Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Juzna Amerika - razglednice

Featured Replies

16 minutes ago, Venom said:

Jeste, bio sam u decembru i naučio sam da se ne kaže Montevideo nego Montevideo. Jova

Utisci, ako me na nešto podsetio to je Beograd, nešto između metropole i manjeg grada. Odnosno po veličini metropola, ali ipak neuporediv sa Buenos Airesom gde sam svratio na dva dana po sistemu verovatno neću dolaziti tako često. Ipak kad sam se vratio i imao još noć da prespavam pre leta nazad i krenuo tamo od luke tj pristaništa ka centru, videh zalazak sunca na Rambli i tu mi je nekako bilo drago da sam opet tu. Osim toga i fizički me podseća na Beograd, one ulice oko centra ka Barrio Suru npr. me podsećaju na Dorćol itd. Ljudi su fini, delom možda i zato što nema toliko turista, delovalo mi je da ostavlja dobar utisak kad vide da si stranac. Ima i ponešto negativnog, kao da imaju kompleks, čuo sam više puta da grad i okolinu opisuju kao dosadnu. Jedna me je drugo veče pitala kako mi se sviđa Montevideo, kažem tek sam stigao, ona k'o iz topa ma ovde je dosadno. Turisti verovatno ne dolaze toliko, jer je objektivno sve skupo u poređenju sa okolinom, doduše postoji povraćaj PDV-a odmah ako platiš karticom što nisam do sada nigde video. To valjda postoji da privuku turiste. Pozitivno od samog starta je nula problema sa bankama, podizanjem keša ili plaćanjem karticom. Ima i Antel radnja na aerodromu za SIM karticu. U Argentini je već bilo mnogo drugačije. Doduše nije sve skupo, hrana je skupa i skuplja nego u recimo Zapadnoj Evropi, smeštaj i taksi itd. je jeftinije. Dakle opet Beograd lolol.

Greška je što nisam otišao do Punta del Este. Ne da mislim da sam bog zna šta propustio, ali nisam išao jer sam mislio da nemam vremena. Morao sam da radim pola dana, ali na kraju sam imao i neke slobodne dane neplanirano i bilo je vremena. Sreo sam pre puta jednu Brazilku na poslu, ona je iz Porto Allegrea i ona je isto preporučila da obiđem, al eto. Onaj muzej što si pomenuo je delovao interesantno. Kad sam već kod toga, muzeji su uglavnom besplatni makar ovi u Montevideu, ali s druge strane i mršav sadržaj. Npr. muzej migracije, zamišljaš da je to super zanimljiva tema u Južnoj Americi, ali tamo neka mala izložba, jedan mural i par plakata u dvorištu sa ljudima sa italijanskim korenima itsl. Meh.

Leg'o mi je detox of nemačke krivice i zastave Palestine na svakom koraku. Podsetnik da si na nekoj drugoj planeti, iako je ceo svet sve sličniji jedan drugom.

Je l si video tri zene i strazara kako se mrtvi dosadjuju u Muzeju migracije? Ono, muzej na drzavnoj sisi, bas jeste katastrofa.

Da je dosadan, u odnosu na Buenos Aires, verovatno jeste. U Urugvaju 1/3 stanovnistva je emigrirala, i to ne nuzno iz ekonomskih pobuda.

Ta dosada, sporost (najnovija sala na karnevalu je da se popnes na voz smrti nedavno postavljen u parku Rodo u nedelju i sidjes u sredu, jer je zaista spor) je preslo u simbol mentaliteta. Druga sala trupe Doña Bastarda na karnevalu je da najveca tenija u rugvajskom filmu 45 minuta mate termosa koji se nakon toga prevrne.

Moguce je da je meni Montevideo drag bas zbog te neke slicnosti koju navodis sa Beogradom, vrsta nostalgije. Plus karneval i murge. U decembru je verovanto uvece bilo i dosta proba trupa comparsa candombe za karneval, ne znam da li si naisao na neke zvuke tambora uvece setajuci.

Sto se Palestine tice, urugvajska levica je dosta internacionalno orijentisana i pizde na predsednika Orsija je "mlak" (tibio) po palestinskom pitanju. Njabolja tacka ovogodisnjeg karnevala je deo predstave trupe Doña Bastarda "Patria o tumba" (Otazdbina ili grob) o puzajucem "patriotizmu" koji se moze gajiti u skolama pod nazimo "Zaklinjem se da cu za moju otazbinu" - prvo cvetici u skoli, onda malo poezije, pa spremnost da se otadzbina puskom brani, a onda moze i da se bombarduje, a ako su odrasli svi krivi onda po logici nema ni nevine dece, pa mogu svi da se pretvore u sapun i plus kritika vlasti i poklic "koliko nas boli holokaust, boli nas i Palestina". Umalo su zabranili taj deo a izvodjenje.

Edited by Budja

  • Replies 62
  • Views 4.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Ne znam tacno gde bih ovo pisao, probao sam na par topica ali u po' kuckanja shvatim da mozda davim i dramim na pogresnom. Uglavnom, supruga i ja smo odlucili da idemo iz zemlje. Idemo, pravi glagol u

  • Blizi nam se polako i kraj ovoj, do sada najduzoj poseti Kolumbiji i Bogoti. Nismo uspeli nigde da otputujemo za citavih 5 meseci, nazalost, pa smo odlucili da otkacimo sto vise must-visit lokacija u

  • Crtice iz Bogote nakon cca 3 meseca, nasumicno - Pre 4 godine, prethodni put kada sam bio su mi pricali ima grad 7-8 miliona stanovnika, sada su na 10-11 miliona :D - Saobracaj je postao jos gori, a

Posted Images

Tri žene i stražara sam video u prirodnjačkom muzeju. Mislim, nema smisla da se kuka mnogo, skupo je to da se imaju lepi muzeji. Možda može i sa više kreativnosti, ali kad bih ih kritikovao za to, to bi bilo kao da ih kritikujem što imaju manje para od zapadnog sveta.

To za mentalitet je self fulfilling prophecy, pogotovo danas kad je pitanje mentaliteta odnosno bolje rečeno identiteta i to po čemu se razlikuješ od ostalih bitno na globalnom nivou. Onda to postane nešto što se ponavlja do besvesti, eto mi smo smireni, dosadni, ovakvi li onakvi i samo su vremenom sve više takvi. U tom smislu imam jednu smešnu priču: išao sam često busom, ali ume da bude haotično i onda bih zvao taksi. Uglavnom jednom na početku taksista krenuo u uobičajenu priču o posebnostima lokalnog života. Kaže, živeo je u Americi, ali tamo non stop na poslu, samo radi, radi, radi... Sad se opet vratio, tu je sve mnogo sporije i opuštenije. A ovo ovde je Rambla, tu se skupljaju ljudi svako veče, evo ovde su pecaroši. Rekoh, pecate? Kaže ne, a i da pecam nemam kad, radim non stop lolol.

Hrana nije bila loša, mada jeste uglavnom meso. Na dosta mesta su imali i lokalni "craft beer" koje je skoro svuda bilo dosta dobro.

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.