Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Krizni štab je nedavno pominjala i Sofijja Mandić (Peščanik)

Quote

 

Ako je to nekada bilo preuranjeno i naizgled pravnički sitničavo, sada je pravo vreme da ukažemo na to da je Krizni štab nelegitimno telo koje nijedan zakon nije ovlastio da donosi, pa čak ni predlaže epidemiološke mere.

Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ovako nešto omogućava isključivo Republičkoj stručnoj komisiji za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti (Komisija) koju osniva ministar zdravlja i na čiji predlog ministar naredbama i drugim odlukama upravlja epidemijom. Ponovimo još jednom: telo određeno zakonom, sa jasnim mandatom, ministru zdravlja predlaže epidemiološke mere koje je zakonom dozvoljeno primeniti. Ministar zdravlja ove predloge prihvata ili ne prihvata i čini ih obavezujućim donošenjem naredbe ili nekog drugog zakonom predviđenog akta.

 

Quote

 

Ovo nije pravno i formalističko pitanje. U haosu koji živimo, nekakve „mere“ koje je „doneo“ Krizni štab su jedno veliko ništa. One ne obavezuju nikoga, čak ni od petka kada je najavljena njihova primena.

To što ne obavezuju nikoga važno je prvenstveno sa stanovišta sankcionisanja nepoštovanja evidentno neophodnih restrikcija (poput zabrane okupljanja na otvorenom ili nošenja maski u zatvorenom). Zabrana okupljanja u zatvorenom je moguća samo tokom vanrednog stanja, pa u redovnim okolnostima ne može biti predložena, čak ni od zakonske Komisije. Ako nam je zaista potrebna zabrana okupljanja u zatvorenom prostoru, onda nam je potreban i odgovor zašto je ukinuto vanredno stanje. Što nas opet vraća izborima.

 

 

ceo tekst (nije samo o kriznom štabu) https://pescanik.net/vuciceva-vakcina/

 

Meni je isto bio zanimljiv jedan njen raniji tekst, vezan za vanredno stanje, u kome je pisala da se ograničenje kretanja ("policijski čas") može uvesti samo uredbom vlade. Prvih 15-20 dana vanrednog stanja to nije bio slučaj već je korišćena naredba ministra policije a posle su tek počele biti o tome donošene uredbe vlade. Iz toga bi proizilazilo da kažnjeni zbog "kršenja" (iz tog prvog perioda) mogu da presaviju tabak i traže odštetu?

Link to comment
2 hours ago, vememah said:

To je ova iz Batuta rekla, evo na snimku KZŠ na 15:26:

 

Direktorka Insitituta za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut“ Verica Jovanović:

 

(na 15:26)

 

Moralo bi pitanje da bude koliko je kojih testova bilo, da daju distribuciju po vrstama testova i kategorijama testiranih i ako nemaju za odma da naprave za sledeću konferenciju. Tu bi se videlo koliko su nas mazali vezano za testiranje. 

Link to comment
7 hours ago, Arkadija said:

Zapravo, kad čovek bolje razmisli, nije ovo od danas , nego se to gajilo nekoliko generacija. Treba se setiti svih onih radnika koji su čučali po razrušenim fabrikama koje nisu radile, mi im se čudili, a kada bi ih neko pitao zašto sede tu, a ne primaju platu 3,4,5 godina, svi bi oni rekli, obećali su nam da će da nam isplate zaostale tople obroke i regres, i da uplate staž, pa eto......

postoji  razlika.

isao si na posao, nadao se da ces dobiti platu jer si je dobijao prethodnih 20 godina a i nisi bas morao da jedes tudja govna. a i drzava se kao pravila da je drzava, i kao bila je na strani radnika, ali se posle ispostavilo da su ih zajebali... mislim, imao si neku nadu, ma koliko lazna bila, da ce biti nesto OK na kraju.

sada te jebu, brutalno, usput im cistis kucu, jedes bas ta njihova govna i pitas jel ostalo jos. e onda ti drzava isporuci jos koju kantu. vise se niko ni ne pretvara da ce biti bolje, vec prete da ce biti gore, a drzava umesto radnika na sva (zvalava) usta podrzava robovlasnike. i ti pristajes na sve to. 

treba pogledati seriju Norsemen. cela Srbija je Kark.

Link to comment
5 hours ago, harper said:

 

To ce ti verovatno reci svako od onih koji prave guzvu. Jebi ga, koliko god mi panicili i kleli nedisciplinovan narod prirodno je da ljudi imaju poriv da se vrate normalnom zivotu i koriste osnovne stvari koje su im uvek bile na raspolaganju. Zato je vazno da kad se pokusava da se uvedu u nesto sto smatraju protivprirodnim stanjem poruka koja im se salje bude dosledna i jasna, ali i da se ogranice sadrzaji koji su primamljivi ljudima a na njima postoji velika opasnost od zarazavanja. Ne moze pola godine samo zabranama da se regulise ponasanje stanovnistva u vanrednim situacijama, za ocekivati je da ce otpor tim zabranama rasti kako vreme bude odmicalo, mora se biti malo kreativan.

 

Ljudi inace vecinom reaguju na brojke koje figuriraju u javnosti. Kad je poceo ovaj novi talas munjevito se povecao broj ljudi na ulici sa maskama i podigao se nivo postovanja nekih od osnovnih pravila oko odrzavanja distance i boravka u zatvorenim prostorima bez preke potrebe. Kako se cifra stabilizovala danima na 350-400 tako su se i ljudi navikli na te cifre i ponovo poceli da preuzimaju veci rizik od razumnog. I to je takodje prirodno i ocekivano ponasanje.

 

Ne, brojke su pocele da rastu tek kada su ljudi poceli da stavljaju maske (ionako te zvanicne brojke nista ne znace, ljudi to znaju, i prema tome se ophode).

 

Primeri iz okruzenja, rodjaci, radno mesto... to je ono sto podize reakciju.

Edited by Budja
Link to comment
4 hours ago, Sammael said:

I hajde sad objasnite ovaj trend. Epidemija se polako smiruje samo zato što nema masovnih događaja i što se maske nose više? Ako je toliko prosto, nek se prosto obaveže nošenje maski unutra do daljnjeg i nek se na masovnim događajima ograniči broj ljudi na 1/3 normalnog kapaciteta.

 

Prvo da, drugo ne - nemoguce je kontrolisati.

Bez publike na fudbalu i bez splavova, ako moze.

Link to comment
1 hour ago, napadaj said:

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=07&dd=29&nav_category=12&nav_id=1712542

 

Pored toga, zabranjuje se organizovanje žurki, proslava i slično na brodovima, čamcima i plutajućim objektima, dozvoljena je plovidba čamcem pri čemu treba voditi računa da bude obezbeđena razdaljina između lica na čamcu od dva metra".

Malo mi je sumnjivo s obzirom na izvor

Link to comment
danica? grujichic?

sent from bubamoto

Ne postoji niko, ali niko ni približno ljigav i patetičan.

Ni Marko Đurić, ni Vulin, ni Brnabić, ni Kriger, ni Slina, niko.

Poznavao sam dva direktora Onkološkog, bili su stari kadar iz komiteta, ali gospoda lekari. Ovo je...ne znam šta da kažem. Sve je propalo.

Sent from fav toy

Link to comment

Hihi vozio bajs pod maskama, ima finih pustih partija oko parka ušće, prema mostovima pa natrag do Zemuna, jedino blizu stana guzvasto

 

Na sve strane trešti muzika, ekonomija da radi

 

Klinci se na jednoj klupi, njih šest sedam, dodaju nekom flašom od usta do usta. Znam da nema nade još od kad se Marka Žvaka prostački zarazio na žurci koju prave studenti što nerviraju Renea, ali ipak pomislih daj nam bože kometu nek nas satre

Edited by Caligula
Link to comment
13 minutes ago, čekmeže said:

Da si njihovih godina, ti ne bi dodavao flašu od usta do usta? Mladi ljudi, bolest i smrt je poslednje o čemu razmišljaju.

 

Pa setio bih se da imam babu kući, ćaleta dijabetičara, kevu sa tri stenta.

 

Nije do smrta uopšte nego do ljudskih mehanizama odbrane. Ako sam nešto naučio od februara naovamo, a to je da je moć poricanja ogromna i da je poricanje kao mehanizam jače od racija i logike.

 

Pričao već, bio u zavičaju juče, moji prijatelji se ne paze, čudno im je što nosim masku, skini kažu bre to, a dvesta metara dalje kovid bolnica gde se ljudi rastaju sa životom. Moji prijatelji imaju roditelje sa stentovima, stare, gojazne. Ma jok bre, umiru ljudi zato što ih zli lekari stavljaju na respirator. Inače ne bi.

 

E sad, kada poricanje prestaje jebem li ga, valjda mora neko baš blizak da ugine ili najebe da bi poverovao u virus.

  • -1 1
Link to comment

moj utisak posle kratke posete novom pazaru, a pre korone, da je to druga država, i ma kako nemoguće zvučalo veća kaubojština od ovecu kojoj živimo

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...