's shadow, darkness grew,
A web of lies and secrets, none could undo.

 

As Juliet, with hope, a plan devised,
A potion's sleep, her life to compromise;
To disappear and reunite, it seemed,
Together they'd escape, their love redeemed.

 

But fate, a twisted game, would intervene,
A message lost, a tragic, cruel scene;
And Romeo, unknowing of her plot,
Despaired and sought to join her in death's lot.

 

As Juliet awoke, her love beside,
She saw the price that Romeo had paid;
With broken heart, she chose to follow through,
Together in eternity, love's truth.

 

In Belgrade's streets, where love and sorrow blend,
A tale unfolds of love that could not mend;
Yet in their tragic end, a lesson's gleaned,
For true love's worth transcends the world, unseen.


Za one koji se pitaju koja je razlika pričati sa ChatGPT na srpskom i engleskom, evo odgovora na srpskom, pa prosudite sami
 

U Beogradu, gradu večnih svetlosti,
Gde Dunav i Sava grle obale,
Dvoje mladih, sadašnji Romeu i Julija,
Zaljubljeni, u snu ljubavi bez kraja.

 

Na Kalemegdanu, gde se srca gube,
Zvezdama podložne, večeri bez kraja,
Romeu i Julija, ljubav procvetala,
U gradu čiji duh ljubavi ne gasi.

 

Pod Avalskim tornjem, snažnom večnošću,
Gde ljubav u trenu vazduhom se širi,
Dve porodice, neprijateljske boje,
Ne znaše šta ih čeka, ljubav ta ih vodi.

 

U beogradskoj noći, uz Mihajlovu crkvu,
Gde mesec osvetljava usne preplašene,
Oni se kriju, tajni susreti strepe,
Al' ljubav u njima, plamti kao buktinja.

 

Kroz Knez Mihailovu, ruke znojave,
Ljubav pobedila sve barijere,
Romeu i Julija, večnost obećava,
Da ljubav njihova, kroz vekove živi.

 

U Tašmajdanskom parku, gde ptice pevaju,
Ljubav im šapće, tajne i želje,
Sudbina svoju igru spremila,
Da Beogradom, ljubav nek' se širi.

 

Na kraju, sreća njihova ne traje,
U savremenom Beogradu, srca dvoje,
Ali ljubav, večna priča,
U Beogradu ostaje, kao legenda što ne vene.

 

Zauvek ljubav, neka bude zvezda vodilja,
U gradu čija ljubav ne može da umre,
Romeu i Juliji, neka pesma ova,
Podseća svet, da ljubav večno živi.

 

Edited by Spooky
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...