Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Kime, jednom za svagda: tema je nastala jos na onom forumu sa uvodnim postom (parafraziram) "ama je li ovo umetnost?". Otuda je mod koji je ovo splitovao sa Drustva na PDF Umetnost nazvao "reloaded" (vidi naslov). Pitanje (laicko, neskolovano, varvarsko) za ovu temu je dakle "ama je li ovo umetnost".Ako ti se pise o tendencijama u savremenoj umetnosti, dogadjajima, iventima - otvori temu covece i pisi. on topic, takodje jednom za svagda - nije u redu da moj stav svodis na incident. Stvar je nesto masovnija.jbt, da banalizujemo do kraja - zuta stampa i dnevne vesti pune su primera iz sveta i pitanja "ama je li ovo umetnost?" koliko godina posle Dishana - blentavi narod, ovce, neobrazovani majmuni ne prihvataju da je izlozeno govno umetnost. Mislim, to je realna stvar, nije to neka moja fikcija. Mediji se sa jedne strane sprdaju sa tim a sa druge sa postovanjem pisu o "performansima nase Poznate Umetnice", iako se radi o istoj stvari.Umetnost je, jel'te, - rech. Ali se, iako virtuelna, nekako migolji da joj se pridodaju dodatna znacenja.

Link to comment
Kime, jednom za svagda: tema je nastala jos na onom forumu sa uvodnim postom (parafraziram) "ama je li ovo umetnost?". Otuda je mod koji je ovo splitovao sa Drustva na PDF Umetnost nazvao "reloaded" (vidi naslov). Pitanje (laicko, neskolovano, varvarsko) za ovu temu je dakle "ama je li ovo umetnost".Ako ti se pise o tendencijama u savremenoj umetnosti, dogadjajima, iventima - otvori temu covece i pisi. on topic, takodje jednom za svagda - nije u redu da moj stav svodis na incident. Stvar je nesto masovnija.jbt, da banalizujemo do kraja - zuta stampa i dnevne vesti pune su primera iz sveta i pitanja "ama je li ovo umetnost?" koliko godina posle Dishana - blentavi narod, ovce, neobrazovani majmuni ne prihvataju da je izlozeno govno umetnost. Mislim, to je realna stvar, nije to neka moja fikcija. Mediji se sa jedne strane sprdaju sa tim a sa druge sa postovanjem pisu o "performansima nase Poznate Umetnice", iako se radi o istoj stvari.Umetnost je, jel'te, - rech. Ali se, iako virtuelna, nekako migolji da joj se pridodaju dodatna znacenja.
iskreno ne razumem tvoj argumenat. dakle ja ti samo kazem da ukoliko svaki put postavljas to pitanje (a ono zasigurno nije incidenat ali nije ni toliko opsto mesto) ti ponistavas mogucnost bilo kakve diskusije o samom delu. a to je valjda tvoja namera? ja ne vidim potrebu da se otvara hiljadu topika. ukoliko se prihvati jedan minimum komunikacijske pristojnosti za tim i nema potrebe. sve drugo je ili getoizacija ili auto-getoizacija. a ovde na topiku o tabuu smo poceli da govorimo sta je odnos zabranjenog i umetnosti danas i ovde i istorijski (kako u formalnom tako i neko drugom, da kazemo, sirem smislu) ali na zalost ti ne zelis topik vec hoklicu na koju ces moci da se popnes i drecis. sorry ali to jeste trolovanje. Edited by kim_philby
Link to comment
pricali smo o jednoj konkretnoj situaciji. vidis sta se desava kada apstraktno mislis. ja nemam nista protiv tvojih upliva kada su oni u granicama komunikacione pristojnosti. na primer: ja prezirem performans posto u njegovoj ritualizaciji vidim fasisticki primitivizam jeste osnova za polemiku. medjutim, reci to nije umetnost zato sto moj spider sense tako kaze nije osnova za polemiku vec za patkometriju. kao i traziti licnu kartu slucajnim prolaznicima da dokazu da postoje. tema koju si otvorio je idealana za raspravu od rivere do hakea i mapeltropa ali neeeeeee ti se bavis motornom pilom, jajima i fidijom te ides od lumpen-fasizma (mislite na sirotinju) do idiosinkraticnog elitizma (sedimo tako fidija, pikaso i ja...).
:D Pritom, na spajder sensu i apstraktnom misljenju se itekako moze raditi da dobijas od toga konkretne koristi, ali prosto ne moze ti sluziti kranja legitimacija prilikom davanja sudova i diskvalifikacije sagovornika. Hell, ja verujem da na kraju krajeva ne verujem ni da trebas da budes koherentan, niti racionalan - da bi bio legitiman sagovornik, a kamoli da razmisljas apstraktno. Meni je tolika kolicina iskljucivosti fastistoidna. Zato obozavam Fantoma, koji apsolutno ne jebe zivu silu u tom smislu. Elem, imam 1 tegoban outing. Cesto mam jako neprijatnu potrebu [verujte] da se u potpunosti eticki slozim sa Kaubojem iako se serem na njegovog Pikasa, Vitkina, fotografiju i ceo taj hermeticki konzervativan Euronews weltanschauung, kao i veliku vecinu vremena na njegovu argumentaciju sto se tice savremene umetnosti.No, mene poput Kauboja, isto tako nervira kada se savremeni umetnici vataju za ko-zna-koliko minijaturni [i ultimativno nerelevantan] kontekst kao nesto sto u krajnjoj liniji opravdava njihov rad. Mislim [vrlo slicno Kauboju] da ih to na neki nacin automatski diskvalifikuje. A oni bi se svi tako rado zavukli u neku nisu i autisticno trtljali o necem nebitnom. I pritom zaradjivali. E pa meni to stravicno ide na onu stvar i zato a priori odbacujem svu umetnost koja je etablirana i finansirana [tj. ne mislim da bas o svemu moze da se razgovara ko Filbi :]. Ili ako cemo da kazemo da to jeste umetnost - umetnost je drugog reda. Za mene umetnik koji dobija pare od fonda nije umetnik i upravo je umetnost sve sto postoji van struktura umetnosti. Pet puta vise vrednujem ljude koji se ne izjasnjavaju kao umetnici [a to jesu u sustini], nego one koji imaju 'portfolio', stalno su na 'lecture circuitu' i rade 'projekte' i slicno. Takodje se serem i na kapitalisticko shvatanje 'proizvodnje' umetnosti i umetnosti kao full time joba. Umetnost je da se odreknes fonda, drzavljanstva, statusa ili da prosto odbijas ucestvovanje u celoj toj stvarnosti. Zato subkultura. Zato autsajder art. Zato Zampa di Leone. Ko sto rekoh milion puta - biti umetnik danas je ekvivalent srednjevekovne sinekure. Meni je moja baba-tetka iz Ljubljane, koja je 50 godina zarobljena u nekom Van Gog univerzumu veci umetnik od 1 Katerine Zdjelar, jer pravi slike koje njoj znace [postoji odnos prema radu] i koje nikad ne prodaje [i koje tokom 50 godina nagomilava u svojoj ostavi]. Za moju babu ima nade da ce u 88 godina postati umetnik u smislu koji mene zanima, a za Katerinu Zdjelar nema. Verujem da kada bi ih uhvatio naglavacke i prodrmao polovinu njih shvatio bi da u njihovim glavama nema apsolutno nista, te da rade po inerciji [tj. ili 'upuceni' su na umetnost] ili rade to sto rade smisljeno [egzistencijalizma radi]. Niko nema autenticni drajv. Dok DA-ova baba iz Ljubljane ima, iako pravi najgori autisticni tres.Dok je poredak stvari ovakav kakav je - niko ne treba da se bavi umetnoscu [u okviru njenih struktura]. A to je dijametralno suprotna pozicija od one u kojoj se umetnost nalazila od 1920ih 30ih i 1950ih i 60ih. Nije kuknjava za staaarom savremenom umetnosti [naprotiv], vec prosto klima je nekad bila drugacija. Pa jebote najgori slepi sistemski poslusnici i tautolozi - dizajneri ovi ili oni - drze seminare o korektivnoj ulozi dobrog dizajna u drustvu i ispadose moralne gromade u odnosu na umetnike. Nije da najavljujem Kali Jugu, ali svet jeste terminally upside down.U tom smilsu, jedan od mojih omiljenih citata o umetnosti i kreativnosti [a zaista volim sirok dijapazon] je onaj Hercogov o njegovoj idealnoj filmskoj akademiji, parafraziram: kada bih imao filmsku akademiju, terao bih mlade rezisere da se boksuju, trce i vezbaju razne discpline i na kraju mozda vecina njih ne bi bili dobri film-makeri, ali bih za pocetak napravio ljude od njih.. Tako je, brate Stipeticu, you're on to something.
Link to comment
:D Pritom, na spajder sensu i apstraktnom misljenju se itekako moze raditi da dobijas od toga konkretne koristi, ali prosto ne moze ti sluziti kranja legitimacija prilikom davanja sudova i diskvalifikacije sagovornika. Hell, ja verujem da na kraju krajeva ne verujem ni da trebas da budes koherentan, niti racionalan - da bi bio legitiman sagovornik, a kamoli da razmisljas apstraktno. Meni je tolika kolicina iskljucivosti fastistoidna. Zato obozavam Fantoma, koji apsolutno ne jebe zivu silu u tom smislu. Elem, imam 1 tegoban outing. Cesto mam jako neprijatnu potrebu [verujte] da se u potpunosti eticki slozim sa Kaubojem iako se serem na njegovog Pikasa, Vitkina, fotografiju i ceo taj hermeticki konzervativan Euronews weltanschauung, kao i veliku vecinu vremena na njegovu argumentaciju sto se tice savremene umetnosti.No, mene poput Kauboja, isto tako nervira kada se savremeni umetnici vataju za ko-zna-koliko minijaturni [i ultimativno nerelevantan] kontekst kao nesto sto u krajnjoj liniji opravdava njihov rad. Mislim [vrlo slicno Kauboju] da ih to na neki nacin automatski diskvalifikuje. A oni bi se svi tako rado zavukli u neku nisu i autisticno trtljali o necem nebitnom. I pritom zaradjivali. E pa meni to stravicno ide na onu stvar i zato a priori odbacujem svu umetnost koja je etablirana i finansirana [tj. ne mislim da bas o svemu moze da se razgovara ko Filbi :]. Ili ako cemo da kazemo da to jeste umetnost - umetnost je drugog reda. Za mene umetnik koji dobija pare od fonda nije umetnik i upravo je umetnost sve sto postoji van struktura umetnosti. Pet puta vise vrednujem ljude koji se ne izjasnjavaju kao umetnici [a to jesu u sustini], nego one koji imaju 'portfolio', stalno su na 'lecture circuitu' i rade 'projekte' i slicno. Takodje se serem i na kapitalisticko shvatanje 'proizvodnje' umetnosti i umetnosti kao full time joba. Umetnost je da se odreknes fonda, drzavljanstva, statusa ili da prosto odbijas ucestvovanje u celoj toj stvarnosti. Zato subkultura. Zato autsajder art. Zato Zampa di Leone. Ko sto rekoh milion puta - biti umetnik danas je ekvivalent srednjevekovne sinekure. Meni je moja baba-tetka iz Ljubljane, koja je 50 godina zarobljena u nekom Van Gog univerzumu veci umetnik od 1 Katerine Zdjelar, jer pravi slike koje njoj znace [postoji odnos prema radu] i koje nikad ne prodaje [i koje tokom 50 godina nagomilava u svojoj ostavi]. Za moju babu ima nade da ce u 88 godina postati umetnik u smislu koji mene zanima, a za Katerinu Zdjelar nema. Verujem da kada bi ih uhvatio naglavacke i prodrmao polovinu njih shvatio bi da u njihovim glavama nema apsolutno nista, te da rade po inerciji [tj. ili 'upuceni' su na umetnost] ili rade to sto rade smisljeno [egzistencijalizma radi]. Niko nema autenticni drajv. Dok DA-ova baba iz Ljubljane ima, iako pravi najgori autisticni tres.Dok je poredak stvari ovakav kakav je - niko ne treba da se bavi umetnoscu [u okviru njenih struktura]. A to je dijametralno suprotna pozicija od one u kojoj se umetnost nalazila od 1920ih 30ih i 1950ih i 60ih. Nije kuknjava za staaarom savremenom umetnosti [naprotiv], vec prosto klima je nekad bila drugacija. Pa jebote najgori slepi sistemski poslusnici i tautolozi - dizajneri ovi ili oni - drze seminare o korektivnoj ulozi dobrog dizajna u drustvu i ispadose moralne gromade u odnosu na umetnike. Nije da najavljujem Kali Jugu, ali svet jeste terminally upside down.U tom smilsu, jedan od mojih omiljenih citata o umetnosti i kreativnosti [a zaista volim sirok dijapazon] je onaj Hercogov o njegovoj idealnoj filmskoj akademiji, parafraziram: kada bih imao filmsku akademiju, terao bih mlade rezisere da se boksuju, trce i vezbaju razne discpline i na kraju mozda vecina njih ne bi bili dobri film-makeri, ali bih za pocetak napravio ljude od njih.. Tako je, brate Stipeticu, you're on to something.
ne ja verujem u jednu vrstu komunikacijskoga minimuma. i to bi bilo to. dakle mozemo da pricamo da li je djonijev rad dobar, relevanta, snuff, perverzan ili sta god ali ne mozemo da sporimo da se nalazi u polju (u njegovom slucaju intencionalno na samoj granici toga polja) onoga sto je danas umetnost. e ja o tom minimumu pricam.a sto se tice hercoga beuys, autor donekle slicnog senzibiliteta, je otpusten sa dizeldorfske akademije 1972. godine nakon sto je primio apsolutno svakoga ko se prijavio na njegovu klasu. ima lepa fotka kako ga odvodi policija sa katedre. vesele 70te :) e to je rusenje tabua.btw, ne znam da li je voljno povlacenje sa trzista dovoljno da bi nesto bilo interesantna umetnost. i mene interesuje outsider art ali i umetnici koji sustinski rade na prevelikoj identifikaciji sa sistemom (YBA u nekim momentima) ili koji koriste istoriju umetnosti i njene donedavne neupitnosti (autorstvo) kao svoje orudje (beogradski maljevic).nego iz ovog tvog izlaganja kapiram da ti se dopada djoni? Edited by kim_philby
Link to comment
Meni se dopada Dzoni naravno. Ali mi se vise dopada Satan Panonski [autsajderizam] i ja bi pre pricao o onome sto je Satan slucajno napravio nego o onome sto je Dzoni svesno radio ceo zivot. Na kraju krajeva, Dzoni je etablirana beogradska faca, a Satan je totalni autsajder i u mitologiji panka:http://www.youtube.com/watch?v=69T5teL0COM
i kako bih kazao i to je legitimno. moguce je da sam ja precerebralan. shot by both sides kao sudbina modernizma. osecam se ko celic pocetkom 70tih. sa jedne strane SKC a sa druge nova figuracija (kalajic, sobajic, velickovic...).pri tome nije ni djoni oduvek bio etablirana faca. godine su prosle pune muka. Edited by kim_philby
Link to comment

Na slican nacin na koji su gusle atavizam koji je nas visoko-idiosinkraticni wormhole u hipermodernizam, tako je lik i delo Satana Panonskog nas skok iz potpuno bizarnog spoja subkulturnog fenomena [punka] i narodnog svetnozaora [ruralni, primitivni Balkan] u najsumanutiji fenomen savremene umetnosti.Satan Panonski je tip umetnosti kojim mogu da komuniciraju prva i treca generacija. Satan Panonski je za slusanje samo bakom sa sela koja je dovoljno zdravo 'primitivna' i drustveno rasterecena [dekondicionirana] i nece imati uopste onu vrstu usiljenog, usadjenog malogradjanskog otklona prema urodjenim zivotnim impulsima [tj. imedijatizmu] kojim je 2 generacija [vaseg oca ili majke] zatrovana. Sto je potpuno jedinstveno, needless to say. Naravno politicki korektni govnari iz SFRJ art establismenta 90ih i 2000ih [a ni LGBT populacija :D] nisu smeli da dotaknu Satana Panonskog govnjivim krajem 5m dugacke motke, sto je prosto zalosno jer ovo sto je on radio na ovim prostorima, a verujem i globalno - nije niko.Sta reci sem, vratices se Satane :D http://www.youtube.com/watch?v=CDsfZyMpFbs

Link to comment
i kako bih kazao i to je legitimno. moguce je da sam ja precerebralan. shot by both sides kao sudbina modernizma. osecam se ko celic pocetkom 70tih. sa jedne strane SKC a sa druge nova figuracija (kalajic, sobajic, velickovic...).pri tome nije ni djoni oduvek bio etablirana faca. godine su prosle pune muka.
Mislis na Stojana Celica ? Jel mozes to malo pribliziti to ? Deluje zanimljivo takva pozicija, nemoj da ostane na spominjanju.
Link to comment
...No, mene poput Kauboja, isto tako nervira kada se savremeni umetnici vataju za ko-zna-koliko minijaturni [i ultimativno nerelevantan] kontekst kao nesto sto u krajnjoj liniji opravdava njihov rad. Mislim [vrlo slicno Kauboju] da ih to na neki nacin automatski diskvalifikuje. A oni bi se svi tako rado zavukli u neku nisu i autisticno trtljali o necem nebitnom. I pritom zaradjivali. E pa meni to stravicno ide na onu stvar i zato a priori odbacujem svu umetnost koja je etablirana i finansirana [tj. ne mislim da bas o svemu moze da se razgovara ko Filbi :]. Ili ako cemo da kazemo da to jeste umetnost - umetnost je drugog reda. Za mene umetnik koji dobija pare od fonda nije umetnik i upravo je umetnost sve sto postoji van struktura umetnosti. Pet puta vise vrednujem ljude koji se ne izjasnjavaju kao umetnici [a to jesu u sustini], nego one koji imaju 'portfolio', stalno su na 'lecture circuitu' i rade 'projekte' i slicno. Takodje se serem i na kapitalisticko shvatanje 'proizvodnje' umetnosti i umetnosti kao full time joba. Umetnost je da se odreknes fonda, drzavljanstva, statusa ili da prosto odbijas ucestvovanje u celoj toj stvarnosti. Zato subkultura. Zato autsajder art. Zato Zampa di Leone. Ko sto rekoh milion puta - biti umetnik danas je ekvivalent srednjevekovne sinekure. Meni je moja baba-tetka iz Ljubljane, koja je 50 godina zarobljena u nekom Van Gog univerzumu veci umetnik od 1 Katerine Zdjelar, jer pravi slike koje njoj znace [postoji odnos prema radu] i koje nikad ne prodaje [i koje tokom 50 godina nagomilava u svojoj ostavi]. Za moju babu ima nade da ce u 88 godina postati umetnik u smislu koji mene zanima, a za Katerinu Zdjelar nema. Verujem da kada bi ih uhvatio naglavacke i prodrmao polovinu njih shvatio bi da u njihovim glavama nema apsolutno nista, te da rade po inerciji [tj. ili 'upuceni' su na umetnost] ili rade to sto rade smisljeno [egzistencijalizma radi]. Niko nema autenticni drajv. Dok DA-ova baba iz Ljubljane ima, iako pravi najgori autisticni tres.Dok je poredak stvari ovakav kakav je - niko ne treba da se bavi umetnoscu [u okviru njenih struktura]. A to je dijametralno suprotna pozicija od one u kojoj se umetnost nalazila od 1920ih 30ih i 1950ih i 60ih. Nije kuknjava za staaarom savremenom umetnosti [naprotiv], vec prosto klima je nekad bila drugacija. Pa jebote najgori slepi sistemski poslusnici i tautolozi - dizajneri ovi ili oni - drze seminare o korektivnoj ulozi dobrog dizajna u drustvu i ispadose moralne gromade u odnosu na umetnike. Nije da najavljujem Kali Jugu, ali svet jeste terminally upside down.U tom smilsu, jedan od mojih omiljenih citata o umetnosti i kreativnosti [a zaista volim sirok dijapazon] je onaj Hercogov o njegovoj idealnoj filmskoj akademiji, parafraziram: kada bih imao filmsku akademiju, terao bih mlade rezisere da se boksuju, trce i vezbaju razne discpline i na kraju mozda vecina njih ne bi bili dobri film-makeri, ali bih za pocetak napravio ljude od njih.[/i]. Tako je, brate Stipeticu, you're on to something.
O hvala ti boze i devico Marijo.Prepustam ti topitj, ja sam svoje barem kod tebe isterao:) - sada mogu i u penziju.edit: moj bold Edited by CowBoy
Link to comment

Ahaha, zanimljiv i nadasve jadan pokusaj revizije zadnje 3 godine tvog obitavanja na umetnos' i kreativnos' ptf-u i ujedno opravdavanja sveg spema koji si proizveo, slatko me nasmeja. Nego sta cemo sa artikulacijom ? Ja sam mislio da je sve bilo zbog toga, a ne zbog autenticnosti stvaralackog nagona :lol: Ali mi je svejedno drago da sam ti ulepsao dan :wub:

Edited by DarkAttraktor
Link to comment
Meni se dopada Dzoni naravno. Ali mi se vise dopada Satan Panonski [autsajderizam] i ja bi pre pricao o onome sto je Satan slucajno napravio nego o onome sto je Dzoni svesno radio ceo zivot. Na kraju krajeva, Dzoni je etablirana beogradska faca, a Satan je totalni autsajder i u mitologiji panka:
uuu meni ovo zanimljivo.dakle kazes totalni autsajder i u mitologiji panka? kakav ti je rationale za ovo: pankeri ga se odricu zato sto je pred kraj zivota stupio u redove nacionalnih radnika (pri tom izbegavajuci pricu o pesmi "Kroacija"?)sta mislis o knjizi "Cizme slobode"? sta mislis o mitologizaciji Culjka u popularnoj kulturi (Satan koji katanom/motornom testerom jurisa na srpske rovove)? Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Cizme Slobode nisam citao, tako da dok to ne uradim - mislim da necu moci da govorim o najkontroverznijem delu njegove biografije, tj. o ratnom periodu. A mozda ni tad necu moci. Prosto gomila stvari je pod znakom pitanja, pocev od toga kako je umro, preko razloga za stupanje u vojsku, do onog da li ga je apsorbovao hrvatski nacionalizam. A posto su ljudi ionako misili da je lud [ili se on mozda cak tako izjasnjavao, ne znam], takve price je bilo nevidjeno lako pokrenuti. Tako da cak i ovakve stvari kolaju internetom danas: 1258389423_1_FT746_panonski_5.jpg

Edited by DarkAttraktor
Link to comment
dakle kazes totalni autsajder i u mitologiji panka? kakav ti je rationale za ovo: pankeri ga se odricu zato sto je pred kraj zivota stupio u redove nacionalnih radnika (pri tom izbegavajuci pricu o pesmi "Kroacija"?)
Pardon, ne odgovorih na ovo: svakako da Satan nije autsajder u mitologiji panka. Ne znam odakle mi to, Satan je jedna od najvecih legendi panka.
Link to comment
Mislis na Stojana Celica ? Jel mozes to malo pribliziti to ? Deluje zanimljivo takva pozicija, nemoj da ostane na spominjanju.
naravno. evo ukratko pa kad uzmognem vremena moze i malo opsirnije.stojan celic je predstavnik visokog modernizma u jugoslaviji koji je bio jedan oblik zvanicne kulturne politike drzave u likovnim umetnostima. kao raskid sa soc.realizmom obicno se navodi tzv. zadarska grupa, micin 'autoportret sa maskom' i slicne stvari. no objektivno to je bio sukob sa figuracijom uz pomoc figuracije. pravi proboj pocinje sa raskidom sa sovjetskim savezom, napustanje dogmatskog odnosa prema umetnosti, odlaskom eda murtica u ameriku na studijsko proputovanje i naravno radom autora kakvi su na primer stojan celic i lubarda. no ono sto je zanimljivo je i to da smo mi poput amerike na neki nacin postali zemlja cija je zvanicna umetnost bio visoki modernizam. ima jedna dirljiva slika ismeta mujezinovica autoportret sa partizanskom spomenicom koja govori o onome sto je on doziveo kao kontra-revoluciju u umetnosti i prevlast gradjanskog modernizma nad soc. realizmom. e sada od kraja 60tih javljaju se dve nove struje (sto inace koincidira sa rastakanjem socijalnog tkiva same drzave). jedna koja je bila krajnje reakcionarna i koja se naslanjala na sejkin misticizam a ciji ce kasnije glavni korifeji postati na primer mladi kalajic i djoni reljic i koja je svoje ishodiste imala u fasizmu (makar kod dragosa) & druga koja je bila soc. realizam odnosno specifican pokusaj da se umetnost ozivi kroz interakciju sa svojim socijalnim kontekstom po uzoru na beuysa. e sada nije ovde sve tako clear-cut kako ja pricam ali to je stvar za neki opsirniji post. zanimljivo je da su se obe grupe pozicionirale protiv tada dominantnog visokog modernizma. konzervativci koji su trazili mistiku, simbole i povratak na izgubljenu renesansnu tradiciju & nova umetnicka praksa koja se protivila navodnoj apoliticnosti apstraktnog modernizma. i tako: shot by both sides :)
Link to comment
Pardon, ne odgovorih na ovo: svakako da Satan nije autsajder u mitologiji panka. Ne znam odakle mi to, Satan je jedna od najvecih legendi panka.
tu je negde pored Sida, koristili iste zilete
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...