Jump to content
IGNORED

Najznacajniji dogadjaj u ljudskoj istoriji


Jimmy Kowalski

Recommended Posts

1 minute ago, Svemir Zeka said:

Moj humanizam je what? :unsure:

Premoderan, neprimeren istoriji Covecanstva.

Bagatelisanje religije i njenog znacaja obaska: religija nije vladika Nikanor.

Bili smo sve samo ne humani, genocid(i) su nam bili k'o dobar dan, na njima smo gradili i rusili civilizacije...

Istorija covecanstva je, rece neko, zbirka, kolekcija zlocina, izdaja, krvoprolica...

Cak se ni oni sa pocetka topika, one ptice selice nisu lepom reci probijale Planetom, osvajale je, nego neprekidnom borbom za goli opstanak.

Link to comment
1 minute ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Да ли баш никад ниси уочила код себе магијско размишљање? Било који облик, најприкривенији облик, или отворенији облик - нешто попут Милошице и хороскопа. :D Никад, никад, никад? 

Naravno da jesam, ono kad mislim da će nešto loše da se desi ako tri puta ne pogledam šporet :D

  • Haha 2
Link to comment
Just now, namenski said:

Premoderan, neprimeren istoriji Covecanstva.

Bagatelisanje religije i njenog znacaja obaska: religija nije vladika Nikanor.

Bili smo sve samo ne humani, genocid(i) su nam bili k'o dobar dan, na njima smo gradili i rusili civilizacije...

Istorija covecanstva je, rece neko, zbirka, kolekcija zlocina, izdaja, krvoprolica...

Cak se ni oni sa pocetka topika, one ptice selice nisu lepom reci probijale Planetom, osvajale je, nego neprekidnom borbom za goli opstanak.

Učitavaš mi svašta. Kakav Nikanor, kakvi bakrači? Govorim o sekularizmu, na prvom mestu. I da, pitani smo za sopstveno mišljenje na temu istorijskog trenutka, zar ne?

Link to comment
Just now, Svemir Zeka said:

Učitavaš mi svašta. Kakav Nikanor, kakvi bakrači? Govorim o sekularizmu, na prvom mestu. I da, pitani smo za sopstveno mišljenje na temu istorijskog trenutka, zar ne?

Izvini ako si tako shvatila, nije mi bila namera.

Kretenoida Nikanora sam pomenuo samo da skrenem paznju na opasnost izjednacavanja nikanorovstine sa znacajem religije za istoriju i istinska dostignuca covecanstva: uostalom i same religije su jedno od velikih, ogromnih dostignuca covecanstva.

A sekularizacija je politicko pitanje rodjeno mozda poslednja 2 veka ako i toliko i po znacaju neuporedivo sa znacajem religijA kao covekovog dostignuca.

A sto se sopstvenog misljenja tice - samo napred... :) 

Link to comment

Mislim na izlazak iz antičkog doba i ulazak u najvećim delom primtivizam, bolest, pohlepu i gramzivost srednjeg veka, ne znam kako je to doprinelo čovečanstvu. Razvoj je praktično stao ili se dešavao jako sporo. Ljudski potencijali su usporeni maksimalno. Izvinjavam se ako je moj humanizam naivan i smešan, nisam ga skupljala po Sensama i internetima, proživljen je i u njemu sam rasla i formirana (kao levičarsko dete, baza mi je takva).

Link to comment

Samo sa dodam ovo: nisam protiv bilo kakvog religioznog doživljaja. Istorijski smatram hrišćanstvo najretrogradnijim religioznim faktorom, u globalu, i na najvećem uzorku ljudi i vremena. 

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
3 minutes ago, Svemir Zeka said:

Mislim na izlazak iz antičkog doba i ulazak u najvećim delom primtivizam, bolest, pohlepu i gramzivost srednjeg veka, ne znam kako je to doprinelo čovečanstvu. Razvoj je praktično stao ili se dešavao jako sporo. Ljudski potencijali su usporeni maksimalno. Izvinjavam se ako je moj humanizam naivan i smešan, nisam ga skupljala po Sensama i internetima, proživljen je i u njemu sam rasla i formirana (kao levičarsko dete, baza mi je takva).

Moram da ti skrenem paznju da je slika Srednjeg veka kakvom je prikazujes poprilicno prevazidjena: nije on, taj Srednji vek bio bas toliko mracan, trebalo bi da obnovis gradivo... :tongue:

 

Srednji vek na stranu, ja sam jasno i glasno napisao kako su stajale i bojim se stoje stvari sa humanizmom ili takozvanim humanizmom: insistiranje na njemu ima smisla samo na nivou pojedinacnog, individualnog i kao takav uvek je postojao, da se ne vracam u davniju proslost, to je znao i jedan Gete:

Quote

Oprosti, krupne reči zboriti ne bih znao,
pa makar mi se tu rugali svi;
jer, da se nisi smeha odvikao,
mom patosu bi smejao se ti.
Ja ništa ne znam reći o suncu i vasioni;
vidim jedino ljude i kako se pate oni.

Istoga kova vazda zemljin je mali bog
i nastran, ko i prvog dana svog.
Malo bi bolje živovao
da mu nebeskog sjaja odblesak nisi dao;
on zove umom to, a uma sav mu smer
da bude zverskiji no svaka zver.

Prosto smo kao sorta politicki nekorektni, nehumani, ma svakakvi....

A sto se tice nasih sopstvenih uverenja, uz duzno postovanje, ona ne spadaju u temu topika..

Link to comment
7 minutes ago, Svemir Zeka said:

Mislim na izlazak iz antičkog doba i ulazak u najvećim delom primtivizam, bolest, pohlepu i gramzivost srednjeg veka, ne znam kako je to doprinelo čovečanstvu. Razvoj je praktično stao ili se dešavao jako sporo. Ljudski potencijali su usporeni maksimalno. Izvinjavam se ako je moj humanizam naivan i smešan, nisam ga skupljala po Sensama i internetima, proživljen je i u njemu sam rasla i formirana (kao levičarsko dete, baza mi je takva).

Што би Маркс рекао, производна база им је била другачија, антика је бесомучна пљачка околних цивилизација и робовски рад. Средњи век је живот од земљорадње и пореза који се узме од земље. Прва индустријска револуција доноси могућност да земље (европске) крену у још један круг пљачке по свету, налик римској експанзији. 

Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Samo sa dodam ovo: nisam protiv bilo kakvog religioznog doživljaja. Istorijski smatram hrišćanstvo najretrogradnijim religioznim faktorom, u globalu, i na najvećem uzorku ljudi i vremena. 

To je ipak malo olaka tvrdnja: iz vekova i vekova, klanja, robovlasnistva, svega i svacega pojavila se u Palestini jedna jevrejska zamlata koja je pocela da propoveda ljubav medju ljudima kao najvisu vrednost sto je sigurno bila jedna Revolucija svoje vrste.

Ostalo su popovi...

I komesari.

I to ne treba mesati.

Ali reci da je retrogradno, najretrogradnije, jebiga, nije bas OK...

A nije ni istorijski tacno...

Evo da te castim za veceras :sleep::

 

Link to comment

А имамо и Конфучија, а и Буду, који проповедају сличне идеје о љубави. Да није било конфучијанизма, да су Кинези имали експанзионистичке амбиције, налик европским, давно бисмо били у саставу њихове империје, комплет наше европско полуострво. 

Link to comment
22 minutes ago, namenski said:

To je ipak malo olaka tvrdnja: iz vekova i vekova, klanja, robovlasnistva, svega i svacega pojavila se u Palestini jedna jevrejska zamlata koja je pocela da propoveda ljubav medju ljudima kao najvisu vrednost sto je sigurno bila jedna Revolucija svoje vrste.

Ostalo su popovi...

I komesari.

I to ne treba mesati.

Ali reci da je retrogradno, najretrogradnije, jebiga, nije bas OK...

A nije ni istorijski tacno...

Evo da te castim za veceras :sleep::

 

Opet tumačiš po svom nahođenju. Gde sam ja rekla Hrist? Ja sam rekla hrišćanstvo, a komesari su bar 95% hrišćanstva. 

 

Da ulazimo u topik ljudske prirode, nisam ni ja optimistična previše, ali ako hoćemo da živimo zajedno, treba da nam društveni ugovor. Svakako mi je društveni ugovor na temelju bar težnje za ravnopravnosti bliži, nego nešto gde vlada sila jačeg, u bilo kom smislu. I nemoj relativizovati sad ovo time da je i sad u nekim sferama sila jačeg ( @Braća Strugacki gde si :isuse:)

Link to comment
44 minutes ago, Svemir Zeka said:

Mislim na izlazak iz antičkog doba i ulazak u najvećim delom primtivizam, bolest, pohlepu i gramzivost srednjeg veka, ne znam kako je to doprinelo čovečanstvu. Razvoj je praktično stao ili se dešavao jako sporo. Ljudski potencijali su usporeni maksimalno.

na osnovu pročitanih stavova mislim da je ovo zekino ipak najznačajniji događaj u ljudskoj istoriji. na žalost, sa negativnim predznakom

  • Hvala 1
Link to comment

@namenskiAli znaš šta, mislim da ti težiš da vidiš neku hladnu pragmatičnost u sagovornicima, pa se zato služiš tim umetničkim ekspresijama. Kao, mi smo moderno proračunati, kupovina humanizma itd.

 

Mene čak i ne poznaješ. Dok me bar malo ne upoznaš, nemoj dodavati projekte :wub:

Edited by Svemir Zeka
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...