Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

45 minutes ago, Redoran said:

Brt pa meni i hanumi je doktorka ovde još u martu rekla da je vizir solidna dodatna zaštita ali da ni za živu glavu ne istripujemo da ga možemo nositi solo tj. bez maske ispod. Nikog još nisam video da nosi vizir bez maske, ako su ovi u Švajcarskoj to radili onda su stvarno dileje na kvadrat.

 

Tamo je izgleda nošenje samo vizira česta pojava u ugostiteljstvu. O tome govori i video prilog (na nemačkom) s linka ispod.

 

qlBuyna.jpg

https://www.srf.ch/news/regional/graubuenden/buendner-kantonsaerztin-warnt-visiere-bieten-nicht-den-gleichen-schutz-wie-masken

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment
U evropskim zemljama "lockdown je trajao nešto manje od dva mjeseca i tek poslije mjesec dana kriva je počela da opada. 
Da bi dao rezultate, lockdown mora da traje minimum dvostruki inkubacijski period

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Link to comment
14 hours ago, Moracikus said:

Treba sada posmatrati Sydney. Ako i tamo bukne nakon ovog sto se desilo u Melbourne onda protiv ove pošasti jednostavno nema nekih razumnih mjera. Kod njih je bukvalno ista situacija kao u Melb prije 6 nedjelja gdje se mjesec dana, svaki dan pojavljivalo 10tak slucajeva i svi su mislili da je pod kontrolom. A onda za 2 nedjelje se sve udestostrucilo.

 

Imali smo jedan dan sa 0 (nula) novih slučajeva, i pored masovnog testiranja... Sad to izgleda potpuno nerealno. Proći će dugo, dugo, vremena dok ponovo ne vidimo "krompir" (ili krofnu, kako se ovde kaže).

Link to comment

Ovo se sada na dosadasnji nacin tesko moze smanjiti. Preveliki je broj da bi se ispratilo i smanjilo tako da imamo 2 opcije:

1. Zadrzimo postojece restrikcije uz totalno zatvaranje skola. U narednih 2 mjeseca imacemo 500-1000 zarazenih na dan i 10-20 umrlih.

2. Uvedemo totalno zatvaranje i za mjesec dana mozemo da se polako otvaramo. Kostace nas 100bn vise nego prva opcija ali spasice oko 1000 zivota.

 

Edited by Moracikus
  • +1 1
Link to comment

Kako dolazite do informacija i kako odlučujete šta da radite u ovom vremenu kada čovek ne zna kome da veruje?

 

Evo kako ja. Pročitala sam savet jednog respektabilnog američkog epidemiologa koji je rekao: odaberite 2-4 stručna izvora za koje smatrate da su najstručniji, respektabilni itd. Pratite samo njih. Odredite period revizije, na primer, svake dve nedelje održite porodični sastanak, ako imate porodicu, da biste razmotrili činjenice i odredili dalje ponašanje.

 

Meni to zvuči kao ono što je razborito u ovoj situaciji pa to i radim. Recimo, pratim Erica Topola.

Link to comment
17 hours ago, Moracikus said:

2. Uvedemo totalno zatvaranje i za mjesec dana mozemo da se polako otvaramo. Kostace nas 100bn vise nego prva opcija ali spasice oko 1000 zivota.

 

Ovo je zaista izuzetno interesantno i komplikovano, čini mi se. S jedne strane je 1000 života a s druge je koje su posledice tih 100bn, kao, da li će neko zbog tih mera umreti od gladi ili nečeg drugog, ili će biti ekonomski osakaćen i to će mu na duže staze ugroziti život, itd. I sad donosioci odluka o tome misle i vagaju.

Link to comment

ma kakvo zatvaranje, maske i distanciranje rade posao. Ukinuti okupljanja, kažnjavati kafice ili goste ako se ne pridržavaju pravila i to je to.

 

Jos da se objasni većini da tako spašavaju svoje najbliže, ekonomiju i svoj posao (sem ako ne rade na splavovima i po salama za svadbe) et voila, vakcina je odmah iza ćoška. Govorim o Srbiji ali može se primeniti i na globalno.

 

Izračunaš koje delatnosti žrtvuješ, koje su već svakako žrtvovane (turizam na primer) i na osnovu toga praviš zatišje.

Edited by Caligula
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

https://www.ucsf.edu/magazine/covid-body?fbclid=IwAR1Vv4_WnWAOi8btERAmtW6fBtjJVUBSOo0ArI-FWtK7ORTyAAzjPAEHSzo

 

Quote

We Thought It Was Just a Respiratory Virus

 

" It stands to reason that SARS-CoV-2 affects the heart. After all, heart cells are flush with ACE2 receptors, the virus’s vital port of entry. And, indeed, laboratory experiments suggest that the virus can enter and replicate in cultured human heart cells, says Bruce Conklin, MD, a professor of medicine and an expert in heart-disease genetics at UCSF and the Gladstone Institutes.

 

......

Stranger things

Toward the end of March, as San Francisco began to warm up, Sonia got cold feet. She put on wool socks and turned up her heater. Still, her feet felt frozen. Three days later, her soles turned splotchy purple. Red dots appeared on her toes. At night, her cold feet itched and burned. Walking hurt. And she was exhausted, napping through afternoon Zoom meetings. “It was so bizarre,” says Sonia, a San Francisco resident. A week later, her symptoms were gone.

"

 

Edited by Caligula
Link to comment

Preporučen mi je ovaj blog kao sjajan komentar o razvoju vakcina. Planiram da ga uvedem kao jedan od izvora koje pratim. Rečeno mi je da Derek u potpunosti tačno analizira naučne radove, istraživanja i rezultate i prevodi ih u svakodnevni govor. Na primer, kada su mediji javili da puno ljudi nema antitela posle nekog vremena i da to znači nepostojanje imuniteta, on je objasnio o čemu se zapravo radi.

In the pipeline
Derek Lowe's commentary on drug discovery and the pharma industry.
https://blogs.sciencemag.org/pipeline/

Link to comment
ma kakvo zatvaranje, maske i distanciranje rade posao. Ukinuti okupljanja, kažnjavati kafice ili goste ako se ne pridržavaju pravila i to je to.

 

Jos da se objasni većini da tako spašavaju svoje najbliže, ekonomiju i svoj posao (sem ako ne rade na splavovima i po salama za svadbe) et voila, vakcina je odmah iza ćoška. Govorim o Srbiji ali može se primeniti i na globalno.

 

Izračunaš koje delatnosti žrtvuješ, koje su već svakako žrtvovane (turizam na primer) i na osnovu toga praviš zatišje.

Pa da, ali zar nije upravo to dilema, koje delatnosti žrtvovati? Ako ja dobro razumem. Ako rešiš ovo pod 2, sprečićeš 1000 kovid smrti, ali kako znaš da nećeš oštetiti ljude na drugi način? Da li se to nekako izračuna i onda vidiš šta je gore?

 

A u Srbiji ne funkcioniše ni elementarna preventiva, kamo sreće da ovo uskoro bude stvar odluke u Srbiji.

 

Kad smo kod toga, čula sam da se prvo ide u banku da se uplate pare, pa se ide na Torlak, pa se čeka dva sata u redu. To zvuči kao plan za zaražavanje a ne za sprečavanje.

Link to comment
7 hours ago, trustno1 said:

Pa da, ali zar nije upravo to dilema, koje delatnosti žrtvovati? Ako ja dobro razumem. Ako rešiš ovo pod 2, sprečićeš 1000 kovid smrti, ali kako znaš da nećeš oštetiti ljude na drugi način? Da li se to nekako izračuna i onda vidiš šta je gore?

 

Naravno da je to dilema, ali je problem sto se kolje vo za kilo mesa. Neko mora da najebe, prosto, elementarna je nepogoda, vanredno je stanje na svetskom nivou. Onda gledamo kako se cuva ugostiteljstvo (turizam je svakako urnisan pandemijom) pa iz ugostiteljstva iskljucivo dolaze zarista, pa se to prenese na trgovinu, industrijsku proizvodnju, administraciju ... zatvaraju se pijace, poljoprivrednici propadaju. I sve da bi se pile kafice na dzadi, djuskalo na splavu uz Acu Lukasa ili znojilo uz predjelo i sarmu na 150+ svadbi u klimatizovanoj sali.

 

Bukvalno drzava stavi turizam i gostiteljstvo (manjina) na stend baj i da im pomoc da prezive, tako cuvajuci industriju, poljoprivredu (vecinu) da ne ode sve u lockdown. Podsecam, industrija, trgovina i poljoprivreda mogu da sprovode epidemioloske mere bez vecih problema, a gomila na splavovima i svadbama svakako ne moze. Tu je razlika. Onda se doceka vakcina pa ko prezivi.

 

Ovako, u Srbiji makar, sve se radi naopacke. Ej, dozvole utakmice, prave teniske turnire, kladionice rade big tajm, svadbe, proslave... i onda ajmo ponovo u lokdaun.

 

... šupičkumaterinu.

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...