Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Ma znam, naravno, samo što je za Pikasa ta izjava deo upravo onoga poduhvata o kojem priča Kim - potrage za realnim. Kod tebe to postaje samo još jedan stih u onoj DarkAttraktorovoj pesmi.
Jeste kurac™Pre cu ja da se zavucem u Pikasovu glavu nego ti, i pre cu ja da osetim zasto su mu se svidjali crtezi iz Altamire. On je covek sa jakim ganglijama.Jeste da je bio levicar ali nije bio praznoglavi levicar.
Link to comment
vibrantnost i bogatsktvo linije koja npr. ne postoji u duzem periodu posle Altamire (hehe, posle altamire sve je dekadencija™ ). Nije cudo da se Pikasou svidelobtw. ono desno je Direr, krop sa portreta majke.edit: poenta - da si ikada uhvatio olovku u ruku, bilo bi ti jasno koliko je tesko nacrtati onog bizona na onakav nacin. Ali dzaba da ti objasnjavam, ti si prezreo artikulisanje, tebi je i blekendeker ispod moshnji dovoljan za kreativni izraz.
daj kauboju, nije to klizanje na ledu a ni ti nisi milka babovic pa da stojis pored i govoris: direr, trostruki aksl, cista desetka.umetnost se odvojila od starih zanata vec u renesansi a tek kada je neko uzeo foto-aparat u ruke zadao je 'sfumato' tehnicarima poslednji & najbolniji udar u jaja. nisu to soboslikari vec ljudi koji svoje misljenje izrazavaju na odredjeni nacin: gestom, slikom ili potezom. pri tome meni je potpuno jasno da je iza ovog direra stajao napor jednak resavanju komplikovanog matematickog problema ali jebiga on ga je resio.dakle da se vratimo na tvoj prethodni post:1. smokvica (krcma, kafana, birtija, rupa u kojoj se toci alkohol) istorijski ima prednost nad tetkinim saloncem. u takvom okruzenju umetnost je izgleda uspevala samo prustu a i to je njemu vise bio objekat nego mesto gde zaista polemise o svom radu. znaci zivela smokvica!2. umetnost se zapravo emancipovala onog momenta kada je postala sama svoj objekat. nema vise zadatka da se reprezentuje burzoazija u usponu (prvo za esnafsku svecanu salu a zatim, na manjem formatu, za po kuci), daleki bozi (oni na olimpu a i drugde) i sin onog jednog sveprisutnog. dakle u okviru te slobode umetnost je pocela da misli i sebe i o sebi. i prvo je shvatila da to nije bas sloboda. pojavili su se kanali komunikacije koji su mnogo bolje obavljali ove politicko-reprezentativne poslove. umetnost je morala ponovo da misli sebe.3. zasto bi umetnost morala da traje vekovima? da se trka sa fidijom i mikelandjelom? zasto umetnost ne bi bila ogranicena na nas trenutak ovde i sada i da intervenise u pitanja koja su neposredno pred njom. na primer vorholovi video uradci se nalaze na samom pocetku razmisljanja o temporalnosti slike kojom se video umetnost i danas desava. taj rad nije bio utilitaran osim kao jedan vizuelni i misaoni eksperiment perzistentnosti slike u onom trenutku u kojem nam je medij omogucio da taj, dakle, eksperiment izvedemo. gledati u buducnost je opasna rabota. bolje gledaj u proslost ali na taj nacin da tu proslost ucinis svojim savremenikom. to je taj apdejt stila koji je ucinio pikaso trazeci u vremenu pre istorije prvu umetnost ociscenu i od vertikale i od poteza i od sfumata. medjutim on nije otisao u pecinu da tamo mala po zidovima i klanja se bizonu vec je probao da doslovce kao na mebijusovoj traci probusi rupu koja bi njega spojila direktno sa tim izvorom. kada kazem on naravno mislim na celu plejadu umetnika koji su imali slicnu ideju. takodje to je bio udarac u pravcu burzuaske reprezentativne umetnosti. nema vise gradjanskog portreta i debelih zena. dakle istovremeno potraga za realnim slike i jasna politika umetnosti protiv prakse reprezentacije do tog momenta.4. ovo o razumevanju nije ti neki argument. 99.9% ljudi nisu imali prilike da vide dela klasicne starine kojoj se ti divis. pa to ne umanjuje znacaj slika koje su se otkrivale po princevskim i vojvodskim paviljonima dok se se ispred njih trsile napuderisan druzbenice marije antonaete. dakle to o 99% ti nije neki argument. stavise mozemo reci da nikada veci broj ljudi nije zapravo participirao u vizulenoj kulturi kroz dizajn, arhitekturu, fotografije pa shodno da jedan deo toga zavrsi u onome sto se zove savremena umetnost. a ja sam misljenja da treba samo reci umetnost posto druge nema.
Link to comment
Jeste kurac™Pre cu ja da se zavucem u Pikasovu glavu nego ti, i pre cu ja da osetim zasto su mu se svidjali crtezi iz Altamire. On je covek sa jakim ganglijama.Jeste da je bio levicar ali nije bio praznoglavi levicar.
o gospode! tesko posto za njega niko nije mogao reci da je bulja.http://www.youtube.com/watch?v=Kc2iLAubras
Link to comment

off topicJutros prvi put (ali ne i poslednji - ubuduce poslovne sastanke odrzavam tu) bio u Smokvici. Sjajno mesto. Nije bilo hipstera (mozda se skupljaju uvece). Najlepsi kafic u centru grada.

Link to comment

Pa to ti kazem. Nemoj kod tetke na slavu, trulo je.btw. na cemu si sedeo? Ozbiljno pitam, ja nisam mogao da sedim duze od dvadeset minuta, sav sam se ukocio na onim cool stolicicama. Jos uvek imaju one Sara Key style od gvozdja?@Kim - kada budem pri kompu, napisacu ti dugacak odgovor.inace,

medjutim on nije otisao u pecinu da tamo mala po zidovima i klanja se bizonu vec je probao da doslovce kao na mebijusovoj traci probusi rupu koja bi njega spojila direktno sa tim izvorom.
... odlicno napisano, i lici na tebe da sam sebi dajes autogolove. Ovo u quote-u je moja pozicija.send from my Iphone5 Edited by CowBoy
Link to comment
Pa to ti kazem. Nemoj kod tetke na slavu, trulo je.btw. na cemu si sedeo? Ozbiljno pitam, ja nisam mogao da sedim duze od dvadeset minuta, sav sam se ukocio na onim cool stolicicama. Jos uvek imaju one Sara Key style od gvozdja?@Kim - kada budem pri kompu, napisacu ti dugacak odgovor.inace,... odlicno napisano, i lici na tebe da sam sebi dajes autogolove. Ovo u quote-u je moja pozicija.send from my Iphone5
Nije, tvoja pozicija je da je sve kontinuitet, odnosno, čak i više od toga, da je umetnost vazda isto. Za Pikasa je istorija umetnosti problem koji pokušava da reši. Za tebe nikakav problem ne postoji, ti misliš da su problem izmisli DIšan i ekipicatm da bi zajebavali pošten svet.
Link to comment
Pa to ti kazem. Nemoj kod tetke na slavu, trulo je.btw. na cemu si sedeo? Ozbiljno pitam, ja nisam mogao da sedim duze od dvadeset minuta, sav sam se ukocio na onim cool stolicicama. Jos uvek imaju one Sara Key style od gvozdja?@Kim - kada budem pri kompu, napisacu ti dugacak odgovor.inace,... odlicno napisano, i lici na tebe da sam sebi dajes autogolove. Ovo u quote-u je moja pozicija.send from my Iphone5
gospode, pa ti zapravo igras hrkljus. pikaso napusta dotadasnju istoriju reprezentativne umetnosti (ovo je inace svodjenje vrlo raznovrsne karijere, ali neka bude). dakle sve ono do cega ti je stalo: katedrale, perspektivu, artikulaciju i izmislja potpuno novi jezik koji je zapravo jezik predistorije koji je ucinjen nasim savremenikom. ponovicu, on nije postao saman i jeo pecurke u pecini vec je izvukao jedan fragment u sadasnjost i aplicirao ga. zapravo, on je od altamire napravio umetnost. to je njegov ready-made, ako hoces tako.inace zar isto ne rade performans umetnici? oduzimaju ritualizovanost fizicke geste sakralnom i uvode je u svet umetnosti? Edited by kim_philby
Link to comment
btw. na cemu si sedeo? Ozbiljno pitam, ja nisam mogao da sedim duze od dvadeset minuta, sav sam se ukocio na onim cool stolicicama. Jos uvek imaju one Sara Key style od gvozdja?
probaj da sednes na njih kada je 37 stepeni, super su efekti. ni limunana mi nije pomogla Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
btw. na cemu si sedeo? Ozbiljno pitam, ja nisam mogao da sedim duze od dvadeset minuta, sav sam se ukocio na onim cool stolicicama. Jos uvek imaju one Sara Key style od gvozdja?
Stolice su normalne - drvene letvice za sediste i naslon. Nije neudobno - naslon je postavljen pod dobrim uglom.
Link to comment
Stolice su normalne - drvene letvice za sediste i naslon. Nije neudobno - naslon je postavljen pod dobrim uglom.
... mislim da jos uvek imam pruge na ledjima od tih letvica. Ali evo i razjasnjenja:
probaj da sednes na njih kada je 37 stepeni, super su efekti. ni limunana mi nije pomogla
... Dabovicu, mislim da sam najzad ukapirao. Hip namestaj zahteva i hip tezinu, ne moze sisar od sto pet kila da sedi na onome isto kao sto sedi tanani hipster. Kada sam imao sedamdeset kila, mogao sam udobno da sedim i na vrhu igle.Tako da i ja i ti otpadamo kao merodavni. Jbg, kafane koje nicim izazvan pominje Kim ipak imaju ozbiljniji namestaj dostojan razgovora o umetnosti. Smokvica mu tu dodje k'o twitter: ne mozes da kenjas, mozes samo da kenjuckas.@Kim: odgovoricu ti jednim glomaznim postom sa slikama i ilustracijama cim se iskobeljam iz guzve. Edited by CowBoy
Link to comment
daj kauboju, nije to klizanje na ledu a ni ti nisi milka babovic pa da stojis pored i govoris: direr, trostruki aksl, cista desetka.
Tu sam konkretno mislio na bogatstvo linije (vidi atacment koji sam okacio na prethodnoj strani)Meni je fascinantno da altamirski covek koji nikada nije video crtez u zivotu "resi" bizona na onako inteligentan i artikulisan nacin. Darkatraktoru sam zapravo hteo da kazem kako je bizona moguce nacrtati na milion nacina, u milion art direkcija. Crtac iz altamire koristio je istu liniju kakvu je upotrebio Direr hiljadama godina kasnije - onaj Direr Veliki Crtach i graficar koji je video dosta crteza i slika u zivotu i pre nego sto je prvi put uzeo ugljen u ruku.E to Darkatraktor ne moze da zna (nije crtach) te on to racionalizuje u okvirima svojih ogranicenja: jebes artikulaciju, bitan je prizor na zidu i njegov znacaj za verski obred. E takav ce bez problema da popusi i Marinu i Ginu Pane i mo9mka sa blekendekerom ispod mosnji, jer ne ume/ne zna za bolje.
1. smokvica (krcma, kafana, birtija, rupa u kojoj se toci alkohol) istorijski ima prednost nad tetkinim saloncem. u takvom okruzenju umetnost je izgleda uspevala samo prustu a i to je njemu vise bio objekat nego mesto gde zaista polemise o svom radu. znaci zivela smokvica!
Jok more, i kod tetke na slavi i u Smokvici cuces samo brendirano misljenje. I ne znam zasto potezes kafanu, ja kafanu pominjao nisam.
2. umetnost se zapravo emancipovala onog momenta kada je postala sama svoj objekat.
:Hail: A kako je to postala? Odlucili smokvicari? Izvini ali priznajem samo Fidijin, Mikelandjelov i Pikasoov sud -_-Kada mi navedes jedan jedini dokaz da je "umetnost postala sama svoj objekat" ja cu da se namazem katranom i perjem i reci cu da se nikada vise gluposti u svom zivotu nisam nalupao kao sto sam to radio na ovom topiku.Do tada, izlozeni pisoar je za mene samo izlozeni pisoar, ma sta smokvicari konstruisali oko toga.
3. zasto bi umetnost morala da traje vekovima?
Pa valjda zato sto je umetnoscu cini neka, jel'te, vrednost. Sta je vrednost umetnickog dela? O tome mozemo da polemisemo, ali da bi polemika imala smisla mora da postoji makar jedan atom univerzalnog u citavoj prici. E tu se ti saplices, jer nikakve univerzalnosti nema u usnuloj guzici koju kamera snima satima. Od Altamire do danas - nema. Ti si ukinuo univerzalnost da bi mogao da prodas svoju bangavu pricu o "emancipaciji umetnosti" kao da je umetnost ne daj boze morala da nosi burku i nije smela da vara muza.Istorija umetnosti je istorija nenosenja burke, dovijanja i varanja Kima&ekipe koja bi da je institucionalizuje, sve sto vredi u umetnosti je vec u doba svog nastanka ozbiljno strchalo iznad popova, ideologa i (danas) kriticara. Ti si taj koji kastrira, utvrdjuje pravilo da nema pravila, zavodi red u lobotomirano covecanstvo.Samo lobotomiran covek moze da prodje pored zene koja sedi u kafani™ da bi otisao da gleda zenu koja sedi u galeriji.
4. ovo o razumevanju nije ti neki argument. 99.9% ljudi nisu imali prilike da vide dela klasicne starine kojoj se ti divis. pa to ne umanjuje znacaj slika koje su se otkrivale po princevskim i vojvodskim paviljonima dok se se ispred njih trsile napuderisan druzbenice marije antonaete.
Evo ti moj post od ranije, tu sam objasnio™ na sta mislim kada pravim razliku izmedju "ne videti nesto" i "ne razumeti nesto"
Neko se seli iz jednog stana u drugi, na ulici stvari: na zid zgrade naslonjena Gojina grafika. Seljanka koja se vraca sa pijace zastaje i gleda grafiku. Na grafici crna bogata linija na belom papiru, rasporedjena cini kompoziciju. Seljanka gleda jos neko vreme i odlazi.Danas se skupi drustvance i onanise svojim umrezenim znanjem o... nad psecim govnetom izlozenim u porcelanskoj solji iz komunisticke Kine. Mnogoznacje izbija iz solje koja jos mnogoznacnije stoji na svilenoj americkoj zastavi.Seljanka sa pijace prolazi tuda, zastaje i krisom istresa govno iz solje u kantu za otpatke. Da niko ne vidi gde se cuko posro.
Edited by CowBoy
Link to comment
Samo lobotomiran covek moze da prodje pored zene koja sedi u kafani™ da bi otisao da gleda zenu koja sedi u galeriji.
A šta tek reći o onome ko mane živu ženu u kafani, da bi gledao ženu na slici. Idiot.250px-Mona_Lisa%2C_by_Leonardo_da_Vinci%2C_from_C2RMF_retouched.jpg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...