Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Moja žena je dežurni lekar večeras u psihijatrijskoj bolnici u Vršcu.

 

Zvala je direktorka pre oko sat i po vremena, i naložila je da se obustave sve posete, vikendi i otpusti pacijenata. Čini mi se da je čak rekla da se obustavljaju i prijemi pacijenata, ali nisam siguran da sam dobro čuo. Takođe mi je rekla da bi granica sa Rumunijom trebala da se zatvori svakog trenutka, i da naše epidemiološke službe imaju informaciju da se u Rumuniji sprema potpuni armagedon sa Covidom, jer se masa Rumuna vratila iz Italije u Rumuniju kada je počelo sranje, i da bukvalno imaju hiljade zaraženih nosilaca virusa.

 

Javljam ako me bude updateovala.

Link to comment

https://www.istinomer.rs/analize/kome-da-prijavim-da-imam-virus-kad-su-telefoni-stalno-zauzeti/

Kome da prijavim da imam virus kad su telefoni stalno zauzeti?

 

Iz Vlade Srbije ističu da ima sasvim dovoljno testova za sve one kod kojih postoji bilo kakva sumnja na infekciju virusom korona. Međutim, pozivanjem Instituta za javno zdravlje saznali smo da nema uslova da se testiraju svi koji to traže, kao i da su telefonske linije dežurnih službi konstantno zauzete ili nedostupne.
 

Kako nadležni u Srbiji u ovom trenutku vrše procenu ko će se testirati na COVID-19?

Naime, testiranja se obavljaju samo na Institutu za virusologiju, vakcine i serume “Torlak”, i to samo na osobama koje imaju simptome, piše BIRN.


Broj respiratora državna tajna u svim zemljama
Na današnjoj konferenciji u Vladi Srbije infektolog Mijomir Pelemiš istakao je da “ovog trenutka, u Srbiji ima sasvim dovoljno testova”, kao i da “ nije stvar u tome da li lekari odbijaju da testiraju pacijente nego je stvar indikacija za testiranje”.

Ipak, na šta se tačno misli kada se govori o simptomima i indikacijama?

U pokušaju da dođemo do odgovora na ovo pitanje, kontaktirali smo upravo Institut “Torlak”. Međutim, odatle nam je rečeno da je ovo vanredna situacija, i da oni nemaju pr službu, a da sva pitanja moramo prvo da im pošaljemo na zvanični mejl office@torlak.rs.

Zatim, sledeći uputstva sa zvaničnog sajta Minstarstva zdravlja, pozvali smo Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović-Batut”. No, u periodu od 15h do 17h u petak 13. marta, veza je neprekidno bila zauzeta.

Ista situacija desila se i pri pozivanju dodatnih dvadeset brojeva telefona za informisanje o korona virusu, koje je Ministarstvo zdravlja uvelo 13. marta na svoj zvanični sajt.

Telefonska veza Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu, zatim Instituta za javno zdravlje Vojvodine, Niša, Sombora i drugih gradova neprestano je bila zauzeta.

 

U Kragujevcu smo dobili vezu
 


Kako do zvanične informacije o korona virusu?
Konačno, uspeli smo da uspostavimo telefonsku vezu sa Institutom za javno zdravlje u Kragujevcu.

Dežurnog epidemiologa smo upitali kako građani mogu da se testiraju, i kako se vrše procene ko će se podvrgnuti testu na COVID-19.

Po rečima epidemiologa, sve počinje pitanjem da li smo u poslednjih 14 dana došli iz inostranstva, kao i da li smo bili u kontaktu sa nekom osobom za koju je utvrđeno da ima virus.

“Sad trenutno, da bi se neko testirao, potrebno je da dođe iz zemlje gde je intenzivna ta transmisija, da je bio u kontaktu sa obolelom osobom, da ima visoku temperaturu. To što vas boli glava, što imate kijavicu, što imate kašalj, što imate temperaturu to je posledica ili prehlade ili sezonskog gripa, dakle nemate razloga ni za kakvu zabrinutost”, objašnjavaju iz Instituta.

Epidemiolog je istakao da se testiraju “samo ljudi sa velikom sumnjom da su zaraženi koronom”, kao i da trenutno “nema uslova da se svi koji to traže i žele testiraju”.

“Ne možemo sve da testiramo jer mi imamo sada dve veze trenutno. Za sat vremana nas pozove jako puno ljudi koji imaju bilo koji simptom i oni traže da se testiraju”, kaže dežurni epidemiolog.

Ovakve intrukcije za rad, kako kaže, stigle su od Ministarstva zdravlja i one važe za celu Srbiju.

Na pitanje da li je testiranje besplatno, i ako nije, koliko ono košta, iz Instituta u Kragujevcu su nam rekli da oni nemaju tu informaciju.

 

Na testiranje bez obzira na putovanja
 

Inače, na današnjoj konferenciji u Vladi Srbije, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Predrag Kon izjavio je da postoji “iščekivanje pojave slučajeva koji nisu međusobno povezani”, te da će u tom slučaju “plan rada biti promenjen”, kao i da će se ispitivati “sve teže respiratorne infekcije, bez obzira da li je bilo putovanja ili ne”.

Međutim, uzevši u obzir informacije koje smo dobili od Instituta za javno zdravlje u Kragujevcu, postavlja se pitanje kako će doći do saznanja o pojavi slučajeva koji nisu međusobno povezani, ukoliko se selekcija pacijenata za testiranje trenutno vrši po gorepomenutom sistemu eliminacije.


Šta su svetski državnici o koroni poručili svojim građanima ?
Kako prenosi BIRN, kada se pogleda broj testiranih na korona virus u odnosu na ukupnu populaciju, Srbija se nalazi na začelju svetske liste.

U analizi kroz uporedne podatke različitih zemalja, BIRN navodi da rezultati ukazuju da masovno testiranje, uz druge mere koje se sprovode, može značajno da utiče na pozitivne rezultate jer su tako registrovani oni oboleli koji nisu pokazivali simptome, ali su mogli da šire dalju zarazu.

Link to comment

Na stranu Kokeza ali kako izgleda ova sestra/brat?

 

322761_kokeza-2_f.jpg

 

322765_kokeza3_f.jpg

 

Ljudi moraju da shvate da ovo je ozbiljno. Lekari i tehnicari moraju da nose skafandere koji su na infektivnoj. Izgubicete ljude koji lece ljude.

Edited by pasha
Link to comment
4 hours ago, Grunf said:

koliko sam ja razumeo to oko dece-delimicno je tacno da uglavnom nisu prenosioci, jer se, iako zapate virus, uglavnom ne razboljevaju, pa nema ni kasljanja ni kijanja, sto je valjda najcesci vid prenosa.

Kolko znam decu oni non stop kaslju i kijaju u ovo doba, plus nedisciplina oko higijene. Ne pije to vodu nikako da nisu prenosioci i da ne postoje slucajevi komplikacija.

Uostalom, koja je prednost odlaska u skole/vrtice u odnosu na kontrolisanu izolaciju?

Nisam cuo da su apelovali da nastavni kadar koji ima plućnih problema ode na bolovanje i slicno normalno saopstenje.

 

 

 

Link to comment
4 minutes ago, maheem said:

Kolko znam decu oni non stop kaslju i kijaju u ovo doba, plus nedisciplina oko higijene

Još pre ovog sranja ja ratovao sa ćerom oko pranja ruku. U toj školi zaboravila sve čemu je lepo naučiše u fensi vrtiću. I posle, kao, nasilje u porodici...:dry:

Za ovo Ajatolahovo, ne čudi što nam je Rumun spevao molitvu za koronu...

Edited by Zabalujev
Link to comment
14 minutes ago, napadaj said:

 

 

:hail:

Mark Cuban je bukvalno u prvom intervjuu rekao da moraju da smisle sta ce sa non contract workers koji rade u dvorani sada i da ne mozes ljude tek tako ostaviti bez para. imia ljudi u USA koji razmisljaju o tome, ali tamo je mindset generalno drugaciji i sve sto ce raditi, radice prvo da se zastite bogatasi i njihov nacin zivota, jer njima ce ovo tako da sjebe ekonomiju, ima da prsti sve.

Link to comment

Kaze ova riba iz snimka da je nulti pacijent u Italiji bio lik od 38 godina koji trci maraton i aktivno igra fudbal..Bio je tri nedelje na aparatima i jedva je pretekao. 

 

Da se mi pozdravljamo lagano..nisam se ja bas puno maratona natrcao u zivotu :)

 

Link to comment

morao da odem do Delta Cityja da podignem nešto. jbg.

petak. 19h.

na onom parkingu što je u nivoima je možda bilo 15ak automobila.

parkirao sam se na zadnjem nivou jer sam moj posao završavao na drugom spratu, pa da ne šetkam baš mnogo.

unutra nešto kao malo ljudi.

video da u prizemlju je neki kao "mini" sajam.

sem toga jezivo prazno.

sve vreme sam imao grč u stomaku.

 

posle toga svratio do SuperVera. 

tamo stanje manje-više normalno.

zanimljivo da toalet papira i ubrusa ima dovoljno, ali neka njihova marka koju sam prvi put video. deluje krš. al je bar ima.

Link to comment
3 minutes ago, SNARC said:

Kaze ova riba iz snimka da je nulti pacijent u Italiji bio lik od 38 godina koji trci maraton i aktivno igra fudbal..Bio je tri nedelje na aparatima i jedva je pretekao. 

 

Da se mi pozdravljamo lagano..nisam se ja bas puno maratona natrcao u zivotu :)

 

 

Pisalo je da je tip istrčao 2 maratona u nekom kratkom roku, igrao fudbal iste nedelje i još neke stvari su bile istaknute, odnosno da mu organizam nije bio u baš najboljem stanju kad je pokupio to sranje

Edited by napadaj
Link to comment
2 minutes ago, napadaj said:

 

Pisalo je da je tip istrčao 2 maratona u nekom kratkom roku, igrao fudbal iste nedelje i još neke stvari su bile istaknute, odnosno da mu organizam nije bio u baš najboljem stanju kad je pokupio to sranje

 

On dva u kratkom roku..

 

Sta mislis, da li bi nas dvojica mogli da sastavimo makar jedan, zajednicki..svako po 20 km :)

Link to comment
11 minutes ago, freakns said:

Mark Cuban je bukvalno u prvom intervjuu rekao da moraju da smisle sta ce sa non contract workers koji rade u dvorani sada i da ne mozes ljude tek tako ostaviti bez para. imia ljudi u USA koji razmisljaju o tome, ali tamo je mindset generalno drugaciji i sve sto ce raditi, radice prvo da se zastite bogatasi i njihov nacin zivota, jer njima ce ovo tako da sjebe ekonomiju, ima da prsti sve.

 

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/11/disease-dodging-worried-wealthy-jet-off-to-disaster-bunkers?fbclid=IwAR0U9GKZi6-BL0TyVComqj_7REQUUTiUeC1fD0pIY0WSGlq2g7yrGTkUfKQ

Link to comment
8 minutes ago, Svarog said:

morao da odem do Delta Cityja da podignem nešto. jbg.

petak. 19h.

na onom parkingu što je u nivoima je možda bilo 15ak automobila.

parkirao sam se na zadnjem nivou jer sam moj posao završavao na drugom spratu, pa da ne šetkam baš mnogo.

unutra nešto kao malo ljudi.

video da u prizemlju je neki kao "mini" sajam.

sem toga jezivo prazno.

sve vreme sam imao grč u stomaku.

 

posle toga svratio do SuperVera. 

tamo stanje manje-više normalno.

zanimljivo da toalet papira i ubrusa ima dovoljno, ali neka njihova marka koju sam prvi put video. deluje krš. al je bar ima.

Meni je drago što je tako.

Što pre nam gradovi postanu sablasni, bolje ćemo proći.

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...