Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

1 hour ago, Budja said:

 

Moj laicki ugao:

Tj. siri se po bolnicama,  itd. gde je koncentracija virusa velika i gde je virus "svez". Ako bi se zaista sirio od hrane i plastike po supermarketima i random kvaka po zgradama gde je neko kinuo u istu sedam dana unazad, e, onda cenim da bi se virus dalek brze sirio.

 

Mozda si video izvestaj iz bolnice u Napulju, svi se pridrzavaju rigoroznih mera, hodnici su bukvalno podeljeni po duzini, sestre i tehnicari ne dodiruju susednu stranu, sobe su hermeticki zatvorene, nema ulaza vise od jedne osobe, spric se dodaje kroz vratanca, duple rukavice, skafanderi, znaci ogroman stepen kontrole povrsina, nista slicno Bergamu i ostalima koje je virus iznenadio

To je istina za svez virus kako kazes ali meni deluje da oni misle, i da su to iskustveno potvrdili a nemaju vremena da pisu o tome, da se virus znacajno duze i opasnije koncentrise na povrsinama, lici da je kolicina znacajna ali da mnogo veci broj sa duzim zivotom donosi ovakav stepen zaraze po planeti, ne bih rizikovao za sada

Link to comment
39 minutes ago, gagilija said:

...

sto se tice sapuna, definitivno tvrdi i to prati ruke toplom vodom, mada na sajtu profesora zorana vujcica sa pmf-a pise da je bolja hladna voda jer suzava pore. jbm li ga sad ko je vise u pravu ovde...

 

...

 

ja sam citao da se ne savetuje pranje ruku hladom vodom iz ciste pragmatike: hladna voda ne prija, ljudi nisu navikli, i onda se ne postigne da se peru ruke dovoljno dugo. 

Link to comment
5 minutes ago, Krošek said:

 

ja sam citao da se ne savetuje pranje ruku hladom vodom iz ciste pragmatike: hladna voda ne prija, ljudi nisu navikli, i onda se ne postigne da se peru ruke dovoljno dugo. 

 

toplota vode nema uticaj na čistoću ruku (u radovima sa bakterijama, doduše). Proširenje pora ima logike, plus jako topla voda suši kožu i puca. Mislim da je najbolja mlaka voda, ko ne podnosi hladno (ja)

Edited by Kelt
Link to comment
4 hours ago, maheem said:

Zvanicni stav svake institucije je da se maske bacaju i ako treba da radis u njoj onda je moras menjati na svaka 3-4 sata. Zbog trenutne nestasice vrseni su ogledi sa dezinfekcijom ffp2 i ffp3 maski

https://www.rivm.nl/sites/default/files/2020-03/Hergebruik mondkapjes Informatie ENG_def.pdf

https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Cloth-face-masks-in-case-shortage-surgical-masks-respirators2020-03-26.pdf

 

U kucnim uslovima za odlazak u market je ispeci u rerni na 70C. Sve studije ukazuju da je ovo najbolji nacin jer ne ostecuje masku kao recimo alkohol.

 

U, pa ja ću je (ukoliko ikad uspem da je nabavim) provući kroz mikrotalasnu.

Link to comment
24 minutes ago, Anonymous said:

 

U, pa ja ću je (ukoliko ikad uspem da je nabavim) provući kroz mikrotalasnu.

e, to me interesuje. ima li neka procedura za mikrovalnu. josh samo tako nisam probala da zapalim kucu, sve drugo jesam :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment

Nema veze ljudi i ako se stvari ponavljaju, previse toga ima, pa se zatrpa, promake onda, samo rokajte sve zanimljivo.

Da, profesor Vujcic je rekao za sirenje pora ispod tope vode i laksi ulazak virusa, pa sam se setila price virusologa Ane Gigic iz doba variole vere, kada se nekom dr ili kolegi u ruci slomila epruveta sa uzorkom ili zagadjena, mislim da se nije iseko, ali se rukavica pocepla i vurus usao u njegov organizam kroz pore, posto su se ruke potparile ispod rukavica. Preziveo je.
U svakom slucaju ja sam za mlaku vodu.

A sto se tice asepsola, ne znam zasto sumnje u vezi njega.
Cesto smo postavljali preporuku singapurskog Ministarstva zdravalja i sledece dezinficijense:

6b00be40cb450cf816b34f3365e313c1.jpg

Asepsol na mestu no.2

Link to comment

nijesam baš siguran za mikrovalnu. maska na onom delu koji paše na njonju ima neku metalnu žičicu koja se oblikuje prema nosu, da upasuje

to bi moglo da pravi problem

 

žičica je slična onoj plastici kojom se fiksiraju kablovi uz novi divajs. msm, sliči na to, al kad se pogleda ka nekom svetlu vidi se nit za koju pretpostavljam da je od metala. nisam stigao do nje

 

u svakom slučaju valja biti obazriv

 

 

 

 

 

a to za pore, niko od struketm infektološke to nije pominjao, svi pominju isključivo sluzokožu. usta, nos, oči

Link to comment
4 minutes ago, Jumanji said:

A sto se tice asepsola, ne znam zasto sumnje u vezi njega.

 

"asepsol" je trgovački naziv, a sastav može biti raznolik

"stari" asepsol karakterističnog mirisa je imao aktivnu komponentu benzalkonium hlorid, i taj sastojak je na singapurskom spisku

asepsol koji sam sada (u dva navrata) nalazio je neki koji se zove "asepsol family", ima drugačiji miris, a sastav: voda, katjonski surfaktant  (!??)   

nemam pojma da li je to OK protiv korone.

Link to comment

My 2 cents:

 

Posto je to asepss katjonska aktivna materija, ona i pere  tj. veze se za prljavstinu kao sapuni, a onda se smanjuje baktericidno i virusicidno dejstvo, i ostaje samo fungicidno netaknuto.

Zato se on u medicini nanosi na ciste povrsine.

 

Link to comment
9 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

nijesam baš siguran za mikrovalnu. maska na onom delu koji paše na njonju ima neku metalnu žičicu koja se oblikuje prema nosu, da upasuje

to bi moglo da pravi problem

 

žičica je slična onoj plastici kojom se fiksiraju kablovi uz novi divajs. msm, sliči na to, al kad se pogleda ka nekom svetlu vidi se nit za koju pretpostavljam da je od metala. nisam stigao do nje

 

u svakom slučaju valja biti obazriv

 

 

 

 

 

a to za pore, niko od struketm infektološke to nije pominjao, svi pominju isključivo sluzokožu. usta, nos, oči

 

Kakve pore. Isto sam se plasila da ne fasujem preko ranica na sakama stvorenih usled silnw upotrebe alkohola,isusivanja,nznm

 

Al to je respiratorna infekcija, ne prenosi se preko krvi. Ne mos dobiti grip transfuzijom krvi obolelog od gripa

 

Edit sad sam setala kiki, bez maske jer malo ljudi, miran kraj i ti retki se zaobilaze u lyku od 5m. I naidje kreten kog znam i prilazi, prica,  kazem idi na 2m a on onda se sprda, prica, okrece se, jbt baksuza

Edited by InvisibleLight
Link to comment
1 minute ago, InvisibleLight said:

 

Kakve pore. Isto sam se plasila da ne fasujem preko ranica na sakama stvorenih usled silnw upotrebe alkohola,isusivanja,nznm

 

Al to je respiratorna infekcija, ne prenosi se preko krvi. Ne mos dobiti grip transfuzijom krvi obolelog od gripa

 

good to know. ribam lice inace po navici zbog alergija, ali mi bas frka od bilo od ogrebotina po rukama

Link to comment
3 minutes ago, mustang said:

 

good to know. ribam lice inace po navici zbog alergija, ali mi bas frka od bilo od ogrebotina po rukama

Nek potvrdi ovo jos neko strucan, nisam 100posto sigurna al logika

 

1 budalasto pitanje oko umivanja, jel i lice sapunjati 20 sec haha? 

Veca mi frka da ispiranjem lica ne dospe kap u nos, al micelarna voda ne ubiva virus jel?

Edited by InvisibleLight
Link to comment

sigurno pomaze i 5 sekundi samo da se skine ona prasina sa lica.  ja dobro nasapunjam lice, ponekad i sa grubim peskiricem ribam jer sam provalila da mi duplo manja reakcija na alergije pa ne moram da pijem dupli dozu claritina. 

 

i obavezno usi i iza njih...

 

jel imamo ovde nekog da pitamo za posekotine i ranice?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...