Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

15 minutes ago, Time Crisis said:

Sigurno ne Telep za rentanje. Što bliže centru i/ili fakultetima

Limani , sajam, centar... Samo tu su cene malo vece...

Link to comment
Just now, radisa said:

Limani , sajam, centar... Samo tu su cene malo vece...

 

To jeste, ali onda može da računa i na veću kiriju i da skoro sigurno neće biti praznih meseci

Link to comment

na Limanu slabije da ima novogradnje..osim onog limana 5 a kad se vec dotledodje onda moze i bul. Patrijarha Pavla

 

na podbari ima najvise novogradnje..

Link to comment

Kad se prodaje stan, da li išta vredi dati agenciji da vodi prodaju?

Imam utisak da agenti nude samo veću vidljivost u oglasnom prostoru, jer su tu raspodelili među sobom glavne oglašivače i da je to to. 

Svi agenti za nekretnine koje sam videla u životu su izgledali kao da se time bave jer nemaju šta drugo, i stanom koji izdaju/prodaju su se bavili preko one stvari.

 

Ako se istakne odgovarajuća cena, pravi kupac će te iskopati i sa najdublje strane interneta? Ili grešim?

Link to comment

Iskreno ne znam. Meni isto deluje na oko nepotrebno ali mozda ima razlog. Oni bi trebalo valjda da menadzuju kupce i njihove dolaske a znam da neki nude kao i pravnu pomoc kao deo dila. Meni ima smisla zasto bi znacilo sa strane kupca da ima agenciji jer sam cuo da se gomila stanova proda pre nego i dodju u oglase, upravo preko tih agencija.

 

Ako imas sta za prodaju javi se u PM, mozda imam kupca 😁

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Tihajeza said:

Kad se prodaje stan, da li išta vredi dati agenciji da vodi prodaju?

Imam utisak da agenti nude samo veću vidljivost u oglasnom prostoru, jer su tu raspodelili među sobom glavne oglašivače i da je to to. 

Svi agenti za nekretnine koje sam videla u životu su izgledali kao da se time bave jer nemaju šta drugo, i stanom koji izdaju/prodaju su se bavili preko one stvari.

 

Ako se istakne odgovarajuća cena, pravi kupac će te iskopati i sa najdublje strane interneta? Ili grešim?

Iz mog iskustva, većina agenata je fokusirana gotovo isključivo na svoju proviziju, pogotovo na pokušaj da izmuzu duplu proviziju (od obe strane), uz spiku da to tako mora (a protivno zvaničnom mišljenju Ministarstva, koje je pre koju godinu napismeno navelo da je, u slučaju da ista agencija naplaćuje proviziju od obe strane, Kupac i Prodavac podele proviziju, sto bi najčešće bilo po 1%). Naravno da svako ko radi gleda koliko je „njegovo“, ali bi bilo lepo da shvate da te pare treba da zarade a ne da im sleduju po prirodi stvari. Stanovi koje oglasi vlasnik, npr. preko Halo oglasa, se vide potpuno normalno, nisu skrajnuti. Čak se i vidi na svakom oglasu da li ga je postavila agencija ili vlasnik; ja sam onomad kao prioritetne oglase gledao one koje su okačili vlasnici. Agencije namerno kače oglase sa ograničenom količinom informacija i često vrlo upitnim i „inconclusive“ fotkama, prvenstveno da kupac koji otvori oglas ne bi mogao da provali gde se stan tačno nalazi pa da ode prodavcu na vrata. S druge strane, oglasi koje postave vlasnici, mnogo češće sadrže konkretne informacije oko lokacije, orijentacije, plan stana i prateća objašnjenja, pa su mnogo prijemčiviji za gledanje i razmatranje. Da ne davim više, nakon dosadašnjih iskustava u različitim situacijama, ja bih kod kupovine/prodaje stana angažovao samo advokata za potrebe izrade (pred)ugovora, pregledanja papira, praćenja procesa u katastru i sl. Oglašavanje bih radio sam kao vlasnik, bez agencije; a u slučaju kupovine bih definitivno dao prioritet oglasima koje su postavili vlasnici.

Srećno sa prodajom!

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment
6 hours ago, Tihajeza said:

Kad se prodaje stan, da li išta vredi dati agenciji da vodi prodaju?

Imam utisak da agenti nude samo veću vidljivost u oglasnom prostoru, jer su tu raspodelili među sobom glavne oglašivače i da je to to. 

Svi agenti za nekretnine koje sam videla u životu su izgledali kao da se time bave jer nemaju šta drugo, i stanom koji izdaju/prodaju su se bavili preko one stvari.

 

Ako se istakne odgovarajuća cena, pravi kupac će te iskopati i sa najdublje strane interneta? Ili grešim?

 

imho, ako živiš u tom stanu, ili neko je tu i spreman je da dogovara dolaske, prima ljude i pokazuje stan, agent ti je suvišan. Ako si iole tehnički potkovana, tvoj oglas na sajtovima će biti mnogo bolji, sadržajniji i sa boljim slikama nego onaj koji postavi agent (pisao već Grik Frik), agentu je u interesu da ga kupac pozove i da ga ovaj stavi u svoju evidenciju, pa onda da mu povremenu nutka sve svoje ponude koje ima. Veliki problem koji kupac ima u tim slučajevima je što gube vreme i živce obilazeći stanove koji im ne odgovaraju, a što su mogli da zaključe i iz oglasa, da je oglas bio bolje sastavljen.

 

Stanova ima malo u ponudi sa realnim cenama, ako napraviš lep oglas izbunariće ga ljudi sigurno. Takođe krenuće da ti se javljaju i neki agenti koji će da ti nude svoje usluge, da ti prodaju tvoj stan tako što će da iskopiraju tvoj oglas i da ti dovode ljude u obilazak.

 

Ako su ti papiri čisti, ja bih samo uzeo nekog advokata da ti sastavi predugovor-ugovor i proveri te formalne detalje, to u svakom slučaju košta manje od 2%. A i kupac uštedi 2%, znači lakše prodaješ stan.

 

Druga opcija ti je City Expert, oni ti uzimaju manje od 2% ako se ne varam, ali dođu i sami ti uslikaju stan, sve popišu, i naprave full profy oglas. Nemaju terenskog agenta, znači opet sam primaš ljude za obilazak, ali bar znaš da dolaze zainteresovana lica za ono što nudiš. I kod njih kupac ne plaća proviziju.

  • +1 3
  • Hvala 3
Link to comment

kada je kupovano ovo za nas u rakovici, snaja je našla oglas i pozvala agenta. agent je rekao (posle sam video da je to svugde) da je njegova provizija po 2% od prodavca i kupca u odnosu na ugovorenu cenu. da njegova usluga znači proveru papira, računa koje prodavac treba da plati, prijem predujma, pisanje predugovora i ugovora, odlazak kod notara sa kupcem i prodavcem,odlazak u EDB, infostan, poresko i katastar sa kupcem sa prethodnim pisanjem zahteva svima njima. tako je i bilo. snaja je dobila pisanu potvrdu da jje stan uknjižen. prodavac je imao ideju da od dela kapare plati zaostale račune, agent to nije dozvolio. snaja je rekla da je agent zaslužio svaku paru. provizija je bila 800€.

 

sada, kada stanovi idu na 200 hiljada provizija nije mala a posao je de fakto isti i kod transakcije od 50 i 500 hiljada. dobro, ima malo više posla kada je kredit u pitanju, zar ne?

Edited by đorđe geprat
  • Hvala 1
Link to comment

Hvala obojici na potvrdi, pošto sam slično zaključila. Stan ne prodajem ja, već bliska osoba.

Agenti koji se javljaju već u prvoj rečenici traže ugovor sa njima zbog provizije.

Jedan je došao sa potencijalnim kupcem na svoju ruku (iako mu je rečeno da nema ugovaranja usluga); i ćutao je onako mutavo i pričao samo ono očigledno "Ovo je soba..."

Papirologija može da se sredi i sa advokatom.

  • +1 1
Link to comment

Ja šetkao spensom dok dete završi trening i baš zastao kod jedne agencije za nekretnine. 19h, njih 7-8 tamo, svi razgovaraju telefonom. Reklo bi se da posao baš ide.. 

Link to comment

Kupuje se jednosoban stan, obično je to do 40kvm na lokaciji u okolini Hotela Jugoslavija, pa javite ukoliko nešto znate.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...