Jump to content
IGNORED

Juzna Amerika - razglednice


mrdja

Recommended Posts

On 26. 2. 2023. at 23:00, Profesionalac said:

Argentina i Urugvaj su primili nemali broj emigranata iz ovih krajeva nakon II sv.rata, mada ih ja ne bih podveo pod termin "naši" :D

zapravo 95% hrvatske emigracije je u Argentinu i u Čile došlo krajem 19.veka. 

isto kao i nemci. pa su posle drugog svetskog rata i jedni i drugi bežali tamo jer 1) je postojala velika imigrantska komuna jednih i drugih 2) poličitki su bili prihvaćeni

Gradovi kao npr Punta Arenas (najveći čileanski grad Patagonije) ima 120k stanovnika, od čega 80k hrvatskog porekla. Naravno, 6-7generacija, niko ne govori hrvatski, samo prezimena govore da su sa ovih prostora. 

Kada smo kod Punta Arenasa, zanimljivo je da je njih najviše emigriralo sa tzv otoka. Hvar i Brač najviše. Iz onakve lepote u patagonijski mračni i hladni pakao, gde drvo nikada nije više od metar i po jer ga inače vetar polomi. 

  • +1 2
Link to comment

Sto se Ekvadora tice, ima jedan odlican film docu-fiction, "Un secreto en la caja" u kome je dobar deo o tome kako je nekad postojao neki Ekvados ali niko tacno ne na kada i ima razlicitih prica njegovom postojanju. :laugh:

 

Ja umirem od smeha kada Ekvadorci kazu, mi smo mala zemlja. Cekaj, bre, 17 miliona naspram manje-visto isto tako Cile, Bolivija 10 miliona, Paragvaj 5 miliona Urugvaj 3 miliona... Da ne pominjem evropske zemlje.

 

 

https://unsecretoenlacaja.com/

 

 

image.png.1769586577f23be787df212814cc9462.png

 

  • +1 1
Link to comment
On 24. 2. 2023. at 1:25, Profesionalac said:

Nešto mi je ostala informacija, sad da li mi je to bio utisak, ili mi je neko rekao, da Čileance malo ko voli u JAmerici, posebno Argentinci, Peruanci i Bolivijci.

 

Što se tiče gaučosa, i moj (samo turistički utisak) je da liče na nas po mentalitetu samo još luđi i neposrednoj. 

Ja sam pročitao da Argentince malo ko voli u JAmerici.

Link to comment

Vaistinu. Zasigurno znam za centralnu ameriku i gornje delove južne amerike. Čak sam radio sa jednoma argetinkom tamo i hajd da ne pravim stereotip na uzorku od tačno jedne osobe ali ako bih mogao da je objasnim koristeći poznate stereotipe, uporedio bih je sa "ujkom" na bilo kom veselju ili sa veselim ispijačima piva ispred lokalnog dragstora: sve znaju - od politike do detaljnog opisa šta je krenulo loše kod apolla 13 i da njihova uvek mora da bude prva i poslednja makar umrli na licu mesta. Slično sam čuo od prijatelja i kolega sa kojima sam pričao o ovom fenomenu. Moja pretpostavka je, a vezano za ogroman broj evropskih imigranata da se mentalitet od indidzinus ljudi šiftovao više ka "ja sam najpametniji" ili barem takav utisak ostavljaju. Možda i zato što brzo i mnogo pričaju pa bih ih možda uporedio sa average amerikancima koji dodju turisticki (ili poslovno) u Evropu: mnogo pričaju, glasno pričaju i misle da su najpametniji. Ono, kapiram da ni u jednom od dva primera nije mržnja nego prosto kulturne razlike.

  • +1 2
Link to comment

Ja sam radio sa nekoliko Argentinaca/inki - divni ljudi.
I sasvim normalno su funkcionisali i slagali se sa drugim nacijama Juzne Amerike. Ima to nesto u njihovoj kulturi i ponasanju sto je blize Evropi nego JA i samo u tom smislu mozda postoji neki animozitet koji se ovde pominje, zivotni standard im je najvisi na tom kontinentu i mozda izvesna doza arogancije u tom smislu, ali ne u toj meri da bi se generalizovalo do nivoa citavih nacija, mislim da je to too far.

Link to comment
7 minutes ago, Zlurad said:

Vaistinu. Zasigurno znam za centralnu ameriku i gornje delove južne amerike. Čak sam radio sa jednoma argetinkom tamo i hajd da ne pravim stereotip na uzorku od tačno jedne osobe ali ako bih mogao da je objasnim koristeći poznate stereotipe, uporedio bih je sa "ujkom" na bilo kom veselju ili sa veselim ispijačima piva ispred lokalnog dragstora: sve znaju - od politike do detaljnog opisa šta je krenulo loše kod apolla 13 i da njihova uvek mora da bude prva i poslednja makar umrli na licu mesta. Slično sam čuo od prijatelja i kolega sa kojima sam pričao o ovom fenomenu. Moja pretpostavka je, a vezano za ogroman broj evropskih imigranata da se mentalitet od indidzinus ljudi šiftovao više ka "ja sam najpametniji" ili barem takav utisak ostavljaju. Možda i zato što brzo i mnogo pričaju pa bih ih možda uporedio sa average amerikancima koji dodju turisticki (ili poslovno) u Evropu: mnogo pričaju, glasno pričaju i misle da su najpametniji. Ono, kapiram da ni u jednom od dva primera nije mržnja nego prosto kulturne razlike.

Sve deset, samo nisu toliko glasni, koliko pricaju bez tacke, nema sanse da im budes sagovornik, samo slusalac. Najveci sisaci energije u univerzumu. Meni par puta doslo da se onesvestim. Sad sam mnogo iskusniji, odjebavam ih pod odmah.

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
On 28. 2. 2023. at 10:14, Lancia said:

Sve deset, samo nisu toliko glasni, koliko pricaju bez tacke, nema sanse da im budes sagovornik, samo slusalac. Najveci sisaci energije u univerzumu. Meni par puta doslo da se onesvestim. Sad sam mnogo iskusniji, odjebavam ih pod odmah.

 

Moje iskustvo sa Argentincima je vrlo oskudno ali saglasno ovom od Zlurada i Lancie.

 

Zato mi se vise svidjaju Argentinci kojima su kao bebe dali valijum, kako pojedini Urugvajci sami sebe nazivaju, tu mislim na Montevideo ne na "interior" Urugvaj koji je po pricama drugaciji.

 

 

 

 

Link to comment

dobro, sve to k&k monarhija? ovo posle ww2 samo malecka injekcija?

pa nisu hvar i brac velicine sicilije i sardinije. bili smo, svi shs, i posle, sirotinja i bezali gde smo mogli ali nismo uspeli da organizujemo iole uticajnu zajednicu. ni shs, pa biraj slovo koje hoces.

Link to comment
On 4. 3. 2023. at 1:35, Budja said:

 

Moje iskustvo sa Argentincima je vrlo oskudno ali saglasno ovom od Zlurada i Lancie.

 

Zato mi se vise svidjaju Argentinci kojima su kao bebe dali valijum, kako pojedini Urugvajci sami sebe nazivaju, tu mislim na Montevideo ne na "interior" Urugvaj koji je po pricama drugaciji.

 

 

 

 

 

mozda gresim ali ovako povrsno posmatrajuci (iz fudbala, knjizevnosti i s filma) cini mi se da argentina ima mnogo manje indihenog stanovnistva u odnosu na recimo peru, boliviju ili ekvador. ne znam sta je s tamosnjim domorocima ali mi se cini kao da je velika vecina stanovnistva argentine potomstvo spanaca i italijana (neko je negde jednom rekao da su pokupili najgore i od jednih i od drugih).

Edited by Sundance Kid
Link to comment
23 minutes ago, Sundance Kid said:

 

mozda gresim ali ovako povrsno posmatrajuci (iz fudbala, knjizevnosti i s filma) cini mi se da argentina ima mnogo manje indihenog stanovnistva u odnosu na recimo peru, boliviju ili ekvador. ne znam sta je s tamosnjim domorocima ali mi se cini kao da je velika vecina stanovnistva argentine potomstvo spanaca i italijana (neko je negde jednom rekao da su pokupili najgore i od jednih i od drugih).

 

Buenos Aires je full imigraciajs s pocetka XX veka, isto kao i Montevideo, no struktura imigranata je drugacija.

 

Sever, severo-zapad Argentine je vise "andski" i tu ima indijanskog uticaja.

 

Indijance u pampi su istrebili polovinom XIX veka kada je to bilo moderno i u SAD.

 

 

 

Sa druge strane, Bolivija, Peru i Ekvador imaju veliki deo indijanskog stanovnistva i tu, nakon pocetnog kolonijalnog perioda, nije bilo istrebljenja jer je neko trebalo da radi u poljoprivredi i rudnicima. Imigracija u tim drzavama je uz obalu Pacifika i u Santa Cruz (Bolivija). i ona je iz isto perioda (pocetak XX veka).

 

Tako u Gvajakilu, osim hrvatske emigracije koju sam pominjao (da ne pominjem italijansku i spansku emigraciju), vrlo je uticajna libanska emigracija koja je delom kicma trgovine, prezimena Nebot, Asad, Bukaram, El Juri... prepoznaje svaki Ekvadorac. U juznom andskom delu Ekvadora, ima i sefarda iz sedamnaestog-osamnaestog veka.

 

  • Hvala 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...