June 12Jun 12 SpaceX raises $75bn in world’s biggest IPOGood morning. Elon Musk’s SpaceX will touch down on the US stock market today after successfully conducting a record-breaking initial public offering, but will its shares head towards the moon?Shares in the rockets-to-satellites-to-AI company will begin trading in Wall Street today, after SpaceX raised $75bn through its IPO.The listing will put SpaceX among the largest public companies, and could see Musk declared the world’s first trillionaire later today.ređaju se uspesi...
June 14Jun 14 On 28. 5. 2026. at 16:37, Svarog said:Patrick Boyle je jedan od retkih YT kanala koje redovno pratim Drugi lik koji jako lepo i manje-više redovno satire Muska je Adam Something: https://www.youtube.com/playlist?list=PLf8qfSvZiyEsueKCRZXGeY1X-4fWNUWLqCovek koji bi zabranio sva prevozna sredstva osim vozova i bicikla
June 14Jun 14 18 hours ago, Shan Jan said:Covek koji bi zabranio sva prevozna sredstva osim vozova i bicikla Pa ono, ili ćemo da "poslušamo" Adama i nekako se samoregulišemo oko toga da batalimo automobile u korist nečega što nam odgovara, ili će tehnobogovi, na čelu sa Muskom, da nam ukinu auta jer će oni da budu ekskluzivni vlasnici autonomnih vozila čije će korišćenje da nam naplaćuju.Tako da, kako god da okreneš, budućnost nam je ista - bez auta
June 15Jun 15 20 hours ago, Svarog said:Pa ono, ili ćemo da "poslušamo" Adama i nekako se samoregulišemo oko toga da batalimo automobile u korist nečega što nam odgovara, ili će tehnobogovi, na čelu sa Muskom, da nam ukinu auta jer će oni da budu ekskluzivni vlasnici autonomnih vozila čije će korišćenje da nam naplaćuju.Tako da, kako god da okreneš, budućnost nam je ista - bez auta Ovo sa potpunom nezavisnošću od automobila je lažni narativ, to nikada neće biti moguće, ni u Japanu, ni u Zimbabveu. Mislim da je najteži zadatak kako ljudima objasniti da je predugo ulaganje u infrastrukturu bilo nepravedno predodređeno automobilu nauštrb ostalih vidova prevoza. To doduše ne mora da se objašnjava u gradovima sa dobrim javnim prevozom - da živim u granicama u-bahna u Beču npr. pitanje je da li bih ikada pomislio o vlasništvu kola. Trebalo bi prepisati od drugih, pre svega od Pariza jer je najskoriji primer drastičnog smanjivanja broja automobila. Holandija da bude neki master ili doktorat.
June 15Jun 15 Dovoljno je da se ide i u koncept Car as a Service, bez vlasnistva. I to bi drasticno smanjilo broj na ulicama.
June 15Jun 15 7 hours ago, Sludge Factory said:https://pescanik.net/elon-musk-covekolika-ponzi-sema/"Starlink nudi kritično važne usluge koje ga čine profitabilnim."Ovo naravno nije tačno. Starlink nije firma za sebe nego samo servis u okviru kompanije SpaceX, koja je od nedavno publicly traded pa znamo da uopšte nije profitabilna - posluje sa milijardama gubitka, sve na uštrb američkih poreskih obveznika. Starlink je jedina grana SpaceX koja operiše u plusu, ali u totalu su u debelom minusu, čak i ne očekuju da ostvare profit u doglednoj budućnosti.To ih nije sprečilo da navuku 72 milijarde investicija na IPO, nudeći šarene laže i dalje duvajući u mehur od sapunice.
June 15Jun 15 12 minutes ago, Weenie Pooh said:"Starlink nudi kritično važne usluge koje ga čine profitabilnim."Ovo naravno nije tačno. Starlink nije firma za sebe nego samo servis u okviru kompanije SpaceX, koja je od nedavno publicly traded pa znamo da uopšte nije profitabilna - posluje sa milijardama gubitka, sve na uštrb američkih poreskih obveznika.Starlink je jedina grana SpaceX koja operiše u plusu, ali u totalu su u debelom minusu, čak i ne očekuju da ostvare profit u doglednoj budućnosti.To ih nije sprečilo da navuku 72 milijarde investicija na IPO, nudeći šarene laže i dalje duvajući u mehur od sapunice.Ti si ono što se zove perma bear ili permanentni skeptik. Pošto to u stvari principijelno nije drugačije od toga da si permanentni optimista, u stvari si samo druga strana medalje. Nema sumnje da je Elon Musk prodavac magle, ali neke od ovih stvari će promeniti svet isto kao što je to uradio internet. I zato sipaju pare u to.Lako je biti skeptik. Većina stvari ne uspe i ako samo ponavljaš da nešto neće uspeti, bićeš u pravu u većini situacija. Baseball igrač ako je dobar pogodi u oko 30% situacija. Znači gledalac koji za svakog kaže da neće pogoditi će biti u pravu više od 70% vremena. Problem je u tome što će propustiti kad jedan odalami lopticu van stadiona.Tako ti je i sa ovima što ih je nasamario Musk. To ćeš biti u pravu 70% vremena, al kad jednom neko odalami lopticu u stratosferu oni će da broje pare, a ti ćeš da gledaš kako lopta leti.Ako mora da se bira, bolje je biti perma bull. Istorijski gledano se više isplati na duži rok.
June 15Jun 15 32 minutes ago, Venom said:Ti si ono što se zove perma bear ili permanentni skeptik. Pošto to u stvari principijelno nije drugačije od toga da si permanentni optimista, u stvari si samo druga strana medalje. Nema sumnje da je Elon Musk prodavac magle, ali neke od ovih stvari će promeniti svet isto kao što je to uradio internet. I zato sipaju pare u to.Apsolutno ne. Ako je Musk prodavac magle, tu dalje nema "ali". Nema "i ćorava koka ubode zrno". Nema "bolje je biti optimista nego pesimista jer ćeš biti u pravu kad se lepe stvari dese." Jer ne postoji alhemija koja od magle pravi zlato, to se jednostavno neće desiti.Treba imati u vidu da Elon čak ni ne namerava da "promeni svet" kako ti to zoveš. Njemu nikad nije bio cilj da odvede čovečanstvo na Mars, ni da reši problem saobraćaja vakuumskim tunelima, niti išta slično. Njemu je cilj bio i ostao da šiša ovce što duže može - da hajpom i loženjem navlači spekulante da bacaju novac u njegovom pravcu. To je čovek koji prati trendove, sve kurčeći se da trendove u stvari postavlja, pa tako kreira iluziju da će "promeniti svet" iako to uopšte i ne pokušava. Nadati se da će on nekad u karijeri deliverovati išta konkretno, to je duboka zabluda. 32 minutes ago, Venom said:Ti ćeš biti u pravu 70% vremena, al kad jednom neko odalami lopticu u stratosferu oni će da broje pare, a ti ćeš da gledaš kako lopta leti.Ako mora da se bira, bolje je biti perma bull. Istorijski gledano se više isplati na duži rok.Del Trotter logika, he who dares - wins Vidi, nije da nema smisla kockati se kačenjem na Elon Hype Train; ako na vreme iskočiš daleko ćeš stići. Ja se berzanskim spekulacijama ne bavim i ne interesuju me. Ja samo tvrdim da su prodavci magle užasno štetna društvena pojava, da je svet koji se kladi na njihov uspeh svet koji zatvorenih očiju juri ka provaliji.
June 15Jun 15 Zaboravih da pomenem @Venom, taj 70-30 split ne znam na čemu baziraš.Home run se u bejzbolu desi u samo 1-2% slučajeva; Musk je čovek koji obeća home run kad god se lati palice, a procenat mu trenutno tavori na 0.00%Sa svakim promašajem, on grabi novu palicu i ponovo najavljuje home run iako ga nijednom nije ostvario. Ti kažeš, "Pa dobro, po zakonu velikih brojeva moraće da je odalami u stratosferu jednom, kad-tad", ali to je potpuno neosnovano, posebno ako prepoznaješ da u pitanju i nije profesionalni sportista, nego lik koji prodaje viršle na tribinama i kenja da mnogo dobro udara loptu. Kad su u pitanju "promene sveta", skeptik je u pravu ne 70% vremena nego 98-99% vremena.
June 15Jun 15 To je samo metafora. Ne mora da bude home run da bi nešto bilo uspeh. 70% promašaja je overhead za 30% pogodaka i 1% home runova. Imao je Matt Levine par puta komentar da je poželjna kvota prevara u svetu investicija veća od nule 😉. To je zato što ako odlučiš da eliminišeš i preskočiš svaku prevaru, neminovno ćeš da eliminišeš i neke od onih 1% što će ispaliti lopticu van stadiona, jer suprotno tvom samouverenom stavu, dosta je teško proceniti šta budućnost donosi.Ono što hoću da kažem je između ostalog, znaju većina njih s kim imaju posla i to bolje od mene i tebe. Ali to je zakon velikih brojeva - na dovoljan broj pokušaja dobijeni rezultat teži očekivanoj vrednosti. Nije tu niko nasamaren i preveslan. Edited June 15Jun 15 by Venom
Create an account or sign in to comment