Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Hvala na odgovorima za Holandiju.

Ako oni malo testiraju i to je veliki problem onda je Srbija ugasila, posto imaju 5 puta vise testova na milion stanovnika od Srbije.

Link to comment

Komentar na RedCafeu na izjavu tipa snimljenog napolju, u šetnji sa detetom, koji kaže da ne veruje da je ovo ozbiljno:
 

Quote

This kind of coverage worries me.

 

While we are getting the odd idiot outliner the vast majority of the country are sticking to the social distancing measures. I have friends all over the country due to my preference for socially active hostels when I travel and I've messaged a vast amount in recent days and not one of them have reported major breaking of the rules, in two weeks of daily walks and to the shop myself the only time I've seen something that could even be passed off as rule breaking was four people at a large skate park.

Not that many people are actually breaking the rules especially in rural areas yet if you listen to the media you'd think half the country is at it, unfortunately too many people rely on the media to form their own opinions which will only drag the narrative that "so many people are taking the piss innit" even further which will probably lead to our daily exercise right stripped.

 

Ista priča na sve strane.

Edited by napadaj
Link to comment
1 hour ago, vladavsnarod said:

 

Based on the World Health Organization Situation reports (SITREPs) of 24 March, LSHTP estimates that, almost all African countries are likely to reach 10.000 cases in May

https://macauhub.com.mo/feature/angola-mozambique-and-cabo-verde-among-the-african-countries-where-covid-19-will-peak-later/

 

Ja se ipak nadam da greše. Ne mogu da znam za sve zemlje u Africi ali većina je imala bolna iskustva sa ebolom pa su mnogo oprezniji nego što su u evropi. Južna Afrika mi je delovala kao potencijalna bomba ali su posle prvih 200,300 slučajeva sve zatvorili i evo već 7 dana broj novih slučajeva varira od 27 do 82 dnevno. Nigerija koja ima 300 miliona stanovnika je za sad na 224 slučaja. Vec sam pisao za Ugandu, od 22/03 i prvog slucaja za dve nedelje 48 zaraženih. Ovde se već pominje da bi škole mogle da budu otvorene krajem aprila. Mislim da je moguće da toplota i sunce utiču na virus, ljudi pominju primere zemlja sa bliskog istoka kao argument da to nema uticaja ali realno tamo niko nije na suncu već su svi u zatvorenom i klimatizovanom prostoru. U Africi ljudi negde nemaju ni struju a o klimi i da ne pričam. Ljudi mnogo više žive napolju na otvorenom, na suncu i izloženi su visokoj temperaturi.

Link to comment
24 minutes ago, jms_uk said:

2b4ab4432465c37e193449c6528dfbff.jpg


Sent from my iTelephone using Tapatalk

nedelja vece, ne bih rekao da je naivno koliko god u vesti tvrde da je  "precautionary step". bas pricamo o ovom...

 

edit - a bas bih voleo znati koja bolnica.

Edited by adam
Link to comment
5 hours ago, Facundo Orellana said:

Ne radi se ovde o prihvatanju nekakve propagande. Autokratske države su po svojoj prirodi sklonije prikrivanju  podataka, manje su transparentne, mehanizmi kontrole vlasti ne postoje. Naravno da ću biti skeptičan u pogledu njihovih podataka, posebno kada je tolika država u pitanju. Nisu precizni podaci ni mnogih demokratskih država, ali barem postoji kakva takva transparentnost. Mene ovde zanima da li imaju eventualno drugačiji pristup koji daje nekakve rezultate.

 

Autokratska država koja odluči da prikriva ovakve stvari ne radi to tako što uzme visoke cifre pa se drži njih, dok demokratski mediji nekontrolisano urliču kako su visoke cifre lažne i sugerišu da je u stvarnosti umrlo bar milion ljudi. Ko hoće da vidi kako autokratske države ovo prikrivaju, ima savršene pokazne vežbe u Brazilu, Belorusiji i Turkmenistanu.

 

Iran ima neke specifičnosti poput veoma mlade populacije i gotovo nepostojećeg koncepta staračkih domova. Zbog sankcija nisu atraktivna destinacija pa su imali mnogo manje posetilaca u poređenju sa Italijom i Španijom. Generalno nije lako putovati u Iran i to im je značajno umanjilo broj importovanih slučajeva. Indikativno je da su buknuli odmah posle Kine što ukazuje na to da im je virus stigao odande a ne iz Evrope, i verovatno je stigao kroz relativno mali broj donosilaca. I ovo što kaže theanswer, daleko je to sve od gotovog. 

Link to comment
7 minutes ago, Facundo Orellana said:

Nigerija ima 200 miliona stanovnika.:sleep:

Živeo sam tamo 2 godine. Mislim da ih ima mnogo više nego što zvanična statistika pokazuje, možda je 300 miliona malo preterano ali dok sam radio na izgradnji jednog puta sretali smo ljude koji imaju preko 50 godina i nemaju nikakve dokumenta i praktično nikad ne idu u grad koji je na sat vremena vožnje odatle. A da ne pričam koliko ih ima po nekim selima, nema šanse da njih neko može tačno da prebroji 😀.

Link to comment
5 minutes ago, Redoran said:

 

Autokratska država koja odluči da prikriva ovakve stvari ne radi to tako što uzme visoke cifre pa se drži njih, dok demokratski mediji nekontrolisano urliču kako su visoke cifre lažne i sugerišu da je u stvarnosti umrlo bar milion ljudi. Ko hoće da vidi kako autokratske države ovo prikrivaju, ima savršene pokazne vežbe u Brazilu, Belorusiji i Turkmenistanu.

 

E vidish bas razmisljam o te tri drzave, od ovog fashiste u Brazilu i onog ludaka u Turkmenistanu nisam bolje ni ocekivao, ali koji je tacno djavo Lukashenku, nije mi jasno? Ocekivao sam da ce da se shlepa uz Putinove mere

Edited by Tsai
Link to comment
nedelja vece, ne bih rekao da je naivno koliko god u vesti tvrde da je  "precautionary step". bas pricamo o ovom...
 
edit - a bas bih voleo znati koja bolnica.

St Thomas im je blizu?


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment

Pa Beorusija ima dosta testiranja, daleko vise od Srbije po glavi stanovnika. E, sada sta on prica i zasto je vec za neku temu koja nije za viruse, mozda psihologiju. Dakle na terenu on radi posao za sada.

Link to comment
21 minutes ago, pasha said:

Hvala na odgovorima za Holandiju.

Ako oni malo testiraju i to je veliki problem onda je Srbija ugasila, posto imaju 5 puta vise testova na milion stanovnika od Srbije.

 

broj testova na milion stanovnika, osim sto se lako razume, ima manje znacenje nego broj zarazenih na broj testova. evo nekih brojeva: island 1.8%, nemacka 11%, US 17%, italija 19%, holandija 24%, UK 25%, srbija 26%, norveska 29%, spanija 37%, francuska 41%. njujork je oko 40%, kalifornija 12%, a washington state 9%. sad uporedi ove podatke sa testovima na milion stanovnika. na milion stanovnika njujork ima manje samo od 10ak maleckih zemalja. po to kriterijumu odlicno testiranje (i recimo bolje nego washington state ili nemacka). ali 40% znaci da puno slucajeva nisu uhvaceni (ili da imaju najgenjalniju trijazu na svetu pa bolje znaju koga da testiraju sto ocigledno nije slucaj). ovaj procenat obicno ima neki peak je je kombinacija vise faktora. italija je u nekom trenutku bila dobro iznad 30% ali su se smanjili slucajevi a povecalo testiranje. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...