Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

21 minutes ago, Roger Sanchez said:

ne bih baš išao tako daleko, i dodao bih da je u vjetroelektranama itekako shvaćena balkanska prilika premještanja javnog novca u privatne džepove, ali istina je da se konkretmo radilo na nečemu. Da nije bilo ovog topika ne bih saznao da ozbiljan udio proizvodnje u HR na dnevnoj bazi sad dolazi iz vjetroelektrana

 

@Venom fact: debeli dio stabilne proizvodnje i dalje im dolazi iz najprljavijeg lignita, dno dna za klimu. još nisu našli konkretno rješenje čime će to zamijeniti, nego planiraju™. deklarativno. ruskim plinom možda? CO2 vašar

Fact je da Francuskoj izvoze struju koja je jeftinija jer je među ostalim iz - lignita.

Fact je da su im se prošle godine emisije CO2 povećale.

I dalje ne spominješ base load. Ajd da povjerujemo da 2030 više nema kurenja lignita u DE. Base load dolazi oklen?

 

Ne znam zasto se vrtimo u krug. Eksplicitno sam rekao da je sve sto me zanima sta treba da se radi u 2021. Prosli put kad sam pitao da li planiras da se vratis 40 godina u proslost, dobio sam samo muk.


Dakle: 2021 je godina. Novu nuklearku moras da platis 4x vise od najjeftinijeg resenja i dobices je uz mnogo srece 10 godina nakon najjeftinijeg resenja. Ti zelis da uradis - sta? Da verglas na forumu o tome kako si pametniji od celog sveta?

 

Ceo svet je dao prilicno jasan odgovor na to: 

- During 2020, five new reactors with a combined capacity of 5521 MWe (net) started.

- In 2020, annual renewable capacity additions increased 45% to almost 280 GW 

Link to comment

2020. NE Krško produljuje se eksploatacija do 2043., Slovenija zapravo želi i nadogradnju. Paks isto 20 godina plus. Tko ih uopće gasi i izbacuje osim ludih Švaba?

Ako sad uspije ubacivanje u taksonomiju i subvencije i povlašteni krediti krenu i za nuklearnu, a fosilna goriva konačno ZAISTA budu zabranjena ili materijalno kažnjavana, ćurak će se rekao bih okrenuti i za novogradnju. Ne u mjeri u kojoj je Francuska nuklearizirana, nego u zamjenu za lignit, plin i mazut

Link to comment
2 hours ago, Moonwalker said:

 

Bila je ranije prica o gradnji Djerdapa 3. O tome se govorilo jos na studijama sto ce reci ima tome decenije :D. Elem mislim da su postojale vec neke studije.

 

Evo ovde, slika je ilustrativna. Ne znam da li je planirana kao samostalna investicija ili zajednicka sa Rumunijom. Djerdap I i II su zajednicki, nas i rumunski, jedna akumulaciona, druga protocna.

 

http://www.eps.rs/lat/djerdap/Stranice/razvoj.aspx

 

 

Odslusaj ovo, ako vec nisi kad imas vremena, jer traje malo.

 

Ovo je bilo dosta zanimljivo i edukativno iz tehnicko tehnoloskog ugla nase situacije u sadanjem ternutku. Sloba Vukosavic (Katedra za elektromotorne pogone i energetske pretvarace) je u naucno tehnickom smislu "zver".  

 

Dosta jasno objasnjene modularne NE

 

Ekoloski (-) eksploatacije biomase ako sam dobro razumela Vukosavica je ono sto bi seljaci rekli ispocava obradivu zemlju na mestu gde se namenski gaje te biljke koje bi bile spaljivane.

 

Dosta zanimljiv deo je prilagodjavanju postrojenja termoelektrana koje su na redu za gasenje (i u starim planovima postojao je plan gasenja na kraju zivotnog veka) u gasne sa kogenerativnim postrojenjem,  dize stepen iskoriscenja gde se deo pare koristi za grejanje.

 

Ono sto je meni bilo intersantno, a sto je naveo sindikalac iz TENT-a je sledece da dalekovod iz Subotice prema madjarskom sistemu (mislim da se mesto zove Sandorfalva) postao usko grlo kako ih zovu u zargonu.

 

Hrvatska je tu nakon razdvajanja napravila dosta pametan potez, pa su se cvrsto uvezali sa ostakom Evrope upravo preko madjarskog sistema, imaju dupli vod iz okoline Zagreba i iz Ernestinova prema nekom mestu vrlo blizu ove madjarske nuklearke. I mislim da su bezbedni u slucaju nekih nevolja sa proizvodnjom.

 

 

to je ta emisija koju sam pominjao :happy: jasno je da je rešenje u modularnim nuklearkama ali avaj vojna tajna i zapad ne želi da tu izgubi decenijsku prednost nad kinezima pa ih nećemo videti u upotrebi dok ne budu imali antigravitacijski pogon na antimateriju :happy:

- ne žele da tako nešto prodaju srbiji i da onda dođe avion kineskih inženjera sa šrafcigerima, da je rasturi i uradi reversni inženjering pa da za 2 najviše 3 godine ponudi isto to po 5 puta nižoj ceni

- jbn vojne tajne su važnije od klimatskih promena tako da to nam je što nam je neka pliva majami kada nisu spremni da dopuste da ih kinezi stignu po kratkom postupku

Link to comment
20 hours ago, Venom said:

 

Mislim da niko nema gotovo resenje za taj problem, ali svi na tome rade i meni to zvuci kao bolji problem za resavanje od "gde da skladistimo nuklearni otpad" ili "kako da poboljsamo not great not terrible situaciju".

 

Nova vlada sa zelenima je podigla cilj na 80% za obnovljive izvore 2030. kao i ukidanje uglja do tad (pomereno sa 2038). Koliko videh planirana su masovna ulaganja u nove kapacitete od konkretnih stvari. 

 

 

Venom, ovaj pasus objasnjava grafikone, i tendencije:

 

Quote

The Germans’ feat was possible, however, only because the country has mostly just added clean energy capacity to the existing supply over the last two decades. The country maintained much of its fossil fuel generation and a handful of nuclear plants. When there’s surplus power, it’s exported—at a handsome profit for coal-plant-owning utilities.

 

Link to comment
28 minutes ago, gone fishing said:

to je ta emisija koju sam pominjao :happy: jasno je da je rešenje u modularnim nuklearkama ali avaj vojna tajna i zapad ne želi da tu izgubi decenijsku prednost nad kinezima pa ih nećemo videti u upotrebi dok ne budu imali antigravitacijski pogon na antimateriju :happy:

 

U razvojnoj su fazi (to je formalna stvar), nije uslo u komercijalnu upotrebu u smislu da se prodaje drugom, eventualno moze poneko (ko zna sta bi sa tim, nije to igracka) da ga naruci. Vukosavic misli da su Rumuni narucili, ali da mozda mogu da neku dobiju tek za 10 godina. I da treba biti strpljiv i videti da oni prvo dobiju i da li to odgovara nasim potrebama i dzepu.

 

Dok to dodje do momenta da mi mozemo da kupimo pod pretpostavkom da mozemo da priustimo valjda cemo se orjentisati u prostoru i vremenu. Nije poenta da se pazari ta tehnologija kad je najskuplja, a da se istovremeno ide gladan i pocepanih gaca. Malo banalizovano, ali u sustini tako.

 

28 minutes ago, gone fishing said:

- ne žele da tako nešto prodaju srbiji nikome i da onda dođe avion kineskih inženjera sa šrafcigerima, da je rasturi i uradi reversni inženjering pa da za 2 najviše 3 godine ponudi isto to po 5 puta nižoj ceni

 

Naravno da ne zele. Zasto bi to zeleli?

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, Moonwalker said:

 

U razvojnoj su fazi (to je formalna stvar), nije uslo u komercijalnu upotrebu u smislu da se prodaje drugom, eventualno moze poneko (ko zna sta bi sa tim, nije to igracka) da ga naruci. Vukosavic misli da su Rumuni narucili, ali da mozda mogu da neku dobiju tek za 10 godina. I da treba biti strpljiv i videti da oni prvo dobiju i da li to odgovara nasim potrebama i dzepu.

 

Dok to dodje do momenta da mi mozemo da kupimo pod pretpostavkom da mozemo da priustimo valjda cemo se orjentisati u prostoru i vremenu. Nije poenta da se pazari ta tehnologija kad je najskuplja, a da se istovremeno ide gladan i pocepanih gaca. Malo banalizovano, ali u sustini tako.

 

 

Naravno da ne zele. Zasto bi to zeleli?

pa možda da bi zaustavili topljenje leda i podizanje nivoa mora koje će na kraju ugroziti i njihove priobalne gradove

Link to comment

Ma termoelektrane nisu nikakav preovlađujuć globalni faktor. 

 

Sad će kao nuklearke da zaustave klimatske promene, kolko se vi ložite... Broj ljudi se uvećao 8x za 200 godina i samo piči. Već više od deset godina ekolozi drve o tome da je nemoguće s tolikim priraštajem kontrolisati zagađenje i klimatske promene. A uz to ide pripadajući priraštaj pasa i mačaka, proverite malo te statistike.

 

Ali to su nezgodne činjenice, jebiga. Sad smo mi krivi i uvešćemo nuklearke... Mislim takva loženja su normalna stvar kad izlaza zapravo nema, ali su svejedno smešna.

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, gone fishing said:

pa možda da bi zaustavili topljenje leda i podizanje nivoa mora koje će na kraju ugroziti i njihove priobalne gradove

 

Nista, izgleda da ce ipak da se davimo :)

 

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, Roger Sanchez said:

@Venom Intrigantno, dakle još 10 godina planiranog sukljanja CO2 iz lignita ok, a do 2030 zapravo ko živ ko mrtav, ako se ne rodi neka tehnologija sukljat će i dalje garant

 30% renewables pre 5 godina. 45% danas. plan 80% 2030, ugalj 0.

između toga postepeno sve više i više i uglja sve manje i manje. za lignit se zalažeš ti, po tebi treba da ostane kako je sad do 2035.

 

ali očekivano kad te pitaju šta bi ti radio danas ne znaš ni da bekneš. 

Link to comment
17 minutes ago, Roger Sanchez said:

@Venom Intrigantno, dakle još 10 godina planiranog sukljanja CO2 iz lignita ok, a do 2030 zapravo ko živ ko mrtav, ako se ne rodi neka tehnologija sukljat će i dalje garant


Pa evo onaj Anzugträger iz N1 emisije koju je postavila @Moonwalker (hvala!)  rece fuzioni reaktori i ostade ziv.

Link to comment
34 minutes ago, Hermetico said:

Ma termoelektrane nisu nikakav preovlađujuć globalni faktor. 

 

Sad će kao nuklearke da zaustave klimatske promene, kolko se vi ložite... Broj ljudi se uvećao 8x za 200 godina i samo piči. Već više od deset godina ekolozi drve o tome da je nemoguće s tolikim priraštajem kontrolisati zagađenje i klimatske promene. A uz to ide pripadajući priraštaj pasa i mačaka, proverite malo te statistike.

 

Ali to su nezgodne činjenice, jebiga. Sad smo mi krivi i uvešćemo nuklearke... Mislim takva loženja su normalna stvar kad izlaza zapravo nema, ali su svejedno smešna.

 

Ima i ona statistika ko zapravo zagadjuje:

 

image.png.248bfbf4e1e84b0adc85026cdbfbf60d.png

Link to comment

Oko teze koja se pojavila da uglja nema. Uglja ima za duži vremenski period. Problem je konfiguracija kopa i, naravno, nestručnost.

Kako sam čuo iz Kolubare ranije je ugalj bio čist, bez slojeva gline. Bio je i plitko.

Sada se ide duboko i puno je gline.

Ta glina bi trebalo da je to blato koje su palili u TENTu.

Kažu da po boji dima iz termoelektrane može da se vidi da li se spaljuje mazut ili ugalj. Da se ranije mazut koristio samo za pripaljivanje, a sada malo malo, pa se koristi.

 

Što se tiče vlažnosti, kop im je polupotopljen. Bukvalno bager kopa u vodi do pola. A moralo bi da bude suvo.

Edited by salerokada
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...