Jump to content
IGNORED

Senke nad Balkanom


mustang

Recommended Posts

Hvala. Evo, pogledah prve cetiri epizode i ovo je plac majke Bozije. Znaci, mi smo sada na prelazu iz 33 na 34 godinu. Kog onda kurca se ista pita knez Pavle? Majko moja, pa sigurno on nije nista imao sa Zrnovom, Avalom, Neznanim junakom. I kakve veze on ima sa Belim dvorom, koji bajdvej, nije ni zavrsen do, khm 1937 godine? On 1933, a ni 1934 godine nije imao nikavu funkciju u Jugoslaviji osim sto je bio pokrovitelj umetnosti i osnivac Muzeja kneza Pavla (Novi dvor, komunisticko predsednistvo Srbije). Sve do tog sudnjeg 9. X, ali to jos nije obradjeno u ovim epizodama, on je tada bio skoro pa niko i nista. Karijatide predstavljaju narodnosti Jugoslavije? Ziv je Marsal, noga mu se ucrvljala jos nije! O tajanstvenom tek Insitutu tamo na obodu grada bolje da ne komenarisem... Zbunje oko teleskopa, ahahhahaahaha! Jebem ti idiote! Ako danas postoji sumetina na Zvezdari, ne znaci da je 30ih bila. Sunce ti ne jbm, pa samo malo gugla, ako je vec logika offline...

 

Ovo kako je krenulo bice jos gore od prve sezone.

Link to comment

Majkumu Božiju, ona bajsekšual Hrvatica priča ko drug Tito. Ja mislio da tako osim njega niko nikad nije pričao.

 

A Mustafa Golubović štrika po bosanski pa onda kad se iznervira kaže Bre! :D

 

Zašto štokavski glumci numeju u akcenAt van svog dvorišta? 

Link to comment
2 hours ago, ObiW said:

Majkumu Božiju, ona bajsekšual Hrvatica priča ko drug Tito. Ja mislio da tako osim njega niko nikad nije pričao.

 

A Mustafa Golubović štrika po bosanski pa onda kad se iznervira kaže Bre! :D

 

Zašto štokavski glumci numeju u akcenAt van svog dvorišta? 

možda ti se čini da ovi drugi umeju zato što ti kao štokavcu to deluje original, a bosanci i hrvati se smeju i kažu, ne govorimo mi tako.

ako sad znam šta sam htela da kažem :lol:

nego meni smeta što se likovi zovu maja, bojana... to mi nekako ne deluje ubedljivo za međuratnu srbiju.

Link to comment
4 hours ago, slepa živana said:

možda ti se čini da ovi drugi umeju zato što ti kao štokavcu to deluje original, a bosanci i hrvati se smeju i kažu, ne govorimo mi tako.

ako sad znam šta sam htela da kažem :lol:

nego meni smeta što se likovi zovu maja, bojana... to mi nekako ne deluje ubedljivo za međuratnu srbiju.

Nisi me razumela, ja sam hteo da kažem da ne umeju da skinu akcent koji nije njihov. Slažem se sa tobom.

 

Ovo drugo sa imenima... veći problem je što oni uopšte ne pričaju jezikom koji se govorio u to doba. Nema arhaizama uopšte. Meni je suludo da snimaš seriju o tridesetim godinama prošlog veka, isprsiš se za kostime iz tog doba, nabaviš auta, pištolje, eksterijer, sve kako treba, a nemaš para da platiš jednog koji će da ti napravi da i jezik bude iz tog doba. 

 

 

Link to comment
17 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Koji se jezik govorio u to doba? Koja je razlika u jeziku izmedju Senki i recimo Maratonaca ili Ko to tamo peva?

Jezik koji se govorio u to doba možeš da čuješ u predstavi Bela Kafa na maloj sceni Narodnog Pozorišta.

 

Zašto u Beloj Kafi a ne u Maratoncima? Zato što se Aleksandar Popović sećao doba u koje je smestio Belu Kafu pa je pisao tim jezikom.

 

Link to comment

Kada citas novine iz tog perioda (a ja se se zbog Montevidea zainteresovao, pa sa uzivanjem prelistavao arhivu Politike), vidis da se jezik uopste nije toliko promenio koliko se misli. I nema potrebe da na silu ubacuju neke arhaizme samo da bi zazvucalo "starinski".  Nisu ovo Nemanjici..

 

Kada se zbog jezika nije prigovaralo Kovacevicu, glupo je Bjeli i kompaniji..

 

 

Link to comment
4 minutes ago, gagilija said:

A ja mislila da je ona Nemica/Austrijanka koja dobro govori srpskohrvatski emoji3.png

Sent from my SM-J710F using Tapatalk
 

 

S obzirom da je izmišljena ličnost, mogli su da rade šta hoće sa njom :D

 

Link to comment
3 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Marija Orsic nije izmisljena. Mada se ne zna pouzdano puno o njoj.

 

Ne postoji nijedan jedini dokaz da je postojala. Čak je i ta njena jedina postojeća fotografija dokazani fejk.

 

Link to comment
27 minutes ago, renne said:

Ti koji se sećaju tog doba većinom ne postoje
A ako postoje ne znaju kako je bilo jer su se tek rodili

Ja sam se gledajući predstavu Bela Kafa setio tog jezika kojim su govorili moja baba i deda, koji su rodjeni početkom XX veka. Kroz njih imam predstavu kako se govorilo u vreme kada su oni bili mladi. 

 

24 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Kada citas novine iz tog perioda (a ja se se zbog Montevidea zainteresovao, pa sa uzivanjem prelistavao arhivu Politike), vidis da se jezik uopste nije toliko promenio koliko se misli. 

 U novinama iz tog doba nisi naišao na izraze kao što su recimo  “majković” ili “gospodičić” ili “amrel”? znaš zašto? zato što se u novinama koristi književni srpski, a na ulici nešto sasvim drugo.

 

 

Edited by ObiW
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...