Jump to content
IGNORED

Pretpostavka nevinosti


ultra plasticni

Recommended Posts

22 minutes ago, Forest said:

"Moj moral mi kaže da moram poštovati pretpostavku nevinosti. Zbog mojih uverenja i stvari koje znam u ovom slučaju želim da se svrstam na stranu žrtve, DŠ i time je nedvosmisleno podržim. Moje dalje glumljenje sa BL bi bilo protiv mojih uverenja. Pošto poštujem pravo na rad BL koje važi u ovom trenutku dok nije još uvek pravosnažno osuđen, ja dajem otkaz na moje radno mesto."

kakav crni otkaz, od cega ce ljudi da zive, drzace casove glume preko upworka? to nije r od realnog scenarija

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, Heaviside said:

Efekat bi bio isti kao i sada. Kada bi svi pratili tvoj primer BL opet ne bi imao sa kime da glumi niti bi ga bilo ko zaposlio. BL-u bi bilo uskraćeno pravo na rad. Jedina razlika je što glumci nisu izjavili da poštuju pretpostavku nevinosti, već samo nisu rekli da je kriv. 

 

Glumci su se sakupili, njih 17, i potpisali proglas, koji po Lečiću izgleda ovako:

 

"Dragi Leko, Jug je pokušao da te dobije verovatno si u gužvi. Imamo jednu nezgodnu situaciju jer je danas na inicijativu dela glumačkog asambla, njih 17 potpisalo peticiju da ne žele da igraš u "Tikvama" dok se situacija ne smiri. Njih 14 je bilo uzdržano. Žao nam je zbog svega, u dogovoru i sa Skerlom, alterniraćemo te do daljnjeg. Možeš se čuti sa Jugom kad budeš u prilici. Beogradsko dramsko pozorište",

 

Dakle - združenim snagama, 17 njegovih kolega zahtevalo je da njemu bude uskraćeno pravo na rad.

 

Pored toga, hajde sad razmisli:

 

- da li je svih 17 potpisnika potpuno bez ikakvog pritiska, staloženo i na osnovu činjenica stavilo svoj potpis? Imaš drugara/ drugare, kaže ti brate hajde da potpišemo ovo, i ti onda možeš da biraš da li ćeš da se potpišeš ili ćeš da budeš obeležen kao podržavatelj silovatelja. Upravo to je jedan od glavnih problema sa ovakvim tretmanom slučaja - dolazi do neverovatnog nivoa polarizacije, stigmatizacije i agresije među ljudima.

- da li je moguće da među tih 17 nema ni malo ličnog animoziteta?

 

BTW. Zamišljam neke kolektive gde sam radio, vrlo verovatno bih popio sličan odnos izbacivača i uzdržanih da sam se nevin pojavio i bio obrađen u medijima na sličan način.

Link to comment
2 minutes ago, Krošek said:

kakav crni otkaz, od cega ce ljudi da zive, drzace casove glume preko upworka? to nije r od realnog scenarija

 

Ok, ako nisi spreman za takvo odricanje, onda nema ni preuzimanja uloge sudije, zar ne?

 

Npr. neko mi nešto loše uradi detetu, ja znam da jeste uradio - sledeće što radim je da ja lično izlazim iz zakonskih okvira i lomim osobu koja je to uradila. Ne razmišljam o posledicama i ne bežim od njih. Kazna za mene je tu i prihvatam je.

Link to comment

Biljana S. je to lepo obrazlozila, da bi trebalo zastiti pozoriste. Nije slucajno sto se u zapadnoj industriji svi koji su povezani s nekim skandalom udalje dok se to ne zavrsi, bez ikakvog drzanja strane.

Sta da se predstava nastavila i neko iz publike krene Lecica da gadja jajima?

 

Edited by fren
  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Forest said:

 

Glumci su se sakupili, njih 17, i potpisali proglas, koji po Lečiću izgleda ovako:

 

"Dragi Leko, Jug je pokušao da te dobije verovatno si u gužvi. Imamo jednu nezgodnu situaciju jer je danas na inicijativu dela glumačkog asambla, njih 17 potpisalo peticiju da ne žele da igraš u "Tikvama" dok se situacija ne smiri. Njih 14 je bilo uzdržano. Žao nam je zbog svega, u dogovoru i sa Skerlom, alterniraćemo te do daljnjeg. Možeš se čuti sa Jugom kad budeš u prilici. Beogradsko dramsko pozorište",

 

Dakle - združenim snagama, 17 njegovih kolega zahtevalo je da njemu bude uskraćeno pravo na rad.

 

Pored toga, hajde sad razmisli:

 

- da li je svih 17 potpisnika potpuno bez ikakvog pritiska, staloženo i na osnovu činjenica stavilo svoj potpis? Imaš drugara/ drugare, kaže ti brate hajde da potpišemo ovo, i ti onda možeš da biraš da li ćeš da se potpišeš ili ćeš da budeš obeležen kao podržavatelj silovatelja. Upravo to je jedan od glavnih problema sa ovakvim tretmanom slučaja - dolazi do neverovatnog nivoa polarizacije, stigmatizacije i agresije među ljudima.

- da li je moguće da među tih 17 nema ni malo ličnog animoziteta?

 

BTW. Zamišljam neke kolektive gde sam radio, vrlo verovatno bih popio sličan odnos izbacivača i uzdržanih da sam se nevin pojavio i bio obrađen u medijima na sličan način.

 

Neću da komentarišem dok sud ne utvrdi da li je bilo organizovanog pritiska i mobinga protiv BL. Poenta je da bi Lečić izgubio posao i kada bi se svi poneli baš onako kako si ti opisao idealnu reakciju.

Edit: iako nije osuđen

 

Milsim da sam pokvario temu. Lepo ste počeli generalnu diskusiju, a sada se opet fokus vraća na Lečiča.

 

Za kraj, da budem jasan: niti ja mislim da bi Branislav Lečić trebalo da bude tretiran kao osuđeni silovatelj niti se to dešava. On bi trebalo da bude tretiran kao osoba koja neguje sistem vrednosti u kome je seks protiv volje žene jedna igra. To što dostupni dokazi da on zaista neguje taj sistem vrednosti nagoveštavaju i neke monstruoznije stvari i što ih je prezentovala osoba koja ga optužuje za silovanje ne znači da je narušena pretpostavka nevinosti. Ko kakav sistem vrednosti gaji i kako će društvo na to da reaguje nije stvar sudskih procesa.

Edited by Heaviside
  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, fren said:

Biljana S. je to lepo obrazlozila, da bi trebalo zastiti pozoriste. Nije slucajno sto se u zapadnoj industriji svi koji su povezani s nekim skandalom udalje dok se to ne zavrsi, bez ikakvog drzanja strane.

Sta da se predstava nastavila i neko iz publike krene Lecica da gadja jajima?

 

 

Da, ima smisla. Pretpostavljam da u tom slučaju pozorišta moraju da preuzmu teret zakonske obaveze ka svom zaposlenom, prema ugovorima koje sa njim imaju, uz takvo nekakvo obrazloženje koje ne zadire u pretpostavku o nevinosti.

Link to comment
Just now, Forest said:

 

Ok, ako nisi spreman za takvo odricanje, onda nema ni preuzimanja uloge sudije, zar ne?

 

Npr. neko mi nešto loše uradi detetu, ja znam da jeste uradio - sledeće što radim je da ja lično izlazim iz zakonskih okvira i lomim osobu koja je to uradila. Ne razmišljam o posledicama i ne bežim od njih. Kazna za mene je tu i prihvatam je.

"zar ne?" ne. ako nisi spreman na takvo odricanje onda nisi spreman na takvo odricanje i tacka. sad se vracamo na stvarni izbor: glumiti ili ne glumiti sa lecicem? glumiti bi moglo da znaci ucestvovati u drustvenom spektaklu u kom se normalizuje egzistiranje i funkcionisanje takvog obrasca kakvog utelovljuje lecic, i oni koji odbijaju kazu: "necemo da ucestvujemo u tome, nemojte nas terati". nasuprot njima si ti koji ih teras u egzistencijalnu propast gde nemaju posao. prosto nema logike. 

  • +1 1
Link to comment
Just now, Krošek said:

"zar ne?" ne. ako nisi spreman na takvo odricanje onda nisi spreman na takvo odricanje i tacka. sad se vracamo na stvarni izbor: glumiti ili ne glumiti sa lecicem? glumiti bi moglo da znaci ucestvovati u drustvenom spektaklu u kom se normalizuje egzistiranje i funkcionisanje takvog obrasca kakvog utelovljuje lecic, i oni koji odbijaju kazu: "necemo da ucestvujemo u tome, nemojte nas terati". nasuprot njima si ti koji ih teras u egzistencijalnu propast gde nemaju posao. prosto nema logike. 

 

Jedna logička nedoslednost u ovome što si napisao: razumeš da na isti način teranje Lečića iz pozorišta ovakvim ultimatumom 17 kolega njega tera u egzistencijalnu propast, u suprotnosti sa zakonom i pretpostavkom nevinosti?

Link to comment

U suprotnosti sa kojim zakonom je da odbijem da radim sa đubretom koje zastupa monstruozne stavove? Pa šef neka odluči koga će da zadrži? 

 

Čuj, oni da daju otkaz ili da stanu iza njega. Svi da snose posledice osim Lečića. Nije osuđen, jbg.

 

Počeo sam opet da se nerviram, odjavljujem se.

  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, Forest said:

 

Jedna logička nedoslednost u ovome što si napisao: razumeš da na isti način teranje Lečića iz pozorišta ovakvim ultimatumom 17 kolega njega tera u egzistencijalnu propast, u suprotnosti sa zakonom i pretpostavkom nevinosti?

ne tera ga, jer mu niko ne daje otkaz (kao sto bi po tvom idealizovanom vidjenju oni dali otkaz), i on ce eventualno moci da se vrati glumi i da nastavi da radi, cak i u tom istom kolektivu kad se stvar rascisti i kada izostane autoritativno, finalno, utvrdjenje da je on silovatelj. ako bi sve te njegove kolege dosledno dale otkaz, on ne bi imao ni cemu da se vrati, to je put u totalnu destrukciju, odnosno to je destrukcija za celo drustvo jer je ovo dimenzija drustvenog zivota koja svima mora da bude od vitalnog znacaja, to je kultura, i glumci ne padaju sa neba da jedna transa moze da da otkaz, pa da se neka ekipa moralno nepitanih zaposli.

  • +1 1
Link to comment
Just now, Heaviside said:

U suprotnosti sa kojim zakonom je da odbijem da radim sa đubretom koje zastupa monstruozne stavove? Pa šef neka odluči koga će da zadrži? 

 

Čuj, oni da daju otkaz ili da stanu iza njega. Svi da snose posledice osim Lečića. Nije osuđen, jbg.

 

Počeo sam opet da se nerviram, odjavljujem se.

 

U suprotnosti sa zakonom o radu i tvojim radnim obavezama koje su propisane ugovorom o radu sa tvojim poslodavcem. U suprotnosti sa pretpostavkom nevinosti koje upravo o tome govori.

Link to comment
1 minute ago, Heaviside said:

U suprotnosti sa kojim zakonom je da odbijem da radim sa đubretom koje zastupa monstruozne stavove?

nadam se da likovi koji su zbog mojih smatranja na tviteru napisali pismo mojoj firmi i navodno vladi u kojem se citira šta sam pisala, navodi kako vređam predsednika i poslanike (đuku, to be precise) i zaključuje da sam nedostojna posla koji obavljam neće pročitati ovaj tvoj post.

 

 

  • +1 4
  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, Krošek said:

ne tera ga, jer mu niko ne daje otkaz...

 

Na osnovu inicijative 17 kolega sa posla, Lečić je udaljen sa predstave od strane svog nadređenog.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Krošek said:

to je jednokratne prirode

 

Dakle,

 

6. Pretpostavka nevinosti u slučaju seksualnih delikata podrazumeva opravdanost jednokratnih preventivnih kazni dok se ne utvrdi činjenično stanje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...