Jump to content
IGNORED

Covid-19: Razvoj vakcine, imunitet i primena medikamenata


beyoncé

Recommended Posts

16 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

neko je kačio super video o rnk vakcinama for dummies

 

jery može da se ponovi

Ne znam da li misliš baš na ovaj video, ali i ovde je lepo objašnjeno...

 

Link to comment

Australia odobrila Oxford sa preporukom od 3 mjeseca izmedju doza osim ako imas neki dobar razlog da ti daju drugu dozu poslije mjesec

dana. S'obzirom da ovih vakcina ima  ovdje u Melbourne kao lubenica u avgustu ne bih se iznenadio da nas desetak forumasa iz ozilenda budemo veoma brzo pelcovani.

Link to comment
6 hours ago, Lena said:

Ne znam da li misliš baš na ovaj video, ali i ovde je lepo objašnjeno...

 

thx, al nije taj ovde je maltene trećina bila posvećena budućnosti rnk vakcina, lečenju drugih bolesti, mogućnosti koje ona pruža

 

@Mil@n je pitao za tako nešto

aj okači opet

Link to comment
Quote

 

According to a report in The Times, ministers have received early data that revealed vaccinations are cutting infection by around two thirds.

The report said that preliminary figures comparing elderly people who have been vaccinated compared with those who haven't are starting to show that it is cutting serous infection, hospital admissions and death rates.

A second study showed that health workers who have been vaccinated are beginning to show lower rates of asymptomatic infection - a sign that jabs are reducing transmission.

 


https://uk.news.yahoo.com/covid-vaccines-cutting-hospital-admissions-deaths-103702160.html

Link to comment
15 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

thx, al nije taj ovde je maltene trećina bila posvećena budućnosti rnk vakcina, lečenju drugih bolesti, mogućnosti koje ona pruža

 

@Mil@n je pitao za tako nešto

aj okači opet

Znam da sam negde videla to o čemu pričaš, palo mi na pamet da je ovo... Kopkala i mene ta tema.

CRISPR u mRNK, kombo koji bi otvorio potpuno nove mogućnosti za lečenje svega i svačega...

 

Ako nije ni ovo, onda ništa :)

 

Edited by Lena
  • Hvala 1
Link to comment
15 minutes ago, Lena said:

Znam da sam negde videla to o čemu pričaš, palo mi na pamet da je ovo... Kopkala i mene ta tema.

CRISPR u mRNK, kombo koji bi otvorio potpuno nove mogućnosti za lečenje svega i svačega...

 

Ako nije ni ovo, onda ništa :)

 

to je to

:hail:

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, Aleksija said:

imamo li negde koliko koje vakcine je utroseno do sada u uk?

 

Oko 7M Fajzerove i oko 3M oksfordske.

 

Quote

This safety update report is based on detailed analysis of data up to 31 January 2021. At this date, an estimated 6.6 million first doses of the Pfizer/BioNTech vaccine and 3 million doses of the Oxford University/AstraZeneca vaccine had been administered, and around 0.5 million second doses, mostly the Pfizer/BioNTech vaccine, had been administered. This represents an increase of 2.7 million on the previous week.

https://www.gov.uk/government/publications/coronavirus-covid-19-vaccine-adverse-reactions/coronavirus-vaccine-summary-of-yellow-card-reporting

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...