Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

A šta tek reći o onome ko mane živu ženu u kafani, da bi gledao ženu na slici. Idiot.
Syme, namerno ne kapiras razliku izmedju slike i izmestanja realnosti u galeriju?Covek danas ide u MOMA-u da vidi izlozenu realnost (Kim insistira na tom "realizmu" koji je najzad emancipovao umetnost). Umesto da je gleda i dozivljava oko sebe, on onako lobotomiran i overbrendiran ide da mu je drugi pokazuju.Ne postoji neslobodniji vek za umetnost od dvadesetog veka u kojem je establisment bukvalno izbrisao rec umetnost i njen smisao. Edited by CowBoy
Link to comment
Syme, namerno ne kapiras razliku izmedju slike i izmestanja realnosti u galeriju?Covek danas ide u MOMA-u da vidi izlozenu realnost (Kim insistira na tom "realizmu" koji je najzad emancipovao umetnost). Umesto da je gleda i dozivljava oko sebe, on onako lobotomiran i overbrendiran ide da mu je drugi pokazuju.Ne postoji neslobodniji vek za umetnost od dvadesetog veka u kojem je establisment bukvalno izbrisao rec umetnost i njen smisao.
Kim ne insistira na realizmu, nego na odnosu prema realnosti. Ali reci mi, zašto bi neko išao u galeriju da gleda slike lepih žena umesto da na ulici gleda lepe žene? Ili što reče Dark:umjetnost.jpg Edited by Syme
Link to comment
Kim ne insistira na realizmu, nego na odnosu prema realnosti.
Ne seri da je Kim otkrio odnos prema realnosti? :ohmy:
Ali reci mi, zašto bi neko išao u galeriju da gleda slike lepih žena
Magrit odgovorio:Magritte-pipe.jpg Edited by CowBoy
Link to comment
Ček', ček', sad ti je Magrit okej? Zbog artikulacije svakako?
E ako sada saznam da se i Rene sekao ziletom i drzao shmajser pored picke, postacu performer.Pricaj! Edited by CowBoy
Link to comment
E ako sada saznam da se i Rene sekao ziletom i drzao shmajser pored picke, postacu performer.Pricaj!
Kauboje, vidi ovako, Dišan nije napisao ispod pisoara "ovo nije pisoar", ali neke su stvari i implicitne.
Link to comment

Syme, pazi sad:Magrit nije izlozio lulu pa napisao da to nije lula, Magrit je izlozio image lule, dvodimenzionalnu predstavu lule, iluziju lule. Otuda i copy u dnu slike ima smisla.da se razumemo, ovaj rad mu je na nivou dosetke i verovatno vise vredi tebi i Kimu nego meni

Link to comment
Syme, pazi sad:Magrit nije izlozio lulu pa napisao da to nije lula, Magrit je izlozio image lule, dvodimenzionalnu predstavu lule, iluziju lule. Otuda i copy u dnu slike ima smisla.da se razumemo, ovaj rad mu je na nivou dosetke i verovatno vise vredi tebi i Kimu nego meni
E, a pre nego što je napisao ljudi to nisu znali? Misli su da je slika isto što i lula? Uzimali bi sliku lule i uzalud pokušavali da je napune duvanom?
Link to comment
E, a pre nego što je napisao ljudi to nisu znali? Misli su da je slika isto što i lula? Uzimali bi sliku lule i uzalud pokušavali da je napune duvanom?
khm, imas mali disklejmer u mom postu obojen u sivo. Magritovu dosetku sam postovao da bih ti ilustrovao razliku izmedju imagea i stvarne situacije. Nista nisi ukapirao, ne znam zasto nisam u cudu.
Link to comment
khm, imas mali disklejmer u mom postu obojen u sivo. Magritovu dosetku sam postovao da bih ti ilustrovao razliku izmedju imagea i stvarne situacije. Nista nisi ukapirao, ne znam zasto nisam u cudu.
Nisam video poruku u sivom. Šta si napisao? "Ovo nije post"?
Link to comment

Eh, i Kim te demantuje. Vidis kakav recnik koristi, kao boze me prosti na sednici AVNOJ-a:

umetnost se, drugovi i drugarice, emancipovala onog momenta kada je postala sama svoj objekat.
aplauz
Link to comment

Kauboje, nema nikakvih dekreta. Činjenica da umetnost postaje sopstveni objekat nije ničija zavera, već posledica činjenica da ona postaje svesna sopstvene uslovljenosti, stiče samo-refleksiju i počinje da ispituje sopstvene pretpostavke. Magritova lula o tome govori jednako jasno kao i DIšanov pisoar. Inače, kratak flešbek na tvoj malo raniji post gde iznosiš slične pretpostavke:

A kako je to postala? Odlucili smokvicari? Izvini ali priznajem samo Fidijin, Mikelandjelov i Pikasoov sudKada mi navedes jedan jedini dokaz da je "umetnost postala sama svoj objekat" ja cu da se namazem katranom i perjem i reci cu da se nikada vise gluposti u svom zivotu nisam nalupao kao sto sam to radio na ovom topiku.Do tada, izlozeni pisoar je za mene samo izlozeni pisoar, ma sta smokvicari konstruisali oko toga.
A kakve dokaze očekuješ? Šta bi priznao za dokaz jedne takve tvrdnje?Ako kažem: posle Ničea, Frojda i Huserla, saznajni subjekt postaje problem za sebe, postaje sam svoj objekat, hoćeš li me i onda pitati za dokaze?Nisu Niče, Frojd i Huserl dekretom uveli činjenicu da je saznajni subjekt problem sam za sebe, već su samo formulisali pitanja koja se nameću kada saznajni subjekt počne da misli o samom sebi i svojoj uslovljenosti. Isto tako, Dišan nije dekretom uveo ništa, samo je otvorio neka pitanja koja su sazrela da budu otvorena.
Link to comment

Nisu sazrela pitanja da budu otvorena vec je sazrela infrastruktura koja ce ta pitanja da forsira. Stampani a zatim i elektronski mediji. Ranije se slovo vere sirilo po hramovima, retki su imali bibliju. Pa se stampa i industrija papira vremenom usavrsila ali nisu pisali samo Dostojevski i Kami, krenuli su da palamude svi, sto se do dana danasnjeg uvecava geometrijskom progresijom. Na toj gladnoj i slepoj nemani prezivljava i ovo sto ti zoves umetnoscu. So, isto tako mozes da kazes da je drustvo sazrelo da polemise o Sekinom celulitu. Ma nije more, nego je jeftina stampa i papir a narod stoka kao sto je vazda i bio, svakakvu pomiju moze da jede. Zena koja sedi? Cool.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...