Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

9 hours ago, namenski said:

U svemu tome, stravicno je, ali izistinski, koliko je Srbija promasila i izgubila pogresnom, tacnije idiotskom politikom gasifikacije: da su samo domacinstva subvencionisana da predju na gas (cene su, koliko sam cuo bile sulude, da ne kazem pljackaske) i to se recimo dobro vidi u poredjenju sa 1 Madjarskom, koja ima tradiciju koriscenja gasa u domacinstvima, sa sve najzabacenijim selima, jos iz vremena druzbetm sa CCCP-om: Madjarska godisnje potrebuje nekih 10 miliona m3 (dakle oko 5X vise od Srbije), ili, po glavi stanovnika oko 1 m3.

Srbija - 0.2 m3.

Po stanovniku.

 

 

Krajem 90-ih i početkom 2000-ih je gas bio jako povoljan, ne znam jel subvencionisan ili mu je to prosto bila cena i onda je uvodio ko god je mogao.

Da bi onda tamo negde sredinom, oko 2006. ili tu negde cena koja je postepeno rasla svake godine dogurala do nivoa da su ljudi masovno počeli da odustaju i vraćaju se na drva/ugalj ili struju. Danas je to verovatno malo podnošljivije, ali i dalje je skuplje od ostalih načina.

Link to comment
1 hour ago, Time Crisis said:

 

Krajem 90-ih i početkom 2000-ih je gas bio jako povoljan, ne znam jel subvencionisan ili mu je to prosto bila cena i onda je uvodio ko god je mogao.

Da bi onda tamo negde sredinom, oko 2006. ili tu negde cena koja je postepeno rasla svake godine dogurala do nivoa da su ljudi masovno počeli da odustaju i vraćaju se na drva/ugalj ili struju. Danas je to verovatno malo podnošljivije, ali i dalje je skuplje od ostalih načina.

Ne mogu da tvrdim, nisam bio prisutan, ali - iz druge ruke - cena samo uvodjenja, kucne instalacije, prikljucka, logike :isuse:  ja kupim strujomer, ali on vise nije moj, nego EPS-ov, odricem ga se, bila je zverska, reda velicine par hiljada dojcemaraka...

Mozda se neko seca, zna bolje...

I siguran sam da subvencija nije bilo, a javlja mi se da su naftasi i EPS poprilicno minirali celu rabotu.

Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

reda velicine par hiljada dojcemaraka


tačno tako, 2300DM je trebalo da bude cena kod mojih roditelja. kažem trebalo jer je gasovod doveden do raskrsnice ispred našeg naselja, a dalje nikad nije nastavljen, moji popizdeli.

Link to comment
34 minutes ago, namenski said:

Ne mogu da tvrdim, nisam bio prisutan, ali - iz druge ruke - cena samo uvodjenja, kucne instalacije, prikljucka, logike :isuse:  ja kupim strujomer, ali on vise nije moj, nego EPS-ov, odricem ga se, bila je zverska, reda velicine par hiljada dojcemaraka...

Mozda se neko seca, zna bolje...

I siguran sam da subvencija nije bilo, a javlja mi se da su naftasi i EPS poprilicno minirali celu rabotu.

 

2002/3 u mom kraju je samo priključenje na mrežu (tj. samo da ti postave onaj gasomer ili kako se zove ako ti je gas proao kroz ulicu) je bilo oko 48.000 dindži / 800 evra ako se dobro sećam, a dalje kućne instalacije i sve ostalo već dalje sam rešavaš sa svojim majstorima.

 

I to bi se dalo nekako podneti pošto je jelte nešto što se jednokratno plaćalo, ali svake godine je kubik bio sve skuplji da bi u nekom trenutku grejanje kuće od oko 80-100m2 koštalo između 20 i 30.000 mesečno (potrošeni kubici plus neke njihove takse i koješta), tu su mnogi digli ruke i vratili se na već kako su se prethodno grejali. Obaška što je gas bio osrednjeg kvaliteta i više hladno nego toplo.

  • +1 1
Link to comment

ma gas je gospodsko gorivo, duplo je skuplje od grejanja na struju, troduplo od grejanja na drva

- to je samo za one koji mogu da priušte da kupe kotao i razvedu centralno grejanje po kući, a mrzi ih da kupuju 20 metara drva svake godine i da lože, te čiste pepeo itd 

- peći na gas po sobama, zahtevaju da imate dimnjake, koje takođe treba održavati i da poput sokola gledate da se lula nije slučajno izvukla iz zida pa da se potrujete od CO, dodatni bonus kod plina je mogućnost da negde pukne cev i da se gas skuplja negde u podrumu pa da bude kabooom....

Link to comment

Moj gradic je jedan od prvih bio koji su full gasifikovani.

 

Moj kvart ima svoju toplanu, kao sto jos neki delovi grada imaju svoje toplane.

 

Grejanje dvosobnog stana (65 kvadrata) trenutno se placa 20 000. Cekam samo kad ce ljudi da izbace lule kroz terase i oteraju sve u materinu.

Link to comment

Kod nas je gas prošao ima oko 30 godina kroz dosta ulica i u zgradama do vrata. Broj korisnika je stalno u opadanju, upalo se u začaran krug jer je cena opreme za domaćinstva bila skupa, a ni gas nije bio jeftin pa ih se malo prebacivalo na njega. Posledično cena nije mogla da padne zbog manje tražnje, Drugi problem je kvalitet, pa imaš povećanu potrošnju i račune.

Link to comment
15 minutes ago, gone fishing said:

ma gas je gospodsko gorivo, duplo je skuplje od grejanja na struju, troduplo od grejanja na drva

- to je samo za one koji mogu da priušte da kupe kotao i razvedu centralno grejanje po kući, a mrzi ih da kupuju 20 metara drva svake godine i da lože, te čiste pepeo itd 

- peći na gas po sobama, zahtevaju da imate dimnjake, koje takođe treba održavati i da poput sokola gledate da se lula nije slučajno izvukla iz zida pa da se potrujete od CO, dodatni bonus kod plina je mogućnost da negde pukne cev i da se gas skuplja negde u podrumu pa da bude kabooom....

Jes vala, eno sve prasti od kabooma: da ne kopam, ali neke 2019. nekih 32% EU potrosnje energije u domacinstvima bilo je na gasu, na struji 25%, obnovljivim 20% i nafti 12%...

Ta domacinskatm potrosnja cinila je preko 60% ukupne potrosnje energije u EU.

Zezanje na stranu, nema sumnje da ce EU da pogura obnovljive i subvencijama ako treba, uostalom - ima se - moze se, mada sam poprilicno ubedjen da ce na tom planu malo da se prikoci iz raznih razloga.

Ali, sto se Srbije tice, da je iole pametnotm radjeno sa gasom i gasifikacijom narocito domacinstava, pa i po cenu zamasnih subvencija Srbija bi danas imala znacajno manje problema sa zagadjenjem, raubovanjem suma, itd, itd...

I bila bi na tragu, mogla da uzme vazduh, tajmaut do nekih boljih vremena, obaska sto je takozvana isplativost grejanja na struju posledica politickog titranja jajaca populaciji, jer o takozvanoj ekonomskoj ceni struje nema ni govora ni primisli...

Mislim, Kosovo bi jos i moglo da ode, bude politicarima alaljeno, ali struja po stvarnoj ceni iz srpskog EPS-a - jok. 

 

  • +1 1
Link to comment

i opet se vrtimo oko stare priče, energenti nisu skupi nego su nama plate male :happy:

- to o čemu pričaš bi moglo da prođe da je ovde minimalac 100000 dinkića ali avaj nije...

Link to comment
8 minutes ago, namenski said:

Jes vala, eno sve prasti od kabooma:

 

 

Bilo je, nije da nije, ne masovno, ali dovoljno je jednom što se kaže

 

Quote

Eksplozija gasa u kući kod Kruševca, dvoje povređeno, evakuisano 70 osoba

27.12.2019.

Dve osobe su povređene u eksploziji koja se dogodila u privatnom stambenom objektu u Velikom Golovodu kod Kruševca. Do eksplozije je došlo zbog pucanja cevi za prirodni gas, saopštio je MUP.

 

Quote

03. februar  2017. 16.38  → 20.47 | Izvor: RTV
Eksplozija gasa srušila deo kuće u Čurugu


Sedmočlana porodica Jovanović iz Čuruga je pre dva dana, u ranim jutarnjim satima, usled snažne eksplozije plina, ostala bez krova nad glavom, ali na sreću niko od ukućana nije stradao.

Razrušena kuća porodice Jovanović iz Čuruga, dva dana nakon snažne eksplozije izazvane curenjem gasa, izgleda jezivo.

 

Link to comment
4 minutes ago, gone fishing said:

i opet se vrtimo oko stare priče, energenti nisu skupi nego su nama plate male :happy:

- to o čemu pričaš bi moglo da prođe da je ovde minimalac 100000 dinkića ali avaj nije...

Ja lepo rekoh da Kosovo mozda i moze da prodje, ali prava cena struje - jok.

Ali ti ne citas... :sleep:

I sta mislis, jado :D, KO ce da plati i po kojoj ceni onih cirka koliko rekose 500+ miliona evra placenih za uvezenu struju tokom samo nekoliko dana kolapsa od onomad ako ne najvecim delom bas oni kojima minimalac nije 100,000 dinkica?

 

 

3 minutes ago, Time Crisis said:

Bilo je, nije da nije, ne masovno, ali dovoljno je jednom što se kaže

Ej, mani me se: jasno i glasno sam napisao da se kada je o kaboomuGoneFishing rec radi o EU.

Gde kucne instalacije nisu dovozene iz Grcke ili Madjarske, bez ikakve kontrole ili prodavane od strane domacih kompanijatm koje su dopisima dobijale ateste za ko zna odakle dovucenu opremu od par ovlascenih institucija, a ugradjivane od strane gospodjo, ko vam je ovo radio majstorima....

I gde se drzava itekako brinula da gas bude prima, sehr gut...

Link to comment

Gas je definitivno gospodski način grejanja. 

Živim u stanu (88 M2, izolovan, PVC stolarija) I plaćam skoro duplo manje od majke koja živi u 45 m2 i priključena je na gradsku toplanu, pri tome grejanje radi 24h (temp u stanu 23c). Leti plaćam koliko potrošim za toplu vodu. 

Priključak je bio uračunat u cenu stana kada sam ga kupio 2011.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Ej, mani me se: jasno i glasno sam napisao da se kada je o kaboomuGoneFishing rec radi o EU.

Gde kucne instalacije nisu dovozene iz Grcke ili Madjarske, bez ikakve kontrole ili prodavane od strane domacih kompanijatm koje su dopisima dobijale ateste za ko zna odakle dovucenu opremu od par ovlascenih institucija, a ugradjivane od strane gospodjo, ko vam je ovo radio majstorima....

I gde se drzava itekako brinula da gas bude prima, sehr gut...

 

 

Ima toga i u EU

 

Quote

A suspected gas explosion in The Hague has injured at least nine people, trapping one under the rubble of a partially collapsed house, Dutch emergency services said on Sunday.

The blast ripped off part of the front of a residential building in the densely populated Laakkwartier suburb.

 

Quote

Seven injured in gas explosion in Brussels apartment building
Thursday, 30 September 2021

 

Quote

WARSAW, Poland (AP) — A gas explosion collapsed a house in southern Poland on Wednesday evening, trapping as many as eight people and causing blazes in debris that required dozens of firefighters to combat.

 

Quote

Gas company Fluvius has explained it identified a gas leak in the street in Wilrijk in Antwerp where an explosion on Tuesday destroyed three houses and damaged others, injuring three people and killing an 87-year-old woman.

 

...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...