Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Quote

Nemački lekari razjasnili prenosi li se korona preko očiju

15. Okt. 202012:12 > 12:15
 

Mogućnost da se zarazite koronavirusom dodirujući područje oko očiju postoji, ali verovatnoća takvog prenosa je ipak mala, tvrde nemački oftalmolozi.

 

Oči i nos povezuje nekoliko prolaza, poput suznih kanala, ali koliko je naučnicima do sada poznato, “nema ničega što bi upućivalo na to da su oči bitna ulazna ili izlazna tačka za koronavirus”, rekao je Klemens Lange, oftalmolog i profesor na univerzitetskoj bolnici u nemačkom Frajburgu, a prenosi N1.

 

Ali ako imate koronavirus na rukama i zatim protrljate oči, “prenos virusa do nazalne sluzi, a zatim do respiratornog trakta nije nemoguć”, rekao je Lange na konferenciji Društva nemačkih oftalmologa (DOG).

 

“Nekoliko studija je ukazivalo na to da ljudi mogu da se zaraze preko konjuktive, sluznice koja pokriva unutrašnji sloj kapaka i beonjača. Ali tek treba utvrditi da li ostaje  na površini oka dovoljno ćelija koje virusu mogu da omoguće prodor u organizam”, kaže dr Lange.

 

U manjoj studiji sprovedenoj na 46 osoba nijedna u konjuktivi nije imala dovoljno receptora putem kojih je virus uspeo da prodre u ćeliju, dodao je doktor.

 

Objasnio je i da je mala verovatnoća da se virus može preneti suznom tečnošću.

 

“Kod ljudi zaraženih koronavirusom suzna tečnost je retko u svom sadržaju imala virusni genetski materijal”, istakao je oftalmolog, dodajući da se takva vrsta prenosa ipak još ne može isključiti.

 

“Iako trenutno ne bi trebalo da se bojimo infekcije koronavirusom putem očiju, potrebno je sprovesti dodatna istraživanja”, rekao je predsednik DOG Hans Herauf sa univerzitetskog medicinskog centra u Getingenu.

 

Link to comment
52 minutes ago, Sammael said:

Kineski brojevi :D da li je iko zaista verovao i jednom broju koji su oni objavili?

Pa bogme, ako su oni testirali 9 mil. ljudi zbog 12 zaraženih, onda je jasno kako se tamo stvari drže pod kontrolom.

Tako da, hm, možda bi se, za promenu, moglo i poverovati u njihove brojeve.

Link to comment
6 hours ago, maharaja said:

Češka postavlja nove standarde za zemlju od desetak miliona stanovnika:

 

*Prague: (yesterday’s) new cases 1283
*CZ (yesterday’s)new cases: 9544 (a record)
*Rt: 1.49

 

lebac ti jebem

Link to comment
15 hours ago, mustang said:

slazem se al je neizvodljivo. ne moze cela planeta da stane na 3 nedelje. 

 

Pa ne mora cela planeta da stane - u tome i jeste caka. Ali se moraju disciplinovano sprovoditi epidemiološke mere. Sad, da će to da boli - hoće, ali to je pilula koju su npr Kinezi morali na kraju da progutaju, progutali su je i sad drže stvari pod kontrolom. 

 

 

 

2 hours ago, dùda said:

Pa bogme, ako su oni testirali 9 mil. ljudi zbog 12 zaraženih, onda je jasno kako se tamo stvari drže pod kontrolom.

Tako da, hm, možda bi se, za promenu, moglo i poverovati u njihove brojeve.

 

Ma nisu Kinezi lagali. To su gluposti i propaganda - jedino što im se može staviti na dušu to je eventualno da su okasnili te 3 ili 4 nedelje sa dizanjem alarma celom svetu. Plus što sad kad gledamo odavde znamo da to apsolutno ne bi pomoglo, jer ih niko ne bi ozbiljno shvatio. 

 

Kinezi su imali sličan problem sa SARSom kad su pojeli govno pa skrivali podatke, i to im se tada obilo o glavu jer su bili godinama na tapetu. Ovaj put su uradili dobar posao jer su bukvalno kupili svetu nekoliko nedelja da se kako tako pripremi. To što se svet™ budalisao pa malo vikao Kinezima Uta-ta, malo se dobro provodio, malo pokušavao da zaradi na nastaloj situaciji je problem Sveta™, ne Kineza.

Link to comment

Kako znaš da kinezi nisu lagali i da sada ne lažu? 

 

Ja mislim da je ogroman broj zemalja lagao makar na početku. Austrijanci su na primer skrivali podatke o prvom žarištu u Tirolu, bitnom regionu za turizam, a ipak se radi o ozbiljnoj državi. Preveliki je upliv politike i previše je para u igri da bi se slepo verovalo zvaničnim podacima.

Link to comment

Apsolutno je nemoguće da se infekcija iz Vuhana onako proširila na Italiju a da u Pekingu gotovo da nije ni bilo zaraženih u tom istom momentu. A to su tvrdili. Brat Si je sve, samo ne transparentan.

 

Čak ni transparentne države Evrope nisu sve objavljivale i menjana je metodologija više puta, verujem da su samo u Švedskoj, SAD i Australiji/NZ cifre bile preciznije. 

  • +1 2
Link to comment

Dobro, ajdmo ovako, Kinezi lažu u granicama normalnog za ovakve situacije. Nadam se da je bolje? :unsure:
Kakogod bilo oni su napravili vrhunski posao i sebi i ostatku sveta u borbi protiv korone.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Link to comment

Ne znam gde da pitam, aj ovde cu. Upravo se vratih sa poslovne vecere, tip koji je sedeo do mene mi za vreme vecere isprica da je pre 4 nedelje testiran pozitivno, da je imao oko 10 dana tezih simptoma (bio je blizu da zove bolnicu da dodju po njega, tih par dana kad je bas tesko disao), temp nije ni imao uopste. Kaze da je vec oko 3 nedelje bez simptoma, mada ja ne znam sta to u njegovom slucaju znaci. 

 

I sad ne znam sta da mislim, mozda bih na njegovom mestu ipak podelio to sa ljudima pre nego sednem za sto sa njima, a on nastupa sa pozicije da je sad bezbedan po druge. 

 

Draga Saveta, zanima me da li da spavam dalje od zene i dece par dana ili da popijem jos jedan pa na spavanje. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...