Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Just now, morgana said:

ne bih se ja oslanjala na tod a je nekima stiglo dok imenom i prezimenom i potvrdjenom identifikacijom ne stanu iza te price, po mogucnosti u smislenom mediju

 

Video sam fotku poziva.

Link to comment
22 minutes ago, morgana said:

 

ok onda

aj ako nekad bude zgodno, prenesi je i ovdje


Ne bih bas da pravim coveku probleme, ali svakako je lik pozvan od strane poreske, u to budi sigurna.

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, gospa buba said:

ja bih sledec godine rekla - ne aka nam se uopshte da vam izrachunamo porez za nekretninu, ionako nam svake godine treba 6 meseci za to, izrachunajte sami, uzmite porrskog savetnika. ko ne plati, zna se s_w.gif

 

Mene je intermek ubedio da se ovako plaća porez u USofA.

Link to comment
 
Mene je intermek ubedio da se ovako plaća porez u USofA.
svasht isto neshto ima da se radi u amerike, pa kod nas nema :hihi:

ne vidim zashto drzava, koja potrazuje taj novac i upravlja njime, ne bi olakshala zivot i sebi i nama, umesto suprotno. nije bash da u digitalno doba mora da se uzgaja farma tetaka sa ladnom trajnom, koja ce do kraja juna ruchno da obrachunava ko je shta kome duzan :dry:

nego je to naviklo na moc i strah, i time se i hrani :dry:

sent from bubamoto

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Kundera said:

Jedan drugi slucaj okacen na netu.

qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq11.png.9358fbe945f7042821e8588c5c211675.png

 

Slučaj je okačen u zatvorenoj FB grupi "Inicijativa radnika na internetu":

https://www.facebook.com/groups/774887630018904

Quote

 

Zalagali se ili ne za obracun u nazad, meni je stiglo resenje od poreske sa rokom placanja od 15 dana. U slucaju da ne platim, prinudna naplata. Zaracunali su mi poreze, pio i zdravstveno za poslednje 4 godine, dodali kamate... U mom slucaju, nista mi ne znaci i ako se postignu dogovori kasnije, ja sam njima sad duzan i to nista nece da promeni

 

kad ti stiglo to, danas?

 

Juce

 

Mozda niste svi u poziciji kao ja. Ja sam im ocigledno bio u prvom talasu, pre nego sto su objavili svuda. Mene su zvali jos u Junu, sve izvode iz banaka su vec imali, u septembru napravili zapisnik i juce je stiglo resenje. Ulozio sam i zalbu da bar moj rad svrstaju u autorsko delo, jer to i jeste - pravim mobilne igre, ali nisu prihvatili ni to. Da su prihvatili, to bi mi bar povecalo normirane troskove sa sadasnjih 20% na bar 34%, ali ne zanima ih

 

Pa ne znam bas da li da objavljujem ali ovakva vam je matematika:
- Na ukupan devizni priliv vam racunaju 20% normirane troskove
- Na ostalih 80% racunaju porez 20%, pio 26% i zdravstveno 10.3%
- Na sve to idu nenormalne kamate. U mom slucaju, za 2017. godinu skoro 40% dodaju za kamate
Nisam jos ni izracunao koliko % ima na kraju placam, ali ako su porezi i doprinosi samo 44% od ukupne cifre, kamate sigurno dodaju jos 20-ak % ako ne i vise
Sve u svemu, 15 dana mi je rok za placanje. Imam pravo i na zalbu ali ona ne zaustavlja izvrsenje, tako pise

 

Da, sve sam primao na domace devizne racune. Klasicni wire transferi sa Upworka. Svu zaradu pravim iskljucivo preko Upworka

Da, moze se reci da su cifre vece od prosecnih jer radim dugo, portfolio pravim godinama, imam dobre klijente

Da skratim pricu, moj dug prema drzavi Srbiji su izracunali na 7.7 miliona dinara. Administrator moze da vam potvrdi

 

I da, naravno da nemam to da platim. Bez obzira sto svuda pisu da smo kriminalci jer zaradjujemo mnogo (neki) ja svu svoju zaradju pravim zahvaljujuci tome sto svoj posao ucim vec 40 i vise godina. I dan danas bar nekoliko sati dnveno i dalje ucim. I racunam se u experta u svojoj bransi. I imam pravo da naplacujem svoj radni sat vise. I hocu da im placam porez ali mi ne treba penzija od njih, ne treba mi zdravstveno

 

Nisam jos uputio zahtev za reprogram. Juce mi je stiglo resenje. Naravno, to mi je jedini izlaz. Ali cuo sam da max koji odobravaju je 2 godine. Sto u mom slucaju znaci da mesecno moram da im placam oko 3.000e
Kako sam rekao, trenutno imam dobre klijente na Upworku. Ali to vec za mesec dana moze da se promeni i da kao i svi drugi jedva nadjem novi posao

 

Ne mogu vise ni da pisem jer mi je muka od svega. Cak i ako se jednog dana resi status freelancera, meni to nista nece da znaci jer sigurno drzava nece da mi vrati pare
Pratim grupu, ako neko ima neku ideju, slobodno neka je iznese
A ja cu da vam napisem sta je na kraju bilo, kad jos malo vidim da li imam ikakve druge opcije osim reprograma

 

Kao neko ko nije zaposlen, nemam ni opciju da podignem kredit

 

https://www.facebook.com/groups/774887630018904/permalink/786446878862979/?__cft__[0]=AZXJYWi7RjM97c1o5BEx9-aUw914lKw3iOBIlS7QtR8Thj47ngwveUueWYRYiJVDbE-kdAxFv2q8w3mpQY6A67WJ96eopQ-sftMCAuiLxs-M9ypKEGcpdHOPPuI6XW4DzQIf4BwkCTI7QX7YBdskuboAuWF3AevA28yQt6K2dj_2BF8M3fplBL2ZJ3ajaFNOwRo&__tn__=%2CO%2CP-R

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Meni je naravno zao tog lika i zelim mu da nadje izlaz iz ove papazjanije, ali zaista nadrealno da on sa tolikim prilivima nije otvorio pausalnu agenciju, nejasno mi je to.


Mozda zbog testa samostalnosti?

Jbg, 19 godina drzava ne primenjuje neki zakon i onda se setis preko noci sve da naplati, pa jos i sa kamatom, pa gde to ima. Jemcim apsolutno nigde.

Link to comment
16 minutes ago, Kundera said:

Mozda zbog testa samostalnosti?

Test samostalnosti je krenuo od ovog proljeca.

 

Da se ne lazemo, tipu je i pored ozbiljnih prihoda bilo mnogo da plati i tih 200-300 evra poreza preko agencije iako je bilo opste poznato da je agencija mnogo povoljnija nego uplate direktno na privatni racun. Ja sam primao neke pare od stranih klijenata na racun prije skoro 20 godina i i tada je postojala obaveza da se prijavi prihod i plati porez. To sto tada nisu jurili ljude nije znacilo da se nikad nece sjetiti da ih jure. Posto se ni meni nije placalo, ja sam se tada barem potrudio da ne idu preko mog racuna.

 

Slicno je bilo ove godine i sa preduzetnicima - u teoriji vecina moze da prodje test samostalnosti, u praksi se malo kome rizikovalo pa su masovno presli u DOO. S druge strane ne sjecam se kad sam posljednji put dobio fiskalni racun u restoranu, al to sto oni mogu da izbjegavaju porez ne znaci i da ja mogu.

 

Naravno, nacin na koji ovaj olos sve ovo sprovodi je katastrofalan te se nadam da ce se ljudi ipak izboriti da ovi ne krenu sa retroaktivnom naplatom.

 

 

 

Link to comment
50 minutes ago, laser lotus said:

Test samostalnosti je krenuo od ovog proljeca.

 

Da se ne lazemo, tipu je i pored ozbiljnih prihoda bilo mnogo da plati i tih 200-300 evra poreza preko agencije iako je bilo opste poznato da je agencija mnogo povoljnija nego uplate direktno na privatni racun. Ja sam primao neke pare od stranih klijenata na racun prije skoro 20 godina i i tada je postojala obaveza da se prijavi prihod i plati porez. To sto tada nisu jurili ljude nije znacilo da se nikad nece sjetiti da ih jure. Posto se ni meni nije placalo, ja sam se tada barem potrudio da ne idu preko mog racuna.

 

Slicno je bilo ove godine i sa preduzetnicima - u teoriji vecina moze da prodje test samostalnosti, u praksi se malo kome rizikovalo pa su masovno presli u DOO. S druge strane ne sjecam se kad sam posljednji put dobio fiskalni racun u restoranu, al to sto oni mogu da izbjegavaju porez ne znaci i da ja mogu.

 

Naravno, nacin na koji ovaj olos sve ovo sprovodi je katastrofalan te se nadam da ce se ljudi ipak izboriti da ovi ne krenu sa retroaktivnom naplatom.

 

 

 

 

Msm da ima vise faktora, cinjenica da do sada niko nije oporezovan, nestabilnost frilenserskih prihoda, nasa neupucenost itd. Ljudi iz poreske su masovno pricali da ce oporezivanja tek biti sa novim zakonom i da se niko ne brine. I to nije anegdota, znam za vise takvih slucajeva. Cak znam i za decu poreznika koja su frilenseri i nisu placali porez uz blagoslov svojih roditelja. Znaci krivica je na drzavi i ni na kome vise.

 

 

Meni je interesantno i to sto su mu uracunali i kamata, a za prethodnih 19 godina, od zakona na koji se poziva Sinisa Mali, poreska je oporezovala ukupno nula frilensera ( pored onih 0.3% koji su se sami prijavili ). Pa da li je moguce da je neko toliko licemeran i bezobziran?

Edited by Kundera
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...