Jump to content
IGNORED

Opšte obrazovanje u raljama interneta


laser lotus

Recommended Posts

Naučio sam da gledam u sat sa 4 godine, i to zahvaljući kultnom  terminu za crtani film u 19:15, i mom nestrpljenju da ga dočekam.

 

- "Mama, mama, kada će crtani?"

- "Kad mala kazaljka pokaže na 7, a velika na 3"

 

I onda od pola 7 uveče sedim ispred časovnika i navijam da se sekundara brže pokreće.

Kad su ukinuli crtaće u 19:15 osećao sam se kao da sam izgubio najboljeg druga iz detinjstva.

Link to comment
  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pt 2.0

    12

  • radisa

    9

  • б1lme3

    8

  • Svarog

    8

Top Posters In This Topic

29 minutes ago, nisam ja said:

 

Kako svaka tema ode u ekstrem. Opet split molim. 

Pa kako jebote. Moj klinac od 3 godine zna da očita neka vremena, fazon kad je pun sat, a niko se nije baš ubijao da mu objasni. 

Zaboraviće čim dobije mobilni :)

 

Mislim jesu malo glupi su ovi primeri ali trend je evidentan a siguran sam da nas ova deca razbijaju u milion nekih drugih stvari

 

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment
2 hours ago, bags said:

Kod mene u gimnaziji, završna godina. Drugarica, za koju nikom nije jasno kako je uopste došla do 4. razreda,  odgovara za dvojku iz istorije da ne ponavlja razred. 

Profesorica istorije bila sveža sa faksa ali fanatično motivisana. Pričala nam gomilu stvari izvan knjiga, donosila gomilu video materijala, puštala sa Encarte materijal na video projektoru.  I pita ona pazi sad za dvojku kako je počeo WWI. I ova bleji i kaže onako molećivo može li barem mala pomoć. I kaže profesorica Sarajevo. I ova mrtva ozbiljna mrtva ozbiljna kaže da pitanje nije fer i da je za mnogo veću ocenu. Profesorica naravno zakljucila keca i izašla ranije sa časa. Kasnije sam je video u zbornici plače kao dete koliko je bila razočarana sistemom. Naravno drugarica se kasnije pojavila na maturi … 

 

I kod mene se desilo da učenica nije znala kada je počeo WWI, samo što ona nije odgovarala za dvojku, nego je kasnije proglašena jednim od dvoje učenika generacije, a profesor istorije ju je prozvao na času na kojem je nenajavljeno pitao. Čak joj nije ni zalepio keca, nego je samo rekao da će da je pita ponovo na sledećem času, na kojem je, naravno, sve znala i dobila pet. Vrlo jaka gimnazija je bila u pitanju, ne neka leva škola.

Link to comment
8 hours ago, theanswer said:

mogu slobodno da kažem da sam bio jedan od najpametnijih u razredu i da su mi poklonjali ocene iz predmeta koji me nisu zanimali tipa fizika, hemija, likovno jebeno gde mi sestra kod nje na času crtala radove, pa ono nije mi čudno da su i drugima poklanjali ocene u predmetima koje njih nisu zanimali

 

 

o-kej. :D

Link to comment
55 minutes ago, napadaj said:

 

I kod mene se desilo da učenica nije znala kada je počeo WWI, samo što ona nije odgovarala za dvojku, nego je kasnije proglašena jednim od dvoje učenika generacije, a profesor istorije ju je prozvao na času na kojem je nenajavljeno pitao. Čak joj nije ni zalepio keca, nego je samo rekao da će da je pita ponovo na sledećem času, na kojem je, naravno, sve znala i dobila pet. Vrlo jaka gimnazija je bila u pitanju, ne neka leva škola.

 

Ako nista kod mene u gimnaziji u Doboju je od sedmero odlicnih ucenika iz razreda njih petoro opravdalo ocekivanja da tako kazem i kasnije u zivotu. (U stvari cak su i ovo dvoje zavrsili drzavne fakultete ali su kasnije otisli nekim stranputicama) Nekad se malo i izazilo u susret ali ne da ne znas kad je bio WWI.

 

Link to comment
2 hours ago, Tolaa said:

Pre par nedelja sam se bas obradovala kad sam pitala sta mala rodjaka (9 godina) zeli za poklon za NG, a njena mama mi rekla da hoce globus-lampu. OK, kupim ja globus-lampu, kontam mozda roditelji hoce da je zainteresuju za geografiju, posaljem joj, a oni snimali kad je otvarala. Dete se rasplakalo od srece kad je videlo sta je, kaze to je oduvek zelela, sad moze da trazi drzave i gradove. :) 

 

Još uvek mi u sobi stoji globus-lampa koju sam dobio kao dete. Tolilko sam volio da je vrtim i blenem u nju da sam do 1. osnovne napamet znao 99% glavnih gradova. Nažalost, u međuvremenu je dosta toga izvetrilo, da me ubiješ ako mogu da se setim trećine glavnih gradova u Africi. :unsure:

Link to comment
13 minutes ago, morgana said:

danas klinci znaju kad je poceo ww1. ali pojma nemaju kad je poceo ww2.

Još da ih pitaš ko je kod nas ratovao na čijoj strani, i eto haosa.

Link to comment
8 minutes ago, Locust said:

Još uvek mi u sobi stoji globus-lampa koju sam dobio kao dete. Tolilko sam volio da je vrtim i blenem u nju da sam do 1. osnovne napamet znao 99% glavnih gradova. Nažalost, u međuvremenu je dosta toga izvetrilo, da me ubiješ ako mogu da se setim trećine glavnih gradova u Africi. :unsure:

 

Od  svog prvog studentskog posla sam kupio - veliki Atlas sveta (strano izdanje, dosta dobar).  Sredinom osamdesetih. :)

Link to comment
46 minutes ago, theanswer said:

 

2007

http://www.quickmeme.com/img/00/00ad4134755fb713ffc11a4aba9b6a28a69f59bf1d234b57b2777bd5ccd87e90.jpg

 

- kako je ta završila oš, pa potom i srednju a da nije imala računarstvo

- još 80 tih su u oš postojali kabineti za računarstvo, crno beli monitori, koji su mogli da se koriste i kao tv :happy: i commodore 64 na kojima smo se patili sa basic-om u 7 i 8 razredu

- kada se samo setim onih algoritama, start i end a između razne instrukcije if, else, go to

- žasu šta smo morali da štrebamo, to programiranje koje za 99% dece nije imalo primenu u daljem školovanju i životu, ali da u 21 veku klinci ne znaju da koriste miš i da surfuju po netu, to mi ne ide u glavu

Link to comment
38 minutes ago, gone fishing said:

- kada se samo setim onih algoritama, start i end a između razne instrukcije if, else, go to

i lenjira za crtanje algoritama.

pa asemblera.

pa jezika c :heart:.

pa svega ostalog.

 

a onda odrasteš i najinteligentnija stvar koju radiš je da zaobiđeš glupaka/lopova/štetočinu na poslu i sprovedeš korisnu ideju u delo.

pri čemu je ideja u rangu neke za koju ti ne treba fakultet. ili bar ne ovaj koji sam ja završila.

 

damnit.

ne mislim da je problem našeg sfrj obrazovanja to što smo učili gomilu informacija.

problem je što se jako malo radilo na prezentaciji sopstvene ideje (čuveno pisanje eseja iz zapadnih škola), i jako malo se radilo na tome da se učenik postavlja u situaciju da sam rešava neki problem, odnosno da razvija kapacitet za samostalno rešavanje problema.

a to izgleda nije samo problem sfrj školstva, nego (iz mog skromnog multikulti iskustva) i istočnoevropskog školstva ili načina razmišljanja. kad god sedimo u nekim forumima (evropske zemlje), uvek je istok taj koji izanalizira do besmisla i onda (obično) zaključi zašto nešto ne može da se uradi, i koje sve stvari fale. zapadnjak sedne, napravi grub kostur plana/koncepta i krene u realizaciju, imajući u vidu probleme i ogranićenja kao nešto što će rešavati usput... to je osnovna razlika koju uviđam.

 

i još nešto - vezano za naše ljude generalno: svi bi znali šta bi kada bi ostali bili idealni, kada bi društvo bilo idealno, kada bi drugi poštovali zakone... u datoj realnosti - nemaju pojma kako da se pomere ka nekom napretku. i ne samo to - vrlo često kad zagrebeš ispod površine, u tim zagovornicima "svega što bi ostali trebalo da" neretko se nađu tragovi nemorala, korupcije i... pa, svega sem idealnosti kojoj teže.

 

na kraju, verovatno skroz nepopularno: mislim da je problem sa našim (sfrj) školstvom i taj što je dobijeno besplatno, kao datost, kao nešto što je kuluk koji se podrazumeva dok se juri rokenrol i ribe/frajeri i koncerti i provod ili prosto bleji u bespuću sopstvenog nezainteresovanog mozga.

lično sam zahvalna tom i takvom školstvu, veoma sam zahvalna većini svojih nastavnika i profesora.

potičem iz porodice relativno skromnih primanja, nema šanse da bih ja na zapadu dobila ovakvo i ovo obrazovanje ikada. 

 

Edited by pt 2.0
Link to comment
40 minutes ago, gone fishing said:

http://www.quickmeme.com/img/00/00ad4134755fb713ffc11a4aba9b6a28a69f59bf1d234b57b2777bd5ccd87e90.jpg

 

- kako je ta završila oš, pa potom i srednju a da nije imala računarstvo

- još 80 tih su u oš postojali kabineti za računarstvo, crno beli monitori, koji su mogli da se koriste i kao tv :happy: i commodore 64 na kojima smo se patili sa basic-om u 7 i 8 razredu

- kada se samo setim onih algoritama, start i end a između razne instrukcije if, else, go to

- žasu šta smo morali da štrebamo, to programiranje koje za 99% dece nije imalo primenu u daljem školovanju i životu, ali da u 21 veku klinci ne znaju da koriste miš i da surfuju po netu, to mi ne ide u glavu

 

ne znam stvarno, ali desilo se..

ja sam imao informatiku u osnovnoj u sedmom i osmom ali kao izborni predmet

u srednjoj sam imao 2 godine plus poslovnu korespodenciju u suštini slepo kucanje

kod mene ne znam ni za jednu četvorogodišnju gde si mogao da ideš da nemaš nikakav dodir sa kompjuterom

možda u bih negde ili cg, otkud znam.. 

 

velike su regionalne razlike.. ja sam imao engleski u osnovnoj ali kao izborni predmet, od trećeg razreda. zato sam imao ruski od petog kao obavezni, u petom razredu sam imao ruski 4x nedeljno isto kao i srpski i matematiku.. znam ga prilično površno do danas, ali sam engleski u sedmom, osmom razredu znao bolje od nastavnika koji su nam dolazili verovatno još sa faxa ili šta znam.. mislim da sam za 6 razreda promenio jedno 15 nastavnika engleskog bez preterivanja.. u mojoj srednjoj isto nisi morao da učiš engleski, mogao si da ideš na nemački, isto i na faxu.. teoretski, neko ko je išao moju osnovnu, srednju i fax, mogao je da završi fax da ne zna da kaže ništa na engleskom što mi je takođe wtf. tako da me ne čudi onda i za informatiku..

Edited by theanswer
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...