Jump to content
IGNORED

Vakcinacija


Tsai

Vakcinacija  

328 members have voted

  1. 1. Da li ćete se vakcinisati?

    • Da, prvom prilikom
      220
    • Da, ali ne odmah, sačekao bih prvi talas reakcija
      58
    • Ne zasad, ali sam spreman da promenim mišljenje
      16
    • Ne, nikako
      20
    • Ne znam
      14
  2. 2. Koju vakcinu biste napre uzeli?

    • Pfizer and BioNTech
      144
    • Moderna
      14
    • Sputnik V
      25
    • AstraZeneca
      21
    • Sinopharm China
      10
    • Svejedno mi je
      114


Recommended Posts

1 hour ago, ExicPL said:

Verovatno je vec bilo ali ne mogu da nadjem... 

Jel postoji neka preporuka koliko treba cekati posle prelezanog covida na vakcinaciju?

Ja sam bio pozitivan pre dve nedelje, nemam nikakvih simptoma poslednjih 5 dana. Na vakcinaciju su me zvali pre 3 dana. 

 

2-3 meseca je preporuka, ja cu da se iznova prijavim 2 i po meseca nakon prelezanog covida, pa kad me pozovu.

 

Drugo nagradno pitanje je koja vakcina je najbolja za prelezale? Logika mi govori Kinez zato sto navodno te oldskul vakcine su efikasne i protiv mutacija. Navodno, nemamo potvrde za to ni za Covid ni za Kineza.

Link to comment

Zdravorazumski logicno je da organizam lakse prepozna mutirani virus ako mu je pre toga pokazan osnovni ali ceo virus od glave do pete (oldskul vakcine), nego samo jedan njegov deo koji je donekle izmenjen(mRNK).

 

Edited by Friend
Link to comment

Da, samo što nije u potpunosti ta logika u pitanju. Vakcine se fokusiraju na jedan deo virusa, S protein, a on je lanac od oko 1200 aminokiselina. Ima tačan podatak, ali sam ga zaboravio, a ne gugla mi se. Kod proteina je bitan redosled aminokiselina, zato što mu to određuje, između ostalog, i 3D strukturu. Ukoliko vakcina radi kako je predviđeno, blokiran je ulaz virusa u ćelije domaćina, te je samim tim organizam zaštićen. Ukoliko dođe do značajne mutacije i antitela više ne mogu da prepoznaju virus, tj njegov specifičan deo koji je ciljan dizajniranjem vakcine, vakcina nije više efikasna. Ceo virus tu nije preterano bitan, nego njegovi funkcionalni delovi.

 

Ono što je od primarnog značaja je da se smanji verovatnoća mutacije, a to se postiže jedino sa smanjenjem broja slučajeva. Zato je neophodno da se osigura vakcinacija svih koji mogu da prime vakcinu, uz dodatne mere smanjivanja broja slučajeva, zato što je vakcinacija proces.

  • +1 6
  • Hvala 3
Link to comment

Onda je pitanje da li je kineska vakcina dizajnirana (fokusirana) samo na deo virusa ili nije?
 

Za Sinopharm vacc kaze:
 

Quote

Once the researchers produced large stocks of the coronaviruses, they doused them with a chemical called beta-propiolactone. The compound disabled the coronaviruses by bonding to their genes. The inactivated coronaviruses could no longer replicate. But their proteins, including spike, remained intact.

 

Link to comment
5 hours ago, pufikaflafi said:

Evo ja sam lekar, vakcinisana Pfizerom i planiram potomstvo.

Pusti sad ti to. Šta ti znaš. Ako ti je potvrdio vlasnik hemijskog čišćenja, u redu. Drugačije, radiš za Bil Gejsa.

  • +1 5
  • Haha 1
Link to comment

Dobro, EMA je potvrdila da je AZ vakcina sigurna, i da ne mogu da potvrde ili negiraju bilo kakvu vezu sa trombozama, što je normalno.

Sad da sačekamo šta će da kaže vlasnik hemijskog čišćenja, i da li ima nekih koji su zaraženi išli da se vakcinišu, pa posle vakcinacije zaglavili bolnicu, pa onda možemo da budemo sigurni.

  • +1 3
Link to comment

E sad, zaboravih da pitam koja vakcina je bila. 

Svaja

Dobila koronu posle vakcine. 

Miris i ukus, upala misica bilo i posle par dana je sve ok. 

Danas je 5 dan posle dijagnostifikovanja korone. 

Naravno, individualni slucaj i ne moze se uzimati kao primer ili pravilo. 

Link to comment
1 minute ago, Kelt said:

 

+1. S obzirom na reakcije koje sam imao, radi samo tako.

Koliko su ti beše trajale reakcije?

Mene posle druge doze dobro radi. Posle prve ništa.

Kao da me voz pregazio, sve me boli, glava puca.

Osecaj da imam temperaturu, ali toplomer kaže da nemam.

Link to comment
10 minutes ago, goofs said:

Zar ti ne pise na potvrdi od vakcinacije koja vakcina je bila?

Pricao sa njom. Nisam pitao.

Ali mislim da nije ni bitno. Mislim da vakcinacija ublazava posledice kovida. Nije ni bitno koja vakcina. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...