Jump to content
IGNORED

krizna kujna. prehrambene navike prvog sveta, pa dok traje - traje.


gospa buba

Recommended Posts

22 minutes ago, mraki said:

Dajte neki proveren recept za kiflice, možda se usudim ovih dana.

Bukvalno me boli mozak od recepata širom weba, meke ko pamuk, duša, bebina guza... :huh:

 

sad me seti ... 90ih su po bulevaru prodavali ... bakin kolac, mek ko dekin

Link to comment
1 hour ago, mraki said:

Dajte neki proveren recept za kiflice, možda se usudim ovih dana.

Bukvalno me boli mozak od recepata širom weba, meke ko pamuk, duša, bebina guza... :huh:

kiflice sa sirom:

 

testo:

500gr mekog belog brašna
1 kašičica soli
pola kocke svežeg kvasca ili jedna kesica suvog, aktivirana u sledeća dva sastojka
2 kašičice šećera
250ml mleka
75ml ulja
1 jaje

 

u fil stavim obično:

200gr feta sira, 100gr rikote i 1 belance (žumance ostaviti za premazivanje).

 

testo umesiti dok ne postane glatko, pa pustiti jedno 45 minuta da naraste. nabrašnjaviti površinu za rad, testo onda podeliti na 5 loptica (od toga će izaći 40 kiflica, bitno za računanje mesta na plehu). svaku lopticu malo rastanjiti rukama, zatim razvaljati oklagijom na 2-3mm pa iseći na 8 delova. jedan po jedan komad još malo razvući rukama, kiflice su lepše što su umotanije, pa staviti malo fila. onda prvo zaviti dva gornja ćoška na unutra, da fil dobije kao nekakav svoj džep, da ne curi, pa urolati. poredjati sve na pleh (na papir za pečenje, jasno) pa staviti na šporet i pokriti krpom da raste dok se rerna greje na 180°C. žumance razmutiti sa kašikom mleka i kad su kiflice malo narasle premazati svaku.

sad deo koji se mnogima neće dopasti, ali je zaista neophodan - margarin. probao sam sa puterom, ne valja. mislim, jestivo je, ali nije to to. probao sam bez ičega, ok su dok su baš tople, posle ne. dakle - jebi ga. 125gr margarina ili iseckati na listiće i poslagati preko i izmedju kiflica ili prvo staviti u zamrzivač pa narendati preko. 20-25 minuta u rernu, onda izvaditi i ostaviti 2-3 minuta na plehu da upiju sav margarin pa premestiti na neku rešetku za hladjenje još kojih 5 minuta (ako stignu dotle :D).

e, jako važno - nemoj da te mrzi da proseješ brašno. mali posao a veliki efekat. u fil ponekad dodam i peršun, orahe, beli luk, ... kako mi naidje.

Link to comment

Ne znam da li je neko spominjao vec,na fejsu imate grupu Mali proizvodjaci hrane u Srbiji. Oglasavaju se proizvodjaci i rade dostavu voca i povrca, domacih jaja, ali i svakakvih nekih djakonija, prsuta, sireva...

Super je i za normalno stanje, nadjes pouzdane ljude i ne razmisljas vise gde ces kupiti paradajz. 

Link to comment

Pravio kiflice. S obzirom da je prvi put i da sam od kvasnog testa pravio samo testo za pizzu, pratio sam detaljno uputstvo i vrlo sam zadovoljan rezultatom. Jedino odstupanje je bilo u tome što je deljeno na 4x8 komada, i na kraju dodato malo manje margarina nego što je napisano. Hvala još jednom @aram

Link to comment

Prvo supa od junece kosti i povrca, divne zelatinozne tetive sam prve pojeo  :) Ondak debeljuskaste cevape koje sam zamesio juce od lapo-lapo junetine i ovcetine, pecene na rostilju. Hanuma je ispekla divne somuncice..a sad crno zajecarsko :piggy:

ZPaeku5.jpg

 

Uq2zBoR.jpg

 

yKgBPVc.jpg

Edited by Haralampije
Link to comment

Da prijavim da je zamrznuti lahmadžun iz Linde vrlo dobar, posebno u svetlu činjenice da se zamrznut stavlja u rernu i peče 5 minuta. 

Još kad prsneš limuna na svako parče, milina

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...