Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Kakav raspad, a nije da nismo pricali jos pre nego sto je ova posast dosla kod nas.

Jezivo koliko su nesposobni, cak i da prepisu od nekih koji to nisu. Majku vam diletantsku i lopovsku, pocrkacemo svi!


[mention=236]Nesh[/mention] potrebno je mnogo vise vremena da se razviju antitela, a cak i sa njima potrebna je opreznost otprilike kao i da ih recimo nemaju.
Najveci problem je sto se ljudi ipak opuste, cak i ono malo je ponekad kobno.





Link to comment
3 minutes ago, villiem said:

 

Cime se moze preokrenuti ?

Kako vreme prolazi i kako dolaze informacije vecina ce se zabetonirati. SNS ima oko 700k clanova i povezanih, to je ogroman broj, to je jedini nacin

Preokrenuće se najviše kad se životni komfor uzjebe ako nisi vakcinisan. Ako ne možeš u Grčku na more ili u Mađarsku na Morahalom ili u Njemačku da žbukaš fasade.

Ako uvedu neke limite zdravstvenog osiguranja za one koji nisu vakcinisani itd itd

  • +1 1
Link to comment
Precenjujete SNS i to žestoko.
U Srbiji se do sada vakcinisalo 17% ljudi i onda će u SNS neko da pucne prstima, za par dana će da preokrenu stav velike većine i onda ćemo nabrzaka nagurati do 60-70-80 i više %? To tako ne funkcioniše ni u crtanim filmovima. [emoji3]
Stav većine o vakcini se može preokrenuti, ali ne za 3-4 dana (biće super ako to urade i za 3-4 meseca) i ne znam koliko je pametno da se SNS mnogo meša u to.
 
mozda da probaju kao dzipovima u luchanima, neki bugarski vozic, pa kad zavrshe, mi cemo da vrishtimo o ljudskim pravima dry.png

sve oni umeju kad njima treba.

sent from bubamoto




  • +1 2
Link to comment

Čitam juče neki članak o situaciji u Izraelu, kako ljudi masovno slave po ulicama i nazdravljaju Fajzeru jer im je omogućio otključavanje. I onda mi postane jasno da kod nas jednostavno nedostaje takva vrsta motivacije za vakcinisanje jer nikakvog lockdowna praktično nema. Ovaj forum je bubble, ogroman broj ljudi živi svoj život kao da korona ne postoji, i naravno da neko ko se usred pandemije ponaša kao da je oko njega sve u najboljem redu neće imati nikakvog posebnog razloga da se vakciniše. Da se vakcina pojavila sredinom aprila prošle godine, svi bi trčali da se bocnu, ovako su okolnosti potpuno drugačije, ponašanje ljudi je drugačije, možemo do sutra da razglabamo zašto je tako (i bojim se da ne bismo došli do nekog konkretnog odgovora), jedino što je izvesno da je ostajemo u ovom začaranom krugu nespremnosti države da propiše/kontroliše mere jer ekonomija (tj. rejting) i odbijanja velikog dela populacije da sagleda i razume šta se dešava oko njih. 

  • +1 7
Link to comment
13 minutes ago, theanswer said:

 

Ja znam da ovde sve može ali garantujem da u uredjenoj državi ne bi moglo jer imaš ljude koji ne smeju da se vakcinišu. 

ljudi koji ne smeju da se vakcinišu iz medicinskih razloga svakao su izuzeti iz bilo koje priče

 

sve bi bilo na dobrovoljnoj bazi, samo što bi dobra volja bila pomognuta čvrstom valutom. ovde nije samo cilj da se što više ljudi vakciniše, već da se to uradi što brže. sa druge strane, smem da se opkladim da čvrstina volje značajnog dela onih koji odbijaju vakcinaciju pada pred jednom novčanicom od 50 ili 100 evra. verovatno pada i za manji iznos, ali ne treba rizikovati pošto je pitanje urgentno.

 

moj predlog naprednjacima je da urade ono što dobro znaju i u čemu imaju iskustvo. da potkupe ljude, ovog puta radi opšteg interesa.

Edited by Ted
  • +1 1
Link to comment

Evo, upravo vest da je umrla jos jedna poznata osoba, Dragoljub Đurić, bubnjar .

Da li je u jos nekoj zemlji ovakva pošast među poznatima. Ilil ovi naši nisu zarezivali nikoga i ništa. Šta je po sredi???

 

 

Link to comment
16 hours ago, roksi said:

 

 

pa ako si i ti u toj prici i ako si morao prosle godine preko noci da prebacis curriculum online, onda ne treba da ti objasnjavam koji je to podvig bio. 

(da ne idem u to koliko je ekstra neplacenog vremena bilo neophodno da se svi konci pohvataju, plus prepoznaju i fiksiraju razne slepe tacke tokom komplet godine)

 

da ponovim, posto izglada da mora, nije ovde rec o tome da je online nastava "cool" i da je sve super, vec o tome da je to jos jedna od neophodnih i privremenih mera u ovom trenutku i da moramo da navigujemo kroz istu kako znamo i umemo. nije idealna opcija ali ne znaci da dobri rezultati nisu moguci i da je katastrofalna po obrazovanje. to prosto nije tacno. i u sustini na taj nacin samo se salju preuvelicani (i pogresni), zastrasujuci signali roditeljima ili ljudima koji bi da u ovom trenutku upisu nesto. 

 

milsila sam na rezultate iz svog okruzenja - to mi je osnovni parametar jer mogu doslovce da uporedim radove iz prethodnih godina sa 2020. preponosna sam i na studente i na nas "kolektiv" da je takav horor od godine proizveo izuzetne rezultate. eto neskromo, odusevljena sam. koliko god je ta 2020 bila teska isto toliko je pokazala koliko smo zapravo zilavi i sposobni da se prilagodimo bilo cemu. dobra lekcija.

 

 

  Hide contents

ove godine radim kombinovano jednu klasu face-to-face i cetiri online. sada je jos rano, tek smo poceli ali kad se malo uhodamo imacu priliku da uporedim razvoj situacije (pogotovo jer su isti projekti u pitanju pa je direktno uporedivo). za sada i jedno ni drugo funkcionise dobro. naravno drugaciji su pristupi ali sada je tu vec i proslogodisnje iskustvo, pa je navigacija izmedju ta dva moda jasnija - s tim i lakse adaptirati delivery i interakciju da bi se izvuklo/dalo najvise).

 

 

 

 

Ne znam da li ja ne znam da citam napisano.

 

Prvo govoris o neophodnoj i iznudjenoj meri, a onda o izuzetnim rezultatima (u tvom okruzenju). Ako su rezultati izuzetni, sledi da je bolje drzati on line nego face to face nastavu. Sad, ne znam specificnosti tvoje ustanove, predmeta, gurpe i sl. Moguce da u tom specificnom okruzenju to fercera.

 

Ovde neki papiri:

https://educationendowmentfoundation.org.uk/covid-19-resources/best-evidence-on-impact-of-school-closures-on-the-attainment-gap/?utm_source=site&utm_medium=search&utm_campaign=site_search&search_term=impact of school closures on the attainment gap

 

 

image.thumb.png.7bb78e799122d7a0aae9781d561aa51c.png

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
8 minutes ago, omiljeni said:

Preokrenuće se najviše kad se životni komfor uzjebe ako nisi vakcinisan. Ako ne možeš u Grčku na more ili u Mađarsku na Morahalom ili u Njemačku da žbukaš fasade.

Ako uvedu neke limite zdravstvenog osiguranja za one koji nisu vakcinisani itd itd

 

To je ok strategija al to ovde nece da radi a ni vreme nije nikome saveznik, ovde se sada da koristiti kult sto su napravili al tito okleva

Edited by villiem
Link to comment
4 minutes ago, Arkadija said:

Evo, upravo vest da je umrla jos jedna poznata osoba, Dragoljub Đurić, bubnjar .

Da li je u jos nekoj zemlji ovakva pošast među poznatima. Ilil ovi naši nisu zarezivali nikoga i ništa. Šta je po sredi???

 

 

U jbt... Nevera...

Link to comment

oni koji su kapital da pokleknu na izborima, ti su kapital da pokleknu i na vakcinaciji. po istom mehanizmu. najbolje da ne mogu da vrshe vlast nad svojih 700 000 vernih obozavalaca dry.png

edip. nije poshast poznatih, nego poshast kao takva. i poznati su pod istim gausom.

sent from bubamoto





  • +1 5
Link to comment
7 minutes ago, Arkadija said:

Evo, upravo vest da je umrla jos jedna poznata osoba, Dragoljub Đurić, bubnjar .

Da li je u jos nekoj zemlji ovakva pošast među poznatima. Ilil ovi naši nisu zarezivali nikoga i ništa. Šta je po sredi???

 

Poznati i doktori, tu je malo teže sakriti umrle.

  • +1 1
Link to comment

A može i da se iskoristi zakon koji su sad navrat nanos menjali. Kad će da se iskoristi ako ne sad. 

Spoiler

Члан 32.

Имунизација се врши имунолошким лековима.

Обавезна имунизација је имунизација лица одређеног узраста, као и других лица одређених законом, коју лице које треба да се имунизује, као ни родитељ, односно старатељ не може да одбије, осим у случају постојања медицинске привремене или трајне контраиндикације коју утврђује доктор медицине одговарајуће специјалности или стручни тим за контраиндикације.

Имунизација је обавезна за:

1) лица одређеног узраста против туберкулозе, дифтерије, тетануса, великог кашља, дечије парализе, малих богиња, рубеле, заушака, вирусног хепатитиса Б, обољења изазваних хемофилусом инфлуенце типа Б; и обољења изазваних стрептококом пнеумоније;

2) лица изложена одређеним заразним болестима: хепатитису Б, хепатитису А, трбушном тифусу, беснилу и тетанусу;

3) лица у посебном ризику од болести: хепатитиса Б, грипа, менингококне болести, обољења изазваних стрептококом пнеумоније и хемофилусом инфлуенце Б, варичеле, инфекције изазване респираторним синцицијалним вирусом;

4) лица запослена у здравственим установама против одређених заразних болести;

5) путнике у међународном саобраћају против жуте грознице и других заразних болести по захтеву земље у коју се путује.

За боравак деце у предшколским и школским установа, као и у установама за смештај деце без родитељског старања, неопходно је да су испуњени услови из става 3. тачке 1) овог члана, осим у случају постојања медицинске контраиндикације коју утврђује доктор медицине одговарајуће специјалности или стручни тим за контраиндикације.

Препоручена имунизација је имунизација коју доктор медицине или специјалиста одговарајуће гране медицине препоручује, у складу са програмом имунизације становништва против одређених заразних болести:

1) за лица одређеног узраста против варичеле, ХПВ инфекција, хепатитиса А и Б, грипа и обољења изазваних стрептококом пнеумоније и других у складу са законом;

2) по клиничким индикацијама против хепатитиса А и Б, грипа, обољења изазваних стрептококом пнеумоније и других у складу са законом;

3) путника у међународном саобраћају против трбушног тифуса, хепатитиса А и Б, грипа, дечије парализе и других у складу са законом.

Имунизација се може спроводити и за друге заразне болести коју доктор медицине или специјалиста одговарајуће гране медицине није дужан да препоручи или која се тражи на лични захтев пацијента.

Члан 33.

Лицима утврђеним у члану 32. став 3. овог закона, може се одредити обавезна имунизација и против друге заразне болести која није наведена у том ставу, ако се утврди опасност од преношења те заразне болести.

У случају појаве епидемије заразне болести утврђене у члану 32. став 3. овог закона или друге заразне болести, може се одредити и препоручена или обавезна ванредна имунизација против те заразне болести за сва лица, односно за одређене категорије лица, ако се утврди опасност од преношења те заразне болести, као и у случају уношења у земљу одређене заразне болести, у складу са плановима за одстрањивање и одржавање статуса искорењивања одређених заразних болести.

Обавезна, односно препоручена ванредна имунизaциja из ст. 1. и 2. овог члана, наређује се актом министрa, у склaду сa прeпoрукaмa СЗO, нa прeдлoг Завода уз сaглaснoст Комисије.

*Службени гласник РС, број 136/2020

Moglo bi, kao i za gomilu drugih propisa (npr maske) da se kaze da je obavezno al da se ne kažnjava i to mislim da bi nas dovelo u visoke procente. 

Link to comment
9 minutes ago, Arkadija said:

Evo, upravo vest da je umrla jos jedna poznata osoba, Dragoljub Đurić, bubnjar .

Da li je u jos nekoj zemlji ovakva pošast među poznatima. Ilil ovi naši nisu zarezivali nikoga i ništa. Šta je po sredi???

 

 

Moje nagađanje, mi u stvari nismo ni svesni koliki je broj umrlih.

  • +1 5
Link to comment
3 minutes ago, Lancia said:

El Pais o Srbiji.

 

Quote

Un 28,8% de los serbios han recibido al menos una dosis

 

Ne gleda zemara ispravne kolone. 28.8 doza je podeljeno na 100 stanovnika, ali samo je 17% ljudi dobilo bar 1 dozu. Ostatak tih doza je išao na revakcinu.

83% ljudi nije dobilo ništa.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...