Jump to content
IGNORED

ChatGPT


Vapad

Recommended Posts

17 hours ago, Amelija said:

loša nuspojava su reči koje ne postoje ("najmostovitiji" -- mada mi se sviđa kreacija!) 

 

 

 

Meni se isto svidja ova kovanica. Sto se mene tice, samo nek smislja nove..

Link to comment

Pomalo plasi gdje ce taj super brzi intuitivni razvoj odvesti kroz 5-6 god. Michio Kaku je nedavno kod Fridmana poredio otprilike kako je AI imao "mozak" kao zohar, sad ima kao macka ili pas a treba da se zabrinemo sta ce biti kad bude imao mozak kao majmun.

Link to comment

ja sam posmatrao u real time kako postaje pametniji kad smo ćaskali o mostovitosti Kraljeve Luke.

najpre nije bio baš mnogo pametan:

 

WWXNeRJ.png

 

ali kako je razgovor odmicao on se naglo opametio:

 

Po9NOJo.png

 

  • Haha 1
Link to comment
On 9.2.2023. at 19:04, roksi said:

 

😳 obrni-okreni, primarni fokus je na ustedi vremena. ali da li mozemo da se oslonimo uvek (ili barem cesce nego ne) na kvalitet informacija koje izbacuje? 

 

pitanje za prosvetare, kako planirate pristup ocenjivanju sada (in this new landscape)?

 

 

 

Citaj Ethan Molick-a na tviteru, ima odlicne ideje.

 

Klasicni UK tipa eseji zasnovani na citanju i kritickoj analizi literature, cao-zdravo, to ne moze biti nacin evaluacije.

 

Za numericke problema mislim da jos uvek nema zime. ChatGPT je tu gresio dosta, ovaj Bing jos nisam probao.

  • Hvala 1
Link to comment
On 10. 2. 2023. at 23:40, omiljeni said:

ja sam posmatrao u real time kako postaje pametniji kad smo ćaskali o mostovitosti Kraljeve Luke.

najpre nije bio baš mnogo pametan:

 

WWXNeRJ.png

 

ali kako je razgovor odmicao on se naglo opametio:

 

Po9NOJo.png

 

 

Most na reci bi pomogao da se prevozi vojska i zalihe od ostrva u zalivu do luke na istom zalivu, kakvo opamećenje :hail:Istrenirao si ga do mojega, još ga naterao da poredi značaj mosta na reci po sred kontinenta sa značajem mosta na ušću reke u more, fantastično. 

 

Dečak Vasa AI, usvaja mišljene odraslih i koriguje svoje stavove dok ne zaliče na njihove.

 

Evo kako moj mali™ rezonuje i prihvata mudre reči inteligentnijih bića:

 

image.thumb.png.5a2a752c48f6d25fb2a08e9a439b3fa6.png

 

A evo kako sam analizira logističke izazove tvoje genijalne ideje (izgradnje mosta na ušću reke u more).

 

image.png.8756dc2b781eb3f02135daa3ab0c4ee5.png

 

 

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
3 hours ago, Budja said:

 

Citaj Ethan Molick-a na tviteru, ima odlicne ideje.

 

Klasicni UK tipa eseji zasnovani na citanju i kritickoj analizi literature, cao-zdravo, to ne moze biti nacin evaluacije.

 

Za numericke problema mislim da jos uvek nema zime. ChatGPT je tu gresio dosta, ovaj Bing jos nisam probao.

 

bice zanimljivo u svakom slucaju.

 

kod mene su pristupili tako da je koriscenje generative AI dozvoljeno (responsible and ethical use but with the essential disclaimer/acknowledgement, otherwise it's academic misconduct), sto je ok. ono gde je murky je da jos uvek nema definisano gde je granica i ostavljeno je nama koji radimo direkt sa studentima da to vrednujemo - a time onda ulazimo u zonu gde je tumacenje sta je prihvatljivo ili ne potencijalno rastegljivo. ne znam. ne brine me toliko za starije studente koji su vec upoznati sa procesom (pristup istrazi i kako to utice na informisani razvoj ideja, etc.) ali me je malo trema za ove najmladje koji tek ulaze u pricu a automatski imaju pristup ChatGPT/Bing/DALL·E alatu.

 

bice interesantno.

 

isto tako ako neko ima vec iskustva (ili je kao ja da tek treba da se suoci s ovim u nastupajucem periodu) u domenu vizuelnih umetnosti/dizajna... pliz javite iskustva 🫶. ako sam dobro ukapirala @Kenji ti se bavis istragom u tom domenu? (izvini ako sam nesto pogresno skopcala!).

 

naravno, dokumentacija procesa je uvek bila bitna a nesto mi se cini da ce tek sada biti:)

 

Spoiler

jasno da je u pitanju samo usavrseniji alat za istragu ali ono sto mene trenutno najvise brine je za najmladji narastaj koji tek ulazi u pricu a bitno je da shvate znacenje procesa i analize onog sto rade (a imam nekoliko grupa na prvoj godini). licno mislim da cu pristupiti tome da sve dok su studentni transparentni da ga koriste je super, tu nema nikakvih problema i u tom slucaju je zaista samo alat koji dopusta da se ideja dalje analizira i usavrsava. ali ne znam da li ce biti vremena (due to the ratio of class numbers 😵💫) da se to identifikuje i primeni bas na sve... i'm worried that some will slip through the cracks...

 

mislim, jasno, vremenom ce se pravi ili bolji pristup tome iskristalisati ali trenutno je lov u mutnom.

Link to comment
12 minutes ago, roksi said:

 

bice zanimljivo u svakom slucaju.

 

kod mene su pristupili tako da je koriscenje generative AI dozvoljeno (responsible and ethical use but with the essential disclaimer/acknowledgement, otherwise it's academic misconduct), sto je ok. ono gde je murky je da jos uvek nema definisano gde je granica i ostavljeno je nama koji radimo direkt sa studentima da to vrednujemo - a time onda ulazimo u zonu gde je tumacenje sta je prihvatljivo ili ne potencijalno rastegljivo. ne znam. ne brine me toliko za starije studente koji su vec upoznati sa procesom (pristup istrazi i kako to utice na informisani razvoj ideja, etc.) ali me je malo trema za ove najmladje koji tek ulaze u pricu a automatski imaju pristup ChatGPT/Bing/DALL·E alatu.

 

bice interesantno.

 

isto tako ako neko ima vec iskustva (ili je kao ja da tek treba da se suoci s ovim u nastupajucem periodu) u domenu vizuelnih umetnosti/dizajna... pliz javite iskustva 🫶. ako sam dobro ukapirala @Kenji ti se bavis istragom u tom domenu? (izvini ako sam nesto pogresno skopcala!).

 

naravno, dokumentacija procesa je uvek bila bitna a nesto mi se cini da ce tek sada biti:)

 

  Reveal hidden contents

jasno da je u pitanju samo usavrseniji alat za istragu ali ono sto mene trenutno najvise brine je za najmladji narastaj koji tek ulazi u pricu a bitno je da shvate znacenje procesa i analize onog sto rade (a imam nekoliko grupa na prvoj godini). licno mislim da cu pristupiti tome da sve dok su studentni transparentni da ga koriste je super, tu nema nikakvih problema i u tom slucaju je zaista samo alat koji dopusta da se ideja dalje analizira i usavrsava. ali ne znam da li ce biti vremena (due to the ratio of class numbers 😵💫) da se to identifikuje i primeni bas na sve... i'm worried that some will slip through the cracks...

 

mislim, jasno, vremenom ce se pravi ili bolji pristup tome iskristalisati ali trenutno je lov u mutnom.

 

 

U smislu istrazivanja studenata koji veze sa istrazivanjem nemaju (pod a) i koji su koriscenjem what s app-a nepismeni da sastave smislenu recenicu od dva reda (od deset redova na spanskom, ihaj, to sam prsti od slobodnog toka misli bez ikakvog reda) a kamoli da povezu smisleno dva pasusa (pod b), a ne mozes da im dajes casove pisanja. AI je tu dobar da:

ti da strukturu i sastavi recenice ali pod tvojom kontrolom ideja i lit. review-a koji si sam uradio. Ono, dam ti listu nepoezani stvari a Chat GPT ili Bing ti to lepo upakuje. Ako  Bing jos  moze  da sugerise literaturu, a mi pokazemo studentima kako de  ja evoluiraju, jos bolje. Ne moram  da trosim  vreme da objasnjavam studentika kako da guglaju vec kako da evaluiraju ono sto im AI servira.

 

U krajnjoj liniji, kod i pisanje su samo  tool,  a struktura ideja i metod su sustina procesa. E, sad, kaze Ethan da Bing AI moze da ti napise sasvim lepo istrazicacki projekat uz minimum  inputa. Tu je onda nas posao, opet, da od stdenta nacinimo reviewere, kako da evaluiraju  ono sto ima "student" AI napise.

 

Tako nekako ja vidim  stvar.

 

 

Edit: Kritikujem studente, a moj teks pun slovnih gresaka. :laugh:

 

Edited by Budja
  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, Budja said:

 

 

U smislu istrazivanja studenata koji veze sa istrazivanjem nemaju (pod a) i koji su koriscenjem what s app-a nepismeni da sastave smislenu recenicu od dva reda (od deset redova na spanskom, ihaj, to sam prsti od slobodnog toka misli bez ikakvog reda) a kamoli da povezu smisleno dva pasusa (pod b), a ne mozes da im dajes casove pisanja. AI je tu dobar da:

ti da strukturu i sastavi recenice ali pod tvojom kontrolom ideja i lit. review-a koji si sam uradio. Ono, dam ti listu nepoezani stvari a Chat GPT ili Bing ti to lepo upakuje. Ako  Bing jos  moze  da sugerise literaturu, a mi pokazemo studentima kako de  ja evoluiraju, jos bolje. Ne moram  da trosim  vreme da objasnjavam studentika kako da guglaju vec kako da evaluiraju ono sto im AI servira.

 

U krajnjoj liniji, kod i pisanje su samo  tool,  a struktura ideja i metod su sustina procesa. E, sad, kaze Ethan da Bing AI moze da ti napise sasvim lepo istrazicacki projekat uz minimum  inputa. Tu je onda nas posao, opet, da od stdenta nacinimo reviewere, kako da evaluiraju  ono sto ima "student" AI napise.

 

Tako nekako ja vidim  stvar.

 

 

 

 

 

slazem se, to je sustina.

 

onda to zapravo ni ne menja mnogo stvari od pre. jer ionako deo procesa jeste evaluacija/analiza prethodnih koraka. ovako ce mozda samo brze doci do sustine (i dubine!) onog sto rade. 

 

dobro, sad me je malo manje trema 😁 

 

 

e: e da! poglada sam ovaj intervju gde ethan mollick kaze kako mu je AI napisao clanak za koji je i sam molick pomislio da je njegov ali onda je shvatio da ga nikada nije napisao:)) e to ce vec biti triki zona. kako dokazati da je referenca tacna ako nekada ni sam autor nije siguran:)) kada ubedi autora da je njegovo. mislim dok dodje do autora da potvrdi ili opovrgne isto(!).

 

od 31:30

Edited by roksi
  • +1 2
Link to comment

@roksi

Kod vizuelnih umetnosti diffusion modeli mogu biti samo alat (kao i svaka tehnologija) ali i potpuna zamena umetnika. Prvo su došli po ilustratore..

Da ne ulazim noćas duboko ali pored toga što je cela jedna grupa umetnika uzdrmana iz korena najveći utisak mi je ogroman broj obeshrabrenih klinaca koji su od malih nogu trošili sate i sate crtajući. E sad suština nije u tome da ih neko uteši sa pričom kako neće to nikad biti kao pravi umetnik već da razume da je ta definicija pravog umetnika dalja nego ikad. Dok oni mukotrpno rade na svom talentu postoji nova grupa koja sebe zove AI artist.  Tj. njihovi peer-ovi koji kucaju prompt. I da, čak i priča o nekakvoj očiglednoj razlici izmedju arta i AI arta je irelevantna jer 21. vek opisuje jedna reč "dovoljno".

To je ona prva prelazna ocena. Dovoljan 2.

AI umetnost je dovoljna za većinu. I jeftina.

 

Meni je u ovome fascinantna priča o "demokratizaciji" umetnosti. Oslabadjanje umetnosti od zlih umetnika, koji eto hiljadama godina ne umeju da kažu šta je umetnost nego tu nešto mistifikuju. Hoćemo algoritam, hoćemo metodologiju umetničkog dela, hoćemo recept. Pa nema jbga. Pa dobrooo ako nema, uzećemo sve što ste stvorili i staviti u jedan model i on će nam stvarati umetnička dela.. bez umetnika. Jer svi su umetnici

Toy Story Disney GIF

 

PS

Naravno, umetnik nije nikakva titula. Umetnik je čovek koji se bavi umetnošću.

  • +1 3
Link to comment

Kada je rijec o vizuelnim mogucnostima, ovaj iskorak prevazilazi sve dosad vidjeno. Jeste u pitanju tek alat ali neuporedivo je mocniji od recimo proboja fotosopa, pretpostavljam i ilistratora i dr. Kao i kod ostalih alata, onaj u cijim rukama je vodi ples, ali fora je sto ce "umjetnici" da se zapate ko zuti mravi kad armija jeftine radne snage sa istoka provali precizne promtove, a hoce zasigurno. Hiperprodukcija, sraz cijena, kolaps. Samo bas sjajne umjetnike, na velikim projektima, nece dotaci, bar u ovom prvom talasu. Kroz 5-6 god. nisam bas siguran. Kontam da ce se ugasiti 30% outsourcing poslova. Kako neko rece, svaka tehnoloska revolucija ostavi bar jednu generaciju bez posla.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...