Jump to content

Uništavanje životne sredine u Srbiji

Featured Replies

Frka,a?

 

Al ugovor ne mozemo da vidimo,posebno ne izmene iz 2017.

 

 

  • Replies 1.4k
  • Views 89.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • kud u maglu Simoviću
    kud u maglu Simoviću

    cela priča o istrgnutom kontekstu bi možda i mogla da prođe da se ne pominju nedeljice ovako me niko, ni scenarista, a pogotovu ne reditelj i bilović ne mogu ubediti da nije u pitanju product pla

  • hrvatima je realno. eno baba em placa stojece kante, em placa svako odnoshenje. pomije se tradicionalno recikliraju po komshiluku, ko ima stoku, ali za sve ostalo dolazi uplatnica. jedan nash je ist

  • Sestre Bronte
    Sestre Bronte

    mislim da je u ovom slučaju mnogo važniji pad litijuma nego pad vučića, cena je trenutno nekih 20% u odnosu na ono što je bila pre dve godine   oko 75% potražnje za litijumom je posledica po

Posted Images

  Quote
Rio Tintu ne dugujemo nista ako dugujemo zavisi od toga da li smo dužni jer ako dugujemo u stvari ne dugujemo jer Rio Tintu nije obećano bas ništa osim onoga sto mu je obećano u slučaju da se obećano ne obeća ili ne ispuni osim ako je obećano mada se nista ne duguje.Jasno ko dan.

:ziga:

Edited by djordje geprat

.

Edited by Lena

u poplavi omilkrona, novaxa, potrage za nestalim momkom iz splita vredi zabeleziti da je pocela priprema terena sa neistinitim naslovom (radi se o dozvolama za istrazivanje) za one koji citaju samo naslove

 

 

image.png.2db1f691aca202a400bf2cfa9e1430d3.png

  On 30. 12. 2021. at 16:12, Frile said:


Sve vlade u periodu 2004. - 2016. su davale dozvole za istraživanja.

2017. je potpisan "Memorandum o razumevanju"

 

Memorandum je posledica i jedini logičan ishod one prve dozvole koju su dobili "samo za istraživanje". Jer ako to istraživanje pokaže profitabilne zalihe koje se isplati eksploatisati, šta se dalje dešava?

 

Kaže Rio Tinto: "Super je ovo, zadovoljni smo i hoćemo odmah u eksploataciju. Evo zahtev."

 

U tom trenutku vlasti se sete šta ta eksploatacija u praksi znači i kažu Rio Tintu: "A, ne, gospodo, od toga nema ništa. Od nas ste dobili dozvolu za istraživanja, a eksploatacije neće biti jer ćete nam pretvoriti Jadar u površinu Venere i nismo ludi tako nešto da dozvolimo".

 

A Rio Tinto na to kaže: "E jbg, ništa onda. Hvala na istraživanjima u svakom slučaju". I pokupe se i odu.

 

Lepo zvuči, ali ne biva. Kada jednom pustiš Rio Tinto ili nešto njemu slično u kuću - pustio si ga. Možeš do sutra da se tešiš da si ga pustio "samo da istražuje", zna se odlično šta sledi posle istraživanja.

 

Eno par strana unazad, primer iz Rumunije, samo nije Rio Tinto nego neki drugi hohštapleri. Istraživali po Rumuniji, istraživali... i pošto nakon 15 godina istraživanja nisu dobili željene dozvole za eksploataciju, podneli zahtev pred stranim sudom za naknadu štete u iznosu od preko 4 milijarde dolara.

 

To je otprilike neki minimum koji i nas čeka ako bismo otkačili ove. A nećemo ih otkačiti, barem ne sa političkim garniturama koje trenutno imamo u ponudi.

1. uvek mozes da organizujes referendum kao u makedoniji

2. mozes da kazes ne rio tintu kao u portugalu

3. mozes da narucis nezavisnu procenu uticaja na zivotnu sredinu i da dignes rudnu rentu da im se ne isplati kopanje

Ja i dalje mislim da je od svega najbolje da ih uopšte ne puštaš u kuću, pogotovo ne u kuću koja je poznata po "lako ćemo" mentalitetu ukućana. Ne. nećemo lako jbg. Nego ćemo teško i krvavo svaki put, umesto da jednom budemo pametni za promenu.

@Redoran

Pa ne može ni dozvola za istraživanje (iz koje "logično" proizilazi dozvola za eksploataciju) da garantuje neograničenu slobodu tokom eksploatacije, takvu da Rio Tinto ima pravo od tog dela Srbije napravi površinu Venere. (iskustva zemalja gde je RT rudario daju povoda za ovakvu bojazan)
Meni recimo "logičnije" deluje da se dozvolom za istraživanje daju apsolutna prava nad nađenim rezervama (npr. samo RT može da eksploatiše jadarit, bez obzira da li će dozvolu za eksploataciju dobiti sada ili za 100 godina); ili se garantuje procenat od zarade ako neko drugi eksploatiše; i slično.

No da ne bi licitirali o logici, dovoljno je protumačiti sadržaj svih sklopljenih ugovora o istraživanju, a pogotovo koje su to izmene Zakona o rudarstvu donete u proteklih 15-20 godina. Sve i ako su ugovori i dozvole "poslovna tajna", tekst zakona i izmena je javan. Mislim da bi samo analizom izmena Zakona o rudarstvu  mogulo svašta da se zaključi. Očekujem da eko-organizacije to odrade, za to im je valjda dovoljno par pravnika i inženjera rudarstva, da prevedu pod kojim uslovima su strane rudarske kompanije mogle da rade pre 2000. a pod kojim uslovima mogu da rade sada; šta je od tih izmena bilo menjanje anahronih zakona i usaglašavanje sa praksom u svetu; kakvi su slični zakoni "svuda u svetu" a šta je naša specifičnost i sramota (npr. znamo da je naša specifičnost da nam je rudna renta mnogo manja negu u drugim zemljama).
 

 

 

 

 

Sve to stoji ali na kraju dana, ni Rio Tinto ni njima slični ne istražuju istraživanja radi, već zato što hoće da vade ako se pokaže isplativim. Samim tim, svaka dozvola za istraživanje može da ti navuče bedu na vrat. Nema prihvatljivog i iole čistog vađenja retkih minerala, to naprosto ne postoji. Tu bukvalno biraš između tri scenarija:

 

1. Ili si ti gazda, dakle ti vadiš i ubiraš sav keš od toga, kao što smo radili u SFRJ pa je možda i imalo nekakvog smisla.

 

2. Ili nisi baš gazda ali i dalje vučeš konce u smislu da je neki Rio Tinto ili manjinski partner, ili ugovorom čvrsto obavezan da uradi transfer tehnologije, obuči lokalnu radnu snagu i upuca toliko keša u sanaciju štete, da bukvalno budu na ivici da im se isplati da kopaju. Ovako nešto rade u Boliviji, na kratko su prekinuli kada su turbokapitalisti zbacili Moralesa, ali sada se vraćaju na to.

 

3. Ili si Kongo, geološki jedna od pet najbogatijih zemalja na svetu a u praksi pakao na zemlji.

 

Nema četvrtog.

Nije to tako jednostavno, zavisi od tipa rude, rasporeda, koncentracije, i to mnogo utice na ekoloske posledice exploatacije.

Zakljucak: moze da bude ekonomski isplativo ali ne i ekoloski ili politicki.

Tako da dati dozvolu za istrazivanje i exploataciju su skoro 2 odvojene price.

 

  • 2 weeks later...

 

  Quote

„Verujem da bi resursi litijuma u Srbiji mogli da donesu ogromnu korist za ekonomski rast Srbije, i voleo bih da ih razvija transparentno i javno odgovorno preduzeće“, rekao je Godfri za list Blic, na pitanje o ekološkim protestima koji su organizovani protiv „Rio Tinta“.

On je rekao da veruje da bi Vlada Srbije kao i akcinonari „Rio Tinta“ zahtevali od ove kompanije da poštuje najviše standarde u zaštiti životne sredine i istovremeno pomogne Srbiji da postane globalni lider u jednoj „od verovatno najvažnijih tehnologija u ovom veku“.

"Ovaj projekat ima ogroman ekonomski potencijal za Srbiju. Zelena ekonomija dolazi. Da li Srbija želi da kupuje ili prodaje litijumske baterije", rekao je Godfri.

On je rekao da "demokratija nije laka, ni utegnuta, a građani imaju mnogo različih mišljenja".

"Poštujem ljude koji mirno i zakonito izražavaju svoje mišljenje. To je vitalno važan deo svake funkcionalne demokratije", rekao je Godfri, koji je odlazeći ambasador iz Srbije.

a ja mislio da opozicija ide po zadatak u "ambasadu". kad ono......

 

Manojlović: Prostorni plan Jadar ukinut na neispravan način da bi Rio Tinto osporio odluku

 

 

Predstavnik organizacije "Kreni-promeni" Savo Manojlović izjavio je danas da je Vlada Srbije ukinula Prostorni plan "Jadar" na pravno neispravan način što će omogućiti kompaniji "Rio Tinto" da tu odluku ospori.

"Istovremeno, bez pravnog osnova pojačava se pravna argumentacija Rio Tinta kada bude tužio Srbiju za odštetu. Vlada ovim direktno radi protiv interesa Srbije", navodi se u saopštenju.

Manojlović je naveo da je njegova organizacija u dopisu Vladi Srbije jasno navela da pre nego što bude vladinom odlukom stavljen van snage, Ministarstvo za zaštitu životne sredine mora da povuče saglasnost na Izveštaj o strateškom uticaju Prostornog plana, zbog nezakonitosti.

Istakao je da je bitno i uvodjenje zabrane istraživanja i eksploatacije litijuma i bora kroz zakonske izmene, čime se ekološki štetno rudarenje zabranjuje na nivou cele Srbije.

"Očigledno je da je moratorijumom od jedne godine koji je predlagao predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ovim neispravnim ukidanjem uredbe, trebalo da se projekat stopira do izbora. To objašnjava i odbijanje premijerke da javno garantuje bezbednost volonterima koji će skupljati narodnu inicijativu, kao i odlučivanje o narodnoj inicijativi pre izbora", dodao je on.

Manojlović je za četrtak u 19 sati najavio novi protest: "Srbija nije na prodaju" ispred Predsedništva Srbije.

"Ostaju dva uslova. Ukidanje uredbe na pravno ispravan i uvodjenje zabrane za rudarenje bora i litijuma", istakao je on.

Mala svađa među saborcima:
Zaštitimo Jadar i Rađevinu, KORS

Reveal hidden contents



Odgovor:

Reveal hidden contents









... Shiit has hit the fan

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout