Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

3 minutes ago, napadaj said:

Advokati su protestovali potpunom blokadom pravosuđa, ajtijevci bi da sede ispred skupštine i retweetuju.

Good luck with that.

shta mogu da blokiraju ajtijevci, a da utiche na otezavanje zivota sistemu, a da nije odmah krivichno delo? :unsure:

Link to comment

Dobro, naravno da niko ne misli ozbiljno da iz protesta prestane da radi, nismo mi odvjetnici ili prosvetari. Ali, može se opet blokirati raskrsnica ispred Vlade, pa krenuti u laganu šetnju do Gazele i malo tvitovati i selfirati odatle.

 

Naravno, radnim danom pred kraj radnog vremena. Pa tako dokle treba.

:vikleri: 

Link to comment
5 hours ago, ManicMiner said:

Model vec postoji - FIAT je 10 godina oslobadjan placanja svakog doprinosa plus se oprastaju komunalni troskovi, data im zemlja i sta ti ja znam.

 

Kako je to tacno drugacije od toga da se drzava uzme u zdrav razum i za nultu godinu uzme prosla godina/jesen za frilensere? Valjda ljudi trebaju da blokiraju sudove (ko onomad advokati) ili gradske trgove (kao taksisti), ili jos bolje i jedno i drugo?

 

I ako se vec gleda zakon po kome se radi oporezivanje, onda ce 90% zaposlenih po privatnim firmama valjda morati retroaktivno da placaju bilo sta sto su dobili na ruke i, budalasto, uplatili sami sebi na racun?

 

I sta je sa privatnim lekarima, gorepomenutim taksistima i advokatima, pevaljkama i prakticno kompletnom malom privredom koja zaposlene isplacuje na crno? Oni nista?

 

Da li je moguce da ne kapiraju da ce gro ovog mladjeg narastaja IT-a zaista i da zapali iz zemlje? Ne da su trazeno, nego se bukvalno otimaju za njih? 

 

Da, blablabla, mantra, svi moraju da plate porez, blablabla, blablabla, opet mantra, drzava mora da funkcionise, pa opet blablabla, a onda stavis prst na celo i skapiras da je do sada toliko bilo slucajeva otpisa poreza da ovo sada skoro pa podseca na ciljano etnicko, pardon biracko, ciscenje - ako si nezavisan od SNS-ove sise, onda si po automatizmu opasan za drzavu. Samim tim - najbolje je za Vucica i ostatak polusveta da takvi budu iskorenjeni. Ajn rajh, ajn firer, ajn fok.

 

 

 

 

 

 

Pocinjem da verujem da im to i jeste jedan od ciljeva, pola frilensera slomiti i naterati da u pelenama mota kablove i botove, drugu polovinu oterati van zemlje.

Link to comment

ne poenta je naterati sve te inženjere elektrotehnike, mašinstva itd koji se bave programiranjem, kao hobijem dok čekaju da se oslobodi radno mesto u eps-u :happy:

- u čije školovanje je država uložila dosta novca, da se usavršavaju i da umesto za 500€ zarađuju 2 ili 3k € mesečno, jer su videli da seniori mogu da zarade takvu platu

- ovako od tih inženjera država ima manje koristi nego od motača kablova, koji rmbaju za 300€ neto tj 500€ bruto...

Link to comment

Ključno je da li ova organizacija koja je vodila pregovore može da izvede dovoljan broj ljudi na ulicu ili napravi nekavu opstrukciju u javnosti.
Ne vidim prostor da će ovi da odustanu.
Ili je Vlada krenula "jako" pa će kao da popusti. Ali to sumnjam.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Opet se postavlja pitanje, šta je argument frilensera u pregovorima? A naročito koji argument na svojoj strani imaju za ovako kurčevit nastup (sve ili nista, idemo do kraja...). 

Sta god da ova vlast da frilenserima to ce biti poklon, jer do sada nisu pokazali da mogu bilo čim da izvrše pritisak na državu. 

Link to comment

To onda znači da pravi pritisak tek treba da se izvrši, što je pozitivan pomak koji je bio prilično izvestan. Upravo je Pogacary imao miroljubiv nastup u početku pošto je na prvom protestu on pozvao ljude da ne blokiraju Kneza Miloša a njegova današnja izjava je:

 

Quote

Mali nam je "velikodušno" obećao čak 10 godina dužničkog ropstva. Mi smo još velikodušniji pa ćemo njemu da omogućimo čak 40 godina da on vraća i plaća iz nekog finog zatvorenog prostora.

Me likes it. Kurčevitost je ne samo potrebna nego neophodna, u protivnom se rizikuje da se zazvuči kao neki levičar koji se vremenom izjasni kao karijerni diplomata, hehe. Nije ni po Chatnam house propisima, dakle potpuno odgovara današnjim pravilima igre koju su uspostavili isti ti ljudi sa kojima se pregovara. Bilo je tu još bisera - Pantela mu je rekla da može slobodno da se iseli iz zemlje i bila je vrlo cinična. Tako da, ako je neko i imao iluzije da se sa njima može normalno pregovarati, sada je jasno.

 

Protesti se moraju zaoštriti, to je jasno. Mislim da će Udruženje brzo objaviti plan.

Link to comment

Na nekom prijemu dok se cedio mlaki Cheval Blanc, Baki, CEO velike IT kompanije rekao je Ani: "Vidi.. meni nije problem ovo što smo sa zapošljavanjem i preduzetnicima..Ja sam i onda rekao da ćemo mi to plaćati." Ana: Da.. (dok namiguje nekom iz pozadine) Baki: Ma neee, kažem nije to problem.. nego znaš kako je ja moram.. mi moramo da mislimo na margine ako ćemo da radimo.. ubi me cena rada.. pa ja seniora plaćam 4-5 soma mislim.. a nije zaslužio ni.. Ana: Čekaj bre pa nek pali ako mu je malo.. Baki: Ma neće da pali u tome i jeste problem.. Većina njih radi online i mogu da me jebu.. a znaš šta nikada nisu platili porez za to.. Ana: Da? Baki: Ma da.. leže im živ novac na račun nikada platili državi nisu.. a Ana, veruj mi, to je ozbiljna suma.. Ana: ... Baki: Znaš čini mi se da bi vi to mogli da rešite.. Ana: A kako? Baki: Pa da ih pritisnete preko poreske.. Ana: Miki.. Milice..vidi mi sutra sa onim ovaaaaj.. Petrom.. Pedjom iz poreske ovo.. Milica: A šta? Ana: Da si vidi koliko neplaćenog ovaj poreza.. Baki: Frilenseri..Napisaću ja u mail.. Ana: To to..

 

Jedan od scenarija.

  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment

Pogledajte dva teksta:

 

https://blog.pausal.rs/nedostaci-predloga-vlade-nakon-pregovora-sa-frilenserima/

 

vs

https://uri.rs/2021/02/09/komentar-udruzenja-na-predlog-vlade/

 

Kakav članak na URI:Jova: Dok pausal.rs gađa pravo u metu sa ljudima koji su imali manja primanja, ovi uzimaju primer od čoveka koji je zarađivao prosečno 1000EUR mesečno i platio 0% nameta, još komentar "Ovo je pogotovo problem ljudima koji su primali veće plate  u prošlosti."... Ne znam da li su glupi ili bahati.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...