Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

23 minutes ago, goofs said:

siguran sam da model predikcije uzima i to u obzir

Na osnovu čega si siguran kad se lepo vidi da se prvobitna projekcija u međuvremenu debelo spustila upravo zahvaljujući friziranim zvaničnim podacima?

Link to comment
57 minutes ago, Sammael said:

Upravo čitam knjigu Crni labud i užasno mi je zabavno što se ovi modeli predikcije uzimaju kao relevantni na bilo koji način :) 

 

Zasto je Black swan znacajan za predvidjanje krive zaraze kada zaraza vec postoji?
 

Black Swan je znacajan za predvidjanje da li ce doci do same pandemije, ali kada je ona vec tu, ne vidim sta nam to Black Swan kazuje protiv statistickih alata.

 

Problem je u ulaznim podacima koji su potpuno sranje, a ne u modelima.

Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Zasto je Black swan znacajan za predvidjanje krive zaraze kada zaraza vec postoji?
 

Black Swan je znacajan za predvidjanje da li ce doci do same pandemije, ali kada je ona vec tu, ne vidim sta nam to Black Swan kazuje protiv statistickih alata.

 

Problem je u ulaznim podacima koji su potpuno sranje, a ne u modelima.

 

Kao što reče Lezilebovich, nije stvar u samoj pandemiji (koja nije crni labud, iako bih rekao da reakcija država i njene posledice jesu), nego u prediktivnim modelima koji su bazirani na nepotpunim podacima u jednačini koja ima previše nepoznatih. Dovoljan je jedan outlier događaj da ceo model padne u vodu, kao što se i dešavalo u nekim državama.

 

I zato je sam Taleb 26. januara pisao da se moraju pod hitno sprovesti mere za mitigaciju rizika jer ako se tada ne potroše centi za prevenciju, kasnije će se trošiti milijarde.

Link to comment
36 minutes ago, Sammael said:

 

Kao što reče Lezilebovich, nije stvar u samoj pandemiji (koja nije crni labud, iako bih rekao da reakcija država i njene posledice jesu), nego u prediktivnim modelima koji su bazirani na nepotpunim podacima u jednačini koja ima previše nepoznatih. Dovoljan je jedan outlier događaj da ceo model padne u vodu, kao što se i dešavalo u nekim državama.

 

I zato je sam Taleb 26. januara pisao da se moraju pod hitno sprovesti mere za mitigaciju rizika jer ako se tada ne potroše centi za prevenciju, kasnije će se trošiti milijarde.

 

Cuj, to je jos Hume pisao u XVIII veku. U indukciji nema sigurnosti, tj. predvidjanje buducnosti znajuci proslost ne eliminise uncertainty (tj. Black Swan, rizik koji se ne moze ukalkulisati u scenarija). I to je slucaj sa vremenskom prognozom, prognozom GDPija, kretanjem temperature za 50 gdina, you name it.

 

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...