Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

1 minute ago, Meazza said:

 

Posto su intervencije u Avganistanu, Iraku i Libiji imale dobre rezultate?

 

posto bez intervencionizma nerijetko imas provalu varvara

Link to comment

Da se samo podsetimo, zapad je u Siriji hteo da dovede na vlast manje-vise iste ovakve talibane i umivao ih je u medijima, a intervencija u Iraku je stvorila nezapamcenu humanitarnu katastrofu i egzodus stanovnistva u Evropu. 

  • +1 7
Link to comment
17 minutes ago, askeladden said:

Da,trebalo je da ostave Holandski korpus ili tako nesto.Onog trenutka kad su USA resile da se povuku ostatak NATO ne bi mogao da sacuva malinjak od komsijske dece a kamo li aerodrom od Talibana.


nisam ni mislio na debilne evropljane koji su uvek bili statisti američkim igrankama nego baš na amere. Tačno se vidi da amerikancima seva ona stvar na situaciju u afganistanu kada im više nije bio potreban, ovo što su poslali dodatne vojnike da obezbede aerodrom je samo da izvuku svoje i ništa više. 

  • +1 3
Link to comment
5 minutes ago, morgana said:

 

posto bez intervencionizma nerijetko imas provalu varvara

 

Amerikanci (a.k.a. Zapad) dokazano imaju mnogo veci problem sa autokratskim sekularnim rezimima nego sa islamskim fundamentalistima kad je taj region u pitanju. Samo u poslednjih 20 godina imas tri-cetiri bolna primera za to.

Edited by harper
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
1 minute ago, morgana said:

tacno, a da se podsjetimo i da je vojna  intervencija sabila isil na znacajno manju teritoriju

 

Sve je to lepo, ali vise se ne moze verovati sili koja je kroz istoriju promovisala/potpomagala/instalirala talibane i ostale glavosece.

  • +1 2
Link to comment

bilo bi lijepo i da medjunarodna zajednica manje jajari oslanjajuci se na americki intervencionizam, dok postovani publikum vjeruje u profinjenu evropu i zlu ameriku.

 

  • +1 5
Link to comment
Just now, morgana said:

bilo bi lijepo i da medjunarodna zajednica manje jajari oslanjajuci se na americki intervencionizam, dok postovani publikum vjeruje u profinjenu evropu i zlu ameriku.

 

 

Bilo bi lepo i da Amerika nije podrivala institucije medjunarodne zajednice radi kratkorocnih interesa u trijumfalnom bahatom posthladnoratovskom zanosu.

  • +1 6
Link to comment
36 minutes ago, morgana said:

jesmo li sad vecinom intervencionisti?

 

(ja jesam, odavno)

dilema intervencionizam ili ne u sadašnjem ključu je jalova. intervencionizam kao princip prosto mora da funkcioniše na drugačijim premisama (pre svega motivima) da bi bio koristan. u sadašnjim okvirima, izbor je između dva po pravilu loša scenarija - gde se intervencionizam svodi na onu blerovsku doing nothing under these circumstances is not an option. kao da između čejnija (i svih sličnih) i doing nothing nema treće opcije. 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, morgana said:

ma amerika je zlo bre

 

Na bliskom istoku? Svakako vredi razmisliti i o toj mogucnosti, nije da nisu dali dovoljno materijala.

Edited by Meazza
  • +1 5
Link to comment
1 minute ago, pacey defender said:

dilema intervencionizam ili ne u sadašnjem ključu je jalova. intervencionizam kao princip prosto mora da funkcioniše na drugačijim premisama (pre svega motivima) da bi bio koristan. u sadašnjim okvirima, izbor je između dva po pravilu loša scenarija - gde se intervencionizam svodi na onu blerovsku doing nothing under these circumstances is not an option. kao da između čejnija (i svih sličnih) i doing nothing nema treće opcije. 

 

 

ne, nije jalova. intervencionizam je u dobrom dijelu drustva, a i na forumu, izrazito nepopularan. 

intervencionizam je aktuelan i u bosni. i na isil teritoriji. sad cemo da povlacimo sano lose primjere.

da treba da pociva na drugacijim pravilima se slazem, mislim da je to jasno ako sam pomenula da se medj zajednica slepa na ameriku.

 

 

Link to comment
2 minutes ago, morgana said:

 

 

ne, nije jalova. intervencionizam je u dobrom dijelu drustva, a i na forumu, izrazito nepopularan. 

intervencionizam je aktuelan i u bosni. i na isil teritoriji. sad cemo da povlacimo sano lose primjere.

da treba da pociva na drugacijim pravilima se slazem, mislim da je to jasno ako sam pomenula da se medj zajednica slepa na ameriku.

 

 

tvoj stav mi je od početka jasan i nemam problem sa njim. samo hoću da kažem da intervencionizam, ako će se sprovoditi kako se dominantno sprovodi, nije realno da ima širu podršku. neuspešnih primera ima prosto previše i oni oblikuju percepciju, baš zbog motiva. nije intervencionizam sam po sebi izrazito nepopularan, čini mi se (ne mogu da tvrdim kako bi drugi ljudi razmišljali u drugim okolnostima). 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, morgana said:

bilo bi lijepo i da medjunarodna zajednica manje jajari oslanjajuci se na americki intervencionizam, dok postovani publikum vjeruje u profinjenu evropu i zlu ameriku.

 

 

Onde gde SAD baci oko Evropa se ne pita nista, moze da se pridruzi ako hoce (Kosovo, Avganistan) a moze i da odjebe ako nece (Irak, Sirija). Evropske NATO drzave se ne pitaju ni o svojim teritorijama a kamoli o nekima tamo na dalekom istoku. Pre neku godinu su Ameri hteli da instaliraju rendzere gore na granicu izmedju Norveske i Rusije, lokalne vlasti i ljudi uopste u lokalu su bili energicno protiv, protestovali, bunili se, donosili demokratske odluke, jeli govna i rendzeri su na kraju instalirani jer je norveska vlada procenila da joj je vazniji partnerski odnos sa SAD nego demokratske procedure u Norveskoj. Ako evropske drzave suspenduju sopstvene demokratske procese na svojoj teritoriji sta ocekivati od njihovog znacaja i uticaja na nekim drugim teritorijama.

 

Naravno da ne treba abolirati ni pojedine evropske drzave, Veliku Britaniju i Francusku posebno, ali mi poslednjih par decenija zivimo u pokusaju nametanja unipolarnog sveta koji dosta traljavo ide (Pax Americana) i dok/ako se to ne stabilizuje tako sto ce jaki regionalni igraci (EU, Rusija, Kina) da budu vidjeni kao globalni partneri Americi a ne oponenti ili cak neprijatelji americkih interesa, zna se ko je najveca pretnja po globalnu bezbednost. Nema tu mesta sentimentima, u pitanju su suve cinjenice.

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...