Jump to content
IGNORED

Nova S


Frank Pembleton

Recommended Posts

Naravno.

Ne da nece nego jos i placa (verovatno). Pa bila je frka sa Prvom i da li Hepi ili ko vec, koliko su para trazili za emitovanje.

Nisu svi SBBovci, "opozicionari" pa da gledaju samo N1, imas paletu pa biraj sta ti se gleda.

Link to comment

A nije ni Šolak gadljiv na režimske pare - i obrnuto. S jedne strane se pljuju, a sa druge sarađuju (Grand na Pinku npr) 

Edited by fusion_
Link to comment
34 minutes ago, Frank Pembleton said:


Pa naravno da neće sve i da može...
Biznis je biznis.
...shiit has hit the fan...

naravno. meni i a totalu i na SBB nude kao bonus gomilu pink kanala. na totalu (minimalna opcija) nemam pikboks ali imam red, grand i koješta drugo

Link to comment

pocesmo sa 'karikaturom'

 

petricic nije karikaturista. karikaturista je korax, nekada aleksandar klas, pjer krizanic, ivo kusanic...

 

petricic je vrhunski ilustrator, cije ilustracije pamtimo jos iz knjiga naseg detinjstva. njega cesto ta ilustratorska crta odvede dalje od karikature. on stvara jedno delo nedeljno i cesto ga neki dogadjaj toliko pogodi da on bukvalno uzme i ilustruje dogadjaj ili svoj dozivljaj istoga.

 

na petricicu sam naucio da citam i odrastao, cenim ga maksimalno, koliko god umetnik moze ceniti kolegu umetnika.

korax mi je obelezio formativne i godine odrastanja. nadao sam se, kao i mnogi od nas, da sa novim milenijumom moze da pocne da radi kada zeli, sta zeli i ako uopste hoce time da se bavi.

 

mozemo mi da se kikocemo nad petricicevim radom i da govorimo 'pa to je to, tako se oblaci jj' ali to nije to. nije karikatura. to je ilustracija desavanja u poslednjih par meseci pomesano sa jj letovanjem. nema tu lazi ili prevare ali to nije karikatura, osuda ovog momenta drustva. jj moze da ide u 'jos nam samo ale fale' bez ikakvih problema kao ilustracija za neku sandjamu bez imena i prezimena koja otima malo stariju decu.

 

'karikatura' njih dvoje nije dobra jer predstavlja jj na veoma neprikladan nacin i zato sto vec na zimu niko nece imati pojma sta je ona nosila i radila na letovanju. njegova gostovanja u toj emisiji su dala sasvim dovoljno materijala za satiru bez potrebe za ovakvim pristupom. kroz 5 godina ce se ljudi pitati 'ko je ova? sto ovo rade'.

 

tu je petricic otisao u ilustraciju (gde je vrhunski), a zaboravio na karikaturu.

 

korax i ostali navedeni, a ima ih jos puno, ne moraju da objasnjavaju svoje radove ni nakon 30-50-70godina.

 

 

steta, najvise bih voleo da je @Frank Pembletonu pravu, i da je ova glupost razlog da se rese petricicevog honorara, koji, koliki god da je, zasluzen imenom i delom, ali menadzeri upravljaju medijima. ne urednici.

 

 

pisem o petricicu kao ilustratoru, a zaboravio sam i da kazem da ga treba izuzetno ceniti kao i dizajnera fontova koje imamo srecu da gledamo na raznim mestima/medijima.

 

 

i to, kako nas svadjaju i zavade, pa to je za proucavanje.

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, foto said:

pocesmo sa 'karikaturom'

 

petricic nije karikaturista. karikaturista je korax, nekada aleksandar klas, pjer krizanic, ivo kusanic...

 

 Zar se nije Petričić u svojim kanadskim danima isključivo bavio političkom karikaturom za tamošnje novine ? Mislim da mu je jedna dnevno izlazila u Toronto Staru, a kako je tamo proveo dvadesetak godina nije bez mozga pomisliti kako je pored ilustratorskog zanata savladao i ovaj....

 

 Da li je talentovaniji kao ilustrator ili kao karikaturista ostaje kao stvar o kome se može debatovati, slažem se....

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, foto said:

'karikatura' njih dvoje nije dobra jer predstavlja jj na veoma neprikladan nacin i zato sto vec na zimu niko nece imati pojma sta je ona nosila i radila na letovanju. njegova gostovanja u toj emisiji su dala sasvim dovoljno materijala za satiru bez potrebe za ovakvim pristupom. kroz 5 godina ce se ljudi pitati 'ko je ova? sto ovo rade'.

 

Ceo post je odličan, ali mislim da ipak previđaš da je Petričić u fokus zapravo stavio pink estetiku koja jeste formatirala sns epohu i kad jednom budeš zatvorio oči i pomislio na sns, prva asocijacija biće upravo njihov neukus i neduhovitost; čak pre lopovluka i neznanja. 

 

Btw, ako uopšte pričamo  o istoj karikaturi - ja mislim na onu sa JJ i Vučićem. 

  • +1 3
Link to comment
On 19. 8. 2023. at 23:45, Andrej14 said:

da, bili su pokušali s tim tzv "must carry" nacionalnim kanalima tj da budu besplatni i obavezni za sve operatere, ali ima već nekoliko godina da su to ukinuli pa je obavezan samo javni servis.

 

Znači sve i da nekim čudom Nova S dobije tu frekvenciju male su šanse da se pojavi na mts. 

U jednom trenutku je i uspelo, ali relativno kratko. Ne postojanje must carry obaveze kod kablovskih operatera u priličnoj meri obesmišljava pojam "nacionalne frekvencije".

Da iskoristim priliku pa da podsetim da je zemaljsko emitovanje u Srbiji već 8+ godina potpuno digitalno tako da postoji tehnička mogućnost za više kanala. Politička odluka je što masa kanala ide kao pseudo kablovska mts-s.

 

Jedno pitanje:

DA LI ZNATE KOLIKO KANALA SA "NACIONALNOM FREKVENCIJOM" IMA SRBIJA?

 

odgovor će vas zaprepastiti:

Spoiler

38

 

7 pravih nacionalnih

RTS1, 2 i 3

Pink

B92

Prva

Hapyy

 

pored njih besplatno je dostupan i Info kanal firme ETV.rs

 

30 plaćenih programa iz paketa Antena plus, gotovo jednako dostupnih, ali za gledanje je neophodna i kartica i/ili poseban STB uređaj.

Agro TV
AMC
Antena PLUS INFO
Arena PREMIUM 1
Arena Sport 1
Arena Sport 2
Arena Sport 3
Arena Sport 4
Arena Sport 5
Arena Sport 6
Arena Sport 7
Arena Sport 8
Dexy TV
Euronews Serbia
Film klub
HD
K1
Kurir TV
Minimax
Pink Action
Pink Comedy
Pink Movies
Pink Premium
Pink Serije
Pink Western
Red TV
SUPERSTAR 2
SUPERSTAR TV
Toxic TV
VESTI
 

 

 

 

Edited by dvb-t manijak
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
U jednom trenutku je i uspelo, ali relativno kratko. Ne postojanje must carry obaveze kod kablovskih operatera u priličnoj meri obesmišljava pojam "nacionalne frekvencije".
Da iskoristim priliku pa da podsetim da je zemaljsko emitovanje u Srbiji već 8+ godina potpuno digitalno tako da postoji tehnička mogućnost za više kanala. Politička odluka je što masa kanala ide kao pseudo kablovska mts-s.
 
Jedno pitanje:
DA LI ZNATE KOLIKO KANALA SA "NACIONALNOM FREKVENCIJOM" IMA SRBIJA?
 
odgovor će vas zaprepastiti:
Spoiler

38
 
7 pravih nacionalnih
RTS1, 2 i 3
Pink
B92
Prva
Hapyy
 
pored njih besplatno je dostupan i Info kanal firme ETV.rs
 
30 plaćenih programa iz paketa Antena plus, gotovo jednako dostupnih, ali za gledanje je neophodna i kartica i/ili poseban STB ureÄ'aj.
Agro TV
AMC
Antena PLUS INFO
Arena PREMIUM 1
Arena Sport 1
Arena Sport 2
Arena Sport 3
Arena Sport 4
Arena Sport 5
Arena Sport 6
Arena Sport 7
Arena Sport 8
Dexy TV
Euronews Serbia
Film klub
HD
K1
Kurir TV
Minimax
Pink Action
Pink Comedy
Pink Movies
Pink Premium
Pink Serije
Pink Western
Red TV
SUPERSTAR 2
SUPERSTAR TV
Toxic TV
VESTI
 
 
 

 


Dobro, "gotovo jednako dostupnih"...
Slažem se da je ukidanjem "must carry" odredbe prilično obesmišljena dodela "nacionalnih frekvencija"...





...shiit has hit the fan
Link to comment
Zar nacionalna frekvencija ne donosi i drugaciju raspodelu marketinskih prihoda? 

Tako jeste bilo, mada realno i ovi što su dobili do sada i jesu najgledaniji.
Nego ovi iz UM traže nacionalnu "da narod čuje istinu".
Ne spominju kintu.
Pa sa te strane sam mislio..





...shiit has hit the fan
Link to comment
16 hours ago, Frank Pembleton said:


Dobro, "gotovo jednako dostupnih"...
Slažem se da je ukidanjem "must carry" odredbe priliÄno obesmiÅ¡ljena dodela "nacionalnih frekvencija"...

 

Znam da ti znaš, ali da objasnim onima sa jeftinijim ulaznicama.

 

Digitalno zemaljsko tv emitovanje u Evropi se obavlja po Dvb-t standardu, gde se preko jednog predajnika emituje čitav paket programa. 

Dakle jedan predajnik koji je u analognom sistemu emitovao jedan tv program, sada emituje mnogo više.

U Srbiji postoje tri takva paketa, tj takozvana MUX-a

Dva su nacionalna a jedan emituje regionalne programe i razlikuje se po krajevima Srbije.

Od ta dva nacionalna jedan emituje tih 7 "nacionalnih frekvencija", kao i info kanal firme rtv.rs, a u Vojvodini i RTV1 i 2. Tu postoji još jedno mesto.

 

Traći MUX je bez konkursa dodeljen mts-u koji emituje svoj servis "Antena plus", koji ima smešno malo korisnika.

 

Dostupnost sva tri MUX-a je odlična i prilično podjednaka, mada jeste tačno da ovaj treći ima par procenata manju dostupnost u nekim zabačenim mestima. Po svim većim gradovima je isto u decibel.

 

Zato stalno ponavljam da je smešna priča o dodeli jedne nacionalne frekvencije. Što je najgore, često čitam komentare o obavezi nacionalnih kanala da emituju obrazovni, naučni i dečiji program. Čitav taj koncept je totalno zastareo. Treba omogućiti svakom ko se pridržava zakona i redovno plaća svoje obaveze da emituje program. Postoje tehničke mogućnosti.

To ne daje vlast, jer joj sloboda govora nije u interesu i ne daju postojeće "nacionalne frekvencije" jer 'oće da im oduzmu deo sve manjeg kolača.

A tek o fijasku projektnog finansiranja ne želim da govorim.

 

 

 

  • Hvala 3
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 25.8.2023. at 1:21, dvb-t manijak said:

 

Znam da ti znaš, ali da objasnim onima sa jeftinijim ulaznicama.

 

Digitalno zemaljsko tv emitovanje u Evropi se obavlja po Dvb-t standardu, gde se preko jednog predajnika emituje čitav paket programa. 

Dakle jedan predajnik koji je u analognom sistemu emitovao jedan tv program, sada emituje mnogo više.

U Srbiji postoje tri takva paketa, tj takozvana MUX-a

Dva su nacionalna a jedan emituje regionalne programe i razlikuje se po krajevima Srbije.

Od ta dva nacionalna jedan emituje tih 7 "nacionalnih frekvencija", kao i info kanal firme rtv.rs, a u Vojvodini i RTV1 i 2. Tu postoji još jedno mesto.

 

Traći MUX je bez konkursa dodeljen mts-u koji emituje svoj servis "Antena plus", koji ima smešno malo korisnika.

 

Dostupnost sva tri MUX-a je odlična i prilično podjednaka, mada jeste tačno da ovaj treći ima par procenata manju dostupnost u nekim zabačenim mestima. Po svim većim gradovima je isto u decibel.

 

Zato stalno ponavljam da je smešna priča o dodeli jedne nacionalne frekvencije. Što je najgore, često čitam komentare o obavezi nacionalnih kanala da emituju obrazovni, naučni i dečiji program. Čitav taj koncept je totalno zastareo. Treba omogućiti svakom ko se pridržava zakona i redovno plaća svoje obaveze da emituje program. Postoje tehničke mogućnosti.

To ne daje vlast, jer joj sloboda govora nije u interesu i ne daju postojeće "nacionalne frekvencije" jer 'oće da im oduzmu deo sve manjeg kolača.

A tek o fijasku projektnog finansiranja ne želim da govorim.

 

 

 

Vidi, ja sam laik, ali, nekkao mislim,a i pamtim malo televizije sa frekvencijom pre SNS-a, i daleko je to bilo od nekog TV blagostanja, ali je bilo svega toga, makar minimalno, narocito u prvoj polovini dvehiljaditih(kontam da su i smanjivanju toga lagano doprinosili rijaliti formati..ne samo oni, naravno, ali dali sus voj doprinos)..neka odnos za pocetak bude kao iz tog perioda, i premija..naravno, ipak prilagodjeno danansjici..ja eto pmatim, za deciji program, da je BK emitovao crtace id ecije emsiije vikendom, b92 Nikloedon, Pink decije filmove..nije to ne znam kakv vrhunski program bio, ali gde je makar to sada, na makar jednoj televiziji' s tim sto bi RTS vec bio obavezan da emituje sve boldovano..i to RTS 1, ne 2 ili 3, 

  • +1 1
Link to comment

Samo B92 ima jos uvek crtace.

Neko je negde pricao o tome, da ove televizije poput Prve, Pinka, Hepija, RTS-a, kada REMu podnose izvestaje o kolicini emitovanog programa, za deciji/naucni/kulutrni itd navode odredjene segmente (reportaze ili gostovanja) iz jutarnjeg ili popodnevnog programa. Pa ako npr Kolibiri gostuju u 08:42-08:50 kod Sarape npr oni ce to navesti kao deciji program i slicno.

  • Tužno 1
Link to comment

Vreme se promenilo. Ranije je TV prijemnik menjao ognjište u kući oko koga su se skupljale porodice. Dakle više generacija je sedelo ispred tv prijemnika. Sa druge strane, pogotovo u doba pre kablovske, izbor je bio daleko manji. U toj priči je bilo opravdano tražiti raznovrsnost programa.

 

Sada su povećane mogućnosti kako distribucije sadržaja, tako i načina prijema. Linearna TV gubi bitku pred nelinearnim platformama, kao što su YouTube, FB i ostali.

 

U svetlu toga tvrdim da je insistiranje na vrednostima proklamovanim u Medijskoj strategiji davne 2005. ne samo nepotrebno nego i pogubno po medije.

 

Tržište treba u dobroj meri deregulisati. Treba dozvoliti svakom ko ima para da plati sve dažbine i ko poštuje zakone da emituje i radi. Pod poštovanjem zakona smatram one o autorskim i srodnim pravima, kao i sve odredbe o jednakosti, poštovanju manjina i sl.

 

Jedino imam dilemu da li treba dozvoliti ono što sada svi rade u informativnom programu. Koliko je legitimno otvoreno stavljanje na jednu stranu? Osim ako nisi, pa to ne bi trebao da radiš.

 

Naravno da je ono što se danas dešava u medijima u Srbiji bolest koja se širi na društvo. Ipak, mislim da utopijski san o "profesionalnim" medijima koji sve prenose neutralno, i podjednako predstavljaju stavove obe strane samo pusta želja.

U Srbiji više nema društvenog dijaloga.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...