Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

37 minutes ago, ultra plasticni said:

Ovakav nivo prepotencije, arogancije i nicim potkrepljenog samouverenja nikad nisam video.

 

Sad je prepotentno i arogantno reći da na temi o seriji Černobilj ima smisla pričati o tehnikalijama i društveno-političkim konotacijama? Pre će biti da je arogancija insistiranje na diskusiji u okviru nekakvog larpurlatizma.

 

Ne znam kakvo samouverenje misliš da je potrebno da se citira autor serije, ni čime bi ga ti potkrepio, ali dobro™.

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Ne, to je namenski. Moja je teza da je serija opterećena Putinovom Rusijom više nego poznim SSSR-om. Da vrlo banalno utucava u glave kako je u pitanju, znate, bio opresivan režim. Da je Černobilj valjda i najgora moguća platforma za plasiranje 30 godina okasnelih antisovjetskih poruka, pošto je apsurdno kriviti zli KGB za sakrivanje tehničkih detalja o funkcionisanju reaktora.

gde li si samo ovo video?

Putinova Rusija?

u Putinovoj Rusiji bi mucena fizicarka bila jednostavno roknuta metkom u glavu a sudjenja nikada ne bi ni bilo a svi umesani bi sistematski pomrli od radijacije (uz malu pomoc Novicoka).

 

 

Link to comment
8 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ne znam, metafora mi je potpuno nejasna. Topla voda, hladna voda, nemam pojma o čemu pričaš.

 

Citirani deo vrlo jasno odgovara Braci na pitanje - problem nije u tome što serija tvrdi da su Sovjeti lagali i manipulisali (a kao nisu), problem je u tome što to radi trapavo, neubedljivo, neumesno, nedorečeno, na potpuno pogrešnom primeru, praveći od likova karikature iznenađene stanjem sistema u kom su ceo život proveli. Opet, meni je to sekundarno u odnosu na najveći problem - senzacionalističko širenje straha i dezinformacija o nuklearnoj energiji.

 

Inače, diskusiono čistunstvo prilično je deplasirano. Apsolutno te niko ne sprečava da pišeš vezano "isključivo za seriju kao takvu", šta god to bilo. Ne moraš da čekaš na red da se završi rasprava o ideologiji ili tehnologiji, slobodno elaboriraj na temu (manjka) luksuza u kom Legasov živi, ja se svakako neću buniti.

 

 

e, vidis kako je to! :D metafora je iz mog ugla bila jasna, kao sto je tebi sve ovo pisanje jasno, i ne sumnjam u to, stvarno. zaleteo si se jako na pocetku, i nije cudo sto su te uporedili sa 'trollom'. iako ne verujem da to jesi. jednostavno si srcan bez samokontrole u iznosenju "cinjenica" koje btw zaista nisu neophodne. ne znam cemu toliki otpor da je serija politizovana preko mere ili da je prenaglaseno sve ono sto je reaktor napravio. meni ce taj dogadjaj uvek ostati kao [metalni] gorak ukus u ustima. + nisi ni svestan [to je ono sto ne vidis] koliko su zapravo mogli da ispolitizuju seriju na realnim

dogadjajima.

Link to comment
Just now, 3opge said:

gde li si samo ovo video?

Putinova Rusija?

 

Putinova Rusija kao inspiracija - serija je snimljena u vreme kad je globalna opsesija ruskom infiltracijom i manipulacijom svega i svačega bila na vrhuncu. Pretpostavljam da je zato Mazin postavio kao centralnu temu tu pseudofilozofsku zapitanost o prirodi istini, ceni laži, smrtonosnoj propagandi, itd.

 

Da ne nažuljam opet dušebrižnike: ne kažem da pouzdano znam šta je Mazina inspirisalo da temi priđe iz te perspektive, ne mogu da postujem link do izvora, nemam diplomu iz parapsihološke analize dramaturške misli. Iznosim subjektivan utisak da je autor inspirisan #russiagate budalaštinama prišao temi Černobilja iz neadekvatnog smera i zato ostao nedorečen.

 

 

Link to comment

Kad bi nekim slučajem HBO napravio seriju o Beriji i Staljinu zasnovanu na proverljivim istorijskim činjenicama, čak i da koriste zvanične dokumente iz sovjestkih arhiva, opet bi pala etiketa da se pljuje po Putinu i sadašnjoj Rusiji. Ono tipa: a zašto takva serija baš sada!?

 

Zanimljivi su mi ljudi koji vole Rusiju i Ruse kad raspravljaju sa drugima koji ne dele to mišljenje, vrlo brzo istaknu da im smetaju kritike bilo kog režima i uređenja sa tih prostora, od Ivana Groznog do Sovjetskog Saveza.

Link to comment
5 minutes ago, hoffnung said:

e, vidis kako je to! :D metafora je iz mog ugla bila jasna, kao sto je tebi sve ovo pisanje jasno, i ne sumnjam u to, stvarno. zaleteo si se jako na pocetku, i nije cudo sto su te uporedili sa 'trollom'. iako ne verujem da to jesi. jednostavno si srcan bez samokontrole u iznosenju "cinjenica" koje btw zaista nisu neophodne. ne znam cemu toliki otpor da je serija politizovana preko mere ili da je prenaglaseno sve ono sto je reaktor napravio. meni ce taj dogadjaj uvek ostati kao [metalni] gorak ukus u ustima. + nisi ni svestan [to je ono sto ne vidis] koliko su zapravo mogli da ispolitizuju seriju na realnim dogadjajima.

 

Dobro sad, da je moglo gore i gluplje svakako je tačno, serija je ipak sasvim gledljiva. Ali to je baš damning with faint praise.

 

Činjenice su ključna stvar kad dramatizuješ stvarne događaje, postoji određena obaveza da se realnost koliko-toliko ispoštuje. Nažalost, Mazin tu obavezu uopšte nije ispunio. Dakle ne bih drvio o razlici između reaktora i bombe da pričamo o nekom podzapletu iz fiktivnog npr. Homelanda, nego drvim o tome zato što je u pitanju ključni aspekt cele priče o havariji u Černobilju. Tu ne priznajem "pa to je samo fikcija" argument.

 

Link to comment
Just now, J-♣ said:

Kad bi nekim slučajem HBO napravio seriju o Beriji i Staljinu zasnovanu na proverljivim istorijskim činjenicama, čak i da koriste zvanične dokumente iz sovjestkih arhiva, opet bi pala etiketa da se pljuje po Putinu i sadašnjoj Rusiji. Ono tipa: a zašto takva serija baš sada!?

 

Zanimljivi su mi ljudi koji vole Rusiju i Ruse kad raspravljaju sa drugima koji ne dele to mišljenje, vrlo brzo istaknu da im smetaju kritike bilo kog režima i uređenja sa tih prostora, od Ivana Groznog do Sovjetskog Saveza.

 

Meni za Rusiju i Ruse zvone testisi nemaš pojma koliko.

 

Death of Stalin mi je bio baš dobar iako karikira i Beriju i Staljina i sve ostale aktere... ali zamisli da je tu Bušemijev Hruščov išao okolo sav šokiran represijom i propagandom, vajkajući se "u kakvoj mi to državi živimo". To bi nesumnjivo bilo imbecilno. A čim bih to istakao, odmah bi se našao neko da mi kaže da sam Staljinista jer mi smeta ta britka kritika sistema.

 

Link to comment
5 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Dobro sad, da je moglo gore i gluplje svakako je tačno, serija je ipak sasvim gledljiva. Ali to je baš damning with faint praise.

 

Činjenice su ključna stvar kad dramatizuješ stvarne događaje, postoji određena obaveza da se realnost koliko-toliko ispoštuje. Nažalost, Mazin tu obavezu uopšte nije ispunio. Dakle ne bih drvio o razlici između reaktora i bombe da pričamo o nekom podzapletu iz fiktivnog npr. Homelanda, nego drvim o tome zato što je u pitanju ključni aspekt cele priče o havariji u Černobilju. Tu ne priznajem "pa to je samo fikcija" argument.

 

 

eto, ovo ti ne treba, buduci da sam znas da ne postoji savrsena serija, film. postoji dogadjaj ili fikcija. taj dogadaja su fenomenalno preneli kroz igranu seriju. kao sto su npr 'dan posle' preneli kroz igrani film, a zapravo ne postoji dogadjaj istog [ne racunam hirosimu/nagasaki]. kada ne bi postojao taj jedan detalj "gluplje". ne bi postojale ni falicne elektrane, i onda dolazimo do maltene fikcije 'sbbkbb'.

Link to comment
4 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Meni za Rusiju i Ruse zvone testisi nemaš pojma koliko.

 

Death of Stalin mi je bio baš dobar iako karikira i Beriju i Staljina i sve ostale aktere... ali zamisli da je tu Bušemijev Hruščov išao okolo sav šokiran represijom i propagandom, vajkajući se "u kakvoj mi to državi živimo". To bi nesumnjivo bilo imbecilno. A čim bih to istakao, odmah bi se našao neko da mi kaže da sam Staljinista jer mi smeta ta britka kritika sistema.

 

Pa uhvatio si se za to da je serija opterećena Putinovom Rusijom.

Gledao sam seriju i to nisam nigde primetio, koji detalj si ti primetio u seriji koji ukazuje na današnju Rusiju i Putina?

Link to comment
On 24.6.2019. at 14:44, Filozof manijak said:

Mislim da je  @pt 2.0 stručna osoba  za ovo pitanje na forumu.

O katastrofi u Černobilu znam onoliko koliko su javno dostupne informacije u stručnim krugovima. Nemam supetajna znanja o pozadini događaja.

 

Prema onome što znam - katastrofu su izazvali apsolutno ljudskom greškom stručnjaka. Eksperimentisali su nešto van uobičajenog moda rada, testirali šta bi se dešavalo u slučaju nestanka struje itd. Namerno su isključili sistem zaštite u sverhu eksperimenta, ne znajući da se 1 bitan parametar po jednoj zakonitosti menja dok raste, a po sasvim drugoj kad opada (tzv. histerezisni efekat, kakav se sreće u termodinamici kod npr Karnoovih ciklusa, što pretpostavljam da je većina vas čula kroz srednjoškolsko obrazovanje). Elem, kada su pokušali da vrate vrednost na manju, ušli su u nestabilan mod rada i sve je otišlo u pm.

To je suština događaja.

Nakon Černobila trajno je porastao fon nad Evropom.

Takođe, nakon Černobila, donose se 2 međunarodne konvencije pod okriljem IAEA (tzv. post-Černobilske konvencije, koje govore o ranoj najavi u slučaju akcidenata i o pomoći i razmeni informacija među zemljama ugovornicama u slučaju akcidenata).

Tada se prvi put  u globalnim okvirima (da ne kažem istoriji čovečanstva 😎) uvodi pojam sigurnosne kulture (nuclear safety culture, safety culture ili, novija formulacija, culture for safety), koji prepoznaje da srž sigurne primene NE leži u interakciji tehnologija, ljudi i organizacija. Izdvaja se ljudski faktor kao izuzetno značajan u očuvanju ili narušavanju sigurnosti.

 

Što se serije tiče, najmanje 5 ljudi me je cimalo da to pogledam i kad ću i što još nisam, jer hoće da čuju šta mislim o tome. Još nisam (a i neću do 4. jula, ne mogu da postignem), ali ću pogledati.

 

Za početak, a nakon pročitane gotovo cele ove teme, iskreno - kosa mi se diže na glavi pri samoj pomisli na milione laika koji na osnovu HBO serije koja nije dokumentarna raspravljaju o Černobilu i kojima će serija (sa sve umetničkim slobodama kojih, kako sam razumela, ima u interoretaciji činjenica i u dramatizavciji) biti najvažniji izvor utisaka o korisnosti (užasnosti) primene nuklearne energije.

 

Za mene je to pogubna eventualna posledica masovnog gledanja serije, kao što mi je upotreba NE ili ne lažna dilema. Malo koji industrijski sistem ima tehnologiju i sigurnosne sisteme na takvom nivou kao nuklearna industrija, a upotreba NE je neminovnost. O iscrpljenosti fosilnih goriva i dr resursa da i ne govorim.

 

U vezi sa svim što sam prethodno rekla, toplo preporučujem svima da pogledaju dokumentarac Pandora's Promise. Kad sam zadnji put proveravala, bio je dostupan na YT.

Film sam inače gledala premijerno na IAEA General Conference pre koju godinu. Ovo naglašavam zbog toga što ova međunarodna organizacija nema mandat da promoviše upotrebu NE, već služi (između ostalog) tome da uspostavi sigurnosne standarde za primenu NE i jonizujućeg zračenja u različitim oblastima ljudskog života, te ne bi sebi dozvolila da prikaže činjenično netačan film niti neku agitprop budalaštinu.

Edit1. PANDORA'S PROMISE - Robert Stone

 

 

 

Edit2. Bez obzira na pizmu prema Viniju, on je ovde ostavio, sa mog stanovišta, nekoliko veoma tačnih postova. Počev od onog da reaktor nije nuklearna bomba, pa preko razlike direktnog izlaganja i kontaminacije (uz neke nepreciznosti). Osim njega još 1 nik koji mi je nov suvislo je pisao o reaktorima i tehničko-tehnološkoj pozadini slučaja.

Edited by pt 2.0
Link to comment
30 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

zaključavaj

 

dok pt ne odgleda, pa posle otključajte

A nebitan je moj view skroz za bilo šta.

 

Samo apelujem da se aspekti odgledanog, koji se odnose na nuklearnu fiziku i korisnost upotrebe NE ne prihvataju zdravo za gotovo na osnovu neke HBO serije. Mimo toga - gledajte i uživajte. I ja ću tako čim prođe dedlajn 😎

 

EDIT. Oko interne kontaminacije: uvek imajte na umu ove stvari kada govorimo o tome da neke radioaktivne čestice dospeju u ljudski organizam (ingestijom ili inhalacijom):

1. Ljudsko telo je mahom sastavljeno od lakih hemijskih elemenata; vazduh takođe.

2. Radioaktivni oblak nastao od npr. fisionih produkata (iz gorivnog elementa koji se koristio u jezgru reaktora) čine prevashodno teške čestice.

3. Hemijske osobine radioaktivnog kontaminanta u osnosu na organizam su jako važne, odnosno ima li taj konkretan element ikalav potencijal da napravi hemijsko jedinjenje sa nečim u nama ili ćemo da ga, pardon my French, ispiškimo...

4. zbog 3. mi kod radioaktivnih kontaminanata baratamo parametrom koji se zove efektivno vreme poluraspada, kojim zapravo uzimamo u obzir i vreme izlučivanja iz organizma. Ovo vreme je značajno kraće od vremena poluraspada* za dati radionuklid.

 

Ništa od navedenog ne znači da treba da sedite na livaci kao Ferdinand i inhalirate se cezijumom, na primer. Samo ukazujem na neke od aspekata koji se odbose na internu kontaminaciju.

 

*vreme poluraspada = vremenski period za koji broj radioaktivnih jezgara usled radioaktivnog raspada padne sa N na N/2.

Edited by pt 2.0
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...