Jump to content
IGNORED

House of the Dragon


theanswer

Recommended Posts

16 hours ago, J-♣ said:

Konačno šorka reptila.

 

ako nastave ovako da arče zmajeve, neće biti potrebe za CGIem nakon 5e epizode

  • +1 1
Link to comment

Al' ga dave sa Demonom u Harenholu i u ovoj epizodi.

Na kratko izašao pa se vrnuo, a tamo u zamku opet neizbežno haluciniranje.

Link to comment

Štaznam, meni ova peta epizoda još dobra, imajući u vidu kakve su prethodne bile. 

 

Samo jedan epohalno glup momenat mi pada na pamet (a standard je 4-5 po epizodi): ono kad Riverlanders dođu na noge Daemonu da ga napuše zato što su neki Blackwoods ubijali Bracken pod zmajevitom zastavom ili šta već. Kaže anonimna gospođa, "Know this, interloper, the Riverlands are an ancient place. Dragon or no dragon, we will never bow before a tyrant!"

 

Ja reko, bitch, ništa drugo nikad niste radili! Bukvalno svaki vam je vladar bio tiranin, FFS, a svaki će i biti. O kakvoj parlamentarnoj monarhiji fantazirate, šta je vama, ljudi?!

 

Konstantno se nekakve sitne velmože iskenjavaju po suverenima, uslovljavaju im ili direktno odbijaju poslušnost. Scenaristi nisu sposobni da se odmaknu ni pedalj od standarda 21. veka u kom pretendent na presto™ ide od jednog do drugog community leadera da se smeši, rukuje, i moli za endorsements pred sledeći izborni ciklus :isuse:

 

Ali ovo je feudalni apsolutizam, ljudi moji, pa još fantasy verzija u kojoj kraljevi jašu leteće dinosauruse koji bljuju vatru! Podrška se tu ne moljaka, o njoj se ne pregovara. Podrška se zahteva, a ko odbije da je da može da računa da će mu zatrti i seme i pleme.

 

Upravo je zato i zajebana situacija, neophodno je kladiti se na zmaja koji pobeđuje. Svakako se ne napušava onaj koji ti je direktno nad glavom.

 

  • +1 3
Link to comment
9 hours ago, Weenie Pooh said:

Štaznam, meni ova peta epizoda još dobra, imajući u vidu kakve su prethodne bile. 

 

Samo jedan epohalno glup momenat mi pada na pamet (a standard je 4-5 po epizodi): ono kad Riverlanders dođu na noge Daemonu da ga napuše zato što su neki Blackwoods ubijali Bracken pod zmajevitom zastavom ili šta već. Kaže anonimna gospođa, "Know this, interloper, the Riverlands are an ancient place. Dragon or no dragon, we will never bow before a tyrant!"

 

Ja reko, bitch, ništa drugo nikad niste radili! Bukvalno svaki vam je vladar bio tiranin, FFS, a svaki će i biti. O kakvoj parlamentarnoj monarhiji fantazirate, šta je vama, ljudi?!

 

Konstantno se nekakve sitne velmože iskenjavaju po suverenima, uslovljavaju im ili direktno odbijaju poslušnost. Scenaristi nisu sposobni da se odmaknu ni pedalj od standarda 21. veka u kom pretendent na presto™ ide od jednog do drugog community leadera da se smeši, rukuje, i moli za endorsements pred sledeći izborni ciklus :isuse:

 

Ali ovo je feudalni apsolutizam, ljudi moji, pa još fantasy verzija u kojoj kraljevi jašu leteće dinosauruse koji bljuju vatru! Podrška se tu ne moljaka, o njoj se ne pregovara. Podrška se zahteva, a ko odbije da je da može da računa da će mu zatrti i seme i pleme.

 

Upravo je zato i zajebana situacija, neophodno je kladiti se na zmaja koji pobeđuje. Svakako se ne napušava onaj koji ti je direktno nad glavom.

 

Da budem iskren, ja sam u toj sceni očekivao da ili Daemon izvadi mač i proburazi tu što mu soli pamet ili da u sledećoj sceni Caraxes spali tu grupu budala. I bio sam iznenađen kada je neka takva scena izostala. Mislim, dođe grupa sitnih feudalaca da budi suverena u sred noći i propituje ga, kao da je noćni čuvar, FFS. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Da budem iskren, ja sam u toj sceni očekivao da ili Daemon izvadi mač i proburazi tu što mu soli pamet ili da u sledećoj sceni Caraxes spali tu grupu budala. I bio sam iznenađen kada je neka takva scena izostala. Mislim, dođe grupa sitnih feudalaca da budi suverena u sred noći i propituje ga, kao da je noćni čuvar, FFS. 

 

On bar ima izgovor, lud je od droge zahvaljujući onoj buljavoj veštici borkinji za prava seljaka.

 

Ali koji je njihov izgovor, zašto bi rizikovali da ih pobije kao zečeve pa jednostavno dodeli njihove posede nekim lojalnijim vlastelinima? 

 

"Speaking truth to power" je moderna fantazija, a ovi debili zamišljaju da je važila u feudalnom okruženju, da vladar mora da skuplja poene kod podanika.

 

Daemon pušta da mu vazal sere po glavi, a Aegonu vazali otkazuju poslušnost jer je obesio šintere samo zato što su mu ubili sina... potpuno contrived političke dinamike, više odvaljene od realnosti od letenja na zmaju.

 

  • +1 1
Link to comment

Lol prijatelju jesi li zaboravio našu srednjevekovnu istoriju, ono od pobune Vukana protivu legitimno odabranog vladara mlađeg brata, pa sve do prvog kosovskog boja 1369, istorija dinastije Nemanjića je prepuna porodičnog klanja, koje ne bi bilo moguće da neki vlastelčići nisu odabrali da podrže pobunu pretendenta na presto

Link to comment
3 hours ago, Weenie Pooh said:

 

On bar ima izgovor, lud je od droge zahvaljujući onoj buljavoj veštici borkinji za prava seljaka.

 

Ali koji je njihov izgovor, zašto bi rizikovali da ih pobije kao zečeve pa jednostavno dodeli njihove posede nekim lojalnijim vlastelinima? 

 

"Speaking truth to power" je moderna fantazija, a ovi debili zamišljaju da je važila u feudalnom okruženju, da vladar mora da skuplja poene kod podanika.

 

Daemon pušta da mu vazal sere po glavi, a Aegonu vazali otkazuju poslušnost jer je obesio šintere samo zato što su mu ubili sina... potpuno contrived političke dinamike, više odvaljene od realnosti od letenja na zmaju.

 

i jedna od prvih naredbi koje Aemond izdaje je da se konacno sklone isti sa zidina

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, gone fishing said:

Lol prijatelju jesi li zaboravio našu srednjevekovnu istoriju, ono od pobune Vukana protivu legitimno odabranog vladara mlađeg brata, pa sve do prvog kosovskog boja 1369, istorija dinastije Nemanjića je prepuna porodičnog klanja, koje ne bi bilo moguće da neki vlastelčići nisu odabrali da podrže pobunu pretendenta na presto

 

O čemu ti pričaš, ko spori dinastičku borbu za prevlast? Uzurpatora je bilo bezbroj, što uspešnih što neuspešnih.

 

Ja sporim mogućnost da vlastelčić™ dođe kod lika koji se proglasio za kralja i u lice mu se podsmehne, odbivši poslušnost. To je garantovano samoubistvo jer vladar ne može da dozvoli da makar jedan takav slučaj prođe nekažnjen, a ovde se to dešava u proseku tri puta po epizodi. 

 

Pritom smo već videli kako upravo taj Daemon Targaryen reaguje na osporavanje legitimiteta. Kad je u prošloj sezoni onaj neki Velaryon u prestonoj dvorani tvrdio da je Daemonova žena kurva, ovaj ga je na licu mesta posekao i niko mu zbog toga nije ni reč rekao. Upravljačke strukture feudalnog društva bazirane su na dinastičkom legitimitetu; javno ga dovesti u pitanje je praktično najteži mogući prekršaj.

 

Ali scenaristi umišljaju da je demokratija bogom dana, da u feudalizmu svako ima pravo da teatralno viče "NOT MY PRESIDENT" bez ikakvih posledica.

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, gone fishing said:

Lol prijatelju jesi li zaboravio našu srednjevekovnu istoriju, ono od pobune Vukana protivu legitimno odabranog vladara mlađeg brata, pa sve do prvog kosovskog boja 1369, istorija dinastije Nemanjića je prepuna porodičnog klanja, koje ne bi bilo moguće da neki vlastelčići nisu odabrali da podrže pobunu pretendenta na presto

Srednji vek je bio pun bratoubilačkih sukoba, ali se nisu pobune podržavale tako što prvo odeš kod suverena po svojoj volji, probudiš ga u pola noći i kažeš mu da je budala i tiranin. Da to uradiš, verovatno bi tvoji naslednici dobili vest da si se slučajno okliznuo i polomio vrat dok si obilazio zamak, i da dođe tvoj naslednik da klekne or else.

Link to comment

Prvo nisu sami otišli kod njega već u gomili, suveren je doleteo u harenhal sam, sa kojom vojskom bi on disciplinovao vlastelčiće, drugo oni su njemu potrebni da bi svrgnuo polubrata sa prestola,  bez njih on nema vojsku, osim šačice posade zamka

Dakle mora da im se uvlači, da im obećava kule i gradove kako bi izabrali njega umesto polubrata, može i da primeni silu, nekoga će to zaplašiti, nekoga zainatiti, zadnja stvar koja mu treba je pobuna njegovog regrutacionog bazena :D

Da mu se desi kao caru Urošu koga je u samoj bitci izdao knez Lazar....

Znači treba mu lojalna vojska koja neće pobeći ili još gore promeniti stranu u samoj bitci, a to mu obezbeđuju vlastelčići koji moraju da veruju da će im se rizik podržavanja te strane isplatiti po završetku rata

Link to comment
21 minutes ago, gone fishing said:

Prvo nisu sami otišli kod njega već u gomili, suveren je doleteo u harenhal sam, sa kojom vojskom bi on disciplinovao vlastelčiće, drugo oni su njemu potrebni da bi svrgnuo polubrata sa prestola,  bez njih on nema vojsku, osim šačice posade zamka

 

Oni lično mu nisu potrebni ni za šta, potrebni su mu njihovi podanici - hiljade i hiljade ruralnih anonimusa koji obrađuju zemlju i po potrebi ratuju. Ko će njima upravljati zavisi samo i isključivo od kralja. 

 

Prvi vlastelin koji bi napušio kralja bio bi pogubljen na licu mesta, a onda bi (kao što kaže Ayatollah) bio pozvan sledeći po redu iz njegove familije, da se vidi da li je manje retardiran kooperativniji. Ako se takav ne nađe u istoj lozi, imenovali bi nekog novog lorda Donjih Prćilovaca i nikom ništa.

 

21 minutes ago, gone fishing said:

Dakle mora da im se uvlači, da im obećava kule i gradove kako bi izabrali njega umesto polubrata, može i da primeni silu, nekoga će to zaplašiti, nekoga zainatiti, zadnja stvar koja mu treba je pobuna njegovog regrutacionog bazena :D

 

Apsolutno ne mora - čak nije ni da ne mora nego bukvalno ne sme.

 

Uvlačenje i povlađivanje je znak slabosti. Sugeriše da će izgubiti u borbi za presto, da se vlasteli više isplati da podrže konkurenciju nego njega. 

 

Ne daju srednjevekovnom vladaru mandat njegovi vazali svojevoljno. Mandat je od boga, a ko to porekne jednostavno ne sme da prođe nekažnjen.  

 

Isto važi i za kmetove na posedu tog vlastelina; njihovo je da rade šta im kaže aktuelni gazda, ne da razmišljaju da li je taj iz ove familije ili iz one. 

 

21 minutes ago, gone fishing said:

Znači treba mu lojalna vojska koja neće pobeći ili još gore promeniti stranu u samoj bitci, a to mu obezbeđuju vlastelčići koji moraju da veruju da će im se rizik podržavanja te strane isplatiti po završetku rata

 

Anahrona fantazija po kojoj lojalnost vojske garantuje lokalni vlastelčić. On kao gleda da zadovolji svoje podanike, a njega će da gleda da zadovolji kralj - potpuno naopaka predstava apsolutističkog uređenja.

 

Veći deo vlastele u feudalizmu su kao middle managers u nekoj velikoj franšizi. Ne ustručava se McDonalds da otpusti šefa smene na Zelenom vencu misleći "šta ćemo ako propadne restoran, treba nam ta lokacija". Znaju da restoran neće propasti ako šef smene izgubi glavu, da neće kasirke i kelneri dizati bunu ako dođe neko drugi da im šefuje. 

 

U ovom konkretnom slučaju, Targaryens su bukvalno tiranska dinastija, došli su pre sto godina i spalili bezbroj ljudi dok im se svi ostali nisu zakleli na vernost. Naravno, vladati ognjem i mačem nije idealno na duge staze pa se u doba mira traži i druga vrsta legitimiteta - kruniše ih lokalni verski poglavar, sklapaju se brakovi, lojalnost se nagrađuje posedima, itd. Ali u krizno doba, kad se vodi borba za prevlast između dve grane zmajevitih tirana, lojalnost se zahteva a ne moli.

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Da dodam na sve ovo da je i sam razlog što su došli da bude Demona u sred noći potpuno imbecilan, tj. zbog toga što su Blekvudi rušili i palili na posedima Brekena. Dakle, ne šta je Demon radio ili Crni Targarjeni, već Blekvudi.

 

Prvo, gro njih bi tačno bolelo dupe šta Blekvudi rade na posedima Brekena, dokle god njihovi posedi nisu taknuti, a najmanje bi išli da zbog toga napušavaju suverena u sred noći. Feudalni odnosi su lični odnosi, nema tu neke nacionalističke svesti da su oni neka Riverlands nacija, pa onda da ne daju na svog fellow Riverlandera, a naročito ne bi držali neke patetične These are Riverlands govore kralju. Pre gledali da li oni mogu da izvuku neki lični benefit iz cele priče.

 

Drugo, obzirom da su Blekvudi vazali Talija, kao i da su oni isto vazali Talija, ako bi već hteli da se žale, trebali bi prvo da odu u Riverrun da se tamo žale na Blekvude, a ne direktno Talijevom suverenu. Demon je u principu trebao da ih pošalje na troskoke ka Riverrunu da tamo kažu šta imaju, a Taliji će mu to već preneti, ako smatraju za potrebno.

 

Treće, čak i kad bi otišli da se žale na ponašanje Blekvuda Demonu i ovaj pristao da to čuje, najviše što bi tražili je da Targarjeni na neki način kazne lorda Blekvuda za takvo postupanje. Da budem iskren, ja sam tako nešto i očekivao na početku te scene, i to bi imalo mnogo više smisla nego uspaljeni govori, naročito ako bi se scena odvijala u neko razumno vreme, a ne usred noći.

Edited by Ayatollah
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...