Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

11 hours ago, J-♣ said:

Evo fotke kad su završili  novi  (u gornjem postu pomenuti) depo i puštanje u rad (2020 godina)

20201021_125236resize.thumb.jpg.1d9b8e3ec483ffa6ba99ee223392a2ba.jpg

 

Prosto mi je neverovatno da kad su praktično duplirali logistiku od pre 10 godina, neke pogone vidno modernizovali, naprave ovakav javašluk da danas ostanu bez kvalitetnog uglja. Pa majkumu, kliker bi pokvarili.

Dal' su prodavali najkvalitetniji ugalj svojim partijskim trgovcima ili su u proleće toliko ložili da bi nekom prodavali struju za bagatelu - ne znam.

 

Cudno za radikale da su sjebali nesto:D.

 

Najveci problem je kolicina uglja na tim kopovima gde sada kopaju,pa zbog nemanja uglja mora da ide mazut.Mazut sve moguce zemlje izbacuju zbog sumpora ali kod nas ce se on u narednoj periodu i te kako koristiti je rnema drugog resenja.

Link to comment

Nemaju more valjda

 

https://www.politico.eu/article/netherlands-to-build-new-nuclear-plants-under-coalition-deal/
 

Quote

 

The Netherlands will build two nuclear power stations in a bid to hit more ambitious climate goals, according to the new government's coalition agreement, published Wednesday.

 

The deal contains a strong domestic push for using zero-carbon energy, with a decision to extend the life of the nuclear power station in Borssele and construct two more.

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

Inace, naprasno otkrice nuklearnih elektrana od strane Holandije, inace jednog od glavnih promotera takozvanih alternativnih izvora, spada u poglavlje daljeg razjebavanja EU pod naslovom: Gledaj spasavaj svoju guzicu ili Kud koji mili moji...

Naprasno, preko noci takoreci, otkrilotm se da NE i nije bas toliko strasna koliko se prica...:fantom:

  • +1 1
Link to comment

@Zverilla stavio si mi buvu :D da se malo, onako iz glave, poigram sa brojkama, neka je Holandija kao primer, da ne smaram na Ukrajini.

Oni trose cirka 40 miliona m3 gasa godisnje (BTW oko 20X vise od Srbije koja je negde na cvrc preko 2 miliona m3 godisnje): ako uzmemo prosecan LNG tanker, koji nosi neka bude 100,000 m3 znaci da im treba dopremiti 400 brodskih tereta godisnje, dakle  30-ak mesecno sto ce reci 1 dnevno...

Sto nije, ni tehnicki ni logisticki, neki problem: komercijalno jeste.

Nord Stream 2 ima max kapacitet nekih 50-ak milijardi m3 godisnje, dakle mogucnost da zadovolji potrebe za gasom 1,250 Holandija/holandskih godina, ili, da u igru ukljucimo i Nemacku koja je u prvih 10 svetskih potrosaca gasa sa nekih oko 80 miliona m3, dakle duplo vise od mnogo manje Holandije, dakle zaokruzeno 800 onih prosecnih LNG brodskih tereta, dakle 60-ak mesecno ili 2 dnevno...

Na sve to, kada je brodski transport gasa u pitanju, nadovezuju se stravicno skupa (i potencijalno opasna) postrojenja za istovar sto kod cevovodnog transporta koji se direktno povezuje na lokalnu mrezu gasovoda ne postoji kao stavka/problem.

Dodatni apsurdi, politicki naravno, su u cinjenici da su iz igre iskljucene 2 zemlje koje bi dupe dale da ih se pripusti u igru oko gasa, Iran i Venecuela, koje spadaju u svetskih top 10 proizvodjaca gasa i posednika svetskih rezervi i koje bi sumnje nema danas bile srecne da ga prodaju po najnizim mogucim cenama...

NS2 je, opet BTW, projektovan na bazi pretpostavljene potrebe EU da neke 2035. godine potrebuje nekih 120 milijardi m3 gasa godisnje (NS1 i NS2) sto je ekvivalent nekih 1,200,000 brodskih tereta godisnje, opet dakle 100,000 mesecno ili preko 3,000 dnevno...

Ova brojka, ma koliko velika izgledala nije tolika kada se raspodeli na recimo 30 EU luka...

Ali, za sada ni priblizno toliko terminala osposobljenih da hendluju, prihvate gas....

 

 

Ekologija na stranu, cinjenica je da gas nije ekoloski savrsen, ali je sto se emisije CO2 tice za dobrih 50% povoljniji od uglja kojeg se danas svi odricu, da ne kazem gade, ali da je politika ili takozvana politika uzjahala i da EU koja je dozvolila da bude razapeta izedju SAD i Rusije puca sebi u nogu - vise sumnje nema.

Sa sve holandskim buducim NE... :) 

Sa sve prakticno bankrotom EU pomame za alternativama poput vetra...
 

 

A da se mulja, da je suluda politika preuzela uzde, narocito sto se tice takozvanog javnog mnjenja i manipulisanja njime dokazuje da zima, ona prava, jos nije ni pocela i da su hladnoce daleko, daleko od ekstremnih...

 

 

U svemu tome, stravicno je, ali izistinski, koliko je Srbija promasila i izgubila pogresnom, tacnije idiotskom politikom gasifikacije: da su samo domacinstva subvencionisana da predju na gas (cene su, koliko sam cuo bile sulude, da ne kazem pljackaske) i to se recimo dobro vidi u poredjenju sa 1 Madjarskom, koja ima tradiciju koriscenja gasa u domacinstvima, sa sve najzabacenijim selima, jos iz vremena druzbetm sa CCCP-om: Madjarska godisnje potrebuje nekih 10 miliona m3 (dakle oko 5X vise od Srbije), ili, po glavi stanovnika oko 1 m3.

Srbija - 0.2 m3.

Po stanovniku.

 

A, da: sto se brodova, LNG tankera tice, racunao sam na brodove takozvanog Moss sistema - to su oni sa onim loptastim, obicno 4 do 6 rezervoara.

Ima i drugih sistema, nesto razlicitih i redjih, ali nebitnih za matematike :isuse: ove vrste.

Sa jednom bitnom ogradom, ogranicenjem: radi se o izuzetno tehnicki sofisticiranim konstrukcijama, izlozenim ekstremnim tehnicko-tehnoloskim zahtevima (ogroman udeo skupih nerdjajucih celika, rad sa temperaturama od nekih -160oC, itd, itd...) i koje - prema sadasnjem stepenu razvoja/stanja brodogradnje nece moci da prate svojevremenu logiku tankera za prevoz sirove nafte, odnosno prakticno neograniceno povecanje tonaze, na stranu problem prakticno nezamislive plovece bukvalno bombe...

Najveci postojeci je, cini mi se, izgurao nekih 250,000 m3...

Link to comment
7 hours ago, gone fishing said:

srbija troši oko 2,7 milijardi m3 gasa godišnje :happy: malo si se preračunao

 

10 hours ago, namenski said:

...malo je komplikovanotm, a i novinari/mediji se bas ne pretrzu da razjasne buduci da  Henry Hub Natural Gas Spot Price barata kao jedinicama mere/cenama uzimajuci osnovu cenu u US$ za 1 milion BTU, dok se kubnim metrima barata sasvim drugacije i u druge svrhe.

 

:D 

Moze biti, pisao sam iz glave, sluzeci se digitronomtm sa telefona, u 2 po ponoci, ali 'ajde da probamo ovako:

 

Tvojihtm 2.7 milijardi m3, dakle 2,700,000,000 m3 po vucicevojtm ceni od 270 US$/1000 m3 = 729,000,000 US$

To je cifra koju Srbija dodje Rusima za gas?

Obaska sto joj u dokumentu, javnom, poznatom kao zvanicni Energetski bilans Republike Srbije pomena nema, ni u kolicini gasa, ni u lovi.

 

Sve to na stranu, primenio sam matematiku :isuse: iz posta kao dokaz da se Evropi/EU nikako ne isplati, ako je dugorocno uopste moguce, oslanjanje na snabdevanje gasom brodovima, narocito kada joj je do pred vrata doveden gasovod nezavisan od vremenskih uslova i dodatnih promenljivih poput cena brodskog prostora (videti pod kontejneri), na stranu mogucnost da i takvo snabdevanje bude predmet politickog ili ekonomskog pritiska.

Sa te strane relacije su priblizno, (+/- 10%) tacne, mada nisam uzeo u obzir srpsku, domacu proizvodnju gasa, cini mi se da je nekih 15-ak % od godisnje potrebe, treba proveriti.

 

Fusnotatm o srpskom epohalnom promasaju kada je gasifikacija u pitanju ostaje na snazi. :sleep:

Sa sve ciframa i poredjenjem sa Madjarskom.

Sto se teme topika tice, naravno, i sve crnje energetske perspektive.

 

Za sire zainteresovane, vec sam negde ostavljao link, ali evo ga ponovo, relativno nezavisan izvor: International Energy Agency i World Energy Outlook 2021...

 

 

 

Link to comment

zapravo ne plaćamo sve po povlašćenoj ceni, kao što reče predsednik


 

Quote

 

Međutim, nekoliko dana kasnije Vučić se korigovao i rekao kako je Srbiji na dnevnom nivou potrebno oko 10 miliona kubnih metara gasa a da od Rusa po ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara dobijamo šest miliona.

Dodao je da očekuje dogovor sa Moskvom i za dodatne količine u iznosu od četiri miliona kubnih metara gasa čija će cena biti veća od sadašnje ali da će se “boriti da bude što povoljnija”.

 

- razlog je da nam leti ne treba tih 10 miliona kubika dnevno, već upola manje ali avaj rusi žele da mi plaćamo neku garantovanu količinu a nama je i 7-8 miliona kubika previše jer nemamo kapacitete da skladištimo toliki gas preko leta, pa da ga onda trošimo zimi za grejanje

 

Quote

O tome se, kao ni o trenutnim količinama “plavog energenta”, u podzemnom skladištu gasa “Banatski dvor” ne izjašnjavaju ni nadležni u Ministarstvu rudarstva i energetike i Javnom preduzeću “Srbijagas”, koji do zaključenja ovog izdanja našeg lista nisu odgovorili na pitanja Danasa vezana za tu temu. Poslednji dostupni podaci pokazuju da je krajem oktobra u podzemnom skladištu u Banatskom Dvoru bilo skladišteno  219 miliona kubnih metara gasa.

Quote

Potreba za dodatnim količinama gasa iz uvoza nastala je zbog prekomernog pražnjenja zaliha u „Banatskom dvoru“. To skladište je, pred početak grejne sezone, bilo gotovo u potpunosti opskrbljeno gasom. Međutim, s obzirom na to da je kasnio remont bloka B1 u Termoelektrani „Nikola Tesla B“ u Obrenovcu, što je smanjilo domaću proizvodnju struje u uslovima povećane potrošnje usled zime, nadležni u Srbiji su bili prinuđeni da troše veće količine gasa iz „Banatskog dvora“ kojim su snabdevali „Panonske termoelektrane- toplane“ u Novom Sadu kako bi se proizvele nedostajuće količine struje.

 

Link to comment
6 minutes ago, gone fishing said:

zapravo ne plaćamo sve po povlašćenoj ceni, kao što reče predsednik

Sve OK.

Inace, koliko ukupno Srbija placa/treba da plati. mislim nazire li se?

 

Moja :isuse: cifra kaze cirka 2 NIS-a godisnje?

 

 

BTW, a u vezi sa temom topika: sumnjam, skoro sam siguran da u Srbiji trenutno ne postoji metodologija, a ni osobljetm sposobno, spremnost da ne pominjem, da izracuna cenu tone Kolubara uglja fco ulaz u TENT, sto je inace u takozvanoj dohodovnoj :D privredi bila stavka od bitnog znacaja.

I to ne u vezi sa ortopedskim pomagalom, politickim naravno, poznatim kao ekonomska, pravatm cena struje...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...