Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

:lol: ... jeste, kaze Pikaso, almo u galerije da seremo, secemo se ziletima i sedimo u skarletnim odezdama.Ovo sto ti umeces prosto nije tacno - Pikaso to govori gledajuci iskrenost, jednostavnost i ekspresivnost postignutu sa samo dva elementa - linijom i bojom. Pa onda sledi zakljucakda smo kod Altamire mogli i da ostanemo i ne bi pogresili jer je u toj jasnoj komunikaciji, iskrenosti i neinsistiranju na tehnologiji sama sustina umetnickog izraza. Sto je jel'te svojim kasnijim radom i potvrdjivao. Kakav pisoar kakvo glumatanje i foliranje po MOMA-ama, kakvi bakraci - Pikaso je na sasvim suprotnoj strani: ne palamudi i ne filozofiraj nego artikulisi medij.
tacno jebiga dzabe smo i sa drveta silazili. neki radikalniji medju nama veruju da je i ispuzavanje iz okena bila greska.inace stavljati pikasa nasuprot MOMA-i je smehotresno.
Link to comment
meni je malo neobično što se ti gore pozivaš na pikasa da bi potkrepio svoje tvrdnje. brak bi meni bio adekvatniji izbor, a pikasa bih svrstao u rang sa ovim umetnicima-dizajnerima-advertajzerima.
Zasto Brak? Pikaso je do kraja zivota ostao u klasicnoj™ (jedinoj umetnicki mogucoj) formi izraza. Ako mislis na redimejd, tesko je porediti njegove radove sa nasumicnim instalacijama i filozofiranjima wanabe umetnika.Dalje, Pikaso nije zapoceo kao kubista/keramicar.redimejdista, vec kao klasican slikar. Danas imas gomilu umetnika koji cica-glisu ne umeju da nacrtaju a koji sa institucijama imaju fine dilove oko prodaje karata za prodavanje magle.
Pikasova izjava o umetnosti Altamire je umetnicki akt koji ima isto (ili jako slicno) znacenje kao Disanovo kacenje pisoara.
To prosto ne stoji. Odakle ti to?Tako ja mogu da tvrdim da je pikasova izjava zapravo bila u cilju pomirenja njegove shurnjaje i svastike mu. Ako cemo da se gadjamo znacenjima. Recenica je sasvim konkretna, jasna i nemoguce je od nje praviti "Drajv" raspravu.k&a.JPG treci rukav na sakou™ Edited by CowBoy
Link to comment
radis u bransi koja kanibalizuje i ubrzava komodifikaciju umetnosti.
... plus milion. S tim sto klasicni advertajzing nema ambiciju da sebe nazove umetnoscu, ostaje u sferi dizajna i time je sasvim (i posteno) zadovoljan. Sa druge strane, advertajzeri tipa Marine Abramovic upecali su Kima i slicne ideologe na svoje advertajzing projekte koji, kad se ogole, nisu nista drugo do sasvim pristojan licni PR.Tako da pijavica ostaje tamo gde jeste.
... i naravno da ti je u direktnom interesu da ta umetnost ostane jednostavno reprezentativna i u domasaju i kapitala i politike i svakog oblika moci koji ima snage da joj se nametne.
... jasno, zato si i izbegavao odgovor "moze li ubistvo da bude umetnost ako ga umetnik-ubica tako nazove i izvede?".Sva logika pisoara kaze da moze, ali komesar Kim kaze da ne moze, jer umetnost koju on postuje je u domasaju kapitala, politike i politicke korektnosti.Ovo o tome "sta me jede" pripisacu malom staljinovom aparatciku u tebi, koji valjda cuci u svakom ostrascenom ideologu koji mora da plitko racionalizuje sve sto se ne uklapa u njegovu ideolosku matricu. Edited by CowBoy
Link to comment
... plus milion. S tim sto klasicni advertajzing nema ambiciju da sebe nazove umetnoscu, ostaje u sferi dizajna i time je sasvim (i posteno) zadovoljan. Sa druge strane, advertajzeri tipa Marine Abramovic upecali su Kima i slicne ideologe na svoje advertajzing projekte koji, kad se ogole, nisu nista drugo do sasvim pristojan licni PR.Tako da pijavica ostaje tamo gde jeste.... jasno, zato si i izbegavao odgovor "moze li ubistvo da bude umetnost ako ga umetnik-ubica tako nazove i izvede?".Sva logika pisoara kaze da moze, ali komesar Kim kaze da ne moze, jer umetnost koju on postuje je u domasaju kapitala, politike i politicke korektnosti.Ovo o tome "sta me jede" pripisacu malom staljinovom aparatciku u tebi, koji valjda cuci u svakom ostrascenom ideologu koji mora da plitko racionalizuje sve sto se ne uklapa u njegovu ideolosku matricu.
kauboju, sve fulas a moj savet ti je drugarski (ali ne komunisticki). svakoga nesto jede pa i sam objekt umetnosti. u istoriji umetnosti xx veka pikaso i marina su zapravo daleko blizi nego disan i marina. stavise, disan nam je zanimljiv bas zbog toga sto se krece u potpuno drugom smeru od ovih velicina. ako me lepo pitas objasnicu ti. bez pijavica, komesars i drugih fraza i uvreda koje sipas ko iz rukava dok neko (ja) obija dlanove na izlozbi a neko drugi (ti) sedi kuci i sprema se za 9 to 5. makar gradjanine mozete biti obzirni.sto se moje opaske o odvratajzingu tice bojim se da se nismo razumeli. advertajzing kanibalizuje reprezentativnu umetnost. ceo minimal art je, na primer, nastao zato sto se bezalo sto dalje od bilo koje reprezentacije koja bi mogla biti aproprisana od strane kapitala. druga strana toga je politizacija umetnosti u polju leve militancije (od crnih pantera do feministkinja) u potrazi za onom slikom koju isti taj kapital (nacija, burzuji...) nece. sto se ubistva tice vec sam ti odgovorio (vise puta). mozda i moze ali zapravo nikada nije. makar ne u savremenoj umetnosti. sta se desavalo u pecinama altamire vec ne znam.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
To prosto ne stoji. Odakle ti to?Tako ja mogu da tvrdim da je pikasova izjava zapravo bila u cilju pomirenja njegove shurnjaje i svastike mu. Ako cemo da se gadjamo znacenjima. Recenica je sasvim konkretna, jasna i nemoguce je od nje praviti "Drajv" raspravu.
Ono sto sam ja napisao (citirao si samo prvi deo) je da Pikasova izjava ILI (ne moze da bude i jedno i drugo) moze da se tumaci:1. Kao umetnicki akt. U tom slucaju je besmisleno govoriti o njenoj istinitosti. S druge strane, kao umetnicki akt ona je na tragu Disanovog pisoara - ako kazem da nista nije umetnost, ova tvrdnja je jako bliska tvrdnji da sve moze biti umetnost. Ne deluje logicno, ali umetnost ne barata zakonima logike.2. Koa ozbiljna tvrdnja. Onda ovaj iskaz moze biti ili istinit ili lazan. Ako je lazan, onda nema smisla da se koristi u ovakvim diskusijama - njegova upotreba je obicna zloupotreba autoriteta. Ako je istinit, onda znaci da je sve posle Altamire sranje, tako da je svejedno dali izlazemo Mona Lizu ili Pisoar.Jos jednom imamo ILI 1 ILI 2.
Link to comment
... dok neko (ja) obija dlanove na izlozbi a neko drugi (ti) sedi kuci i sprema se za 9 to 5. makar gradjanine mozete biti obzirni.
Ides? A obilazis li koncerte Seke Aleksic? Imas li onda pravo da govoris o njenoj "umetnosti" ili ce svak njen fan moci da te prekine u pola recenice masuci upravo kupljenim kartama za koncert?Aj se malo upristoji.btw. mojih devet do pet traje cirka sest godina, do tada sam bio frilenser i posteno zaradjivao od ciste nepatvorene kreativnosti sto nameravam da ponovo budem cim prije (ne ide naplacivanje u zemlji Srbiji, dzaba sto se gine od posla). Tako da te molim da ne koristis vise taj "argument" kao ni druge klasicne komunjarske metode diskriminacije sagovornika.btw. nadji neki citat ili "akt" Pikasoa koji ga priblizava Marini Abramovic. Nema? Pa odakle ti onda insajt da je marini blizi Pikaso od Dishana - cuo si na nekoj izlozbi?Nemoj da citiram ovde jedno Sabatoovo zapazanje o "gomili buba koje se skupljaju po profesionalnoj liniji", mrzi me da kucam. Edited by CowBoy
Link to comment
Ono sto sam ja napisao (citirao si samo prvi deo) je da Pikasova izjava ILI (ne moze da bude i jedno i drugo) moze da se tumaci:
Aione, Pikasoova izjava je jednostavno to - izjava. Niko ne moze da izmeri njenu tacnost. Moze da ti se svidi ili ne, ucini tacnom ili ne - do tebe je.Pikaso je pre svega slikar i crtac, posla toga i odlican trgovackoji je znao da unovci svoj rad. Ni pod jednu od te tri karakteristike ne moze da se podvede kao neki ideolog u umetnosti - sve sto je radio je (barem po zitijima) radio iz iskrenih uverenja i tragajuci za nekom likovnom istinom. Nije se vozio ni na jednom talasu vec ih je sam stvarao i svi su ostali u okviru artikulisanja medija.
Link to comment
Kako god, ti, Kim & ostali sveCki ideolozi ste se dohvatili supstance koja se vekovima stvarala oko jednog finog, paperjastog i cistog nacina komunikacije (umetnost) i odlucili ste tom supstancom na silu da ogrnete sami sebe, valjda da bi se proglasili umetnicima (kao da ta rec nesto znaci).I sada prostituisete tu supstancu, parazitirate na njoj, isisavate njeno milenijumsko nasledje i surfujete na nekim velikim talentima iz proslosti samo da bi ste glasno sa tog talasa vikali: nema talenta!
stvarno si cheeky bastard. prvo krenes ovako da vredjas i onda se sav ko mlada uzjogunis kada ti neko vrati istim tonom? e, onda je to komesarsko ponasanje.no dobro marina i pikaso za dobrobit forumske publike posto naravno to pada na tvoje gluhe usi. prvo ovako:1)pikasovo otkrice africke umetnosti i 'realnog' u njoj korespondira sa egzotistickom abramovickinom fascinacijom ritualnim aspektom samanizma. i u jednom i u drugom slucaju postoji vera u mogucnost neposrednog dodira sa istinom umetnosti kroz primitivna drustva.2)u oba slucaja postoji nedvosmislen odnos prema autorstvu. stavise mozemo reci da su to jake pozicije ideje autorstva. i marina i pablo su tu zapravo autori with capital A (sa svi bagazom koji to nosi ukljucujuci i genijalnost). pikasovo prisustvo je imalo slican efekat bitsima bas kao i marinino danas.3) oboje ostaju u reprezentativnoj umetnosti. marina naravno kroz sopstvenu telesnost i odredjenu performativnost ali takodje i kroz serije video radova. za pikasa je to jasno.4) marina i pablo su proizvod jasne istorizacije koju sprovodi MOMA-a. kada je alfred barr odlucio da na pocetak inaguralne izlozbe u MOMA-i stavi 'gospodjice' uspostavio je jednu istoriju umetnosti u kojoj je pikaso igrao glavnu ulogu. znaci pikaso ne bi bio pikaso (kao sto ni nasa istorija umetnosti ne bila ovakva) da nije bilo barra i MOMA-a. danas isto tako kustosi te institucije stavljaju marinu na pocetak performansa (zena koja je izmislila performans!). oboje su imali retrospektive u MOMA-i koje su im redefinisale karijere i ucinile ih planetarno poznatima.5) oboje predstavljaju takodje i splet dilerskih interesa. piksao ne bi bio pikaso bez kahnweilera marine bez desetina galerista.6) oboje polazu na artikulaciju. marina pazljivo prati sve aspekte svoje produkcije, vodi racuna o svom telu i stalno ga trenira. pikaso je isto tako artikulisao. makar nam ti tako kazes.7) i pikaso i marina nisu gadljivi na slavu, medije i novac. naprotiv. star-fuckers.s druge strane disan.1) disan je bio fasciniran ne primitivnim vec modernim. ne africka divljina vec njujork. prvi ready made s kojim se igrao bila je woolworth building u tom gradu. znaci potpuno suprotan smer. umesto zivota u proslosti i poniranja u pseudo-jungianske dubine za disana je postojalo ovde i sada.2) pisoar nije njegov rad. to je rad koji se samo pripisuje disanu. pisoar je bio potpisan sa r.mutt. to je tkodje, kada je u pitanju autorstvo, na potpuno drugoj strani od pikasa i marine koji su bili (odnosno i dalje jesu) spremni da prodaju svoje ime.3) umesto reprezentacije pikaso uvodi sam objekt (pisoar). to je stavise potez koji potpuno prevazilazi podelu na reprezentativnu i apstraktnu sliku uvodjenjem 'stvarnog prisustva'. to je objekat koji istovremeno i jeste ono sto izgleda ali je takodje i mnogo vise zato sto u sebi eksplodira akumulirana znacenja. uopste to je tema za topik definisanje umetnosti4) disan je dosta kasnije istorizovan. njegov odnos sa umetnickim svetom je bio dovoljno ambivalentan da bude nekriticki prihvacen tek nakon smrti.5) bacio je na djubriste originalni pisoar nakon izlozbe. sto bi on rekao: na kraju krajeva to je samo umetnost.6) poslednjih 25 godina zivota se povukao iz umetnost i posvetio sahu.dakle jasno je da marina i pablo pripadaju jednoj liniji u umetnosti. e sada da nisi takav bandoglavac i ti bi to video. stavise mozda i vidis pa je ta omraza na marinu zapravo pervertirana ljubav.
Link to comment
Ok tvrdis da Pikasova izjava nije iskaz, a u diskusiji je koristis kao neko argument. To ti je sviranje ...
Nikad tu izjavu nisam koristio kao argument (kao da je to moguce?) vec kao zgodnu ilustraciju za moj stav. To je Syme proisirio i od nje napravio platfffoorrrrmu za ideolosko nadjebavanje.
Link to comment
stvarno si cheeky bastard. prvo krenes ovako da vredjas i onda se sav ko mlada uzjogunis kada ti neko vrati istim tonom? e, onda je to komesarsko ponasanje.
Ja vredjam? Stavio sam te uz "ostale ideologe" kao nick, a ti meni licno spocitavas profesiju, radno vreme i neodlazak na vasa sektaska okupljanja. Aj se presaberi.
... no dobro marina i pikaso za dobrobit forumske publike
Mogao sam da zamislim kakav govor ces da napises. Evo ti po stavkama:1) pikaso je slikar, marina shaman.2)u oba slucaja postoji nedvosmislen odnos prema autorstvu. Samo ne razumem kakav je ovo argument - vljada naspram Dishana?3) oboje ostaju u reprezentovanju, ali Pikaso kao umetnik a Marina kao advertajzer.4) marina je proizvod jasne istorizacije koju sprovodi MOMA-a. Pikaso pravi istoriju, Marina jase na onome sto je Pikaso napravio. 5) oboje predstavljaju takodje i splet dilerskih interesa. piksao ne bi bio pikaso bez kahnweilera marine bez desetina galerista. Samo sto ti Pikaso za pare prodaje slike, a od Marine mozes da dobijes hipsterski osip ushicenja.6) Pikaso polaze na artikulaciju. marina je otvoreno prezire, jer ni cica-glisu na fakultetu nije umela da nacrta.7) i pikaso i marina nisu gadljivi na slavu, medije i novac. naprotiv. star-fuckers. Yeah. Opet ne razumem kakav je ovo argument - valjda su rodjeni brat i sestra Lepoj Breni?s druge strane disan.1) disan je bio fasciniran ne primitivnim vec modernim. Moderno je omogucilo Marini da je po medijima zovu "umetnica"2) rekoh vec, ne razumem argument o autorsvu - zar je svako ko na autorstvu insistira Pikaso?3) ... jebote.4) disan je ikona umetnosti dvadesetog veka, kazu mediji i istoricari umetnosti.5) bacio je na djubriste originalni pisoar nakon izlozbe. Inteligentan covek.6) poslednjih 25 godina zivota se povukao iz umetnost i posvetio sahu. Sto opet ne vidim kao argument za tebe vec za mene.
Link to comment
1) disan je bio fasciniran ne primitivnim vec modernim. Moderno je omogucilo Marini da je po medijima zovu "umetnica"
Ovo ne shvatam. Kakve sad veze ima Marina sa modernom umetnoscu? Imaju Disan i Pikaso, Marina je dosla kasnije kad moderna vise nije bila moderna.
Link to comment
Ovo ne shvatam. Kakve sad veze ima Marina sa modernom umetnoscu? Imaju Disan i Pikaso, Marina je dosla kasnije kad moderna vise nije bila moderna.
Sta se ispililo iz moderne?Plus je Kimov komentar bio navlacenje vode na samansku vodenicu nasuprot savremenom, tehnologiziranom, obezlicenom svetu. Edited by CowBoy
Link to comment

Citav niz pravaca koju obicno nazivaju postmoderna (ono sto se ispililo iz moderne). Naravno granica nije tako ostra. I sad imamo dosta umetnika koji se bave, recimo konceptualnom umetnoscu, ali su po nekim aspektima bliski moderni. Marina ne spada u njih.

Link to comment
Citav niz pravaca koju obicno nazivaju postmoderna (ono sto se ispililo iz moderne). Naravno granica nije tako ostra. I sad imamo dosta umetnika koji se bave, recimo konceptualnom umetnoscu, ali su po nekim aspektima bliski moderni. Marina ne spada u njih.
Rekoh vec, Kim je tu pravio mish-mesh iz svojih razloga da bi dokazao neku poentu - pa je odvojio fascinaciju primitivnim od fascinacije modernim.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...