Jump to content
IGNORED

Najznacajniji dogadjaj u ljudskoj istoriji


Jimmy Kowalski

Recommended Posts

Tajson i ne kaže suprotno od te mape, već je njegova teza da je  Kolumbovim otkrićem Amerikom došlo do ponovnog spajanja ranije razdvojenih grana homo sapiensa.

E sad, zašto on to smatra najbitnijim trenutkom u istoriji čovečanstva je predmet diskusije.

 

  • +1 1
Link to comment

Meni nije. Ja bih pre procenila početak prosvetiteljstva, ili naprosto izlazak iz srednjeg veka. 

Hrišćanstvo smatram nazadovanjem civilizacije, u odnosu na antiku.

 

edit. Odgovor na uvodno pitanje

Edited by Svemir Zeka
  • +1 2
Link to comment

Ono moze to novogovorno da se nazove i ponovnim spajanjem, ali znam poprilicno izraza - genocid je samo jedan od njih - kojima to spajanje moze da se nazove: sa sve unistavanjem, satiranjem mnostva civilizacija, nepovratnim unistenjem njihovih dostignuca i pocetkom stvaranja evropocentricnog sveta, sa sve nametanjem religije sredstima i nacinima iz kojih je proistekao i danasnji obrazac po kome funkcionise zapadna civilizacija ukljucujuci i hipokriziju kao njen sastavni, neodvojivi deo...

 

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

Meni nije. Ja bih pre procenila početak prosvetiteljstva, ili naprosto izlazak iz srednjeg veka. 

Hrišćanstvo smatram nazadovanjem civilizacije, u odnosu na antiku.

 

edit. Odgovor na uvodno pitanje

giotto i renesansa, posle toga post napoleonova evropa

  • +1 2
Link to comment
Just now, Meazza said:

Tajson prica u bioloskom smislu, ne u istorijskom. Otud zabuna.

OK, videli smo.

Ali bioloski smo samo biologija, 1 od zivotinjskih vrsta.

Tek sa istorijom postajemo Covecanstvo i tek tada ima smisla uopste razgovarati o dostignucima Covecanstva..

Link to comment
3 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

post napoleonova evropa

:ohmy:

Aman, postnapoleonova Evropa je bila 1 restituciona mocvara ispod cije povrsine su, srecom, kljucale snage koje su je opet srecom, neke 1848. razbucale...

Obaska sto je primirje postnapoleonovske Evrope bilo vrhunac kolonizacije...

Sto bre?

Link to comment

Za mene postoje dva trenutka, prvi je taj neki u dalekoj prošlosti kada  se homo sapiens izdvojio kao dominantna vrsta na Zemlji.

 

A drugi trenutak je kada smo uspeli prvi put da napustimo kolevku i pogledamo Zemlju iz svemira (pa bio to Gagarinov let ili spustanje na Mesec, kako kome od volje).

  • +1 5
Link to comment
5 minutes ago, namenski said:

OK, videli smo.

Ali bioloski smo samo biologija, 1 od zivotinjskih vrsta.

Tek sa istorijom postajemo Covecanstvo i tek tada ima smisla uopste razgovarati o dostignucima Covecanstva..

 

Kad pocinje covecanstvo onda?

Link to comment
47 minutes ago, radisa said:

Inače, po meni, najznačajni događaj je onaj koji je od primata stvorio čoveka, kada je prvi put primat uzeo alatku da uradi nešto sa njom, kao što je @desboj i sugerisao slikom...

 

Biću malo pristrasan, ali rekao bih da je najznačiniji ili u samom vrhu pojava jezika i mnogo kasnije pisma/pisanog jezika :)

  • +1 3
Link to comment
4 minutes ago, Filozof manijak said:

 

 

A drugi trenutak je kada smo uspeli prvi put da napustimo kolevku i pogledamo Zemlju iz svemira (pa bio to Gagarinov let ili spustanje na Mesec, kako kome od volje).

 

Htela sam da kažem to, ali mi je promena u svesnosti čoveka (moje mišljenje) nekako veća kad je čovek prestao da veruje u nadmoć boga i religije, i shvatio da lično upravlja sopstvenim životom. Sekularizacija, bilo u kom trenutku.

 

To mi je analog na individualnom nivou, kad  osoba prestane da bude "žrtva" života, i preuzme kontrolu nad njim.

Edited by Svemir Zeka
  • +1 2
Link to comment
11 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

giotto i renesansa...

:thumbsup:

 

 

2 minutes ago, Meazza said:

Kad pocinje covecanstvo onda?

Ne znam, sklon sam da verujem u onaj izlazak iz pecine i zagledanost u zvezdano nebo: to je prilicno viseznacno - em je nekotm imao dovoljno vremena, slobodnog sto bi se reklo, em je naprosto morao da se zapita.

A iz te zapitanosti rodile su se religije, nauka...

U svakom slucaju tesko je, nemoguce odrediti trenutke mnogih presudnih dostignuca, a evo se vec i na topiku - kako i treba - vide licne, individualne sklonosti...

Link to comment
4 minutes ago, Svemir Zeka said:

kad je čovek prestao da veruje u nadmoć boga i religije

Da nije bilo vere u (nadmoc) boga i religije, ne bi bilo ni Mikelandjela ni Hajdna, ni Baha, ni piramida, ni katedrala, da ne nabrajam...

Obaska sto je religija rodila nauku.

Premoderan ti je i neprimeren taj pristup. :fantom:

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...