Jump to content
IGNORED

Midterms 2018 and beyond


theanswer

Recommended Posts

3 hours ago, Radoye said:

Sad ti jos samo ostaje da objasnis na koji nacin odgovor na pitanje "kako ste zadovoljni svojim zivotom" bolje odslikava zadovoljstvo stanjem u ekonimiji od odgovora na pitanje "kako ste zadovoljni stanjem u ekonimiji" i sve 5.

većina ljudi se ne opterećuje previše deficitom, saveznim budžetom, centralnom bankom... kada ih pitaš za lični život, oni pogledaju u buđelar.

 

kada ih pitaš za nekakvu apstrakciju tipa "ekonomije", često odgovaraju u skladu sa partijskom pripadnošću - demokrate postaju nezadovoljne "ekonomijom" kada je republikanac predsednik i obrnuto. jedan od razloga za nizak nivo zadovoljstva "ekonomijom" u januaru 2017-e.

Link to comment
2 hours ago, Anduril said:

Kad se ljudi pitaju da li je nesto dobro ili lose onda je kljucno uvek u poredjenu sa cim. Americka javnost je jednostavno neinformisana/dezinformisana pa stoga rezultati nekih sondaza imaju mnogo manje smisla. Ti rezultati vise odslikavaju koliko je dobra propaganda korporativnih medija, PR partija i marketing.

:wub: ono jest, korporativni mediji su me ubedili mi je plata dobra, ovaj krš od kola u stvari lambordžini... to mu dođe neka varijacija na temu lažne svesnosti?

Edited by Gandalf
Link to comment

OK neka ti bude, pitanje o apstraktnom A "kvalitet zivota" daje bolju sliku o stanju oko B nego konkretno pitanje o B.

 

Pa da pogledamo onda u budjelar:

 

FT_18.07.26_hourlyWage_adjusted.png

40-togodisnja stagnacija kupovne moci. pri cemu:

 

07ff29d2e2e637e5c74515d2282051bc.png

 

top 20% jedini prikazuje konstantan rast u primanjima priladojeno inflaciji dok se donjih 60% nije pomaklo s mrtve tacke.

Sto efektivno znaci da je kupovna moc donjih 60% opala u datom periodu (jerbo je u onaj nepromenjen prosek rasta kupovne moci gore uracunat i porast primanja top 20%).

 

Dakle svi siti i zadovoljni stanjem u budjelaru pa se sva politicka previranja dogadjaju iz ciste obesti. Inace je sve OK, zivimo u najboljem od svih mogucih svetova, nothing to see here, carry on!

 

Link to comment

da li tako treba ili ne, da li su Amerikanci "objektivno" u boljem položaju nego pre 30 godina, da li je ekonomija zdrava (šta god to značilo)... na ličnom nivou, Ameri su prilično zadovoljni ekonomskim stanjem.

 

zato se bune (uglavnom) Afro-Ameri i bela deca zubara (tj. srednja klasa). prvi jer žele da budu ravnopravni građani, potonji jer žele da zadrže privilegije koje imaju roditelji i koje su klinci zaslužili bivanjem srednjom klasom, ili se pak bune protiv mogućnosti da će postati k'o roditelji im. ako ćemo pravo, ovih dana stvarno i nemaju pametnija posla.

 

ako bi o "objektivnim" merilima:

https://www.economist.com/graphic-detail/2018/03/29/americans-are-richer-than-they-were-in-the-1970s

Link to comment
23 minutes ago, Gandalf said:

All three statements are true.

 

'We're living in the best of all possible worlds' is a markedly different statement from those 3.

 

'Cause the world might indeed be awful and yet still better than before, with room for future improvement. The three statements above don't exclude logically one another.

However, stating that the world we live in is already the best it can ever be, therefore no need to try improve it since it can't be improved upon and so all effort should be put into maintaining the status quo is in direct contradiction with those 3 statements. All four can't be true.

Of course you know this, you just can't resist the urge to troll. ;)

Edited by Radoye
Link to comment
12 minutes ago, Radoye said:

Of course you know this, you just can't resist the urge to troll. ;)

prilično sam siguran da si meni spočitavao kako verujem u budalaštinu o najboljem od svih svetova. tako obično reaguju ljudi koji žele da SAD (ili svet) prikažu kao džehenem, kada im se prikažu podaci o progresu koji jeste učinjen u mnogim stvarima.

 

ja verujem u sve tri date tvrdnje. a ti udri o tome kako živim u korporativnom paklu, samo toga nisam svestan.

Edited by Gandalf
Link to comment

To u cega ti licno verujes (ili ja, for all that matters) je objektivno bitno za temu o kojoj se raspravlja koliko i ciklus razmnozavanja vilinskog konjica. Mnogi veruju i da je zemlja ravna pa objektivno nije. Ti ovde rece da su trenutna politicka previranja motivisana prevashodno dosadom, da su puka zabava poput pracenja Kardasijanki, i da ekoniomski motivi u njima ic ne figurisu. Cak si kao ilustraciju tvrdnje da su u SAD superzadovoljni ekonomskom situacijom ponudio Gallupov grafikon koji pokazuje 90% zadovoljstva, samo sto pitanje na njemu nije bilo "da li ste zadovoljni ekonomskim stanjem" nego nesto drugo. Pri cemu Gallupov pol iz Januara 2020 na konkretno pitanje "da li ste zadovoljni ekonomskim stanjem" pokazuje da 1/3 ispitanika nije - no nekako odgovor na konkretno pitanje A po tebi nije validan pokazatelj misljenja o A, nego se to bolje da videti iz odgovora na pitanje "da li volite ljubicice".

 

I ja uopste ne sporim da se ti licno osecas zadovoljno kad pogledas u svoj budjelar, samo sto to kako se ti licno osecas nije nuzno i objektivan pokazatelj niti je tvoje licno zadovoljstvo applicable na svakoga. Ako sam ja (ne)zadovoljan to ne mora da znaci da je isto i moj komsija, ili onaj 5 blokova niz ulicu, ili onaj na suprotnom kraju grada, to je valjda jasno. Objektivni pokazatelji govore da prosecna kupovna moc u SAD stagnira u zadnjih 40 godina i da se duplirala razlika u primanjima izmedju top 20% i ostatka populacije, i da je zaduzenost domacinstava u istom periodu visestruko povecana. Sve su ovo stavke koje se direktno ticu budjelara.

 

E sad, ako krenemo u silovanje matematike mi mozemo da dodjemo i do drugacijeg racuna, pa ako smo dovoljno kreativni mozda uspemo da dokazemo i da je zemlja ravna i da je centar univerzuma. A'l jebiga, ipak se okrece.

  • +1 2
Link to comment
11 minutes ago, Radoye said:

Ti ovde rece da su trenutna politicka previranja motivisana prevashodno dosadom, da su puka zabava poput pracenja Kardasijanki, i da ekoniomski motivi u njima ic ne figurisu.

...

Cak si kao ilustraciju tvrdnje da su u SAD superzadovoljni ekonomskom situacijom ponudio Gallupov grafikon koji pokazuje 90% zadovoljstva, samo sto pitanje na njemu nije bilo "da li ste zadovoljni ekonomskim stanjem" nego nesto drugo.

tim gore po činjenice.

 

zato se bune (uglavnom) Afro-Ameri i bela deca zubara (tj. srednja klasa). prvi jer žele da budu ravnopravni građani, potonji jer žele da zadrže privilegije koje imaju roditelji i koje su klinci zaslužili bivanjem srednjom klasom, ili se pak bune protiv mogućnosti da će postati k'o roditelji im. ako ćemo pravo, ovih dana stvarno i nemaju pametnija posla.

...

Household income, political party affiliation and marital status are associated with the largest subgroup differences in Americans' satisfaction with their personal life.

Link to comment
4 hours ago, Gandalf said:

:wub: ono jest, korporativni mediji su me ubedili mi je plata dobra, ovaj krš od kola u stvari lambordžini... to mu dođe neka varijacija na temu lažne svesnosti?


Pricamo zemlji sa desetinama miliona bez zdravstvenog, ili sa slabim pokricem a da istovremeno placaju najvise na svetu - 4% GDP-a. O zemlji gde milioni imaju ogromne dugove posle faxa. To su stvari nezamislive u razvijenijim zemljama gde mediji mnogo objektivnije informisu gradjane. 

Link to comment
On 3.7.2020. at 22:01, Anduril said:


Pricamo zemlji sa desetinama miliona bez zdravstvenog, ili sa slabim pokricem a da istovremeno placaju najvise na svetu - 4% GDP-a. O zemlji gde milioni imaju ogromne dugove posle faxa. To su stvari nezamislive u razvijenijim zemljama gde mediji mnogo objektivnije informisu gradjane. 

 

Samo kao primer:

 

 

Gandalf je garant neki lobista u Vašingtonu :D

Link to comment

^"desetinama miliona bez zdravstvenog" je nekih 10% stanovništva. 

 

velika većina ljudi ima pristojne uslove za život, pa su ekonomske teme manje bitne.

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...