Jump to content
IGNORED

Teniski GOAT, značaj OI i kako sve to izračunati


Mil@n

Recommended Posts

glede big 3 + Muzza + Stanimal... mislim da je Muzza, osim rečene konstantnosti, imao i mnogo više MACTEPCA osvojenih od Stana... jednostavno je djelovao kao da je bliže ovoj trojici ludaka, nego svima ostalima. naravno, ne bi nikad bilo priče ni o kakvoj big 4 da nije slučajno bio (proud) britton, ali objektivno govoreći, može se reći da je bio punomasni član big 3 1/2...

 

što se tiče Stana, zanimljivo je da je on, uprkos sveukupno jadnjikavim h2h sa big 3, uspio svoj trojici da nanese bolne poraze u finalima velikih turnira - Nolu i Rafi na GS, Fedu na mastersu... bolne zato što su ih u tom trenutku makar (a Feda i definitivno) spriječili da osvoje ono što im je falilo od trofeja (a s obzirom na to koliko je malo bilo toga što im je falilo, utoliko je to veća pobjeda/bolniji poraz bio) - Nola prvi RG za karijerni slem, Rafu drugi AO za dupli ks, a Feda Monte Karlo, jedan od dva mastersa koja nikad nije uzeo...

  • +1 1
Link to comment

Marej nije ni 3 1/2. On je imao godinu-dve kad je mogao da se tuce sa velikom trojkom, dok su oni na tom nivou celu svoju karijeru. On je osvojio 3 GS, oni svi 20+. Uopste nije merljivo. Za 20 godina ce ga se secati samo Britanci jer je njihov. 

Link to comment

Vrlo dobra analiza. Mnogo mi se svidja podsecanje da tenis nekada i sada nisu isti sportovi (i sport uopste) te da je ok da poredimo veliku trojku izmedju sebe po titulama jer igraju pod istim uslovima ali ne i da to koristimo kao argument za poredjenje sa ljudima iz proslosti. Slicno kao sto u NBA imas velikane koji su osvojili vise titula nego Jordan pa opet se svi slazu da je on GOAT. 

  • -1 1
Link to comment

Sten je klasican primerak late bloomera. iz generacije su pre njega do finala GS-a stizali Berdih, Conga, Soderling, Bagdatis... a kilavi Delpotro proveo vise vremena u top 10.

ne ide on sa Andijem u isti kos. konstantnost njegovu moze samo da sanja, a jos cemo se nacekati da neko pored Agasija, Samprasa, Big 3 i njega nakupi dvocifren broj GS finala i masters trofeja.

Link to comment
On 6. 10. 2023. at 10:39, Shan Jan said:

Vrlo dobra analiza. Mnogo mi se svidja podsecanje da tenis nekada i sada nisu isti sportovi (i sport uopste) te da je ok da poredimo veliku trojku izmedju sebe po titulama jer igraju pod istim uslovima ali ne i da to koristimo kao argument za poredjenje sa ljudima iz proslosti. Slicno kao sto u NBA imas velikane koji su osvojili vise titula nego Jordan pa opet se svi slazu da je on GOAT. 

Ispred Dzordana se nalazi 9 igraca, 8 iz one zlatne generacije Boston Seltiksa i Robert Ori.

 

Te titule Bostona su blize onim Zvezdinim iz 40-ih i 50-ih nego danasnjim titulama, a medju tih 8 Bostonovih igraca su pola Branko Lazici Bostona.

 

Tu su i tri jako dobra igraca, koji nisu ni po cemu ni prici Majklu i Bil Rasel za koga se na kraju dana sasvim jasno zna da nije kvalitet poput Dzordana i da nije ni ultimativni GOAT svoje ere. Svi znaju da je Vilt bio dominantniji i sa boljom statistikom, ali eto, Bil je uzimao titule, e, pa, Dzordan je spojio oba, on je bio najbolji i najdominantniji u svojoj eri i ima najvise titula u svojoj eri.

 

Tako da, itekako moze da se poredi. 

 

Isto tako je Novak GOAT i tacka.

 

 

Link to comment

Paaa... ne. Nekad su karijere tenisera bile znatno krace te broj titula mozda nije fer da se poredi. Sa druge strane opet nekad je tenis igralo mnogo manje ljudi, te to sto je neko nekad nakrcao titula, pitanje je koliko je zaista bio dobar. Menjaju se podloge, reket... jbg mnogo je tesko sve to porediti. Mislim da je ovaj lik bas lepo sve to objasnio. Ja jesam blizi tome da je Novak GOAT ali da li sa sigurnoscu mozes to da kazes? 

 

Bjorg je igrao vise nego duplo manje godina od Novaka, osvojio 11 titula u vreme kad su podloge bile mnogo razlicitije i bio broj 1 prakticno od dana kad je postao Pro dok se nije penzionisao. Dal je to zato sto je on cudo od tenisaca ili zato sto je imao slabe konkurente? Ne znam, neko ko ga je gledao uzivo ce znati. Samo navodim da nije sve tako crno-belo.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Shan Jan said:

Paaa... ne. Nekad su karijere tenisera bile znatno krace te broj titula mozda nije fer da se poredi.

 

 

Nisu bile kraće, Rod Lejver je još osvajao turnire sa 37, Ken Rouzvol je igrao finale Vimbldona sa 40, Konors je igrao polufinale USO sa 39 itd. To što se Borg rano penzionisao je njegova stvar

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Djovak je GOAT, za sada, zato sto je po mnogim parametrima (GS, Masteri, EoY, weeks#1, ...) ostvario najbolje rezultate i pritom u konkurenciji sa RF i Nadalom koji su takodje kandidati za kozu. 

"Tukao" se najboljima ikada i tu je pobedio. :)

 

  • +1 2
Link to comment
41 minutes ago, Time Crisis said:

 

Nisu bile kraće, Rod Lejver je još osvajao turnire sa 37, Ken Rouzvol je igrao finale Vimbldona sa 40, Konors je igrao polufinale USO sa 39 itd. To što se Borg rano penzionisao je njegova stvar

Upravo tako. I tu je kraj diskusije za sve te igrače.

 

Isto to važi i za ono "da nije bilo povreda"...

Edited by Milošica
  • +1 2
Link to comment

Kao neko ko već neko vreme nije Đokovićev fan mislim da mogu mirne duše da napišem da su sve  "objektivne" analize jedno veliko sviranje kurcu i implicitno priznanje hipokrizije onih koji "objektivno" analiziraju.

Dok je Rodžer gazio sve pred sobom bio je ultimativni goat, nije se postavljalo pitanje GOAT-stva. Niko nije spominjao da je Borgu dokurčilo, niko nije pisao/pričao da se ne mogu porediti igrači različitih era, niko nije spominjao Štefi Graf i Margaret Court, nisu su izvlačile neke bizarne opskurne statistike koje daju argument suprotnoj tvrdnji.

 

E pa...pošto toga nije bilo tada...neće da ga bude ni sada. Đoković je neprikosnoveni najveći ikada i biće to sve dok neko od njega ne bude imao više slemova, više nedelja na broju jedan, više mastersa itakodalje.... ko sada spominje Borgovu penziju, različite ere, drveni reketi drugi sportovi i slično a pri tom mu je Rodžer svojevremeno bio najveći ikada bez tih nekih ograničenja...taj je licemer. 

  • +1 5
Link to comment
Quote

- Video sam da je to otišlo poprilično viralno, da su ljudi pričali o tome. Svako ima pravo na svoje mišljenje i kako on tumači nekog drugog u tom kontekstu. To je sve što mogu da kažem. Rafa je veliki šampion, ja ga izuzetno cenim i poštujem kao šampiona, kao mog najvećeg rivala, kao čoveka i tenisera koji je u velikoj meri učestvovao u oblikovanju moje igre i mojih rezultata koje sam postigao. Nemam nameru ni u kom pogledu da razgovaram u negativnom kontekstu o njemu ili o Rodžeru Federeru, jer moje poštovanje nadjačava možda neka negativna mišljenja o njima. To je njegovo mišljenje, sa kojim ja, naravno, nisam saglasan. Imam svoje mišljenje, ali neću ga deliti jer ne želim da produbljujem tu temu. Za tim nema potrebe uopšte - istakao je Novak. 

 

 

https://sportal.blic.rs/tenis/novak-djokovic/novak-djokovic-ekskluzivno-za-sportal-moje-postovanje-prema-nadalu-i-federeru-nadjacava-negativno-misljenje-o-njima/2023101016110349846

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...