Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Posle malo istrazivanja jedni pljuju softvere proizvodjaca ploca a drugi pljuju hwmonitor i slicne programe. Da sam normalan poludio bih.

 

Kazu i da ne treba pokusavati ocitavanje sa dva programa u isto vreme jer to moze da zbuni senzore. meni i speccy dao te nesto vece temperature kao i Aida.

 

Mada deluje malo nerealno niska temperatura na AISUITE II. room temp +8 na idle

 

 

edit: neko kaze da su obe temperature tacne ali ne citaju sa istog senzora...

 

Nisam pokusavao u isto vreme, znaci nije do toga. Ja sam nekako skloniji da poverujem vise razlicitih izvora umesto Control Centru, a i negde sam procitao da u tom softveru proizvodjaca namerno spustaju temperaturu da bi podaci delovali pristojniji. Tacno ne znam sta da mislim. Mozda je do tih razlcitih senzora, jebem li ga...

Edited by Calavera
Link to comment

Opet mi istekao edit :)

 

Cini mi se da sam nasao u kom zecu lezi grm u mom slucaju ali cu morati da budem odmorniji da ovo bolje skapiram

 

http://www.hwinfo.com/forum/Thread-CPU-wrong-temperature

 

Srecom imam maltene potpuno istu ploca/proc kombinaciju ko ovaj sto je postavio temu pa znam da se odnosi i na mene. Verovatno je i kod tebe neka slicna fora.

 

edit: cak i autor hwinfo vise veruje alatu proizvodjaca ploce nego svom programu

 

Then I'm sorry, but there's nothing I can do about this, since I have to trust the ASUS own tool.

 

ovo ide u prilog teoriji o citanju razlicitih senzora

 

To make a long story short, I finally found in the release notes of a UEFI update for a different ASUS P67 board that they had changed the CPU temp reading from Tcase (or Tjunction, I forget) to a sensor in the CPU socket, I believe.

 

a i negde sam procitao da u tom softveru proizvodjaca namerno spustaju temperaturu da bi podaci delovali pristojniji

 

I ovaj sa mog linka misli nesto slicno

 

Sad je pitanje kolko je to conspiracy theory ili ima tu istine.

 

Koliko vidim razlika u ocitavanjimaje je najveca na idle dok pod opterecenjem gotovo da i ne postoji.

Edited by katamaran
Link to comment

Probao sa zaustavljanjem kulera prstom, ali ocito vise puta nego sto je trebalo jer se u jednom trenutku komp samo restartovao a kuler poceo da se vrti na 5000RPM :isuse: Sacekao sam nekoliko minuta, vratio stranu kucista i ponovo ga ukljucio, sad je opet na starih 2500RPM. Ako nista, vibracije se jesu znacajno smanjile dok je bio zaustavljen, mada ne u potpunosti. Stvarno cu poludeti od ovoga  :frust:

Link to comment

Definitivno je ona prica sa razlikama u temperaturi zbog razlicitih senzora. Na idle je razlika nesto manje od deset stepeni hladnje prekjo AISUITE dok se uz pustanje igrice izjednace. Interesantno da mi AIDA prijavljuje maltene istu temperaturu idle i sa igricom. 

 

Rekoh ti ja da zaustavljanje kulera nije bez rizika. Ako budes stavljao cm ne bi smeo da trese jer bi radio sporije a sigurno je i kvalitetniji. Rezultat bi trebao da bude blizu li jednak situaciji kad zaustavis aktuelni kuler. 

 

Imas jos ventova u kucistu? Da nemas slucajno podesive nogice na kucistu?

 

Ventovi su glavni izvor vibracija a glavni lek tesko kuciste. Koje kuciste imas?

 

edit: posto su ti temperature inace malo jace ne bi bilo lose da izmeris pod opterecenjem. Pusti nesto zahtevnije sto mozes da minimizujes pa vidi kakve su onda temperature. Valjda je negde oko 65 gornja granica za bezbedan rad a tebi neki programi pominju 45 na idle.

Edited by katamaran
Link to comment

možda je i od napajanja dolaze te vibracije, ja sam moje izolovao od kućišta gumenom maskom i značajno smanjio vibracije a time i buku 

-ovako nešto

 

 

 

- 2500 o/min je kao da imate uključen fen za kosu na metar od vas, nije mi jasno kako to neko može da istrpi, sve preko 1400-1500 o/min je iritantno

- možda su i neki od dodatnih ventova na kućištu uzrok problema, ne bi bilo loše i njih izolovati od lima, gumice za ventile za vodu bi tu odradile posao

Edited by gone fishing
Link to comment

Znaci, verujemo HWMonitoru sto se tice temperature?

 

Kuciste je ovo: 

 

http://www.lc-power.de/index.php?id=273&L=1

 

Vent sam video jos jedan golim okom, ispod maticne. Da li bi pomoglo ako slikam unutrasnjost? Nogice mislim da nisu podesive, mada nisam siguran kako se to proverava...

 

S ukljucenim Borderlandsom (to mi je trenutno jedino instalirano, iz 2009.) temperatura je malo porasla, sad je ~53 stepena. Command Center je isto malo skocio, ali i dalje je na solidnih 37.

Edited by Calavera
Link to comment
Znaci, verujemo HWMonitoru sto se tice temperature?

 

Dosli smo do zakljucka da ne laze nego samo daje drugi senzor :)

 

Vent sam video jos jedan golim okom, ispod maticne.

 

Jos jedan izvor vibracija. Pitanje je samo koliki je njegov udeo u celoj prici. Po svemu sudeci vent na procesoru, taj i vent na napajanju. Jel taj sto duva po ploci veci od ovog na procesoru?

 

Da li bi pomoglo ako slikam unutrasnjost?

 

Ne bi bilo zgoreg mada mislim da smo utvrdili sta ima od ventova.

 

Nogice mislim da nisu podesive, mada nisam siguran kako se to proverava..

 

Palo mi je na pamet da slucajno nisu neke koje se vrte i tako im se podesava visina. U toj varijanti bi se mnogo vise treslo ako nije uravnotezen. Najverovatnije glupost :) edit: koliko vidim ni nema nikakve nogice pa nista od toga

 

S ukljucenim Borderlandsom (to mi je trenutno jedino instalirano, iz 2009.) temperatura je malo porasla, sad je ~53 stepena. Command Center je isto malo skocio, ali i dalje je na solidnih 37.

 

Ovo je skroz ok.

 

Da probam neki cpu stress test?

 

Nikad nisam petljao sa njima al u principu nije losa ideja. Izmaltretiras ga neko vreme i ako sa njim temp ne ide preko 60 onda si skroz opusten kad radis bilo sta drugo.

 

edit: koliko vidim to kuciste je oko 6 kg i to mi deluje malo lagano. Sad sam uporedio sa mojim starim midi kucistem i ono ima oko 9kg sto je ipak 50% vise. Lagano kuciste + jeftini ventovi = buka i vibracije

 

Meni je najbolja kupovina otkad se zezam sa kompovima polovno Armor+ full tower kuciste. Uzeo ga za 45 evra u savrsenom stanju a novo je bilo oko 150. Prazno je skoro 20kg :)

 

edit 2: Po itsvet komentarima je nemoguce utvrditi koliko napjajanje doprinosi buci i vibracijama

 

http://www.itsvet.com/proizvod/lc-power-lc420h-12-420w/comp_comp_powersupply/204/452

 

Uglavnom kazu da je tiho al vidim da neki kukaju na buku. Mislim da kod tebe ne igra znacajnu ulogiu al nije nemoguce.

Edited by katamaran
Link to comment

Ajd da i ja pitam nesto. Sto meni ploca ne registruje 3 dodatna venta i njihove brzine? Rade najnormalnije ali ih AISUITE ne vidi.

 

aida.png

 

pretpostavljam da je nesto do nacina povezivanja.

 

 

možda je i od napajanja dolaze te vibracije, ja sam moje izolovao od kućišta gumenom maskom i značajno smanjio vibracije a time i buku 

-ovako nešto

 

 

 

- 2500 o/min je kao da imate uključen fen za kosu na metar od vas, nije mi jasno kako to neko može da istrpi, sve preko 1400-1500 o/min je iritantno

- možda su i neki od dodatnih ventova na kućištu uzrok problema, ne bi bilo loše i njih izolovati od lima, gumice za ventile za vodu bi tu odradile posao

 
Vredi probati. Pretpostavljam da bi vibracije od napajanja ublazio ako bi ga izolir trakom cvrsto fiksirao za gornju stranicu kucista. Prvo bi valjalo proveriti da li je uopste lepo namesteno i zasrafljeno al to je verovatno ok obzirom da je doslo sa kucistem.
Edited by katamaran
Link to comment

Nikad nisam petljao sa njima al u principu nije losa ideja. Izmaltretiras ga neko vreme i ako sa njim temp ne ide preko 60 onda si skroz opusten kad radis bilo sta drugo.

 

Posle pet minuta u Heavy Loadu temperatura dostize 74 stepena  :unsure: Za to vreme, u Command Centru se vrti oko 46...

 

Kuler naravno i dalje vrti standardnih 2500RPM.

 

Kuciste inace ima nogice, male (precnik od 2cm) i plasticne, ne pomeraju se uopste.

Edited by Calavera
Link to comment

 

Ajd da i ja pitam nesto. Sto meni ploca ne registruje 3 dodatna venta i njihove brzine? Rade najnormalnije ali ih AISUITE ne vidi.

 

aida.png

 

pretpostavljam da je nesto do nacina povezivanja.

 

 
 
Vredi probati. Pretpostavljam da bi vibracije od napajanja ublazio ako bi ga izolir trakom cvrsto fiksirao za gornju stranicu kucista. Prvo bi valjalo proveriti da li je uopste lepo namesteno i zasrafljeno al to je verovatno ok obzirom da je doslo sa kucistem.

 

Kako ti je povezano? Ventilatori imaju 2,3,4 - pina.

Lako je nabudžiti 2 pina na 3 pina, i obrnuto.

2 pina 12v i zemlja, 3-pina - 12v, zemlja, signal okretaja u minuti

4-pina - 12V, signal okreta, PWM, zemlja.

Link to comment

Posle pet minuta u Heavy Loadu temperatura dostize 74 stepena  :unsure: Za to vreme, u Command Centru se vrti oko 46...

 

Kuler naravno i dalje vrti standardnih 2500RPM.

 

Kuciste inace ima nogice, male (precnik od 2cm) i plasticne, ne pomeraju se uopste.

Po meni je to iznad bezbedne zone. Znace neko bolje oko AMD i temperatura.

 

Vrtece ti se uvek na 2500 jer mu je fiksna brzina.  Skoro sam siguran da bi ti i hladjenje bilo osetno bolje sa onim CM ventom. Ne bih da te bacam u trosak bezveze ali bih ja uzeo kompletan kuler. Hyper tx3 ili opste obozavani 212+. Verujem da bi ti prijali kompu a nisu preskupi. Trebalo bi videti mogu li uopste da stanu jer su ogromni. tx3 je nesto malo veci od tvog i on bi verovatno stao bez problema a 212 bi vec moglo da bude pipavo.

 

@ Utvara

 

Hvala. Pozabavicu se malo sa tim.

Edited by katamaran
Link to comment

Mogao bih da se pozalim kod ovih da su mi uvalili prebucan kuler i da predlozim da doplatim tih hiljadu kinti za Hyper TX3 ili nesto slicno? Ako ne moze, onda cu samo dodati taj CM vent, ne kesira mi se 2.5k za nesto sto ce mozda smanjiti buku i vibracije...

Edited by Calavera
Link to comment

Your call.

 

Prilicno sam siguran da bi osetio znacajno poboljsanje ali ne bih bezveze da te navucem na trosak.

 

I sa ventom ce biti znacajan napredak jer nece uvek raditi full speed i prilicno izvesno ce bolje hladiti.

 

Cisto sumnjam da ce ti prihvatiti tu doplata varijantu iako su te realno zajebali sa tim kulerom.

 

Zameni taj vent, probaj nesto od onoga sto je Gone fishing predlozio, probaj izolir trakom da fiksiras napajanje za gornju stranu kucista....

 

Probaj na sekund da zaustavis i taj drugi vent u kucistu da vidis koliko on utice.

 

edit: pre kupovine budi 100% siguran da moze taj kuler na taj heatsink. Koliko vidim dimenzije se poklapaju a reklo bi se i da su im i rupe na istim mestima.

Edited by katamaran
Link to comment

Probaj na sekund da zaustavis i taj drugi vent u kucistu da vidis koliko on utice.

 

Probao, ne primetih neku razliku. Kad sam vec opet otvarao, malo sam i slikao, cisto da ljudi vide izvor moje bede:

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...