Jump to content
IGNORED

Apple tv +


mraki

Recommended Posts

On 5. 9. 2023. at 12:29, ZerrorR said:

Odgledao do 8. epizode druge sezone, i mislim da je mnoooogo uznapredovala u odnosu na prvu sezonu. Jes da nema puno slicnosti sa Isakovom Zaduzbinom, ali je prica koju su izvezli na osnovu knjiga, odlicna. Ako mi je prva sezona bila 5/10, ova mi je 8/10. 

 

Znači za nas gospodu prefinjenijeg ukusa kojoj je prva bila 2/10, druga će nam dobaciti čak do 5/10?

 

Ne znam, nešto me ne mami previše da gledam koliko još mogu da se poseru po Asimovljevljevom lešu. 

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Znači za nas gospodu prefinjenijeg ukusa kojoj je prva bila 2/10, druga će nam dobaciti čak do 5/10?

 

Ne znam, nešto me ne mami previše da gledam koliko još mogu da se poseru po Asimovljevljevom lešu. 


Vi, gospoda prefinjenog njuha koja ocekuju da Asimovljeva Zaduzbina bude prekopirana 1 na 1 na platno, mozete slobodno da preskocite seriju. Knjige se nisu bavile sa likovima nego sa dogadjajima, i imati tako plitke likove bez character arc-a bi bilo totalno negledljivo. 

  • +1 1
Link to comment

Pa nije problem što knjige nisu 1na1 prenesene na TV, problem je to što je ono prikazano previše plitko i glupo, a pre svega dosadno. I što su omašili fudbal glede Hari Seldona. Bar meni tako bilo.

 

Nisi prvi koji tvrdi da je sezona 2 donela značajan boljitak, videh to na još nekoliko mesta po netu, ali i dalje nešto nemam volje da joj dam šansu. Jel se već pojavio Mazgov/Mulac u drugoj sezoni?

  • +1 2
Link to comment

Ne znam da li može negledljivije od ovog (S1). 

 

Što se mene tiče, komotno su mogli da naprave plitke throwaway likove i menjaju ih svakih par epizoda kako priča skače vekovima unapred.

 

Seldon može da bude reccurring jer se pojavljuje i snimcima, može i besmrtni Emperor ako su već hteli da se bave Trantorom, ali pojedinci iz Zadužbine je svakako trebalo da budu zamenljivi jer tako psihoistorija nalaže. Serija je o SF nauci i generacijama ljudskog roda koji joj služe, ne o tamo nekoj Mad Max ribi kojoj je prorečeno da je strašno važna.

Link to comment

Christopher Nolan je u Tenetu iz 2020 istraživao upravo kako bi izgledao protagonista bez ikakve ličnosti u sebi, bez cilja i bez rasta. 

 

Screenshot_2023-09-12-09-30-24-022_com.android.chrome.thumb.jpg.f774a548fc2fbed23bfb0fa046d515be.jpg

 

Ubedljivo najgori Nolanov film. A sad zamisli prosečnog režisera kako bi se snašao sa takvim likovima u Zadužbini i kako bi to izgledalo na kraju. 

 

Uostalom, meni se s02 sviđa, tebi ne mora. Mislim da su uradili veoma pristojan i čak natprosecan posao u drugoj sezoni, pogotovo ako sebi dozvoliš da Asimov Zadužbina nije biblija 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, ZerrorR said:

Christopher Nolan je u Tenetu iz 2020 istraživao upravo kako bi izgledao protagonista bez ikakve ličnosti u sebi, bez cilja i bez rasta. 

 

Ubedljivo najgori Nolanov film. A sad zamisli prosečnog režisera kako bi se snašao sa takvim likovima u Zadužbini i kako bi to izgledalo na kraju. 

 

Nisam gledao Tenet, ali mislim da preteruješ sa ocenom Asimovljevih likova. Ne moraju da budu "bez ličnosti, cilja, i rasta", moraju samo da budu epizodni.

 

Ne bi bila nikakva specijalna inovacija imati aktera za epizodu ili dve koji onda nestane iz narativa, npr. umre, dok radnja ide dalje. Radilo je to toliko serija. Radila je uostalom i S1 Zadužbina sa onim mladim colorblind klonom cara Kleona.

 

Ovde bi bio isti taj sistem, samo rastegnut preko više vekova. Par epizoda upoznaješ jednu garnituru Zadužbinara, baviš se krizom koja je njih zadesila; onda oni krizu razreše, obrati im se Hari Seldon sa snimka koji je tu krizu predvideo, i radnja ide dalje. Sledeća epizoda, gledaš njihovu decu, unuke, štagod, kako se nose sa novonastalom situacijom. 

 

Dakle, ne mora svaka serija da ima isti ensemble cast razvučen na šest do osam sezona. Može i drugačije, epizodno. TV format je kao stvoren za takav narativ, za razliku od Nolanovog blockbuster filma.

 

2 hours ago, ZerrorR said:

Uostalom, meni se s02 sviđa, tebi ne mora. Mislim da su uradili veoma pristojan i čak natprosecan posao u drugoj sezoni, pogotovo ako sebi dozvoliš da Asimov Zadužbina nije biblija 

 

Videćemo, daću šansu drugoj sezoni pre ili kasnije, ali strepnja mi je veća od nade.

 

Nije Asimov Zadužbina biblija, ali jeste literarni predložak za seriju i treba ga tako tretirati. Adaptacija originala je jedna stvar, a čupanje iz korena i sađenje nečeg sasvim drugog, neuporedivo banalnijeg - to je sasvim druga stvar.

 

  • +1 3
Link to comment

Konačna ocena od mene 8.5.

 

Vini će svakako biti zadovoljan. Od svih likova, za sezonu tri ostaje njih 4 na strani Terminusa.

 

Kl(e)on dinastiju i Demerzel ne računam jer su po definiciji isti glumci. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Meni dobra druga sezona. Odlične dve poslednje epizode.

 

Klimava mi je gluma Salvor, pa i Gaal na momente, ova druga ipak ubedljivija, ostali uglavnom dobri. 

 

Možda previše vraćanja iz mrtvih, jedna projekcija druga projekcija, pa... Na momente repetetivno i neubedljivo, ali u suštini fino radi.

 

Vi što ste čitali knjige, gde smo sada sa dešavanjima u knjigama tj koliko sezona se može očekivati?

Link to comment

Niko ne zna, pošto mi koji smo čitali knjige kategorički odbijamo da imamo bilo šta sa serijom :D

 

No, mislim da serija ne prati pomno knjigu, ako ste opet gledali dve crnkinje celu sezonu...knjige su raštrkane po vekovima, uglavnom sadrže kratke priče sa različitim likovima, skoro niko se ne prepliće.

Zato i pitah gore da li se pojavio lik "Mule", ako jeste onda bi ubrzo mogao biti kraj.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Epilog priče sa Mulom je epilog trilogije knjiga, sad, to mogu razvući na jednu, a mogu i na tri sezone, ko zna.

 

Uz to postoji i još par prequel/sequel knjiga, ali ne verujem da će se serija u to upuštati, nisu dobre nit zanimljive.

Link to comment
On 28. 9. 2023. at 22:31, Mil@n said:

 

 

Vi što ste čitali knjige, gde smo sada sa dešavanjima u knjigama tj koliko sezona se može očekivati?

 

Planirano je min 4 sezona, ako se pokaže dobro, biće 6, ako bude exceptional biće 8. Rekao producent na nekom youtube kanalu 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...