Jump to content
IGNORED

Buongiorno Italia


vememah

Recommended Posts

Hoces reci da su Nemci izmislili govor Siraka, ako dobro razumem francuski?

Verujem da je taj mehanizam sprecio da se desi Zimbabve, barem mislim da je tako, neka me neko ispravi ali mislim da u frankofonoj Africi toga nije bilo, moguce da gresim...a i kada se pogleda zapadna Afrika je bogatija od bivsih italijanskih kolonija na Istoku Afrike. Ali to jer je vise resursa, tipa nafta u Angoli i Nigeriji ali zato Nigar i pored velikih zaliha uranijuma je zestoko bedan.

Tesko je to govoriti.

Afrika uopste nije bila dugo pod kolonijalnom upravo, mnogo krace od Amerika i juzne Azije,... A zemlje koje su bile najduze pod kolonijalnom upravom su Juzna Afrika ili severne, berberske i arapske zemlje, koje su najbogatije danas na africkom kontinentu...

Ne znam sta bih rekao, Afrika je stvarno slozeno pitanje.

 

 

Edited by pasha
Link to comment

Hoce da kazem da su onih 85% i kolonijani porez iz tog clanka Fake News.

 

Imaju drugih legitimnih nacina da napadaju France Afrique a oni to rade preko Fake News. Tako je valjda najlakse. 

Edited by borris_
Link to comment

To je clanak iz NYT

 

https://www.nytimes.com/2019/01/22/world/africa/africa-cfa-franc-currency.html

 

Nego mene zanima Borise da li je ovo tacno,

 

Quote

“Wenn Frankreich keine afrikanischen Kolonien hätte, wäre es die 15. größte Weltwirtschaft. Stattdessen ist es eine der ersten, aufgrund dessen, was das Land in Afrika tut”

 

Kaze DI Maio da bi Francuska bila tek 15. ekonomija Sveta bez africkih polukolonija. Da li je to tacno?

Link to comment

Sto se tice koliko frankofone africke kolonije moraju da daju Francuzima,

 

Quote

Beside being forced to pay a “colonial debt”, 14 Western and Central African countries (Benin, Burkina Faso, Ivory Coast, Mali, Niger, Senegal, Togo, Cameroon, Central African Republic, Guinea Bissau, Equatorial Guinea, Chad, Congo-Brazzaville and Gabon) have their national reserves held by France into France's Central Bank. It is estimated that France now holds nearly $500 billion every year of African countries’ money in its treasury and will do anything to keep it. Moreover, the African countries do not have access to this money.

In fact France forced its former colonies – CFA countries – to put 65% of their foreign currency reserves into the French Treasury, plus another 20% for financial liabilities, thus leaving them access to only 15% of their own money. If they need more they have to borrow their own money from France at commercial rates. Thus these African states are French taxpayers but their citizens are not French and do not have access to public goods and services their money helps pay for. Do French people know they’re living off the wealth of African countries and have been doing so for over half a century? And if they know, do they care at all?

 

http://www.ieri.be/fr/publications/wp/2019/f-vrier/france-still-exploiting-africa

Link to comment

To je izjavio Di Maio, politicar, bivsi l'instar inostranih poslova u vladi sa Salvinijem, clan populisticke politicke partije 5 zvjezda. 

 

Ja ne znam odgovor, to nije moj domen.

 

 

  • +1 3
Link to comment
35 minutes ago, pasha said:

Sto se tice koliko frankofone africke kolonije moraju da daju Francuzima,

 

 

http://www.ieri.be/fr/publications/wp/2019/f-vrier/france-still-exploiting-africa

 

1 hour ago, borris_ said:

Ne znam sta da ti kazem nego opet da postavim ovaj clanak iz Le Monde-a. 

Ako ti zelis da vjerujes tom prvom clanku ja tu ne mogu nista.  

Edited by borris_
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

Ne znam sta da ti kazem nego opet da postavim ovaj clanak iz Le Monde-a. 

 

Možeš da ga postaviš koliko puta hoćeš i da ponavljaš "fake news" kao mantru, ali ni Le Monde ni NYT ne osporavaju ključne zamerke. 

 

"Nije tehnički isto što i kolonijalni dug, u pitanju je samo obaveza da drže skromnih 50% - ne 85% - deviznih rezervi pod francuskom kontrolom. Sve je to na dobrovoljnoj bazi, afričke zemlje mogu da istupe iz aranžmana kad hoće. Ono jeste da su im upravni odbori puni Francuza, ali bože moj."

 

Quote

"La France garantit la stabilité du franc CFA. Ce n’est pas sa monnaie, elle dépend de la volonté des Africains", déclarait le 30 septembre Michel Sapin, ministre français de l’économie et des finances

 

Quote

Pour les détracteurs du franc CFA, l’utilisation de ces réserves pourrait financer une partie du développement des pays africains concernés.

 

"Šta hoćete, stabilna valuta znači minimalna javna potrošnja inflacija, znači problema realno nema. Jesmo onda jednom devaluirali valutu 50% preko noći, ali nećemo više." 

 

Jedino što može da se okarakteriše kao fake news je vezivanje CFA sistema u direktnu vezu sa migracijom.

 

  • +1 1
Link to comment

Fake News je da africke zemlje placaju kolonijani porez od 400m€. Fake news je da fr trois pare sto africke zemlje daju za zajam za CFA.

 

Kao sto sam napisao, France Afrique i te kako moze i treba da se kritikuje ali ne Fake Newsima i ne populizmom. 

Edited by borris_
  • +1 1
Link to comment
Just now, borris_ said:

Fake News je da africke zemlje placaju kolonijani porez od 400m€. Fake ne je da fr trois te pare sto africke zemlje daju za zajam za CFA. 

 

Kao sto sam napisao, France Afrique i te kako moze i treba da se kritikuje ali ne Fake Newsima i ne populizmom. 

 

Tehničke razlike između direktne kolonijalne otimačine i kulturne postkolonijalne kontrole finansija nisu dovoljne da se otpiše kritika kao takva, a ti to upravo radiš. 

 

Gore pišeš, "Ne znam šta da ti kažem nego opet da postavim ovaj članak, ako ti veruješ tom prvom ja tu ne mogu ništa," dakle pozivaš se na autoritet Le Monde i zanemaruješ činjenicu da upravo Le Monde priznaje to što ti čovek navodi. "Kritičari kažu da bi veća potrošnja mogla da doprinese boljem razvoju tih afričkih zemalja" - ništa nemaju da dodaju, ništa ne osporavaju.

 

Najgora posledica Trump ere je ta ružna navika da se korišćenjem Fake News Lying Media etikete dezavuiše sagovornik i pravednički zatvara razgovor. Poklopi se druga strana tvrdnjom da veruje pogrešnim izvorima, navede se ispravni izvor, a onda se komotno izignoriše to što i jedan i drugi izvor kažu.

 

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment

Ja nisam nista drugi napisao. Di Maio je naveo Fake News o kolonijalnom porezu koje te zemlje moraju da placaju i koji ako ne grijesim donosi 400m€ francuskoj.

 

Da li je CFA dobar ili los za te zemlje o tome se moze diskutovati ali na bazi tacnih informacija. 

 

Najgora posljedica Trumpove ere je ta ruzna navika da se brani tekst koji je pun Fake News na osnovu jedne tacne informacije.

Edited by borris_
  • Haha 1
Link to comment
7 minutes ago, borris_ said:

Ja nisam nista drugi napisao. Di Maio je naveo Fake News o kolonijalnom porezu koje te zemlje moraju da placaju i koji ako ne grijesim donosi 400m€ francuskoj.

 

Da li je CFA dobar ili los za te zemlje o tome se moze diskutovati ali na bazi tacnih informacija. 

 

Ali to nigde na linku koji ti odbacuješ kao Fake News ne piše. Piše sledeće: 

Di Maio said France was manipulating the economies of 14 African countries that use the CFA franc, a currency underwritten by the French Treasury and pegged to the Euro. He then added: "If France didn't have its African colonies, because that's what they should be called, it would be the 15th largest world economy. Instead it's among the first, exactly because of what it is doing in Africa."

 

Takođe,

The role of French security policy in Africa has long been recognized as a critical factor in African politics and international relations. But is French involvement in Africa really in the interest of Africans, or French intervention continues to deny African political freedom and to sustain their current social, economic and political conditions? In fact policies portrayed as promoting stability and development can be factors of instability, dependency, domination and subordination. 

When Guinea demanded independence in 1958, France unleashed its fury destroying schools, nurseries, public administration buildings, cars, books, medicine, research institute instruments, tractors; animals were killed and food in warehouses was burned or poisoned. This was meant to send a message to other colonies that the consequences for rejecting France would be high.

 

Takođe, 

Many Africans do maintain that the French have been at the frontline in the enslavement, colonisation and raping of their continent by stealing their gold, diamonds and other natural resources. They also maintain that France colonial tax is bleeding Africa and feeding France.

 

Ti se tu hvataš za kolokvijalni izraz "colonial tax" pa kontriraš Le Monde tekstom koji objašnjava zašto CFA tehnički nije colonial tax nego je externalized financial control, a sve ostalo priznaje i/ili zaobilazi.

 

7 minutes ago, borris_ said:

Najgora posljedica Trumpove ere je ta ruzna navika da se brani tekst koji je pun Fake News na osnovu jedne tacne informacije.

 

Jedna tačna informacija :lolol:

 

Postoji samo jedna netačna, a i ta je diskutabilno netačna imajući u vidu da govori o opštem utisku afričkih kritičara CFA prakse.

 

  • +1 1
Link to comment

Di Maio je na osnovu teksta koji je pisao o tom kolonijalnom dugu igovorio ono. Tekst koje su njemacke novine ubrzo povukle.

Ostalo u vezi CFA se moze diskutovati i kritikovati. Nije problem i to se obilato radi i u francuskoj.

Da li CFA pomaze fr ekonomiji? Vjerovatno pomaze. Da li CFA odmaze Tim africkom zemljama? Vjerovatno odmaze u nekim aspektima a i pomaze u drugim (za koji bilans, ne znam).

 

 

Les informations sur cet impôt semblent provenir d’un premier article publié en janvier 2014 par le site anglophone Silicon Africa – rédigé par Mawuna Koutonin, par ailleurs auteur d’une tribune dans le journal anglais The Guardian en 2015. Régulièrement repris par de nombreux blogs ou des sites comme Mondialisation.ca (jugé non fiable dans le Décodex) ou Afrikmag, l’article mentionne une « dette coloniale sur les bénéfices de la colonisation française », même si son auteur concède avoir « à trouver plus de détails » sur les modalités du remboursement de cette dette.

 

...

 

 

L’Etat français ne fait pas usage des fonds déposés à la Banque de France. Ce système permet une forte confiance dans la stabilité de la monnaie africaine – pour les investisseurs, l’appui de l’euro est considéré comme une garantie monétaire. La gratuité des transferts facilite, en théorie, des échanges commerciaux plus nombreux dans les pays de la zone.

 
Edited by borris_
Link to comment

Najbolje je to sto se svadjate oko izjave Di Maja. 🤣

Srpski pandan Di Maju bi bio Grcic po strucnosti i obrazovanju. Covek je pre ulaska u parlament zahvaljujuci neverovatnom uspehu 5 Zvezdica prodavao sokove na tribini napuljskog stadiona za vreme tekmi. Fakultet nikad video u zivotu nije ali se u afriku razume samo tako. Na poslednjim izborima za njegovu novoformiranu stranku nije ni najbliza rodbina glasala.

  • +1 2
Link to comment
  • 4 months later...

 

Quote

Meloni's party looks to shield Italian language from foreign contamination

 

Prime Minister Giorgia Meloni's party has proposed imposing fines of up to 100,000 euros ($108,750) on public and private entities which use foreign terms, most notably English, instead of Italian in official communications.

 

Kapiram da je sve ostalo sređeno 🤌🏻, te se prelazi na probleme redom, po prioritetu?

Link to comment
×
×
  • Create New...