Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

19 minutes ago, Joe D said:

kako su uspeli tigra da zaraze, jebote?

 

18 minutes ago, omiljeni said:

verovatno preko hrane

Pojeo nekog zaraženog. 

Link to comment
59 minutes ago, halloween said:

Ali najžešća kraljica: " Sastajaćemo se opet".

Neki ćete da pomrete, a neki ćemo da preživimo.

 

igra reči:

to je njima kao nama Marš na Drinu

 

Edited by dvb-t manijak
Link to comment
2 hours ago, cedo said:

 

good point ... mislim da je i kolega iz australije G&S to potencirao

island je jedini? koji je nasumicno testirao

visok procenat pogodjenih nije dobra trijaza vec najverovatnije  znak da se ne testiraju dovoljno  kontakti

 

Jeste, i rekao sam da to što Srbija ima veliki procenat detektovanih na broj testiranih nije nimalo dobro, i Budja se posle javio sa izveštajem kako to izgleda u Gvajakilu (Ekvador je po procentu detektovanih iznad Srbije). Za utehu, Srbija je po broju mrtvih u odnosu na broj zaraženih tu negde sa US što je pozitivno (mnogo manje od UK ili Holandije npr.). Ja sam sinoć ovde na TV gledao izveštaj iz Indonezije koja ima loš odnos mrtvih i zaraženih, uz jako nisko testiranje, i tamo će da bude mnogo gadno. Vlasti vraćaju tela preminulih umotane u plastiku u sela, a onda ih rođaci odmotaju da bi ih spremili za pogreb, na drugim mestima dolazi do sukoba oko preuzimanja preminulih, a prethodno su bili snimci o kolabiranju ljudi na ulici i o korupciji pri odabiru ljudi za testiranje (rođaci političara su bili prvi na redu za testiranje). Sa Filipina nije bilo izveštaja na TV, ali oni su prvi po ovoj statistici broja detektovanih na broj testiranih, uz budalu na vlasti ne vidim da tamo može da bude bolje nego u Indoneziji. Usput ad podsetim da je  prvi smrtni slučaj od virusa van Kine bio upravo na Filipinima, početkom februara.

 

Da ponovim link za odličan članak iz ovdašnjih novina koji je na jednom mestu jako lepo sažeo ono o čemu se sada sve više priča:

 

The puzzle of coronavirus: a huge variation in rates of death and severe disease across the globe

 

 

Inače ovde dalji pad rasta broja zaraženih, malo i zbog nedelje ali svejedno prati trend od nekoliko poslednjih dana - u NSW je pao na 2.2%, očekujem da i na saveznom nivou ostane tako ili manje, jer su druge države više izolovane od NSW i već su imale veći pad. Nisam video nove podatke za kruzer "Ruby Princess", ali je broj zaraženih putnika već skoro stigao opšte poznati ""Diamond Princess" (620 u odnosu na 712, sa tendencijom da ga prestigne, jer je bilo oko 2700 putnika, već ima 11 mrtvih), plus je brod ukotvljen južno od Sidneja i kažu da od preko hiljadu članova posade koji su uglavnom Filipinci i Indonežani misle da ima oko 200 zaraženih (imaju simptome COVID-19). NSW policija će da sprovede detaljnu istragu o tome kako se dozvolilo da se putnici sa broda iskrcaju 18. marta ujutro, sumnja se da su iz firme vlasnice kruzera prikrivali stvarno stanje na brodu (a neki putnici su već najavili sudske tužbe).

 

SaE

Link to comment
4 hours ago, BarryWhite said:

Ja se ipak nadam da greše. Ne mogu da znam za sve zemlje u Africi ali većina je imala bolna iskustva sa ebolom pa su mnogo oprezniji nego što su u evropi. Južna Afrika mi je delovala kao potencijalna bomba ali su posle prvih 200,300 slučajeva sve zatvorili i evo već 7 dana broj novih slučajeva varira od 27 do 82 dnevno. Nigerija koja ima 300 miliona stanovnika je za sad na 224 slučaja. Vec sam pisao za Ugandu, od 22/03 i prvog slucaja za dve nedelje 48 zaraženih. Ovde se već pominje da bi škole mogle da budu otvorene krajem aprila. Mislim da je moguće da toplota i sunce utiču na virus, ljudi pominju primere zemlja sa bliskog istoka kao argument da to nema uticaja ali realno tamo niko nije na suncu već su svi u zatvorenom i klimatizovanom prostoru. U Africi ljudi negde nemaju ni struju a o klimi i da ne pričam. Ljudi mnogo više žive napolju na otvorenom, na suncu i izloženi su visokoj temperaturi.

 

U Gvajakilu je 30 stepeni, leto,  ljudi zive napolju, trecina grada zivi u kucama od trske.

Pa je haos...

 

U Africi, zbog malo Evropljana i kontakata sa Spanijom i Italijom, valjda nema toliko slucajeva u prvom naletu, valjda se nece prosirit.

Link to comment
4 hours ago, paculla said:

 

broj testova na milion stanovnika, osim sto se lako razume, ima manje znacenje nego broj zarazenih na broj testova. evo nekih brojeva: island 1.8%, nemacka 11%, US 17%, italija 19%, holandija 24%, UK 25%, srbija 26%, norveska 29%, spanija 37%, francuska 41%. njujork je oko 40%, kalifornija 12%, a washington state 9%. sad uporedi ove podatke sa testovima na milion stanovnika. na milion stanovnika njujork ima manje samo od 10ak maleckih zemalja. po to kriterijumu odlicno testiranje (i recimo bolje nego washington state ili nemacka). ali 40% znaci da puno slucajeva nisu uhvaceni (ili da imaju najgenjalniju trijazu na svetu pa bolje znaju koga da testiraju sto ocigledno nije slucaj). ovaj procenat obicno ima neki peak je je kombinacija vise faktora. italija je u nekom trenutku bila dobro iznad 30% ali su se smanjili slucajevi a povecalo testiranje. 

 

Eh, evo ti podataka za Gvajakil.

 

Ukupno testova: 3919

Ukupno pozitivnih: 2524  64%

 

za razliku od mog Kita:

Ukupno testova: 1254

Ukupno pozitivnih: 345    27%

Link to comment
6 hours ago, sherman said:

bazao po kavezu i nije drzao distancu

 

mene zanima i kako su uopste dosli na ideju da ga testiraju

 

Kasljao. On i njegovi.

 

Opasan virus, skace sa vrste na vrstu bez pardona. Gadan stvor

Link to comment
9 hours ago, BarryWhite said:

Ja se ipak nadam da greše. Ne mogu da znam za sve zemlje u Africi ali većina je imala bolna iskustva sa ebolom pa su mnogo oprezniji nego što su u evropi. Južna Afrika mi je delovala kao potencijalna bomba ali su posle prvih 200,300 slučajeva sve zatvorili i evo već 7 dana broj novih slučajeva varira od 27 do 82 dnevno. Nigerija koja ima 300 miliona stanovnika je za sad na 224 slučaja. Vec sam pisao za Ugandu, od 22/03 i prvog slucaja za dve nedelje 48 zaraženih. Ovde se već pominje da bi škole mogle da budu otvorene krajem aprila. Mislim da je moguće da toplota i sunce utiču na virus, ljudi pominju primere zemlja sa bliskog istoka kao argument da to nema uticaja ali realno tamo niko nije na suncu već su svi u zatvorenom i klimatizovanom prostoru. U Africi ljudi negde nemaju ni struju a o klimi i da ne pričam. Ljudi mnogo više žive napolju na otvorenom, na suncu i izloženi su visokoj temperaturi.

 

I ja se nadam da grese...

 

Mislim da je nije bilo vise od desetak zemalja sa ebolom u Africi. Najveci problem je AIDS (oko 26 miliona zarazenih) i onu su i najugrozeniji, ali daleko od toga da su oprezni.

Juzna Afrika je jedna od urdjenijih africkih zemalja, a do sada su imali oko 48000 testiranih na populaciju od 56 miliona. Jednostavno sto vise testiraju, bice veci broj zarazenih. U ovom trenutku se jos uvek ne znaju razmere zaraze.

 

WHO je verovatno uzela u obzir da na juznoj hemisferi krece "zima" i kisni periodi. Afrika je mlad kontinent (prosek godina je oko 19), ne znam da li je to dobro ili lose u ovoj prici? 

 

Link to comment
6 hours ago, Budja said:

 

U  Africi, zbog malo Evropljana i kontakata sa Spanijom i Italijom, valjda nema toliko slucajeva u prvom naletu, valjda se nece prosirit.

 

Jesta, mada je Istocna Afrika je puna Italijana. U Keniji postoji mesto na obali koje zovu mala Italija (navodno Berluskoni ima hotel) i lokalci pricaju italijanski.

Relativno skoro su slali avion da ih vracaju nazad.

 

Generalno ima dosta ekspata sa svih strana, ali ima i mnogo Kineza u celoj Africi.

Link to comment

First Person Killed in the Philippines for Violating Quarantine
 

On Wednesday Philippine President Rodrigo Duterte ordered that law enforcement officials shoot those who violate the strict quarantine.

 

A 63-year-old man was shot dead Thursday in the Philippines after threatening village officials and police, becoming the first reported case of a police shooting a civilian for refusing to follow quarantine amid the COVID-19 pandemic.

 

https://www.telesurenglish.net/news/First-Person-Killed-in-the-Philippines-for-Violating-Quarantine-20200405-0007.html?fbclid=IwAR33p7ioCCeIxPZKLUznPrSe2dLRP9CjPbQwN8WGeqiVC1fOhay9Qe-_WWU

Link to comment
2 hours ago, mustang said:

UV da bude mali ili veci?

Veći

 

Da li je juče manji broj zaraženih u USA ohrabrenje ili smanjeno testiranje, jer je nedelja?

Edited by Jozef K.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...