Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

@ 3orgeKontekst je bio jugoslovenska umetnicka scena, jer sam se nadovezao na Filbijevo pitanje u vezi Dzonija Rackovica.

...
kime hvala puno ! razjasnio si mi mnogo stvari ovde. tipa da su se mica popovic & co racunali u nove tendencije posle WW2 i ne samo to vec bili raskid sa socijalistickim realizmom [recimo, ja sam mislio da su to ostatci predratne avangarde koji su se vukli na ovim prostorima [tj po gradovima] u svom zombi-oblicju]. jel postoji neki essential dokumentarac za ovaj period kao sto je recimo 'nova umetnost 70ih' za novu umetnicku praksu ? inace moj drugar [isto naturscik u istoriji umetnosti], me skoro odusevio kada se referisao na vizuelni izraz tog 'dirigovanog' socijalistickog modernizma 50ih i 60ih sa - 'jugoslovenski kosmicki program' :D spom3.jpg
Link to comment
@ 3orgeKontekst je bio jugoslovenska umetnicka scena, jer sam se nadovezao na Filbijevo pitanje u vezi Dzonija Rackovica.kime hvala puno ! razjasnio si mi mnogo stvari ovde. tipa da su se mica popovic & co racunali u nove tendencije posle WW2 i ne samo to vec bili raskid sa socijalistickim realizmom [recimo, ja sam mislio da su to ostatci predratne avangarde koji su se vukli na ovim prostorima [tj po gradovima] .u svom zombi-oblicju]. jel postoji neki essential dokumentarac za ovaj period kao sto je recimo 'nova umetnost 70ih' za novu umetnicku praksu ? inace moj drugar [isto naturscik u istoriji umetnosti], me skoro odusevio kada se referisao na vizuelni izraz tog 'dirigovanog' socijalistickog modernizma 50ih i 60ih sa - 'jugoslovenski kosmicki program' :D spom3.jpg
naravno problem sa micom & co je taj sto su u stvari bili uzasno konzervativni. figuracija, jeftini simbolika, gradjanski stil i tako dalje. paradoksalno, tamo gde je jugoslavija, da tako kazem, bila amerika je u samom srcu kompartije. celica i dan danas mrze zato sto je na akademiju dosao u uniformi i zato sto im je promenio program da ne crtaju vise lose kopije antickih statua.tako da sam ja prilicno naklonjen modernistickom impulsu jugoslovenskog kosmickog programa. danas se par umetnika bavi tim nasledjem i njegovim zaboravom/napustanjem. jedan od verovatno najuspesnijih u tome je david maljkovic.@kl: lep linak. fala!
Link to comment
inace moj drugar [isto naturscik u istoriji umetnosti], me skoro odusevio kada se referisao na vizuelni izraz tog 'dirigovanog' socijalistickog modernizma 50ih i 60ih sa - 'jugoslovenski kosmicki program' :D spom3.jpg
ovom mestu sam večno zahvalan. tu je snimljen najbolji eks-ju tonski zapis i jedan od najboljih tonskih zapisa koje sam ikada čuo. ne pričam o muzici, ona je samo delimično moj cup of tea, nego o neverovatnoj akustici ovog mesta.Vlatko Stefanovski & Miroslav Tadic578573.jpeg
Link to comment
njegoviji noviji radovi se uglavnom naslanjaju na radove vojina bakica odnosno njihov zaborav.inace nesto zanimljivo: sper i hitler su kada su mislili novi izgled berlina to cinili tako da te zgrade izgledaju lepo i kao rusevine. odnosno, fasizam ne bi bio sretan bez smrti pa cak i sopstvene. s druge strane modernisticki projekti nisu u stanju da misle svoj kraj i danas su nam ostali kao duhovi. jedan oblik utavara iz buducnosti koja se zapravo nikada nije desila.
Link to comment
inace nesto zanimljivo: sper i hitler su kada su mislili novi izgled berlina to cinili tako da te zgrade izgledaju lepo i kao rusevine. odnosno, fasizam ne bi bio sretan bez smrti pa cak i sopstvene. s druge strane modernisticki projekti nisu u stanju da misle svoj kraj i danas su nam ostali kao duhovi. jedan oblik utavara iz buducnosti koja se zapravo nikada nije desila.
na tu temu, interesantna mapa spomenika NOB-u u SFRJ
Link to comment
na tu temu, interesantna mapa spomenika NOB-u u SFRJ
1243250769_0.43642000_4290_.jpgmartinis se ne bavi modernizmom vec samim odsustvom spomenika.
Martinis se s Titom bavi unutar svojeg velikog projekta «Data Recovery», u kojem događaje i ličnosti, manje ili više zaboravljene, pokušava vratiti u život. Cilj mu nije kopirati, nego podsjetiti na autentičnost iskustva, za što mu se, kada je o Titu riječ, savršena prilika ukazala 29. prosinca 2004. Tog dana je Titov kip u Kumrovcu dignut eksplozivom u zrak: «Kako je odmah nakon tog događaja krenula, i u medijima i u politici, kampanja zataškavanja tog događaja, da bi se što prije nakon postavljanja obnovljene skulpture zaboravilo da se to dogodilo, meni se učinilo da na neki način treba obilježiti sam taj negativni događaj. Napravio sam to tako što sam zauzeo mjesto na tom praznom mramornom postamentu. Umjesto Tita, stajao sam ja. Činilo mi se da se na taj način više upozorava na manjak pravog lika na tom mjestu, nego kad je sam postament bio prazan.»
Link to comment
... martinis se ne bavi modernizmom vec samim odsustvom spomenika.
"Martinis se s Titom bavi unutar svojeg velikog projekta «Data Recovery», u kojem događaje i ličnosti, manje ili više zaboravljene, pokušava vratiti u život. Cilj mu nije kopirati, nego podsjetiti na autentičnost iskustva, za što mu se, kada je o Titu riječ, savršena prilika ukazala 29. prosinca 2004. Tog dana je Titov kip u Kumrovcu dignut eksplozivom u zrak: «Kako je odmah nakon tog događaja krenula, i u medijima i u politici, kampanja zataškavanja tog događaja, da bi se što prije nakon postavljanja obnovljene skulpture zaboravilo da se to dogodilo, meni se učinilo da na neki način treba obilježiti sam taj negativni događaj. Napravio sam to tako što sam zauzeo mjesto na tom praznom mramornom postamentu. Umjesto Tita, stajao sam ja. Činilo mi se da se na taj način više upozorava na manjak pravog lika na tom mjestu, nego kad je sam postament bio prazan."... ovo je genijalno. Moj bold: e ovde sam se najezio. Dakle, on odsustvo pravog lika jos vise potencira time sto je zuzeo njegovo mesto - greska u matriksu je tako jos uocljivija. Cini se da pocinjem da kapiram. Kl: hvala za link. Navise mi se dojmi (mada ga ne mogu videti uzivo) onaj organski teksturisan objekat. Edited by CowBoy
Link to comment
"Martinis se s Titom bavi unutar svojeg velikog projekta «Data Recovery», u kojem događaje i ličnosti, manje ili više zaboravljene, pokušava vratiti u život. Cilj mu nije kopirati, nego podsjetiti na autentičnost iskustva, za što mu se, kada je o Titu riječ, savršena prilika ukazala 29. prosinca 2004. Tog dana je Titov kip u Kumrovcu dignut eksplozivom u zrak: «Kako je odmah nakon tog događaja krenula, i u medijima i u politici, kampanja zataškavanja tog događaja, da bi se što prije nakon postavljanja obnovljene skulpture zaboravilo da se to dogodilo, meni se učinilo da na neki način treba obilježiti sam taj negativni događaj. Napravio sam to tako što sam zauzeo mjesto na tom praznom mramornom postamentu. Umjesto Tita, stajao sam ja. Činilo mi se da se na taj način više upozorava na manjak pravog lika na tom mjestu, nego kad je sam postament bio prazan."... ovo je genijalno. Moj bold: e ovde sam se najezio. Dakle, on odsustvo pravog lika jos vise potencira time sto je zuzeo njegovo mesto - greska u matriksu je tako jos uocljivija. Cini se da pocinjem da kapiram. Kl: hvala za link. Navise mi se dojmi (mada ga ne mogu videti uzivo) onaj organski teksturisan objekat.
naravno zato sto je on cisti visak na tom mestu. neki put prisustvo je na nekom mestu pogresnije od odsustva. visak je manjak u ovom slucaju. drugo postoji i zanimljiva igra u art and language tradiciji sa obzirom da se lik i natpis na postamentu nikako ne poklapaju i trece, mogu dodati, da je cak i duhovito zato sto martinis mimikrijom lica pokusava da oponasa marsala. inace greska u matriksu otkriva da zivimo u simulakrumu. u tom slucaju je martinisov postupak potpuno u skladu sa tvojim potpisom. osim ako ne verujes da je magrit mislio na difizuno svetlo?
Link to comment
naravno zato sto je on cisti visak na tom mestu. neki put prisustvo je na nekom mestu pogresnije od odsustva. visak je manjak u ovom slucaju. drugo postoji i zanimljiva igra u art and language tradiciji sa obzirom da se lik i natpis na postamentu nikako ne poklapaju i trece, mogu dodati, da je cak i duhovito zato sto martinis mimikrijom lica pokusava da oponasa marsala. inace greska u matriksu otkriva da zivimo u simulakrumu.
Sve je to ok. Ono sto me je uvek (iskreno!) fasciniralo kod konceptualista je to njihovo samopouzdanje - da ce jedan tako skolski koncept da zainteresuje/uzbudi bilo koga. Meni (tebi, mnogima) takav konceptic prodje kroz glavu nekoliko puta u toku dana iniciran svakodnevnim situacijama, apsurdima i nikada ne bih smogao energije (pa i samopouzdanja) da ga izvedem javno, pred publikom - ama i sebi bih bio smeshan.
inace greska u matriksu otkriva da zivimo u simulakrumu. u tom slucaju je martinisov postupak potpuno u skladu sa tvojim potpisom. osim ako ne verujes da je magrit mislio na difizuno svetlo?
Bold ima smisla, ali i to je, zar ne, opste mesto. Moj potpis se odnosi na svetlo kao siNbol, bice da sam Magrita shvatio kako valja:)
Link to comment
Sve je to ok. Ono sto me je uvek (iskreno!) fasciniralo kod konceptualista je to njihovo samopouzdanje - da ce jedan tako skolski koncept da zainteresuje/uzbudi bilo koga. Meni (tebi, mnogima) takav konceptic prodje kroz glavu nekoliko puta u toku dana iniciran svakodnevnim situacijama, apsurdima i nikada ne bih smogao energije (pa i samopouzdanja) da ga izvedem javno, pred publikom - ama i sebi bih bio smeshan.
jebiga ne znam sta ljudima prolazi kroz glavu ali da mozemo reci da konceptualni umetnici cesto naginju tome da, poput noavllisa, veruju da je svako umetnik. e sada da se posluzim tvojim izrazom od tog momenta sve ostalo je stvar artikulacije. ja sam kao sto sam vec rekao na ovom forumu sustinski modernista i meni je blizi maljevic ili disan od bojsovskog misticizma (koji sa disanom nema veze) ali ne mogu bas potpuno da zanemarim na primer situacioniste i njihove strategije svakodnevnog zivota. u tome ima neceg prilicno plemenitog.
Bold ima smisla, ali i to je, zar ne, opste mesto. Moj potpis se odnosi na svetlo kao siNbol, bice da sam Magrita shvatio kako valja:)
e sada neki put bacanje svetla ne iziskuje samo svetlo. a sto se opstih mesta tice pa i 'debele guzice venera' su opste mesto? odnosno to je mozda danas za mene ili tebe opste mesto ali to nije bilo tako ne bas tako davno.
Link to comment
... ali ne mogu bas potpuno da zanemarim na primer situacioniste i njihove strategije svakodnevnog zivota. u tome ima neceg prilicno plemenitog.
Jasno je da ima, kao i u mnogim drugim ljudskim aktivnostima.Medjutim, meni je performing, kao i mnoge ljudske aktivnosti, poprilicno neopipljiv i svodi se na jednu u moru aktivnosti. Nije to moja neka ideoloska pozicija, jednostavno tako to osecam. Kada gledam performera, u mom mozgu kljucka: "zar je u tome stvar? Zar je tako jednostavno (banalno)?" ... prosto, ne hvatam nit, ne vidim razliku izmedju Zene Koja Sedi i tramvaja na ulici - sem cinjenice da je Zena Koja Sedi u MOMA-i pretenciozna. Pretencioznija od tramvaja:) Dok, na primer, Rotkova slika nije. U tome je moj kurcshlus.
e sada neki put bacanje svetla ne iziskuje samo svetlo. a sto se opstih mesta tice pa i 'debele guzice venera' su opste mesto? odnosno to je mozda danas za mene ili tebe opste mesto ali to nije bilo tako ne bas tako davno.
... ne mogu vise. Ti sve svodis na pojmovno. Za tebe su i bastenski patuljak i miloska venera prosto skulpture.edit: e, i odjavljujem se na neko vreme, lepo ste poceli, nema smisla trolovati. Edited by CowBoy
Link to comment
Jasno je da ima, kao i u mnogim drugim ljudskim aktivnostima.Medjutim, meni je performing, kao i mnoge ljudske aktivnosti, poprilicno neopipljiv i svodi se na jednu u moru aktivnosti. Nije to moja neka ideoloska pozicija, jednostavno tako to osecam. Kada gledam performera, u mom mozgu kljucka: "zar je u tome stvar? Zar je tako jednostavno (banalno)?" ... prosto, ne hvatam nit, ne vidim razliku izmedju Zene Koja Sedi i tramvaja na ulici - sem cinjenice da je Zena Koja Sedi u MOMA-i pretenciozna. Pretencioznija od tramvaja:) Dok, na primer, Rotkova slika nije. U tome je moj kurcshlus.... ne mogu vise. Ti sve svodis na pojmovno. Za tebe su i bastenski patuljak i miloska venera prosto skulpture.edit: e, i odjavljujem se na neko vreme, lepo ste poceli, nema smisla trolovati.
na naslovnoj stranici knjige putopisnih eseja brusa cetvina nalaze se vrata iz neke africke vukojebine koja su cist rotko. tako da isto sto kazes za martinisa mozes primeniti i na rotka.What_Am_I_Doing_Here.jpginace i ja volim njegove slike.no da se vratimo na temu: naravno da su i bastenski patuljak i venera skulpture ali samo samo je jedna miloska venera. kodifikovana i katalogizovana i kroz serije ljudskih aktivnosti i reprodukcija ucinjena ultimativnim objektom fetisom. za nekoga pre renesanse ona bi bila samo neka stara i skrnava statua. drugim recima ono sto cini veneru venerom nije samo neko njeno posebno svojstvo vec ceo niz ljudskih odnosa koji se oko nje pletu. naslage istorije.sto se tramvaja tice on je bio cista poezija za marinetija, zar ne?nego evo jos jednog primera. braco dimitrijevic: spomenik slucajnom prolazniku.bracodimitrijevic01.jpg Edited by kim_philby
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...