Jump to content
IGNORED

Najznacajniji dogadjaj u ljudskoj istoriji


Jimmy Kowalski

Recommended Posts

2 minutes ago, namenski said:

Da nije bilo vere u (nadmoc) boga i religije, ne bi bilo ni Mikelandjela ni Hajdna, ni Baha, ni piramida, ni katedrala, da ne nabrajam...

Obaska sto je religija rodila nauku.

Premoderan ti je i neprimeren taj pristup. :fantom:

Kost/benefit analiza mi kaže drugačije.

 

Da nije izgubljeno toliko stotina godina u srednjem veku, možda bi Mars već bio teraformiran :fantom:

  • +1 2
Link to comment
11 minutes ago, Meazza said:

 

Kad pocinje covecanstvo onda?

pa valjda pojavom slova(hijeroglifa)

 

 

@namenski možda sam se nespretno izrazio, nisam konkretno mislio na period do prve polovine XIX veka već više na šta je evropa ličili pre njega, a na šta posle njega.

državna uređenja koja su posle evoluirala u ovo što imamo sada :isuse:  

mislim da je točak okrenuo u dobrom pravcu

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Svemir Zeka said:

Kost/benefit analiza mi kaže drugačije.

 

Da nije izgubljeno toliko stotina godina u srednjem veku, možda bi Mars već bio teraformiran :fantom:

Odlicno, kost/benefit :isuse: analiza je ono sto je oduvek odredjivalo pravce razvoja covecanstva, narocito kada se ima u vidu covekova iracionalnost, sklonost ka skoku u nepoznato ma i po cenu zivota...

Kazi da se zezas, molim te... :) 

A sto se tice drugog pasusa, onog koji pocinje sa Da nije, znas ima jedna izreka... :) 

 

Inace, Covecansto je odavno simbolizovalotm svoje teme i dileme, svoje borbe za oslobodjenja, svoje pobune: kroz legendu o Prometeju:

Prometheus-1930-de-Jos-Clemente-Orozco.j

Ja navijam za ovu Oroskovu, ima ih naravno jos...

To je prica nad pricama Covecanstva.

Link to comment
24 minutes ago, Meazza said:

 

Kad pocinje covecanstvo onda?

neka čuvena anteopološkinja(praštajte neukom ne znam ime) svoja predavanja počinje odgovororom na to pitanje navodeći mesto na kome je pronađena prva zarasla butna kost ha homosapiensu/neandertalcu/erectusu

 

e

tada je neko lovio za tog člana plemena, čuvao ga i negovao kako je najbolje znao i umeo

 

do tada su bili osuđeni na smrt

Edited by kud u maglu Simoviću
  • +1 2
Link to comment
44 minutes ago, Svemir Zeka said:

Meni nije. Ja bih pre procenila početak prosvetiteljstva, ili naprosto izlazak iz srednjeg veka. 

Hrišćanstvo smatram nazadovanjem civilizacije, u odnosu na antiku.

 

edit. Odgovor na uvodno pitanje

Идеја која слави љубав и самилост, ако одузмемо штету од институционалне религије која је свима јасна, јесте морална (р)еволуција, а ниједна револуција не настаје тек тако, да антички човек није толико огрезао у суровост не би се ни јавиле идеје (међу античком елитом) да је духовни свет надмоћнији од колосеума, аквадукта и сличних материјалних манифестација моћи.

 

29 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Htela sam da kažem to, ali mi je promena u svesnosti čoveka (moje mišljenje) nekako veća kad je čovek prestao da veruje u nadmoć boga i religije, i shvatio da lično upravlja sopstvenim životom. Sekularizacija, bilo u kom trenutku.

 

To mi je analog na individualnom nivou, kad  osoba prestane da bude "žrtva" života, i preuzme kontrolu nad njim.

И онда је Јунг научно доказао да је немогуће на нивоу свесности донети чврсту одлуку да се одбаци свака потреба за религиозним мишљењем. Рационални ум и духовни ум су еволуцијски тако чврсто повезани да је немогућ захват који би њих раздвојио, а да се не оштети пуноћа личности. 

 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
9 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

neka čuvena anteopološkinja(praštajte neukom ne znam ime) svoja predavanja počinje odgovororom na to pitanje navodeći mesto na kome je pronađena prva zarasla butna kost ha homosapiensu/neandertalcu/erectusu

 

e

tada je neko lovio za tog člana plemena, čuvao ga i negovao kako je najbolje znao i umeo

 

do tada su bili osuđeni na smrt

 

E ovo je nesto.

 

Pisana rec kao kriterijum mi se ne dopada. Ljudi koji su sagradili Stonehenge i Gobekli Tepe nisu imali pismo, a ni mnoge druge kulture; pa ipak su kulture i ipak spadaju u covecanstvo.

Edited by Meazza
  • +1 2
Link to comment
Quote

...again he heard a man's voice—the frail and indomitable sound that can be made to carry an infinity of thought, resolution and purpose, that shall be pronouncing confident words on the last day, when heavens fall, and justice is done...

 

  • +1 1
Link to comment

@namenskine zezam se, izvinjavam se na upotrebi liberalnokapitalistučkog izraza, u autobusu sam, nisu mi neki uslovi za kontemplaciju

 

Umetnost kao umetnost, ja vrlo cenim SF, tu između ostalog ima i mnogo izmišljotine, i verovanja u alternativne istine. Ali ako pričamo šta je pragmatično najviše pomoglo čovečanstvu, sklona sam da verujem da je to pre jedna vakcina ili humaniji pristup lečenju (uopšte lečenje, a ne okivanje) psihijatrijski obolelih, nego oslikanost Sikstinske kapele (sorry)

  • +1 2
Link to comment
10 minutes ago, Meazza said:

 

E ovo je nesto.

 

Pisana rec kao kriterijum mi se ne dopada. Ljudi koji su sagradili Stonehenge i Gobekli Tepe nisu imali pismo, a ni mnoge druge kulture; pa ipak su kulture i ipak spadaju u covecanstvo.

 

Imali su usmenu reč, a bez toga ne bi izgradili ništa :)

Link to comment
14 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Идеја која слави љубав и самилост, ако одузмемо штету од институционалне религије која је свима јасна, јесте морална (р)еволуција, а ниједна револуција не настаје тек тако, да антички човек није толико огрезао у суровост не би се ни јавиле идеје (међу античком елитом) да је духовни свет надмоћнији од колосеума, аквадукта и сличних материјалних манифестација моћи.

 

И онда је Јунг научно доказао да је немогуће на нивоу свесности донети чврсту одлуку да се одбаци свака потреба за религиозним мишљењем. Рационални ум и духовни ум су еволуцијски тако чврсто повезани да је немогућ захват који би њих раздвојио, а да се не оштети пуноћа личности. 

 

 

Ja ne pretpostavljam materijalnost duhovnosti, nego način izražavanja potonje. I Sartr je filozof.

Link to comment
2 minutes ago, Svemir Zeka said:

@namenskine zezam se, izvinjavam se na upotrebi liberalnokapitalistučkog izraza, u autobusu sam, nisu mi neki uslovi za kontemplaciju

 

Umetnost kao umetnost, ja vrlo cenim SF, tu između ostalog ima i mnogo izmišljotine, i verovanja u alternativne istine. Ali ako pričamo šta je pragmatično najviše pomoglo čovečanstvu, sklona sam da verujem da je to pre jedna vakcina ili humaniji pristup lečenju (uopšte lečenje, a ne okivanje) psihijatrijski obolelih, nego oslikanost Sikstinske kapele (sorry)

Sve OK, naravno, samo istorija Covecanstva nije tvoje, moje ili ma cije verovanje, sa sve cinjenicom da je bilo, na primer ratova i to itekakvih koji su usput proterivali neke napretke poput sto vece dobrobiti za sto veci broj ljudi, na stranu sto su ti poredjenja zaista neprimerena: takvi smo kakvi smo - okivali smo psihicki obolele, ali smo oslikavali i Siktinu...

Ili da su krvavi ratovi znali da Covecanstvo izmamuzaju napred samo tako...

Sve u svemu, istorija Covecanstva sa sve najvecim dostignucima nije SF, a tvoj humanizam (koji postujem) je samo zaplitanje u modernu frazeologiju (sorry)...

Da hocu da budem zloban :D pomenuo bih klasicnu mis sveta izjavu, znas ono: da se svi vole i ljube i da na svetu bude mir...

Link to comment
9 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Ja ne pretpostavljam materijalnost duhovnosti, nego način izražavanja potonje. I Sartr je filozof.

Да ли баш никад ниси уочила код себе магијско размишљање? Било који облик, најприкривенији облик, или отворенији облик - нешто попут Милошице и хороскопа. :D Никад, никад, никад? 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...