Jump to content
IGNORED

Revizionizam, ili svakim danom sve vise napredujemo...


namenski

Recommended Posts

 

 

Ko je bre ovde lud?

- Cetnici koji krajem '45. infiltriraju omladince u partizane...

- Partizani, sa sve oznama, knojevima, itd, itd, koji ih tako infiltrirane oberucke prihvataju, ne streljaju, nego ih u roku od odmah promovisu u cenjene, pazene i mazene pitomce...

- Partizanke obucene u engleske uniforma koje su do juce vezle, pa ih roditelji sklonili u partizane...

- Crvena armija koja je gora od Nemaca...

- NKVD koji svoje baca u Dunav, na kamione...

- Komandant bataljona, Bosanac, stari partizan koji prima mladog pitomca pa mu jos poklanja konja pomocu koga se pitomac ponosno producira...

- Makedonac koji se onda jos prezivao na -ић...

- itd, itd, itd...

 

Ili je do mene zaludnog.... :isuse: 

  • Haha 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Koliki idiokreten mora da budes da ti na pamet padne da pravis nesto ovakvo, koliki da pristanes da se natrontaš svime i svacime, najozbiljnije glumis :isuse: ovo sto se glumi, sa sve pricom na nemackom, a da si pri tom Poljak, da komad sopstvene zemlje na kome se radnja :isuse: odigrava nazoves Brandenburgia, sta sve moze da ti se mota po glavi, a sve ocuvanja tradicija radi, jebem li ga...

https://www.youtube.com/watch?v=VLvOJA0H_Cg&feature 

 

 

 

 

Edited by namenski
Link to comment

Колико ја капирам ово раде људи који су ентузијасти за војну историју, опрему и слично и то као хоби. Не раде то да би величали некога него им је то вид забаве. Мени су нпр. пецање, прављење макета и филателија потпуно несхватљиви као хоби, али ми је потпуно јасно да је моје играње игрица из 20 века некоме исто тако несхватљиво. 

 

Није ово ревизионизам, ово је комбинација позоришта и риалитија.

Link to comment

Pa sad, i ja sam se mislio gde da stavim - naleteo jutros uz kafu: za na 'Glup k'o vojska' nije, sa vojskom veze nema, ali nikako ne mogu da razumem da iko ko je ma i jedan jedini put obukao uniformu pozeli da je ponovo obuce...

I da pri tom jos i - glumi :isuse: 

Za hobije, kakvi god da su, mislim da imam razumevanja ili u najmanju ruku tolerancije :D, ali ložiti se na oružje je nesto najgadnije cega mogu da se domislim.

A u ovom kontekstu uopste pominjati vojnu istoriju je u najmanju ruku - nemam bolji izraz - idiotski do koske.

 

 

Pogledah jos po negde: groteskno je najblazi izraz koji mi pada na pamet, na stranu sto posle gledanja ili ucesca u necem ovakvom nikom nece biti nista jasnijetm.

Naprotiv.

Cujem - ne bavim se time - o kompjuterskim igricama na teme bijenja: one jesu em neka vrsta revizionizma, em su opasne sa poprilicno aspekata, ni malo naivnih: banalizuju jednu uzasnu, strašnu pojavu kakav je rat, cine da izgleda bez mirisa i ukusa, sterilan takoreci, i - masovno nas preparira na percepciju rata kao neceg dalekog, na dronovanjetm koje se odigrava negde daleko, vodjeno iz cistih, klimatizovanih prostorija...

 

U stvari, kada bolje razmislim, 1 starovremski obavezni vojni rok, sa knadrndanim kaplarima, leži-dižse terapijom, mesnim narescima kao delikatesom, apstinencijama :D svake vrste, itd, itd, bi verovatno brzo izlecio ove i ovakve entuzijaste... :lolol:

Link to comment

Ne vidim zašto ovo ne bi moglo da ima veze sa vojnom istorijom - odeš u Vojni muzej da gledaš eksponate, a ovde možeš i da ih držiš i delimično koristiš. Kao na Kalemegdanu one topove što klinci jašu i drndaju.

 

Slašem se da bi im jedan GSP nedeljom pre podne verovatno smanjio želju za ovkavim stvarima, a o odlasku peške na poligon da se postavljaju mine i da ne govorim, ali opet o ukusima se ne raspravlja. Naveo sam igrice kao primer hobija - ja npr volim da igram Manic Minera između ostalog, nema veze sa ratom. Mislim, ljudi se lože na razne stvari. U teretani je sa mnom čovek od 60+ koji je profesor u srednjoj školi nekoj i predaje neki predmet direktno vezan za oružje (čovek je mašinac). On uživa u tehničkoj strani oružja, posmatra to kao što ljud posmatraju i razgovaraju o avionima.

 

Uzgred, kada bi me pozvali na jedno 7 dana vojne vežbe, vrlo rado bih otišao čisto malo da odmorim mozak. Još ako bi mi dali da pucam, pristao bih i da čistim kabl na motalici i ponovo naučim da uspostavljam vezu na RRU 9b i koristim VZ 12k. I pušku bih očistio i vežbao rasklapanje. I pod uslovom da ne moram da nosim sa sobom mobilni nego da smem da ga ostavim kod kuće...

 

Pretpostavljam dai pola ovih likova, koristi celu stvar kao razlog da se zajebava sa ortacima napolju i da posle popiju burence piva...

Link to comment
6 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ne vidim zašto ovo ne bi moglo da ima veze sa vojnom istorijom - odeš u Vojni muzej da gledaš eksponate, a ovde možeš i da ih držiš i delimično koristiš. Kao na Kalemegdanu one topove što klinci jašu i drndaju.

Mislim da ovde debelo masis ili se nismo razumeli: Muzej je, pa - Muzej.

Mesto, ma koliko - bez obzira na vrstu - bilo politizovano i uredjeno po ukusu izlagaca, predstavlja deo istorije sa eksponatima koji su deo te iste istorije i kao takvi imaju vrednost, kako za koga naravno.

 

Sto se tice odlaska na vojnu vezbu, pod punom moralnom i materijalnom odgovornoscu: nema sile koja bi me tamo odvukla, naterala da odem.

 

A sto se tice lozenjatm na oruzje - ne znam, teska je to tema: vecina ljudi koji se time bave su, po meni, imali neku sistemsku falinku, nesto sto je tesko definisati, a lako prepoznati, ma koliko se to skrivalo iza ljubavi :isuse: kao takve prema oruzju kao inzenjerskom dostignucu, proizvodu ljudske imaginacije, nepresusne kada je u pitanju vestina uzajamog tamanjenja...

Ne znam, ko bi ga znao...

Link to comment
24 minutes ago, namenski said:

Mislim da ovde debelo masis ili se nismo razumeli: Muzej je, pa - Muzej.

Mesto, ma koliko - bez obzira na vrstu - bilo politizovano i uredjeno po ukusu izlagaca, predstavlja deo istorije sa eksponatima koji su deo te iste istorije i kao takvi imaju vrednost, kako za koga naravno.

Па да, али су сада музеји све више и више интерактивни. Ја сам пре 30 година у Империјалном војном музеју у Лондону прошетао кроз макету ровова из Првог светског рата нпр. На  ХМС Шефилд сам сео у топ, ставио слушалице са оригиналним звуком па су ме окретали да стекнем неки утисак како је то изгледало четрдесетих. Ово са играњем улога је слична ствар. Колико видим, они носе праву опрему, значи осећају тежину, врућину и слично. Наравно, не може то да се упореди са правом ситуацијом али се добија неки тродимензионални и вишечулни утисак.

 

 

Link to comment
14 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Па да, али су сада музеји све више и више интерактивни. Ја сам пре 30 година у Империјалном војном музеју у Лондону прошетао кроз макету ровова из Првог светског рата нпр. На  ХМС Шефилд сам сео у топ, ставио слушалице са оригиналним звуком па су ме окретали да стекнем неки утисак како је то изгледало четрдесетих.

Ne znam, delom si verovatno u pravu - druga vremena, drugi obicaji...

Doduse, ja muzeje koliko mogu izbegavam: tamo su stvari slozene, poredjane onako kako domacin zeli da budu vidjene, od Akropolja do IWM-a...

Radije cu da odstojim na mostu preko Ade u Lodiju ili da prosetam oko Marenga (i usput pojedem nesto dobro :D), ali - kako ko, naravno.

 

Ali mislim da ovaj deo:

Quote

Ово са играњем улога је слична ствар. Колико видим, они носе праву опрему, значи осећају тежину, врућину и слично. Наравно, не може то да се упореди са правом ситуацијом али се добија неки тродимензионални и вишечулни утисак.

Nikako ne stoji: cini da stvari izgledaju nekako lakse, banalizuje nesto sto se ne moze, a bice i ne bi smelo banalizovati, na stranu sto, recimo, ona poljska rekonstrukcija ne govoritm ama bas nista, niti ista poucava, cak ni same ucesnike, osim - moj dojam - sto zadovoljava jedan poprilicno problematican hobi, ako je to uopste prava rec...

 

Uostalom, onako uz rec, ima onoliko filmova u kojima je to uradjeno/prikazano kudikamo vernije, strucno :isuse: nadzirano, itd, itd, na stranu moguci revizionizam.

 

 

Link to comment

Ovde kod mene u vecini muzeja "vojnog" tipa imas osoblje obuceno u uniforme iz perioda, vecinom su to kolonijalni konflikti izmedju Engleza i Francuza (Abrahamova Polja i taj rad) i kasniji izmedju Britanije i SAD (1812) mada ima ih i iz WW1 i WW2, pa se nesto glumata, puca iz musketa itd. Ja poznajem par likova koji se time bave, imas citave jedinice u rangu pukova sa sve komplet opremom i uniformama, van sezone sastaju se dvaput mesecno da driluju a onda kad krene sezona idu svuda po kontinentu i predstavljaju "svoju" jedinicu u raznim bitkama u kojima je ucestvovala (ili glume neku slicnu "svojoj"). I da, to uglavnom rade oni koji pravu vojsku nisu omirisali (barem ovi sto ih ja znam nisu).

 

Ista prica kao ovi sto se loze na paintball pa se oblace u maskirne uniforme, kupuju vojnu opremu pancire gasmaske pizdematerine sto im za "hobi" ustvari i ne treba, plus je tesko za nositi stalno ali eto pali ih valjda pa odu u sumu za vikend i "ratuju". U svakom slucaju pohvalno je sto omladina provodi vreme u prirodi na svezem vazduhu i sto su fizicki aktivni umesto da sede i bulje u monitor ali jbg ima valjda i boljih nacina za rekreaciju - trci za jbnom loptom siljokuranu neizivljeni... :isuse:

Edited by Radoye
Link to comment
  • 2 weeks later...

Zar nije svako novo delo koje se bavi istorijom jedan oblik revizionizma.Koliko uopste postojanje odnosno koriscenje toga pojma ima smisla u drustvima koja su opredeljena za politicki pluralizam ?  Zvanične istine sa monopolom,teško da su spojive sa slobodom govora.

Link to comment
21 minutes ago, Filozof manijak said:

Mislim da naučno utvrđene istorijske činjenice ne mogu biti predmet pluralizma i slobode govora.

Naučno utvrđene metodom dijalektičkog materijalzma i naučnog socijalizma ?

Link to comment
1 hour ago, Bonaventura said:

Naučno utvrđene metodom dijalektičkog materijalzma i naučnog socijalizma ?

Ne, naravno: metodom Nikole Samardžica, Radovana Kalabića, Vuka Draskovica i Dobrice Cosica, znas valjda ili treba da ti crtam?

Sta ti jos nije jasno? :fantom:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...