Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Лако је преломити за трећу дозу, а тешко је сакупити релевантне научне студије које ће дати одговор на важна питања попут: кад и којом комбинацијом. Ја претпостављам да из сата у сат стижу нове информације из света о томе. То што имамо у залихама не значи да имамо информације како и када је најоптималније кренути са тим. 

Link to comment
4 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Лако је преломити за трећу дозу, а тешко је сакупити релевантне научне студије које ће дати одговор на важна питања попут: кад и којом комбинацијом. Ја претпостављам да из сата у сат стижу нове информације из света о томе. То што имамо у залихама не значи да имамо информације како и када је најоптималније кренути са тим. 

a eto, bili smo pioniri u primeni sinofarma, a nismo iz sata u sat pratili sta kazu naucnici. cak nismo imali ni podatke iz trece faze ispitivanja kad smo zapoceli masovnu vakcinaciju.

 

sad mozemo dosta opustenije - svi to rade, pa cemo morati i mi. neki su vec poceli pre par meseci - recimo, uae (dosta sinofarma je tamo dato, racunam da su nam najslicniji, daju fajzera kao trecu u poslednje vreme), neki su krenuli ovih dana, neki ce u septembru. dakle, ovde samo treba da pratimo vec utabanu stazu.

tesko je zakljuciti zasto to ne radimo.

zezam se, znamo.

Link to comment

Ок, али ево рецимо питања, да ли је боље дати трећу дозу у августу или у октобру (ономе ко је зимус вакцинисан 2 х Синофармом) , ево нека Радовановић, као квалификован научник, епидемиолог, одговори на то. Он је прошлог лета, за исти дневни лист, предлагао масовно "прокуживање", па сам сигуран да би повукао ту своју процену из тог времена. Хоћу рећи, ни најстручнијима није све јасно, кад износе претпоставке. 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Aleksija said:

zezam se, znamo.

ja zbilja ne znam, tj. ne razumem

 

što je teško proceniti koliko imamo vakcina, pa da kažu, idemo sa imunokompromitovanima, hroničarima, pa onda sa matorima

pa ćemo videti koliko su ljudi raspoloženi za treću, pa za koju vakcinu (neki neće hteti fajzera sve da im platiš, znam takve likove)

i tako bi se malo, po malo, iskristalisalo šta i kako

 

nego, njima je verovatno frka da zbog  bratatm  sija da kažu kako samo sinofarmovci treba da dobiju treću  :dry:

  • +1 1
Link to comment

pa ne znam, jedino da sacekamo epidemiologe u penziji iz svih zemalja da se dogovore.

za razliku od nas, uae recimo radi opsezna istrazivanja - imaju i sredstava i volje - i oni su zakljucili da je za sinofarm rok 4-6 meseci. 

 

  • +1 1
Link to comment

i da, svakako je bolje davati bustere pre nego sto se talas zahukta, kada se vakcinise u sred talasa, dosta doza bude "baceno" - veca je mogucnost zarazavanja pre, tokom ili odmah nakon vakcinacije.

 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, dùda said:

ja zbilja ne znam, tj. ne razumem

 

što je teško proceniti koliko imamo vakcina, pa da kažu, idemo sa imunokompromitovanima, hroničarima, pa onda sa matorima

pa ćemo videti koliko su ljudi raspoloženi za treću, pa za koju vakcinu (neki neće hteti fajzera sve da im platiš, znam takve likove)

i tako bi se malo, po malo, iskristalisalo šta i kako

 

nego, njima je verovatno frka da zbog  bratatm  sija da kažu kako samo sinofarmovci treba da dobiju treću  :dry:

Boga mi, ja sam rajfajezenovac™, pa čekam 3. dozu u niskom startu... Meni prošlo 6 meseci, pre 2 dana...

Link to comment
1 minute ago, Aleksija said:

i da, svakako je bolje davati bustere pre nego sto se talas zahukta, kada se vakcinise u sred talasa, dosta doza bude "baceno" - veca je mogucnost zarazavanja pre, tokom ili odmah nakon vakcinacije.

 

Све што напишемо овде је лаичко сагледавање (част изузецима) па ипак мојих 5 центи би било да треба пратити, клинички, све аспекте, нпр. колики је пријем у болницама "синофармом" имунизованих, а и каква им је клиничка слика док су у болници, па ако их нема пуно - онда чекати. (Односи се и на друге вакцине) Јер епидемијски талас покрећу пре свега оних 50% становништва што су против вакцина. Чекати, па вадити оружје из магацина муниције онда кад је најкритичнији моменат, кад се битка одлучује. Циљ је да се имунитет оснажи у правом моменту. 

Link to comment
17 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Све што напишемо овде је лаичко сагледавање (част изузецима) па ипак мојих 5 центи би било да треба пратити, клинички, све аспекте, нпр. колики је пријем у болницама "синофармом" имунизованих, а и каква им је клиничка слика док су у болници, па ако их нема пуно - онда чекати. (Односи се и на друге вакцине) Јер епидемијски талас покрећу пре свега оних 50% становништва што су против вакцина. Чекати, па вадити оружје из магацина муниције онда кад је најкритичнији моменат, кад се битка одлучује. Циљ је да се имунитет оснажи у правом моменту. 

hm, nije to bas tako jednostavno. evo, vememah je napisao da je vec sada period dupliranja broja inficiranih 9 dana a bice to i krace, delta raste daleko brze. ako predugo cekamo da damo 3. dozu sinofarma, koji ionako sporije deluje, zakasnili smo uveliko.

drugo, po specifikaciji, najmanje petina vakcinisanih kinezom nije u startu zasticena - to su stotine hilajda ljudi koje mozemo tretirati kao nevakcinisane u ovom trenutku - iako su provakseri, njihovo oruzje protiv delte je isto kao i kod bilo kog antivaksera. u stvari, jos inferiornije, posto su to uglavnom stariji kod kojih je hospitalizacija izvesnija, i sa vakcinom, a tek bez vakcine...

trece, i ako se kod nas rade istrazivanja i prikupljaju podaci (a ne bih se kladila u to), za sada od toga dobijamo samo propagandne fraze - "niko od vakcinisanih nije umro", "ima ih manje nego vakcinisanih", "laksa slika" ... nigde metodologije, tacnih, objedinjenih podataka, pracenja... 

ukoliko se bavimo anegdotalnim zakljucivanjem, evo nam danas sijerinske banje - 57 od 68 inficiranih je vakcinisano. ako delta toliko "probija" vakcinu, uz nas broj nevakcinisanih i nepostojanje mera, i oni su generatori talasa. zar to nije razlog da se pokusa sa busterom? da ne pricamo o tome da prepustanje stotina hiljada nezasticenih starijih hospitalizaciji nije samo nehumano, vec nas oped uvodi u blokadu zdravstvenog sistema.

i na kraju, zaista, sta se desilo za 14 dana pa je strucni komitet za imunizaciju promenio misljenje - od preporuke za mrna vakcine do trece doze kineza? je li to ipak nestrucno i neozbiljno telo, pa su tek u poslednje dve nedelje iscitavali radove - mada podaci o sinofarmu ne postoje, odnosno stanu u par sturih medijskih objava - i na osnovu toga promenili misljenje? zasto je drzava rekla da ce 1. avgusta imati konacnu preporuku o trecoj dozi, pa je nema ni na vidiku? 

 

mislim da cemo vec za par nedelja i sami imati mnogo jasniju sliku o tome zasto je delta  u naucnom svetu prepoznata kao game changer i zasto je ovde brzina kljucna. osim kod nas, gde se sve da ispeglati prostim ignorisanjem i naknadnim prepravljanjem podataka.

  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

ja zbilja ne znam, tj. ne razumem

 

što je teško proceniti koliko imamo vakcina, pa da kažu, idemo sa imunokompromitovanima, hroničarima, pa onda sa matorima

pa ćemo videti koliko su ljudi raspoloženi za treću, pa za koju vakcinu (neki neće hteti fajzera sve da im platiš, znam takve likove)

i tako bi se malo, po malo, iskristalisalo šta i kako

 

nego, njima je verovatno frka da zbog  bratatm  sija da kažu kako samo sinofarmovci treba da dobiju treću  :dry:

uglavnom se slazem, mada ne mislim da samo mi kinezi treba da dobijemo trecu (sigurno ima i medju sinofarmovcima dosta onih koji imaju solidan imunitet jos uvek). pre su u pitanju zalihe koje treba utrositi i predsednikov veciti unutrasnji konflikt izmedju onoga sto njemu odgovara, politicki, finansijski i samopromoterski - i cinjenice da mu biracko telo moze biti proredjeno i pre nego sto dodje na red 20 hiljada i februar. 

on bi i da stisne i da prdne, ako cemo da se koristimo epidemioloskim terminima.

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Boga mi, ja sam rajfajezenovac™, pa čekam 3. dozu u niskom startu... Meni prošlo 6 meseci, pre 2 dana...

eh, a šta misliš, kako je onda nama kinezima ?

 

meni i nije nešto zbog mene, ali moj muž, 30 godina dijabet

ja 10x manje antitela od fajzerovanih, a on 3x manje nego ja

ali eto, opet ih je imao, dakle reagovao, neki nisu ni toliko 

Link to comment
1 minute ago, Aleksija said:

uglavnom se slazem, mada ne mislim da samo mi kinezi treba da dobijemo trecu (sigurno ima i medju sinofarmovcima dosta onih koji imaju solidan imunitet jos uvek)

pa sigurno da ih ima, ali to su mahom mlađi ljudi

 

zato se svakako treba pozabaviti starijima prvo

  • +1 1
Link to comment
Boga mi, ja sam rajfajezenovac[emoji769], pa čekam 3. dozu u niskom startu... Meni prošlo 6 meseci, pre 2 dana...
eto mi shto nas je bog zaboravio onomad, chudimo se kad brze vama 6 meseci :hihi:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

Link to comment
30 minutes ago, Aleksija said:

 dobijamo samo propagandne fraze - "niko od vakcinisanih nije umro", "ima ih manje nego vakcinisanih", "laksa slika" ... nigde metodologije, tacnih, objedinjenih podataka, pracenja... 

ukoliko se bavimo anegdotalnim zakljucivanjem, evo nam danas sijerinske banje - 57 od 68 inficiranih je vakcinisano. ako delta toliko "probija" vakcinu, uz nas broj nevakcinisanih i nepostojanje mera, i oni su generatori talasa. zar to nije razlog da se pokusa sa busterom? 

Ниједна вакцина не штити од инфицирања, па и од лакше клиничке слике. Можда није пропаганда, можда су стварно такве ствари на терену. Ја не кажем треба овако или треба онако, јер лако је на форуму писати - то никог не обавезује. Али не бих да се се све претвори у алавост типа: "Имају тамо фајзери у магацину, ДАЈ ОДМАХ МЕНИ фајзера у раме" , :) као  некад када су се кућне апотеке пуниле антибиотицима, које је свако употребљавао по свом нахођењу. Разумем ја страх за животе и све, па да природни нагони у људима кажу: хоћемо одмах и хоћемо најбољу заштиту. Али имајмо у виду да у Босни, које ја преко пута такорећи, 90,% њих није имунизовано, а ми се отимамо око треће дозе. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...