Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

1 hour ago, namenski said:

Ja lepo rekoh da Kosovo mozda i moze da prodje, ali prava cena struje - jok.

Ali ti ne citas... :sleep:

I sta mislis, jado :D, KO ce da plati i po kojoj ceni onih cirka koliko rekose 500+ miliona evra placenih za uvezenu struju tokom samo nekoliko dana kolapsa od onomad ako ne najvecim delom bas oni kojima minimalac nije 100,000 dinkica?

 

 

Ej, mani me se: jasno i glasno sam napisao da se kada je o kaboomuGoneFishing rec radi o EU.

Gde kucne instalacije nisu dovozene iz Grcke ili Madjarske, bez ikakve kontrole ili prodavane od strane domacih kompanijatm koje su dopisima dobijale ateste za ko zna odakle dovucenu opremu od par ovlascenih institucija, a ugradjivane od strane gospodjo, ko vam je ovo radio majstorima....

I gde se drzava itekako brinula da gas bude prima, sehr gut...

ali ti pričaš o debelim subvencijama za gas, ne navodeći koliko decenija bi to trebalo da traje pa da se vidi korist :happy:

- pa neće država da finansira raju već da je oglobi, videti pod cene auto gasa i atesta za boce :happy: to može da potraje godinu, dve max 3 da se ljudi navuku i onda bi bilo ćao zdravo povlašćenim cenama za gas, uostalom to se već i desilo pre desetak godina kada smo imali veliku kampanju gasifikacije, to u srbiji ne može da prođe, posebno na selu gde većina ima šumu u svom vlasništvu na par kilometara od kuće i može trenutno da se vrati na sagorevanje drveta

Link to comment
1 minute ago, gone fishing said:

gde većina ima šumu u svom vlasništvu na par kilometara od kuće i može trenutno da se vrati na sagorevanje drveta

 

I bez šume je jeftinije, kod mojih su svi u komšiluku ili drva ili struja, mali broj ako je ostao na gasu i to verovatno više kuvaju nego što koriste za grejanje

Link to comment
11 minutes ago, Time Crisis said:

 

I bez šume je jeftinije, kod mojih su svi u komšiluku ili drva ili struja, mali broj ako je ostao na gasu i to verovatno više kuvaju nego što koriste za grejanje

Gas za kuvanje genijalna stvar,kupujemo na bocu i sporet pola pola.Ne znam koliko mesecno moze da bude grejanje samo na gas?

  • +1 1
Link to comment
31 minutes ago, askeladden said:

Ne znam koliko mesecno moze da bude grejanje samo na gas?

 

Za površinu oko 100m2 mislim da je 350m3 gasa mesečno neki minimum, moj komšija koji ima otprilike toliku kuću je uz ekstremnu štedljivost i dalje trošio nekih 300-320m3, s tim što su svi morali da budu dobro obučeni, mada i zime su bile hladnije nego ovo danas. Ako je ispod nule, a hoćeš da ti bude relativno toplo, onda je nekih 500 m3 verovatno realnija cifra.

Link to comment
37 minutes ago, askeladden said:

Gas za kuvanje genijalna stvar,kupujemo na bocu i sporet pola pola.Ne znam koliko mesecno moze da bude grejanje samo na gas?

 

Ako te zanima cena - grejanje kuće od 200m2, kuvnje, pranje i sve ostalo na gas - negde oko 1000e/sezoni /oktobar-april/. Ostatak cirka 25e mesečno/kuvanje, voda/

Link to comment
22 minutes ago, steins said:

 

Ako te zanima cena - grejanje kuće od 200m2, kuvnje, pranje i sve ostalo na gas - negde oko 1000e/sezoni /oktobar-april/. Ostatak cirka 25e mesečno/kuvanje, voda/

Nije toliko strasno kao sto sam mislio.

Link to comment
10 minutes ago, askeladden said:

Nije toliko strasno kao sto sam mislio.

 

Pa dobro, to zavisi od prihoda, ali generalno, iz ličnog iskustva, bilo koja vrsta grejanja ima tu cenu po sezoni

Link to comment

Moj najveci racun u prosloj sezoni je bio nesto preko 6000 din u sezoni (sad sam nasao racun za Dec 2020 koji je 4293 din) za grejanje 24h i to je sa toplom vodom, ali opet i iznad i ispod mene su stanovi koji se greju.

Cena m3 gasa za prosli mesec je 33,43 din bez PDV.

Link to comment
1 hour ago, gone fishing said:

ali ti pričaš o debelim subvencijama za gas, ne navodeći koliko decenija bi to trebalo da traje pa da se vidi korist :happy:

- pa neće država da finansira raju već da je oglobi, videti pod cene auto gasa i atesta za boce :happy: to može da potraje godinu, dve max 3 da se ljudi navuku i onda bi bilo ćao zdravo povlašćenim cenama za gas, uostalom to se već i desilo pre desetak godina kada smo imali veliku kampanju gasifikacije, to u srbiji ne može da prođe, posebno na selu gde većina ima šumu u svom vlasništvu na par kilometara od kuće i može trenutno da se vrati na sagorevanje drveta

:D 

Ovo sto ti radistm zadnjih 5-6 postova zove se ubivanje dosadnog subotnjeg popodneva... :D 

Ili, narodski receno - sviranje kurcu... :tongue:

Al' 'ajde da zakljucim: jedinica mere u energetici (i poljoprivredi) je decenija: Srbija ih je protracila dve...

Obaska sto vidjenje drzave kao pljackasa nije bas neki misaoni poduhvat, bas kao ni vidjenje recimo saobracajaca kaoekipa haraclija poslatih na carske drumove, nego ekipa koje brinu o bezbednosti saobracaja.

I sto drzavi, da je Srbija ima nije glavni pos'o da navlaci sopstvene gradjane, nego i da po nesto poradi za njihovo, da ne kazem opste dobro, promisljeno i dugorocno...

Sto se sela tice, ono u Srbiji nije ciljna grupa za gasifikaciju iz mnostva opravdanih razloga, a spremiti dvajesmetritm drva ocas posla - nije ocas posla.

Ni na selu, a pogotovo po prigradskim naseljima poput Kaludjerica, Altina, itd, itd, okolo srpskih vecih gradova, gde je omiljena zabava domorodaca da u slobodnom vremenu izadju i u obliznjoj sumi spreme drva za zimu ne bi li dodali malo smeka svakojakom djubretu koje sagorevaju, pocev od rabljenog motornog ulja, do raznih iverica i ko zna cega jos...

 

A sada svako na svoje subotnje vece... :sleep:

 

 

1 hour ago, Time Crisis said:

Ima toga i u EU

Ima.

Na podrucju 20-ak puta vecem od Srbije, sa 30-ak puta vise stanovnika i sa neuporedivo vecim brojem korisnika gasa u odnosu na Srbiju...

Sve u svemu - gas je fuj, opasan, kaboom, treba ga zabraniti...

A tek u automobilima sto se gine, ne pitaj....

 

A ja cu da se pitam koji je meni pa kurac da ulecem u ovakve price... :isuse: 

 

 

1 hour ago, askeladden said:

Gas za kuvanje genijalna stvar,kupujemo na bocu i sporet pola pola.

+ kol'ko 'oces... :) 

Link to comment
29 minutes ago, namenski said:

Sve u svemu - gas je fuj, opasan, kaboom, treba ga zabraniti...

 

 

Niko to nije rekao, ali ne bi ti bio ti kad ne bi nešto učitao. ;)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...