Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

43 minutes ago, bags said:

 

I ja nisam verovao da je moguce ( to sve kes nista stocks ili performance bonus) ali :

 

- radio je kao eksterni kod njih 6 meseci i pocistio "nered" od dve firme koje su ih zavrnule za fine pare

- radio je na jako velikim projektima tokom karijere koji su na public sajtovima (jeste da je i finansijski gubio zbog toga ali eto stiglo na naplatu)

- gura istu tehnologiju 8 god. ( ali ne 8 x 1 godina nego se bas razvijao)

- native english speaker

i naravno sreca da ovi imaju agresivan rok da se prebace na moderni frontend.

 

 

250 K su placali toj jednoj firmi godishnje za jednog konsultanta, zar ne? Po toj logici, ako ce im on srediti haos i znaju vec da je sposoban, korektan je dil i za njega i za njih za taj projekat.

I ovaj sa 40 K za 24 hrs je korektan, ja sam pre ravno 10 godina imala otprilike toliko ali za 40 efektivno 45-50 hrs oderavanja od posla.

Jeste bila i inflacija itd, ali gledano na full time je bash korektno.

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Mel said:

250 K su placali toj jednoj firmi godishnje za jednog konsultanta, zar ne? Po toj logici, ako ce im on srediti haos i znaju vec da je sposoban, korektan je dil i za njega i za njih za taj projekat.

 

Placali su prvo tim sa 8 ljudi, pa onda druga firma dosla sa 12 ludi. Mislim da je to islo debelo iznad 250k. Ali i kad isporucis vise od dogovorenog djavolski je grbavo izvuci pare od svaba™. Ljudi su bili primorani da menjaju poslove s kojima su bili zadovoljni jer nisu dobili 4% povisicu koja je kao kap u moru na projektu.I matematika je bila neumoljivo jasna da ce hiring i plata novg ici debelo preko 4% ali dzaba ne da svabo. Da ne govorim jos kakav je psihicki efekat kad jedan po jedan clan tima napusta firmu.

 

33 minutes ago, Mel said:

I ovaj sa 40 K za 24 hrs je korektan, ja sam pre ravno 10 godina imala otprilike toliko ali za 40 efektivno 45-50 hrs oderavanja od posla.

Jeste bila i inflacija itd, ali gledano na full time je bash korektno.

 

Jeste. On se najvise u stvari obradovao za ova 24 sata jer su krenuli u pregovore sa 30.

On sad pravi planove da li da pocne sa novim faksom nevezanim za IT, ima fiks ideje da se bavi muzikom, cita neke SF serijale od milion knjiga.

Pitam ga ima li kakve sanse za neku vezu bar ako ne za zenidbu. Kaze nemam vremena.:laugh:

 

 

  • Wub 1
  • Haha 5
Link to comment

40 000 godisnje bruto je oko 2 200 mjesecno neto? Pa on sa tim parama ni ne moze razmisljati o zenidbi i porodici.

  • +1 3
Link to comment

Ima drzavni stan od 60m koji placa ako se ne varam oko 500 eur. Vikendom ode do roditelja na rucak, nema auto naravno, nema nikakav specijalni hobi, ne izlazi u grad skoro nikada, recimo za letnji godisnji ode u studentske domove u Nemackoj, nosi univerzalne cipele cele godine (neke poluduboke), nema nijedan subscription.

 

Na sta trosi izvan osnovnih potreba su stalno razni kursevi i na aktivnosti sa klincima od sestara.

 

Sve u svemu prilagodio se tim prihodima sasvim dobro iako sam ga mozda pregrubo opisao kao neku tvrdicu.

Link to comment

Onda je to skroz korektno sa njegove strane. Ne krivi zenski rod sto ga ni jedna nece tako kvalitetnog.

Link to comment

Koliko para bi ste bili spremni da zrtvujete od plate zarad 3-dnevne radne nedelje? Ja bih dao 25% bez razmisljanja a mislim da je to i fer, realno bih verovatno u ta 3 dana odradio 90% sadasnjeg posla :D 

Link to comment
13 minutes ago, Paul Gompitz said:

Onda je to skroz korektno sa njegove strane. Ne krivi zenski rod sto ga ni jedna nece tako kvalitetnog.

 

Kvalitet tog dechka je obrnuto proporcionalan njegovom brachnom tachnije porodichnom statusu najverov.

Link to comment
39 minutes ago, Shan Jan said:

Koliko para bi ste bili spremni da zrtvujete od plate zarad 3-dnevne radne nedelje? Ja bih dao 25% bez razmisljanja a mislim da je to i fer, realno bih verovatno u ta 3 dana odradio 90% sadasnjeg posla :D 

jbg, ja ne bih znao sta ću sa vremenom koje dobijem...

 

Kad radim manje od 50-55 sati, nekako mi dosadno... :fantom:

  • Haha 1
Link to comment

Mada, bez zezanja @radisa, kako radis tolike sate? Ja realno mogu da radim maks 4-5 sati dnevno, posle toga mi je mozak kasa. Doduse vecina posla zahteva istrazivanje, ucenje, donosenje odluka itd... ali opet. Meni je najveci problem sto kad nemam snage da radim ne mogu da se jednostavno izlogujem i odem negde nego imamo glupo 8-casovno radno vreme.

Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Mada, bez zezanja @radisa, kako radis tolike sate? Ja realno mogu da radim maks 4-5 sati dnevno, posle toga mi je mozak kasa. Doduse vecina posla zahteva istrazivanje, ucenje, donosenje odluka itd... ali opet. Meni je najveci problem sto kad nemam snage da radim ne mogu da se jednostavno izlogujem i odem negde nego imamo glupo 8-casovno radno vreme.

Pa meni rad nije monoton imam sastanke sa klijentima, imam kad sedim sa timom, i to 2  razlicita tima koji rade dijametralno suprotne stvari i dajem uputstva, slusam probleme, pokusavam da pomognem, i imam kad radim opertivno (sto jeste rad, sustinski ali meni je to kao resavanje komplikovanih problema na kvizovima i slicno).... U stvari taj rad operativni je zadovoljstvo i u tome uzivam...

 

Software sa kojim radim jeste uglavnom SAP, ali tu ima milion varijacija i mogucnosti sta se i kako moze uraditi, povezati, napraviti... SAP ima svakih par godina neki potpuno novi product, pa je lepo nauciti nesto movo...

 

Pre podne, od 9 do 3 ili 4 radim sa klijentima i timovima, uvece radim operativno, ono sto volim... Cesto se i zaboravim na vreme pa sedim do 2-3 kad imam neki problem koji je zanimljiv... 

 

Realno, ni ne primetim da radim toliko, tek kad na kraju dana pravim TS skontam koliko sam radio...

 

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Koliko para bi ste bili spremni da zrtvujete od plate zarad 3-dnevne radne nedelje? Ja bih dao 25% bez razmisljanja a mislim da je to i fer, realno bih verovatno u ta 3 dana odradio 90% sadasnjeg posla :D 

 

Trenutno razmišljam da ponudim firmi novi model po kome bih radio 50% vremena za 60% para kao contractor.

  • Wub 1
Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Koliko para bi ste bili spremni da zrtvujete od plate zarad 3-dnevne radne nedelje? Ja bih dao 25% bez razmisljanja a mislim da je to i fer, realno bih verovatno u ta 3 dana odradio 90% sadasnjeg posla :D 

 

Po Zapadu zavisno kako gde i nije tako retko da ljudi rade manje od punog radnog vremena. U Švajcarskoj je recimo dosta često, i jedan moj kolega ne radi ponedeljkom. U suštini plata ti je umanjena za onoliko koliko ne radiš i to je ok, tvoja ponuda je previše dobra da bi se desila. Mada je ovo za koliko postižeš dobra poenta, jedan kolega ranije je sa ženom prešao na 80%, jer nisu stizali s klincem, pa je rekao da završi isto što i ranije samo je manje plaćen. Malo preterano verovatno, ali ima i istine.

 

U tom smislu 40k za 60% radnog vremena je ok, jer to izađe na oko 65k za puno radno vreme. 

 

Ako ostanem na ovom poslu, razmišljam i ja da od naredne godine pređem na četiri dana. I ne planiram da odradim isto što i ranije :lolol:.

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...